Bezpečné uložení baterií LFP

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
cuki
Příspěvky: 194
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Bezpečné uložení baterií LFP

Příspěvek od cuki »

Je hloupost umístit baterii do plechové krabice z pískem, kterou celou zaizoluji. Baterii budu mít ve sklepě, kde není 100% jistota že se tam nedostane teplota pod 0°C. Očekávám od tohoto řešení, lepší požární bezpečnost. Písek utlumí případné roztržení článku. Dále je to poměrně slušná akumulační hmota, která zlepší průměrnou teplotu baterie po celém jejím objemu (jak v chladu tak při přehřívání).

Nebo je to úplná blbost? :-)
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 539
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 64
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Bezpečné uložení baterií LFP

Příspěvek od PetaJoule »

cuki píše: stř kvě 15, 2024 12:20 pm ...umístit baterii do plechové krabice z pískem, kterou celou zaizoluji...

Nebo je to úplná blbost? :-)
Co spadá v dnešním světě pod pojem "úplná blbost"?

Já bych to nedělal. U LFP nemáš problém s ohněm, ale v nejhorším případě (intenzivním) kouřem.
Roztržení článku utlumí ventil který článek má. Pokud to zasypeš pískem, eventuálně funkci ventilu
ohrozíš nebo zhatíš. Písek nehoří, ale ta izolace kolem pak ano.

Já bych ve sklepě, kde hrozí teplota pod 0˚C monitoroval teplotu, případně nastavil nabíječku
tak aby při nízkých teplotách redukovala případně nenabíjela.

Dal bych tam detektor kouře, zajistil dobré odvětrávání, a měl hasící přístroj poblíž.
Lépe řečeno - nemám sice baterie v místnosti kde by hrozilo < 10°C, ale detektor kouře a hasící
přístroj tam mám. Ale možná je to úplná blbost. :-)

Je pravda, že by se ideálně poblíž baterií neměli nacházet hořlavé věci. Mám sice baterie na
kachličkách, ale nad nimi dřevěný regál a v něm bůhvíco... Nojo - ideální svět není.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
unicast
Příspěvky: 1360
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bezpečné uložení baterií LFP

Příspěvek od unicast »

Jak zajistit, že ten písek nebude absorbovat vzdušnou vlhkost, která bude postupně zhoršovat jeho izolační vlastnosti?
cuki
Příspěvky: 194
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bezpečné uložení baterií LFP

Příspěvek od cuki »

Jo počítám s případným dohřevem a hlavně odpojením/omezením. Ale odpojovat to z důvodu rizika zničení MPPT nechci a rád bych tomu předešel. Z Auta mám zkušenost, že každí strana baterie vykazovala dosti odlišné teploty a to bych rád omezil.
Zezhora písek neplánuji, jen na hranici pláště. Nahoře bude nejtepleji. Nejvíce ohrožené jsou rohy. Dovnitř baterii nechci a hlavně tam nechci cokoli produkujícího hluk.
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 539
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 64
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Bezpečné uložení baterií LFP

Příspěvek od PetaJoule »

cuki píše: stř kvě 15, 2024 12:49 pm Jo počítám s případným dohřevem a hlavně odpojením/omezením. Ale odpojovat to z důvodu rizika zničení MPPT nechci a rád bych tomu předešel. Z Auta mám zkušenost, že každí strana baterie vykazovala dosti odlišné teploty a to bych rád omezil.
Zezhora písek neplánuji, jen na hranici pláště. Nahoře bude nejtepleji. Nejvíce ohrožené jsou rohy. Dovnitř baterii nechci a hlavně tam nechci cokoli produkujícího hluk.
Dobrá - když už si nenecháš izolaci vymluvit, použij minerální vatu (minerální - ne skelnou!)
Pak se můžeš vykašlat i na ten písek. Ale pozor, i to je náchylné na vlhkost.
Na štěstí mají japonci skvělé SSDčka (solid state dehumidifier). 8-)
https://www.micro-dehumidifier.com/

Byl by to takový technologický kontrast. Možná by to prošlo i jako art instalace.

MPPT od Victronu se nemusí odpojovat. Reguluje se (konfigurace) na základě teploty samo a nehrozí zničení.

edit:

Mimochodem nedává moc velký smysl dohřev A izolace, pokud dohřev není společně s článkem uvnitř izolace.
Přiznám se, že vlastně mám 8 článků venku v kovové krabici od ritalu a teplotu neřeším.
Ani tu vysokou (je to zastíněné), ani tu nízkou (baterie, BMS, MPPT a měnič v jedné krabici - oni se navzájem nějak ohřejou).
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
cuki
Příspěvky: 194
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bezpečné uložení baterií LFP

Příspěvek od cuki »

PetaJoule píše: stř kvě 15, 2024 2:02 pm
cuki píše: stř kvě 15, 2024 12:49 pm Jo počítám s případným dohřevem a hlavně odpojením/omezením. Ale odpojovat to z důvodu rizika zničení MPPT nechci a rád bych tomu předešel. Z Auta mám zkušenost, že každí strana baterie vykazovala dosti odlišné teploty a to bych rád omezil.
Zezhora písek neplánuji, jen na hranici pláště. Nahoře bude nejtepleji. Nejvíce ohrožené jsou rohy. Dovnitř baterii nechci a hlavně tam nechci cokoli produkujícího hluk.
Dobrá - když už si nenecháš izolaci vymluvit, použij minerální vatu (minerální - ne skelnou!)
Pak se můžeš vykašlat i na ten písek. Ale pozor, i to je náchylné na vlhkost.
Na štěstí mají japonci skvělé SSDčka (solid state dehumidifier). 8-)
https://www.micro-dehumidifier.com/

Byl by to takový technologický kontrast. Možná by to prošlo i jako art instalace.

MPPT od Victronu se nemusí odpojovat. Reguluje se (konfigurace) na základě teploty samo a nehrozí zničení.

edit:

Mimochodem nedává moc velký smysl dohřev A izolace, pokud dohřev není společně s článkem uvnitř izolace.
Přiznám se, že vlastně mám 8 článků venku v kovové krabici od ritalu a teplotu neřeším.
Ani tu vysokou (je to zastíněné), ani tu nízkou (baterie, BMS, MPPT a měnič v jedné krabici - oni se navzájem nějak ohřejou).
No krabičky od Victronu se sic nemusí odpojovat ale celé to modré řešení vyjde na majlant :-( Takže to nějak řešit budu muset. Ohřev bude samo uvnitř a ne až za izolací. Čedičová vata je samo ta nej možnost, ale tam bych se obával vlhkosti mnohem více. Písek nemá kam tu vlhkost nasát.
glottis
Příspěvky: 2285
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Bezpečné uložení baterií LFP

Příspěvek od glottis »

PetaJoule píše: stř kvě 15, 2024 2:02 pm Na štěstí mají japonci skvělé SSDčka (solid state dehumidifier). 8-)
https://www.micro-dehumidifier.com/
Jo to je velika pecka, jen nevi, co by si za to rekli :/ Jinak bych to mel uz doma na spoustu veci
thomas.007
Příspěvky: 354
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Bezpečné uložení baterií LFP

Příspěvek od thomas.007 »

glottis píše: stř kvě 15, 2024 7:00 pm
PetaJoule píše: stř kvě 15, 2024 2:02 pm Na štěstí mají japonci skvělé SSDčka (solid state dehumidifier). 8-)
https://www.micro-dehumidifier.com/
Jo to je velika pecka, jen nevi, co by si za to rekli :/ Jinak bych to mel uz doma na spoustu veci
Ještě by šlo na odvlčování a zároveň prohřev baterií použít Peltierův článek, ale muselo by to být v bedně, kde je ale vzduch a ne písek. Ohřátý vzduch rozhánět ventilátorem a až poklesne teplota studené strany po 0°C, tak vypnout, nechat odmrazit a vzniklý led (zachycená voda) pak steče hadičkou mimo prostor baterií (jako u tepelného čerpadla).

Sám mám baterie v dílně, kde jde teplota lehce do mrazu, jenže je tam sucho, takže mi stačí baterie přitápět samodomo topnou deskou (vyfrézovaná drážka v dřevotřísce, kde je nerezový drát zalitý nivelační hmotou), která prostor dostatečně vytopí a zároveň ještě dosuší (relativní vlhkost s teplotou klesá).
glottis
Příspěvky: 2285
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Bezpečné uložení baterií LFP

Příspěvek od glottis »

thomas.007 píše: stř kvě 15, 2024 7:53 pm
glottis píše: stř kvě 15, 2024 7:00 pm
PetaJoule píše: stř kvě 15, 2024 2:02 pm Na štěstí mají japonci skvělé SSDčka (solid state dehumidifier). 8-)
https://www.micro-dehumidifier.com/
Jo to je velika pecka, jen nevi, co by si za to rekli :/ Jinak bych to mel uz doma na spoustu veci
Ještě by šlo na odvlčování a zároveň prohřev baterií použít Peltierův článek, ale muselo by to být v bedně, kde je ale vzduch a ne písek. Ohřátý vzduch rozhánět ventilátorem a až poklesne teplota studené strany po 0°C, tak vypnout, nechat odmrazit a vzniklý led (zachycená voda) pak steče hadičkou mimo prostor baterií (jako u tepelného čerpadla).

Sám mám baterie v dílně, kde jde teplota lehce do mrazu, jenže je tam sucho, takže mi stačí baterie přitápět samodomo topnou deskou (vyfrézovaná drážka v dřevotřísce, kde je nerezový drát zalitý nivelační hmotou), která prostor dostatečně vytopí a zároveň ještě dosuší (relativní vlhkost s teplotou klesá).
Slo, uz jsem si to chtel postavit ale pak jsem se na to vykaslal. Nemam na to cas. To radsi nejak vymyslim jednodusi vymenu silikagelu v bednach u baterii.
thomas.007
Příspěvky: 354
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Bezpečné uložení baterií LFP

Příspěvek od thomas.007 »

Jak píšu, stačí to řešit pouhým ohřevem zaizolované baterie. Potom se ale přesune problém s kondenzací z baterie na samotný kryt/bednu, tam by se už ten silica gel hodil (stačí nasypat do spáry deklu) a bednu natřít voděodolnou barvou.

Tady je nějaká teorie vlhkého vzduchu pro zvídavé, z H-X diagramu lze jednoduše odečíst rel. vlhkost:
https://www.flair.cz/hx-diagram
unicast
Příspěvky: 1360
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bezpečné uložení baterií LFP

Příspěvek od unicast »

glottis píše: stř kvě 15, 2024 7:00 pm Jo to je velika pecka, jen nevi, co by si za to rekli :/
Naopak. To vědí až příliš dobře... :)
cuki
Příspěvky: 194
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bezpečné uložení baterií LFP

Příspěvek od cuki »

Vrátím se zpátky k uložení baterie.
Pohrávám si se třemi možnostmi:

1) vyrobím a svařím plechový kryt na míru. Případně mám k dispozici 2mm plechy metr na metr z hliníku, ale to bych musel nýtovat, Al vařit neumím.
- nevýhoda je to z kovu, riziko nechtěného dotyku.
- nevyřešení dohřev baterie
Kryt bych ale mohl vystlat čedičovou vatou a nebo cetris deskami

2) vyrobit to rovnou z cetris desek, které bych použil rovnou i na stažení zavitovkama, ale nevím jestli to bude dostatečná opora a izolaci dám z venku (EPS/XPS)
- nevyřešení dohřev baterie

3) vyrobím betonový "květináč" z vláknobetonu a do něj rovnou zabuduju topný kabel a termostat z bojleru.
-nevýhoda hmotnost, ale zase mi to alespoň nikdo jen tak neodnese :-)
ladik
Příspěvky: 115
Registrován: stř bře 25, 2015 4:13 pm

Re: Bezpečné uložení baterií LFP

Příspěvek od ladik »

Idealni je vodeodolna preklizka z Dyas Uhersky Ostroh http://www.dyas.eu/produkty/dyas-film. Mame z toho na modelarskem letisti stoly a mostek. Ani za nekolik let se to moc nezmenilo, jen tu desku na mostku pro sychr tak jednou za 5 let vymenime, ale to je na vetru desti a slunci, u tebe to bude neznicitelne. Pouzivame to na ponky, podlahy do dodavek - znacka ideal. A jeden kluk z toho vyrabi primo bedny na baterky 16x230Ah.
cipis
Příspěvky: 4801
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bezpečné uložení baterií LFP

Příspěvek od cipis »

A nehorlavost docilis jak? Je to vylozene cetrisem?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Franta2776
Příspěvky: 2747
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Bezpečné uložení baterií LFP

Příspěvek od Franta2776 »

ladik píše: sob črc 20, 2024 3:56 pm Idealni je vodeodolna preklizka z Dyas Uhersky Ostroh http://www.dyas.eu/produkty/dyas-film. Mame z toho na modelarskem letisti stoly a mostek. Ani za nekolik let se to moc nezmenilo, jen tu desku na mostku pro sychr tak jednou za 5 let vymenime, ale to je na vetru desti a slunci, u tebe to bude neznicitelne. Pouzivame to na ponky, podlahy do dodavek - znacka ideal. A jeden kluk z toho vyrabi primo bedny na baterky 16x230Ah.
Není to hořlavý materiál ta překližka??Já mám na to nachystané staré plechové rozvaděče 90x90x30cm.Ty vyložim Cetrisem nebo vatou.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
ladik
Příspěvky: 115
Registrován: stř bře 25, 2015 4:13 pm

Re: Bezpečné uložení baterií LFP

Příspěvek od ladik »

Asi idealni je ten Cetris kvuli horlavosti.
Mex
Příspěvky: 567
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Bezpečné uložení baterií LFP

Příspěvek od Mex »

Než začne hořet voděodolná překližka (to bude chtít tak 500°C), tak v té chvíli už tam žádné baterky v pevném stavu nebudou. Elektrolyt už bude dávno odpařený a pouzdra článků budou nefouknutá a zdeformovaná.
Ty baterky nehoří, bude maximálně hořet ten zplynovaný elektrolyt. Ale ten už bude v té chvíli zřejmě rozptýlený po okolí.

Tuhle voděodolnou překližku plánuju na sajtny, kterými budou články stažené.
Mezi články ne, ona se dělá až dost tlustá.
Mezi články hodím 1mm pertinax nebo laminát.
cuki
Příspěvky: 194
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bezpečné uložení baterií LFP

Příspěvek od cuki »

Mex píše: sob črc 20, 2024 11:18 pm Tuhle voděodolnou překližku plánuju na sajtny, kterými budou články stažené.
Nestačila by rovnou ta cetris deska?
Mex
Příspěvky: 567
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Bezpečné uložení baterií LFP

Příspěvek od Mex »

Cetris deska má houby pevnost v ohybu. Na rozdíl od té překližky, což je docela super materiál.

Jinak ještě obecně k těm hořlavým/nehořlavým materiálům.
LFP baterka je za normálních okolností studená.
Řešit nějakou hořlavost třeba nad 300°C má asi smysl u něčeho, co je za normálních okolností horké. Třeba spalovací motor, nebo možná i motor obecně. Pokud má za běžného chodu třeba 150°C, tak při přetížení to může vyskočit třeba na 250°C a má smysl tam dávat něco s opravdu vysokou teplotní odolností.

Ale LFP baterka je normálně studená. Pokud už bude mít například 150°C (což všechny ty materiály jako překližka, pertinax, textit atd. naprosto s přehledem zvládnou), tak už je to pro baterku těžce průserový stáv. Kdy z ní syčí nějaké plyny a podobně.
Takže řešit v té chvíli požární odolnost něčeho kolem (pokud to není hermeticky uzavřené a odsávané) už zřejmě nic moc nevyřeší.

Maximálně by mohlo záležet na tepelně-izolačních vlastnostech toho mezi články, aby se ta vysoká teplota nedostala i na vedlejší články. Ale on i 1mm perinax bude tvořit slušnou tepelnou bariéru. Minimálně krátkodobě. A dlouhodobě ten vadný článek horký nebude. Buď začne hořet nějaký ten odpařený elektrolyt, nebo prostě jenom článek chcípne a zase vychladne, když už nebude mít další zdroj energie. Katoda ani anoda nejsou hořlavé (na rozdíl například od NMC článků). Nebo aspoň ne moc.

Desclimer: ale jako vždy píšu za sebe, jak to budu dělat já. Nikoho nenavádím aby to dělal stejně.
Je mi fuk, jak si to udělají ostatní. Ale rád si jejich názory a zkušenosti přečtu.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek