Velikost baterie vs odebíraný výkon

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
rva
Příspěvky: 3580
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Velikost baterie vs odebíraný výkon

Příspěvek od rva »

Asi to je zarostlé kamenem. Stačí se podívat, že stejný problém má nás víc: vodní kámen na topné spirále
I teď bych měl spirálu vyčistit, ale protože je boiler nahříván hlavně fototermikou a teplé vody je nadbytek, lenost vítězí.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 231
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Velikost baterie vs odebíraný výkon

Příspěvek od JirkaE »

emedium píše: pát kvě 03, 2024 11:53 am
Můj 190 l bojler je pro celodenní nahřívání celkem na prd, má spirálu umístěnou vodorovně k zemi úplně dole a když se voda kolem nahřeje, tak vypne kapilární termostat a čeká pár minut než se voda prohřeje v celé nádrži, pak lokálně zchladne pod nastavený max. a znova sepne. Jeden kapilár mi tak už odešel. Sepne se možná 100x za den. Spotřeba energie na nahřátí na 60C je asi 12 kWh, tak to ve finále stejně dohřívám plynem.
Vodorovně jako TPK od DZD ?

Pak je problém jasný, to už jsem viděl vícekrát, naposledy předevčírem, ten člověk to má takhle více než rok a předevčírem, když byl ve svátek doma, tak zjistil že to zapíná a vypíná a že to vlasně půl dne nefunguje.

Je špatně otočená příruba a kapilára se ohřívá rychleji než voda a spíná to 100x za den jak splašené...

Viz obrázek - na obrázku vlevo - jak to namontoval instalater :wall:

tpk 150 richtige richtug.jpg
emedium
Příspěvky: 50
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Velikost baterie vs odebíraný výkon

Příspěvek od emedium »

skybor píše: pát kvě 03, 2024 1:31 pm
Můj 190 l bojler je pro celodenní nahřívání celkem na prd, má spirálu umístěnou vodorovně k zemi úplně dole a když se voda kolem nahřeje, tak vypne kapilární termostat a čeká pár minut než se voda prohřeje v celé nádrži, pak lokálně zchladne pod nastavený max. a znova sepne
Co to je proboha za bojler? V normálním bojleru snad jde teplá voda nahoru, kde se odebírá, a nezůstává dole, kde je většinou topné těleso? Jsem ještě neslyšel, že by někomu před úplným nahřátím cykloval bojler.
Tahle nádhera se dvěma výměníky a dolní boční přítubou pro el. spirálu Cosmo E DUO 200 https://www.gienger.cz/wp-content/uploa ... -E-DUO.pdf
emedium
Příspěvky: 50
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Velikost baterie vs odebíraný výkon

Příspěvek od emedium »

JirkaE píše: pát kvě 03, 2024 2:08 pm
emedium píše: pát kvě 03, 2024 11:53 am
Můj 190 l bojler je pro celodenní nahřívání celkem na prd, má spirálu umístěnou vodorovně k zemi úplně dole a když se voda kolem nahřeje, tak vypne kapilární termostat a čeká pár minut než se voda prohřeje v celé nádrži, pak lokálně zchladne pod nastavený max. a znova sepne. Jeden kapilár mi tak už odešel. Sepne se možná 100x za den. Spotřeba energie na nahřátí na 60C je asi 12 kWh, tak to ve finále stejně dohřívám plynem.
Vodorovně jako TPK od DZD ?

Pak je problém jasný, to už jsem viděl vícekrát, naposledy předevčírem, ten člověk to má takhle více než rok a předevčírem, když byl ve svátek doma, tak zjistil že to zapíná a vypíná a že to vlasně půl dne nefunguje.

Je špatně otočená příruba a kapilára se ohřívá rychleji než voda a spíná to 100x za den jak splašené...

Viz obrázek - na obrázku vlevo - jak to namontoval instalater :wall:


tpk 150 richtige richtug.jpg
Tak mám taky namontovanou spirálu naopak :D fakt borec instalatér
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 231
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Velikost baterie vs odebíraný výkon

Příspěvek od JirkaE »

emedium píše: pát kvě 03, 2024 2:24 pm Tak mám taky namontovanou spirálu naopak :D fakt borec instalatér
Až to otočíš, budeš mít teplé vody 2x tolik ;)

Tohle je 375Litrů vody ze 2000Wp od 05.02.2024 viz odkaz dole na DC-měření.

Snímek obrazovky (775).png

A tohle samostatný link na teploty na TMEP na všech třech bojlerech.

https://boiler-1.tmep.cz/
skybor
Příspěvky: 852
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 19

Re: Velikost baterie vs odebíraný výkon

Příspěvek od skybor »

Tak mám taky namontovanou spirálu naopak :D fakt borec instalatér
Jen tak pro zajímavost. Jak dlouho to takhle provozuješ ? No hlavně, že je asi vyřešeno ... Někdy je pomoc "odborníků" opravdu o hubu. Proto si radši vše dělám sám ...
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 1x MPPT EASun 8048 80A, 2x MPPT EASun 6048 60A, Li-Ion 2x 12s 156Ah (13,7kWh/44V), NiCd 38s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
emedium
Příspěvky: 50
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Velikost baterie vs odebíraný výkon

Příspěvek od emedium »

Bojler bude mít asi 9 let. No díky tomu, že odešel kapilár, jsem to pár let nenahříval elektrikou, ale pouze plynem. Přišel jsem na to asi před dvěma lety, když jsme začal s fv a na statistice odběru z fv to začlo ukazovat zuby. Tak jsem si říkal, že je to blbou konstrukcí bojleru.
emedium
Příspěvky: 50
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Velikost baterie vs odebíraný výkon

Příspěvek od emedium »

Při šmejdění po netu jsem našel tyhle podlouhlé placky https://www.mivvyenergy.cz/cs/lithiove- ... _nabiti-ne které mají dvojnásobné nabíjecí i vybíjecí C oproti normálnímu tvaru, max. vybíjecí (30 sekund) 8.3 C

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek