Dimenzování regulátoru

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Dimenzování regulátoru

Příspěvek od camel1cz »

Řeším teď dimenzování regulátoru a nevím, jak se určuje maximální výkon panelů. Poradíte někdo?

Konkrétně:
- papírově mám amorfní panely 130Wp (při 25stC a 1000W/m2)... koupil jsem 12 panelů, které teda mají 1560Wp a v mém zapojení Uoc = 118,2V.
- plánovaný regulátor iTracer 60A má max vstupní napětí 150V a při 24V má max. výkon panelů 1600Wp.

Napětí je i při nízké teplotě OK se slušnou rezervou, ale co výkon?
Tak a teď ta otázka - je reálná možnost, že by při určité konstelaci sestava panelů vyrobila přes 1600W a že to poškodí regulátor?
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od PavelR »

Regulator to poskodit nemuze i kdybys jej pripojil k 10kwp. Panely vyrobi/premeni pouze tolik kolik si z nich regl vezme.
Je treba neprekrocit max vstupni napeti a max vtupni proud v reglu. Pote jde instalovat libovolny mnozstvi Wp. Trebas jako predimenzovani na zimu. Ale v lete bys nevyuzil vykon pole. Sam to tak budu mit.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od mypower.cz »

Mno.. pokud neprekrocis vstupni proud ani vstupni napeti, tak neprekrocis ani vstupni vykon. Nicmene rekl bych ze hlavni je neprekrocit vstupni napeti. Regl si uz panely omezi sam. Od toho je to regl. I kdyz nejsem si jist jestli to jde uplne donekonecna .. Treba 100kWp elektrarna pri dodrzeni napeti a pri plnem osvistu .. na jeden regl .. treba 60A tristar .. no .. nevim nevim .. :) ale nejsem v tom odbornik .. na predimenzovavani reglu.. Urcite bych osobne byl pro to ho nepreplacnout a radeji koupit regly dva. I kdyz to je taky .. jak kdy .. tezko rict tak ani tak.. to poznas sam az provozem tohle .. co potrebujes..
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Reputace: 56
Bydliště: SK pri Presove

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od MareC3k »

nooo... to som si tiez myslel... ale prax mi ukazala ze to tak nefunguje. mal som pripojenych cca 3300Wp (max. napatie 110V) na tristar mppt-60A v 24V systeme a regulator to zvladal tak dva mesiace, potom zomrel - zhoreli mosfety.
Tak som ho nahradil PCM8048 a ten fungoval tiez nejaky cas kym v nom neodisli chvalabohu len poistky.
Tak som to rozdelil na 1300Wp na tristar a 2000Wp na PCM8048 a od vtedy je uz necely rok pokoj a vsetko funguje bez chyby.
Takze z mojej skusenosti hovorim, ze male prekrocenie vykonu nevadi, ale viac ako dvojnasobne prekrocenie vykonu uz moze sposobovat problemy.
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od camel1cz »

Právě, to napětí je jasné a určitě by regulátoru ublížilo, ale proud neovlivním - to řídí regulátor.

Ale asi to bude jak píše @PavelR, protože regulátoru by nemělo vadit ani 150V/10A a ani 50V/30A... teda svým 118V/14A rozhodně nepřestřelím maximální proud ani napětí, tak se to snad vsákne.

On ten nezpracovaný výkon půjde asi do chladiče regulátoru a ten to ustojí nebo ne - souhlasí to i s tím, co píše @MareC3k

Zapojíme, uvidíme :-D Děkuju!
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od mypower.cz »

Ano .. prave proto si taky myslim ze to lze mozna lehce prestrelit ale asi lepsi neprestrelit, protoze MPPT je taky vlastne PWM ale chytrejsi, a to znamena taky spina a podle me ty panely, ktere maji vyssi vykon nez regl umi, tak se podle meho zacnou chovat asi jako tvrdsi zdroj a pri spinani ty mosfety dostavaji vetsi rany a jak pise MareC3k, proste to po case odejde.. Ale osobne z tim zkusenost nemam, regly mam s vykonovou rezervou z pohledu samostatnych vetvi mych panelu.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od PavelR »

pokud ma regl dobre udelanej tedy hlida si aby nebyl prekrocen max vstupni proud musi to byt z principu jedno.

camel1cz: ne nepujde to do chladice proc by melo? on to proste z tech panelu neodebere. Je to stejne jako nabijecka k notebooku co ma prikon 100W ale za jisticem mas moznost odebirat 10tky kw.

edit : presne opacne funguje fototermika tam pokud se neodebira tak se teplo kumuluje dokud nedojde ke stagnaci...
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od camel1cz »

Tak trafo (se svou impedancí) bych s tímhle spínáním nesrovnával. Ale nevím jak to funguje, tak to byl jen odhad no :oops:

Rozhodně svůj problém mám vyřešený - případný přebytek výkonu se v mém případě vsákne - do úvahy připadají max desítky wattů - nepředpokládám, že by nám sluníčko začalo pálit jako na rovníku - i když k zahození by to někdy nebylo :-D
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od mypower.cz »

Zajimave by bylo videt to na hodne dobrem a rychlem osciloskopu.. jak se to chova .. to spinani, kdyz treba 60A regl omezuje pole se schopnosti az 100A a jak se to chova, kdyz regl omezuje (spina a rozpina s ruznou delkou a periodou) 60A a treba 30A.

Mozna by to bylo na vystupu nebo na nejakem mericim bodu v reglu nejak videt a rekl bych ze ty spinaci spicky budou asi ostrejsi .. ale tohle jsou me ciste teoreticke uvahy. Proto to mozna MareC3kovi litalo ty regly..

ja v tom vidim neco jako kdyz mi odejde napajeci cast wattmetru, kdyz do neho pustim modif. sinus misto cisteho. Jsou ty spice ostrejsi a diky tomu tam vznikaji jine podminky, ale samozrejme u toho wattmetru je to uplne na jinem (i kdyz mozna ne tak docela) principu. Rekl bych ze to k sobe ma docela blizko :) tyhle dve veci ..
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od PavelR »

ee zadny obyc trafo. takovy adaptery jsou spinany zdroje tedy dc/dc menice napr u meho notebooku 320V/19V v principu je to uplne stejny jako regl.Pokud se posere napr zpetna vazba tak to zacne odebirat vic a jde to do kopru ....

Mimochodem pekne me ted vypekl HP smart adapter. Kua kdo ma vedet ze oni komunikuji i s nabijeckou. A ja si najivne na desku privedl napeti a divil se ze to nenabiji. Takovy veci at si zasunou ....
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Reputace: 56
Bydliště: SK pri Presove

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od MareC3k »

v obidvoch pripadoch mi regulator odisiel v takom pocasi, kedy bolo chladno a boli velmi kontrastne mraky, takze v jednej chvili aktualny vykon 300W a o 5s na to vykon viac ako maximum panelov, cize boli obrovske vykonove spicky v kratkom case a regulator to nezvladol... ani tristar a ani pcm.
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od PavelR »

mypower.cz píše:Zajimave by bylo videt to na hodne dobrem a rychlem osciloskopu.. jak se to chova .. to spinani, kdyz treba 60A regl omezuje pole se schopnosti az 100A a jak se to chova, kdyz regl omezuje (spina a rozpina s ruznou delkou a periodou) 60A a treba 30A.

Mozna by to bylo na vystupu nebo na nejakem mericim bodu v reglu nejak videt a rekl bych ze ty spinaci spicky budou asi ostrejsi .. ale tohle jsou me ciste teoreticke uvahy. Proto to mozna MareC3kovi litalo ty regly..

ja v tom vidim neco jako kdyz mi odejde napajeci cast wattmetru, kdyz do neho pustim modif. sinus misto cisteho. Jsou ty spice ostrejsi a diky tomu tam vznikaji jine podminky, ale samozrejme u toho wattmetru je to uplne na jinem (i kdyz mozna ne tak docela) principu. Rekl bych ze to k sobe ma docela blizko :) tyhle dve veci ..
no meni se tam strida - v podstate sproste PWM. To neni o omezovani. Ten primar musi byt navrzen tak aby tam vic tyct proste nemohlo jinak by preci nemohly fungovat zadne DCDD menice na tvrdym napeti.
Na napetove spicky ma velky vliv i samotny trafo.

s tim watt metrem to bude jinak...
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od PavelR »

MareC3k píše:v obidvoch pripadoch mi regulator odisiel v takom pocasi, kedy bolo chladno a boli velmi kontrastne mraky, takze v jednej chvili aktualny vykon 300W a o 5s na to vykon viac ako maximum panelov, cize boli obrovske vykonove spicky v kratkom case a regulator to nezvladol... ani tristar a ani pcm.
aha takze to nestihla uregulovat zpetna vazba ....
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od mypower.cz »

MareC3k píše:v obidvoch pripadoch mi regulator odisiel v takom pocasi, kedy bolo chladno a boli velmi kontrastne mraky, takze v jednej chvili aktualny vykon 300W a o 5s na to vykon viac ako maximum panelov, cize boli obrovske vykonove spicky v kratkom case a regulator to nezvladol... ani tristar a ani pcm.
Aha .. tzn algoritmus tech reglu (software) nejspise nebyl schopen dostatecne rychle zareagovat a proud omezit...
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od PavelR »

jinak nedivim se u toho pcm ka. Ale od tristaru jsem cekal ze bude sofistikovanejsi ....
PCM ko mam a je pravda ze ma jaksi pomalejsi reakce. Jak s prelizanim napeti tak i max proudu ....
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Reputace: 56
Bydliště: SK pri Presove

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od MareC3k »

pcmko ma aspon nejake poistky... tristar rovno vystrelil fety ;)
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od PavelR »

pokud to je hodne na tvrdo tak ti pojistka nepomuze a fet odejde rychleji pak az pojistka.

jinak ve strileni fetu se povazuji za odbornika muj rekord je cca 40 za sekundu :-D
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm
Reputace: 11

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od fukuši »

Taky už bádám zda připojit na Tristár další panely.Mám tam cca 3měsíce 3700Wp a chci tam dát 4500Wp na 48V.
Zase ty špice mám jistě menší páč to mám rozdělené JV a JZ(8+12panelů) zatím teda 8+8
Má to někdo takhle otestované.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od mypower.cz »

PavelR píše:pokud to je hodne na tvrdo tak ti pojistka nepomuze a fet odejde rychleji pak az pojistka.

jinak ve strileni fetu se povazuji za odbornika muj rekord je cca 40 za sekundu :-D
Ne, mas to spatne :D.. tvuj rekord je 48 fetu a 24 pojistek
tomasbok
Příspěvky: 14
Registrován: pon dub 07, 2014 11:10 pm
Reputace: 0

Re: Dimenzování regulátoru

Příspěvek od tomasbok »

Taky mě zajímá dimenzování regulátoru, mám panel 145 W, 17,9V, 8,11A (při 1000W/m2) a regulátor s max hodnotami 250W, 100V, 15A a chtěl jsem připojit ještě jeden panel, co myslíte přežil by to regulátor?

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek