HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez licence

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm

HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez licence

Příspěvek od RobertM »

Jak legálně postavit a provozovat hybridní fotovoltaickou elektrárnu na rodiném domě s přípojkou bez nutnosti povolení distributora a bez nutnosti vyřizovat licenci na výrobu elektřiny? Jak je to s aktuální legislativou pro fotovoltaiku v roce 2015? AC nebo DC Coupling? Můžeme pro fotovoltaiku na budovách očekávat opravdu zásadní změny po příjetí nového energetického zákona nebo to opět bude pouze kosmetické změny? Budou dotace na fotovoltaiku opravdu reálné nebo jde jen o pohled přes další "růžové brýle"? Je vůbec možné stát se opravdu nezávislým se systémem oficiálně připojeným do sítě? Povolení, dotace nebo svoboda? Jak dosáhnout alespoň částečné nezávislosti v kombinaci se standardním rodinným komfortem? Co myslíte? Sdílejte Vaše názory, zkušenosti a diskutujme zde o různých variantách a nápadech ..
Naposledy upravil(a) RobertM dne sob dub 04, 2015 8:04 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm

Re: HFVE bez povolení distributora a bez licence

Příspěvek od RobertM »

Něco málo ze současné legislativy, ERÚ, a připojovacích podmínek:
Dle nedávného ověření takto stále chápe ERÚ u systémů připojených k DS pojem - OSTROVNÍ PROVOZ
eru.jpg
Galvanické oddělení versus paralelní připojení aneb opáčko základů elektrotechniky
(Nenechat se zmást zmatečnými vyjádřeními distributorů typu: “Za galvanicky oddělenou lze považovat takovou FVE, která není NIJAK spojena s DS.” :-)
galvanickeodd.jpg
V čem může být problém z hlediska energetického zákona (EZ)?
ez.jpg
Co může a nemůže distributor aneb co je nutné dodržet z hlediska PPDS?
ppds.jpg
Jak je to opravdu s přílohou č.4 PPDS aneb paralelně připojené ostrovní systémy s DS
(Netýká se zcela oddělených ostrovních systémů typu chata - tzn. neneachat se zmást!)
ppds4.jpg
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm

Re: HFVE bez povolení distributora a bez licence

Příspěvek od RobertM »

Takto může například vypadat energetická bilance v rodiném domě kde se topí TČ vzduch-voda s HFVE s DC-vazbou (DC-Coupling) bez povolení distributora a bez licence. Nákup ze sítě probíhá v pouze době platnosti nízkého tarifu kdy se zároveň topí do akumulačního zásobníku a zároveň se dobíjí akumulátor. Většina vyrobené energie z FV panelů se neukládá do akumlátoru, ale je ihned v reálném čase spotřebována v TČ a uložena do topné vody v akumulačním zásobníku. Nulové přetoky do sítě díky galvanickému odělení a minimální rušení díky sítě díky LF (Low Frequency) technologii měniče s toroidním transformátorem dělají z této HFVE zařízení, které není možné považovat za nic jiného než za klasické "Odběrné místo".
23315.jpg
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od RobertM »

Graf spotřeby v závislosti na výrobě ze stejného březnového dne. Spotřeba TČ je řízena výkonem FV panelů, aktuální ostatní spotřebou v domě a předpovědí počasí na další den.
linearnirizenipriklad.jpg
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od RobertM »

A zde je průběh napětí a kapacity akumulátoru ze stejného dne:
(Všimněte si napětí během svitu které se více méně udržuje ve fázi absorpce díky lineárnímu řízení TČ)
bateryvoltage.jpg
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od RobertM »

Průměrný dení výkon hybridního měniče ze stejného březnového dne překvapivě pouze 1,7kVA ..
acoutkva.jpg
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od RobertM »

A poslední graf deního využití přípojky 1x25A ze stejného březnového dne:
vyuzitipripojkyacin.jpg
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od joseff »

a jak vypadaji grafy v zamracenem prosincovem dnu, kdy stezi nasviti na rezijni spotrebu FVE?
rva
Příspěvky: 3534
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od rva »

A to odpovím, jak to vypadá u mě: Z panelů nic a z distribuce v době NT co to jde, aby se dobily baterie a boiler 300l. Jakmile se přepne na vysoký tarif, tak jedu z baterek. Ale u D26 mám velký rozdíl v ceně v NT a VT
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od sitra »

Ahoj,
jak prosímtě přepínáš resp. přerušuješ oblouk při zmíněném přepnutí? nebo přesněji: nevypalují se ti kontakty na stykači bo jak dlouho to takto používáš? :-)
Hoď se klidně i odkazy jaký el. komponenty máš v rozvaděči. Díkes
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
rva
Příspěvky: 3534
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od rva »

Přepnutí řeší Axpert. Takže žádné opalování kontaktů. Takřka všechny spotřebiče běží přes Axperty a když nesvítí a je levný tarif, tak v menu Axpertu přepnu na síť. Projevil jsem mírnou snahu toto přepnutí zautomatizovat a oslovil jsem číňana, od kterého jsem je objednával, s námětem na vylepšení příštího firmware, ale odpálkoval mě.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
dedo2
Příspěvky: 135
Registrován: úte úno 14, 2012 7:47 am

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od dedo2 »

rva -prosím možem vedieť v čom spočívala tá snaha prepnutie zautomatizovať?
rva
Příspěvky: 3534
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od rva »

Číňanovi jsem navrhoval, aby bylo možno u Axperta nastavit, aby se dle času přepínal na DS. V zimním období bych takovou funkci využil takřka denně v době NT. A i jindy bych raději jel v noci na NT než nadměrně vybíjel baterie. Ale vzhledem k tomu, že Axperty mám přes jedny dveře, tak to dál řeším manuálně. Kdybych kvůli tomu musel někam ven, nebo do sklepa, vyvinul bych větší úsilí.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od mobilik »

A nerusia ta axperty ked su len za dveramy. Ved hucia ako svine...
Toto riesim ja ze kam ich dam aby som ich nepocul v dome, spekulujem ze az do garaze radsej... :wink:
Alebo si poriesil inak ventilatory?
Čo bolo bolo, bude len horšie...
rva
Příspěvky: 3534
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od rva »

Přes dveře a televizi o Axpertech ani nevím.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od sitra »

zase, když hučí vím že funguje :-D
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od fukuši »

Ten hluk je fakt hroznej,nemá někdo namontované jiné ventilátory?Na Pc u zdrojů jsou některé opravdu tiché.Novější FW sice zná víc rychlostí ale stejně to stojí za ho..
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od RobertM »

joseff píše:a jak vypadaji grafy v zamracenem prosincovem dnu, kdy stezi nasviti na rezijni spotrebu FVE?
Tak zelený graf je samozřejmě v minimech a při přepnutí HDO na NT se odebírá maximum ze sítě. U 25A odebírám v tomto případě cca 24A, kde část energie nabíjí akumulátor, část energie pohání TČ a zbytek teče přímo do spotřebičů.
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od RobertM »

rva píše:A to odpovím, jak to vypadá u mě: Z panelů nic a z distribuce v době NT co to jde, aby se dobily baterie a boiler 300l. Jakmile se přepne na vysoký tarif, tak jedu z baterek. Ale u D26 mám velký rozdíl v ceně v NT a VT
Souhlasím, tak to má být.
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm

Re: HFVE bez nutnosti získání povolení distributora, bez lic

Příspěvek od RobertM »

rva píše:Přepnutí řeší Axpert. Takže žádné opalování kontaktů. Takřka všechny spotřebiče běží přes Axperty a když nesvítí a je levný tarif, tak v menu Axpertu přepnu na síť. Projevil jsem mírnou snahu toto přepnutí zautomatizovat a oslovil jsem číňana, od kterého jsem je objednával, s námětem na vylepšení příštího firmware, ale odpálkoval mě.
K Akspertovi bych pouze rád dodal, že se jedná o "beztransformátorový" HF hybridní střídač. Akspert tedy není galvanicky oddělený transformátorem a nejedná se tedy o prokazatelně galvanicky oddělený střídač od DS. U HF střídačů může také docházet k vyššímu rušení DS vyššími harmonickými frekvencemi. V případě prokázání ovlivňování kvality sítě mimo stanovené meze by mohl distributor dané odběrné místo v nejhorším případě i odpojit. V případě problému distributorovi samozřejmě samotné CEčko neboli prohlášení o shodě stačit nebude. V tomto případě by vyžadoval úplné odstranění rušení vyššími harmonickými proudy. A neuvádím to zde abych Vás jakkoliv strašil, jen jsem na tento fakt chtěl více méně pouze upozornit. U hybridních měničů s LF konstrukcí - tedy s transformátorem je problém s rušením vyššími harmonickými proudy značně menší. Podle měření jednoho našeho kolegy to bylo cca 6x méně. Otázkou je kde je ona hranice "mimo stanovené meze".

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek