Výběr systému

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Bobo84
Příspěvky: 64
Registrován: pát říj 07, 2022 8:03 pm

Výběr systému

Příspěvek od Bobo84 »

Ahoj ve spolek.
Pohrávám si s myšlenkou, že bych pořídil chytrou domácnost a mohl např. přes chytré zásuvky spínat žebřík v koupelně a pod...Akorát v tom začínám mít trochu guláš. Chtěl bych to mít doma lokálně ovládané, tzn. žádná závislost na servrech někde ve světě.
Mám za to, že aby fungovala nějaká laikem nastavitelná logika, je výherce Home Assistant běžící na Rpi4 a výše...
Zároveň bych rád využil něaký vysloužilý mobil, co by třeba bez baterky posoužil jako servr.
Zatím je tedy v plánu třeba řídit pár zásuvek a nějká světla s PIR snímačem...časem třeba kamera, čidla kouře..
Je tedy nějaké jednoduché řešení nebo hold HA + malina?
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1385
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Výběr systému

Příspěvek od TomHC »

Mobil ako server? Myslel si ovládací panel?

HA na rpi je ok, ale ak máš kupovať nový model, krabičku, zdroj, ssd - tak možno radšej nejaké mini pc typu Intel nuc, dell optiplex Micro, lenovo thinkcentre Mxx - stačí s i3 a 4 GB RAM a 120 GB SSD a vyjde to plus mínus rovnako, s lepším výkonom a ak nie si úchyl na jednotky wattov, tak aj spotreba je fajn (cca 7W).

Home assistant je fajn voľba, s čímkoľvek jednej značky (xiaomi, samsung, ikea...) to asi bez cloudu nepôjde a možnosti automatizácie budú dosť obmedzené. S HA vieš bez roboty použiť kopu rôzneho hw (sonoff, shelly...) a s robotou aj čokoľvek iné (custom integrácie, tasmota, esphome...).
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
Bobo84
Příspěvky: 64
Registrován: pát říj 07, 2022 8:03 pm

Re: Výběr systému

Příspěvek od Bobo84 »

No někde jsme se dočetl, že někteří dokážou nahrát HA přímo do tabletu. Já mám za to, že pár logockych operaci by zvládl kdejaký mobil... samozřejmě žádné camery a větší data.. jinak díky za tip na mini PC:) Já se obával spotřeby, ale jinak na pořízení to bude asi nastejno .
betmen
Příspěvky: 235
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výběr systému

Příspěvek od betmen »

na mobile je mozne spustit HA, ale...

tu mas jeden z mnoho navodov https://community.home-assistant.io/t ... er/541632

teraz to ale...
HA neposkytuje ziadne graficke rozhranie, ma iba webserver, ktory je potrebne zobrazit v dakom prehliadaci na inom zariadeni.
takze na telefone ho rozbehnes, otazne aky bude vykon (v zavislosti od telefonu), ale jedine co uvidis na dsp je iba nabootovanie systemu. aj tak budes musiet pouzit dalsi fon na pristup ku GUI.

dalsia vec je, ze fon musis mat rootnuty, aby si mohol flashnut upraveny fw a nasledne nahrat HA.

takze tvoja poziadavka
Mám za to, že aby fungovala nějaká laikem nastavitelná logika
tu splnena nebude, kedze treba rootnut mobil, flashnut, nahrat HA a...

jednoduchsie bude naozaj to RPi, alebo ako TomHC spomenul intel NUC, pripadne Synology ulozisko atd, kde si vacsinou sosnes img, zapises na kartu, ssd,, hdd a fungujes.
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo
Hyp
Příspěvky: 306
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Výběr systému

Příspěvek od Hyp »

Treba myslel Home asistenta od Applu, jo na to staci nejaky vyslouzily ipod nebo ipad co bude doma :-)

https://support.apple.com/cs-cz/102557
Bobo84
Příspěvky: 64
Registrován: pát říj 07, 2022 8:03 pm

Re: Výběr systému

Příspěvek od Bobo84 »

Ne ne, myslel jsem HA klasiku... Díky za vyvrácení špatné hypotézy :D Tak miniPC a bude...
rva
Příspěvky: 3637
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Výběr systému

Příspěvek od rva »

Není problém nainstalovat HA na jeden stroj a po čase vše přesunout na jiný. Sám jsem tak přešel od rpi na synology. Včetně dat.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Hyp
Příspěvky: 306
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Výběr systému

Příspěvek od Hyp »

Myslis https://www.home-assistant.io/ ? To neznam, to se na iphonu zobrazuje jako webovy stranky a ne jako nativni aplikace? ;-o

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek