Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
xhorak
Příspěvky: 47
Registrován: úte črc 12, 2022 9:42 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7300
Kapacita baterie [kWh]: 6.5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od xhorak »

Jakpak asi dopadla fve a spotrebice uvnitr? Skoda 700 tisic to me prijde jen snad ta strecha.

https://www.pozary.cz/clanek/282240-ble ... i-krytinu/
https://www.novinky.cz/clanek/krimi-ble ... m-40483488
gupa
Příspěvky: 2333
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od gupa »

Myslím si, že jde o vyukový případ jak plechová střecha je větší svodič než tyč do které to práskne.Už vím proč se na hřebeny dává vodorovně drát. Pokud tento dopad blesku na střechu někdo umíte více odborně okomentovat, směle do toho. Je to zajímavý, ale smutný když to někoho potká. Jde vidět také, že požár měl překážku ve formě zateplení skelnou vatou. Oprava vypadá opravdu draze.
ldx2yknb99.1400.jpg
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
xhorak
Příspěvky: 47
Registrován: úte črc 12, 2022 9:42 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7300
Kapacita baterie [kWh]: 6.5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od xhorak »

Jinak hromosvod uz asi trochu starsi a domek pod velkym kopcem, panely jen na jedne strane - opacne nez svod hromosvodu.
Přílohy
Screenshot from 2024-08-09 10-43-27.png
Screenshot from 2024-08-09 10-39-57.png
glottis
Příspěvky: 2391
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od glottis »

njn, plechova strecha spojena s hromosvodem co pamatuje Krizika.

Ale tak proc to predelavat, kdyz to stoji tolik penez a je tak mala pravdepodobnost :)
Mokis
Příspěvky: 17
Registrován: úte zář 19, 2023 8:10 am
Lokalita: Olomouc
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3360
Kapacita baterie [kWh]: 6,1
Chci prodávat energii: NE

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od Mokis »

A do statistiky hasičů se to zapíše jako požár FVE (hořel objekt s instalivanou FVE).
1080Wp jih sklon 90°, 2280Wp jih sklon 5°, Victron Smartsolar 100/20 a SmartSolar 150/45, Multiplus II 3000/48, Cerbo-S GX, Smartshunt, LiFePO4 48V 120Ah, JK-BMS.
cipis
Příspěvky: 4921
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od cipis »

Nezapíše, FVE nehořela ...
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
PetrDubi
Příspěvky: 1468
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od PetrDubi »

To je fakt, ale kdyby ta FV začala hořet od té střechy (střecha zapálila FV), tak hned do statistik přibyde požár FV.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68 a Victron 75/15 MPPT
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
eman
Příspěvky: 1385
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od eman »

Vidím dobře, nebo je tam na celé střeše jenom jeden jímač, jeden svod a jedno uzemnění?
To je hromostvod jenom kvůli papíru pro pojišťovnu ne.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
JozefSK
Příspěvky: 106
Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od JozefSK »

eman, presne tak, iba jeden zvod:
1.png
2.png
3.png
Foto z google street.
Na tak velky dom, by tam kludne mohli byt 4 zvody v rohoch ... a zo zberacej tyce zvody po hrebeni na oba konce strechy ...

Ale zaujal ma este jeden aspekt. Susedny dom.
Jednak je velmi blizko na interakciu blesku do jeho elektrizacnej sustavy a zvlast, ked som si vsimol pre mna netypicky rozvod DS. Ten rozvod nie je tahany po stlpoch pred domom, ale kablom s odbockami na konzolach "od domu, k domu". Teda, neprislo k poskodeniu aj el. sustavy vo vedlajsom dome - domoch ?
4.png
5.png
Naposledy upravil(a) JozefSK dne pát srp 09, 2024 2:02 pm, celkem upraveno 2 x.
glottis
Příspěvky: 2391
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od glottis »

jj, v okoli takovych domu tu mam dost. Tak se to delalo driv no. Kdyby to byla taskova strecha bez FVE tak to mozna vyjde do kuzelu pod tim ale na plechu urcite ne.
MartinF
Příspěvky: 72
Registrován: stř úno 16, 2022 7:25 pm

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od MartinF »

To je priprava na komunitni prodej..
Usekne se drat u sloupu s vedenim od distributora. Vytvori se jedno oberne misto na sloupu pro vice :home: sousedu .. Sousede jsi sdileji v lete cistou energii ze slunce :eek2:.
Konzoly jsou jiz pripravene..
Divim se ze to u vas jeste nejede. :roll:



JozefSK píše: pát srp 09, 2024 1:39 pm eman, presne tak, iba jeden zvod:
1.png
2.png
3.png
Foto z google street.
Na tak velky dom, by tam kludne mohli byt 4 zvody v rohoch ... a zo zberacej tyce zvody po hrebeni na oba konce strechy ...

Ale zaujal ma este jeden aspekt. Susedny dom.
Jednak je velmi blizko na interakciu blesku do jeho elektrizacnej sustavy a zvlast, ked som si vsimol pre mna netypicky rozvod DS. Ten rozvod nie je tahany po stlpoch pred domom, ale kablom s odbockami na konzolach "od domu, k domu". Teda, neprislo k poskodeniu aj el. sustavy vo vedlajsom dome - domoch ?
4.png
5.png
6,5kWp (V - 1,6kWp, J - 1,5kWp, Z - 3,3kWp), Victron MP2 5000VA, 2 * (Victron MPPT 250/85), 2 * ( LiFePo4 16x 280Ah Eve), Victron Smartshunte + BMS
Vitek
Příspěvky: 1958
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od Vitek »

Me se libi jak se stane nestesti a tady se sebehne samej odbornik co by kdyby.
Ze tam je jeden svod je fakt. A co. Ze tam je kopec je fakt a co houby platny.

Uvedomte si ze blesk proleti cestou nejmensiho odporu. Jako atmosfericky tlak neni vsude stejny tak neni vsude stejny ani mnozstvina hustota kapek a jejich velikost a valiva koule a rizika ?

Je to nestesti a nez tady jak pijavice davat fotky tak si zamette kazdy u sebe zhodnotte velikost vasich domu a riziko uderu blesku. Ten blesk nebyl do jimaci tyce ani nahodou.

Nechte majitele byt muze to byt dneska tento majitel zitra ty. A bude se tady zase rozebirat ze tento uzivatel si to zbastlil nebo kvuli tamte firme je toto ci tamto.

Chovejte se tak jako chcete aby ostatni se chovali k Vam.

Ja doufam ze majitel prezil bez ujmy. Pokud tu je tento uzivatel na foru at mi napise soukromou zpravu kdyby neco potreboval. Ahoj a mejte se
glottis
Příspěvky: 2391
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od glottis »

Davam ti virtualni palec dolu ... protoze az ke me nekdo prijde a rekne mi ze sem sulin, ze mam neco na hovno a ze si koleduju o pruser tak mu podekuju, zamyslim se nad napravou a pravdepodobne ji provedu. Vlakno o tom tady pravdepodobne nevzniklo aby s enekdo nekomu smal ale aby ostatni videli co se stat muze a zachovali se podle toho.
glottis
Příspěvky: 2391
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od glottis »

... coz se zrovna me stalo. Revizak delal revizi hromosvodu vedle, videl ze mam fve bez hromosvodu. Pokaral me, popovidali jsme si a hromosvod vzniknul.
xhorak
Příspěvky: 47
Registrován: úte črc 12, 2022 9:42 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7300
Kapacita baterie [kWh]: 6.5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od xhorak »

Vitek píše: pát srp 09, 2024 2:25 pm Je to nestesti a nez tady jak pijavice davat fotky tak si zamette kazdy u sebe zhodnotte velikost vasich domu a riziko uderu blesku. Ten blesk nebyl do jimaci tyce ani nahodou.

Nechte majitele byt muze to byt dneska tento majitel zitra ty. A bude se tady zase rozebirat ze tento uzivatel si to zbastlil nebo kvuli tamte firme je toto ci tamto.

Chovejte se tak jako chcete aby ostatni se chovali k Vam.

Ja doufam ze majitel prezil bez ujmy. Pokud tu je tento uzivatel na foru at mi napise soukromou zpravu kdyby neco potreboval. Ahoj a mejte se
To me ani nenapadlo z toho nestesti delat nejakou senzaci. Mam za to, ze je tu dost rozumnych lidi a je uzitecne se poucit z chyb ostatnich. Ja bych treba vzhledem k tem okolnim kopcum a i okolni zastavbe moc neveril, ze to uhodi zrovna tam.

Dobra zprava je, ze po zasahu bleskem nemusi nutne shoret cely dum, kdyz je na nem fotovoltaika. Je pravda, ze nevime jestli je tam nejaky akumulator. A taky, ze hasici hasi.
glottis
Příspěvky: 2391
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od glottis »

A kdyz bych si chtel trosku za halucinovat tak blesk rachnul do strechy, pravdepodobne nekde do roku, do ostreho misa (nejvyssi hustota elektrickeho pole), chtel dozeme tak sel k tomu svodu plechy. Jak maj plechy mezi sebou odpor na hovno tak se to tam rozhavilo jako pri odporovem svareni a proto to chytlo pekne od roku az ke svodu. Kdyby to byl hromosvod tak jak se dela dnes, po hrebeni, celej obekt obazenej, jimaci tyce jak maj byt, pravdepodobne k tomu nedoslo. Mozna. Ale je to jen moje predstava. Je smutne co se mu stalo, to nikdo nepopira, ale nebudeme to tajit a lidi co to tu ctou at si vezmou ponauceni.
unicast
Příspěvky: 1416
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od unicast »

Blesk mívá "bratříčky", tohle mohl spáchat klidně jeden z nich a hlavní to mohl vzít tím sběračem na komíně (v jakém stavu je uzemění toho svodu, to je jiná věc). Že jsou v okolí kopce a další vyšší místa, to vůbec nehraje roli. Překvápko je ten vedlejší barák, kde je nejvyšším bodem satelitní anténa -- a ten stojí a zdá se být v pořádku...
Keraj
Příspěvky: 313
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:15 pm
Lokalita: Poblíž Hradce Králové
Systémové napětí: 48V

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od Keraj »

Také bych nebyl bych tak kritický.
Ano je to smůla, doufám že se nikomu nic nestalo a že nemovitost byla pojištěna.

Pokud je ale možnost a schopnosti poukázat na zjevné nedostatky a na to jak by to být mělo, je to i možnost se poučit pro ty z nás co nemají tak čisto před svým prahem.
Jiné možnosti moc asi nejsou.
Sám mám plechovou střechu a nabídku na izolovaný hromosvod na stole, takže za každou informaci jsem rád.

K tomu jednomu svodu.
V nabídce mi bylo prvně nabízeno 2 jímače/svody uprostřed hřebene.
Délka je 14 + 15 metrů hřebene do L.
Pokud bych dům rozpůlil, byl by jeden jímač/svod na plochu cca 18 x 10 metrů. Ten zasažený dům nebude mít asi o moc větší...

Jinak jsem nechal jeden jímač/svod připočítat, ale stejně nejsem přesvědčen že do střechy nemůže praštit mimo jímač.
Když jsem to řešil s hromosvodářem, tak mi tvrdil že je střecha v ochranném úhlu jímačů a není potřeba to více řešit...
Tak asi mi nezbude než doufat že si toho je blesk vědom....
16 panelů DHM-72L9-450 Wp = 7200Wp jih, sklon 17°
2 regulátory EPever Tracer 6415 AN = 6000W
Paralelní adaptér PAL-ADP-50AN
měniče 5 + 3 kW
EPever IP5000-42-plus-T a IP 3000-42-plus-T
135 + 135 + 230 = 500Ah LiFePo na 48V
3* BMS a Balancer Seplos
Martin P
Příspěvky: 620
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od Martin P »

glottis píše: pát srp 09, 2024 2:52 pm ... coz se zrovna me stalo. Revizak delal revizi hromosvodu vedle, videl ze mam fve bez hromosvodu. Pokaral me, popovidali jsme si a hromosvod vzniknul.
Mne zase k hromosvodu potlačila pojišťovna. Někde vyčenichali že za posledních 15 let v okruhu asi tří (?) kilometrů dvakrát udeřil blesk a byla tam škoda. Tak si dali do podmínek dodělání hromosvodu.
Máme krajní řadovku z šesti, hromosvod v celé řadě šesti baráků máme my jako první v řadě a třetí barák od nás. Druhý, čtvrtý, pátý a šestý hromosvod nemají. Všech nás šest má plechové střechy z alukrytu, tudíž vodivě propojené. FVE mám já a pak ještě třetí. Tudíž taky s hromosvodem. Ostatní bez hromosvodu ne.
Napadlo mne jestli je možné že kdyby udeřil blesk do kteréhokoliv baráku je možné že se bude chtít dostat do hromosvodu (my máme 4 svody s odporem dle revize 3,25 ohmů) a po cestě přes plechy proběhne "svářecí" proces.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022), 14kWh (srpen 2024).
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
glottis
Příspěvky: 2391
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od glottis »

Martin P píše: pát srp 09, 2024 4:22 pm
glottis píše: pát srp 09, 2024 2:52 pm ... coz se zrovna me stalo. Revizak delal revizi hromosvodu vedle, videl ze mam fve bez hromosvodu. Pokaral me, popovidali jsme si a hromosvod vzniknul.
Mne zase k hromosvodu potlačila pojišťovna. Někde vyčenichali že za posledních 15 let v okruhu asi tří (?) kilometrů dvakrát udeřil blesk a byla tam škoda. Tak si dali do podmínek dodělání hromosvodu.
Máme krajní řadovku z šesti, hromosvod v celé řadě šesti baráků máme my jako první v řadě a třetí barák od nás. Druhý, čtvrtý, pátý a šestý hromosvod nemají. Všech nás šest má plechové střechy z alukrytu, tudíž vodivě propojené. FVE mám já a pak ještě třetí. Tudíž taky s hromosvodem. Ostatní bez hromosvodu ne.
Napadlo mne jestli je možné že kdyby udeřil blesk do kteréhokoliv baráku je možné že se bude chtít dostat do hromosvodu (my máme 4 svody s odporem dle revize 3,25 ohmů) a po cestě přes plechy proběhne "svářecí" proces.
Tak urcite bude chtit, pokud jsou vsechny strechy spojene. Nekam to odtect musi. Neuzemena strecha bude mnohem mensi lakadlo nez strecha kde je to nekde spojene spojene se zemi. Takze to vezme strechou ke vsem svodum v okoli. A ted jen podle odporu a stesti jak se to rozdeli a jakej to ma kontakt.

Jak se tu uz psalo vickrat, plechova strecha nejlepsi oddaleny hromosvod. Jestli je lepsi pak hromosvod nemit nez to udelat pospojene je otazka. Na horach vetsinou maj hromosvod i na plechovych strechach. Ale jak uz ho nekdo udela v radovce, chtelo by to podle me vsude.

Ale nejsme odbornik.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek