Velikost bojleru, počet panelů a výkon, spotřeba, spokojenos

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Velikost bojleru, počet panelů a výkon, spotřeba, spokojenos

Příspěvek od vla »

Prosil bych zde vaše poznatky ohledně ohřevu teplé vody v ostrovním systému. Zatím ani ne technické řešení ( jen pro info plánuji bojler 120L, Oplockého regulátor a asi 6 panelů, možná 8, ale nevím jestli se vejdou) Technickému řešení bych se zatím nevěnoval, předpokládám, odborné rady tohoto typu následně. Momentálně mě jenom zajímají vaše zkušenosti mám takové zařízení s těmito komponenty, ohřívám tolik vody a jsem či nejsem spokojen, chce to někde něco přidat, nebo jsem dimenzoval zbytečně atd. (Jsme dvou až tříčlenná rodina, spíše kachny, takže nějaké velké šetření nepřichází v úvahu. Máme 100% jištění z centrálního zdroje. To opět prosím neřešte, jen info pro zvídavé). Takže jestli mohu poprosit jen přehledy vybavení a množství ohřáté vody a vaše spokojenost-nespokojenost s vaším řešením. Děkuji, Vla.
Nemám rád tenhle stát.
Botas
Příspěvky: 254
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm

Re: Velikost bojleru, počet panelů a výkon, spotřeba, spokoj

Příspěvek od Botas »

Mám zatím 8ks panelů 72 článku kupovaných jako vyřazené no snad těch 240 daj
Bojler 120 l OKC ntr dražice ohřev plynem nedávno jsem dodal jejich set na elektroohřev tj šachta a el těleso plus dva termostaty.
Nyní tedy 2,2 kw těleso systém 24v 60 amp regl
Používám na přebytky zatím vše růčo žádná automatika panely spíše k západu tudíž dojdu z práce a zapnu ohřev jelikož bat. jsou nabytý a v pohodě se dohřeje bojler na 80 třeba z nějakejch 50 nebo tak
Tudíž bych asi klido na 8 panelů jen na ohřev volil i větší bojler.
Jinak Zatím 2 člená domácnost občas sprcha v pohodě občas vana 150x150 cm rohovka pro dva a tam je ten bojler tak akorát že ho vypustím dost klesne teplota.že v průběhu startuje kotel nastaveno 60 dohřívá myslím od 40 nebo tak.
Pokud ohřev pouze na fve bylo by lepší větší bojler aby se daly překlenout i zamračenější dny nebo větší nárazový odběr.
Počítám s automatikou na využití přebytků a asi osazení tělesa cca 1-1,5 kw což by bylo 50-75 amp z 24v systému aby si nemuselo těleso 2,2kw tolik dososávat z baterek.
Zatím ve vývoji vše a probíhá měření.
Tibor
Příspěvky: 5
Registrován: stř čer 10, 2015 4:44 pm

Re: Velikost bojleru, počet panelů a výkon, spotřeba, spokoj

Příspěvek od Tibor »

Mám 8 panelov (2kWp) a 200 l DC ohrev (4 osoby). Bral by som aj väčší bojler...
Na 120l Ti budú stačiť aj 4 panely (1 kWp) - 120l vody z teploty 10 °C na 55°C by si s tým ohrial za cca 6,5 hod (s 1,5 kWp za cca 4:15 hod a s 2 kWp cca 3:15 hod). Pokiaľ plánuješ aj Oplockého regulátor, tak by som sa pri 120l nebál ani 4 panelov po 250Wp.
V Tvojom prípade ak máš 100% zálohu, tak nemusíš riešiť vykrytie zamračených dní.
Samozrejme čím viac panelov, tým lepšie využitie v zime, ale aj väčšie "flákanie sa" v lete. A ak neplánuješ aj striedač s baterkami, tak ekonomicky sa Ti neoplatí hnať sa za zbytočne veľkým výkonom.
Druhá vec je otázka nezávislosti. Ale to si musíš zodpovedať sám, kde máš priority.
Z dôvodu nestálosti zdroja - slnko, by som ale na Tvojom mieste neuvažoval s tak malým bojlerom a dal hneď 200l (píšeš, že máš malú spotrebu). Potom by Ťa neprekvapilo ani niekoľko dní zamračeného počasia (môj výkon 2kWp systému je pri zamračenej oblohe od cca 150-400W).
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Velikost bojleru, počet panelů a výkon, spotřeba, spokoj

Příspěvek od ota »

Dělal jsem 80l na 6x 240Wp, Oplockého střídavý regulátor. Provoz březen až listopad pro 1-2 osoby.
Paralelně jede ještě 5l ohřívač pro kuchyni. Ten jede celý rok a nahřeje se ikdyž je v prosinci zataženo.
U bojleru vidím jako naprosto důležitou přídavnou izolaci. Zateplil jsem bojler jak to šlo 5-20cm vaty a vydrží nahřátý několik dní, což bez izolace nebylo možné.
V datech každého bojleru je kromě jiného na konci i údaj o tepelné ztrátě, která bude u 200l možná i několik kWh denně.
Když ukládáme energii, tak ať zbytečně neuniká.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Velikost bojleru, počet panelů a výkon, spotřeba, spokoj

Příspěvek od xmasin »

ota píše: V datech každého bojleru je kromě jiného na konci i údaj o tepelné ztrátě, která bude u 200l možná i několik kWh denně.
Když ukládáme energii, tak ať zbytečně neuniká.
Mám bojler dražice OKHE160 a u něj je psaná ztráta za 24 hodin 1,05 kWh, takže ztráta u 200l nebude o tolik vyšší, max 1,5 kWh/den. Dnešní bojlery mají už kvalitní polyuretanovou izolaci, takže dodatečné zateplování není podle mě nutné.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Velikost bojleru, počet panelů a výkon, spotřeba, spokoj

Příspěvek od ota »

Ona ta PU izolace je kvalitní, o tom není sporu. Problém je že je TENKÁ.
1,5kWh x 360 dní x 4Kč/kWh = 2160Kč ročně.
Nevím jak pro koho ale pro mě je to významná částka.
2000 korun mít a 2000 korun nemít, to je 4000 Kč rozdíl :lol:
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Velikost bojleru, počet panelů a výkon, spotřeba, spokoj

Příspěvek od xmasin »

ota píše:Ona ta PU izolace je kvalitní, o tom není sporu. Problém je že je TENKÁ.
1,5kWh x 360 dní x 4Kč/kWh = 2160Kč ročně.
Nevím jak pro koho ale pro mě je to významná částka.
2000 korun mít a 2000 korun nemít, to je 4000 Kč rozdíl :lol:
Těch 1,5 kWh je za předpokladu, že se z bojleru voda neodebírá, takže pokud se odebere tak je ta ztráta menší. Provedl jsem si malé měření mého bojleru a zjistil jsem, že pokles teploty v případě, že není odběr ani není dohříván je prakticky lineární. Také jsem zjistil, že pokud nejsem v domě déle než 4 dny, tak je výhodnější nechat bojler vychladnout a pak ho znovu natopit než ho udržovat trvale nahřátý. A pokud je v domě bojler, tak se obvykle nechává nahřívat z nízkého tarifu a tam 1 kWh rozhodně nestojí 4 Kč, ale výrazně méně, u sazby D25d to je kolem 1,8 Kč/kWh. Takže ta ztráta pak vychází na 972 Kč/rok a to není tolik. Paradoxně nejvíc stojí udržování bojleru neustále na komfortní teplotě.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Velikost bojleru, počet panelů a výkon, spotřeba, spokoj

Příspěvek od ota »

Souhlas, snad jen s výhradou, že 1,8Kč/kwh je nereálná cena.
Jenom distribuční poplatky jsou přes 2Kč/kWh a k tomu se připočítává cena za silovinu, která je v lepším případě cca 1,1 - 1,3Kč/kWh.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Velikost bojleru, počet panelů a výkon, spotřeba, spokoj

Příspěvek od xmasin »

ota píše:Souhlas, snad jen s výhradou, že 1,8Kč/kwh je nereálná cena.
Jenom distribuční poplatky jsou přes 2Kč/kWh a k tomu se připočítává cena za silovinu, která je v lepším případě cca 1,1 - 1,3Kč/kWh.
Omyl, distribuce u nízkého tarifu pro sazbu D25d je 44,70 Kč/MWh, takže na 1 kWh to dělá celé 4,5 halíře. Více platíme na OZE. Tohle alespoň platí pro oblast ČEZ distribude. Čerpám to odtud: http://www.3-e.cz/site/source/pdf_files ... sy_cez.pdf
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Velikost bojleru, počet panelů a výkon, spotřeba, spokoj

Příspěvek od kodl69 »

to OTA: tak ta cena je +- taková, je potřeba v tom ještě rozpočítat měsíční poplatek za jistič, u eonu cca 1,96 vč dph: http://www.eon.cz/-a2188?field=data řádek 21, ty větší numera jsou s dph.
k tématu: mám boiler 300l, ohřívají ho 4m2 fototermiky už 13let, cca od dubna do října téměř bez ohřevu elektřinou, je nás 5 a vystačí tajk cca na 3 dny. Když prší týden v kuse, tak to chce trochu elektřinou ohřát, ale to je jenom pár dní v tomhle období. Další boiler je 120l, do teď se v podstatě nepoužíval, pouštím do něj přebytky a když je slunečno, tak je po poledni přehřátý, takže ty cca 2kWp pro boiler v létě budou stačit, a kapacita - víc je víc - a dodatečná izolace je samozřejmost, 120l boiler má kolem sebe 20-50cm vaty - byl to zbytek - a ten větší na něco podobnýho čeká.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Velikost bojleru, počet panelů a výkon, spotřeba, spokoj

Příspěvek od rob.brno »

ota píše:Ona ta PU izolace je kvalitní, o tom není sporu. Problém je že je TENKÁ.
1,5kWh x 360 dní x 4Kč/kWh = 2160Kč ročně.
Nevím jak pro koho ale pro mě je to významná částka.
2000 korun mít a 2000 korun nemít, to je 4000 Kč rozdíl :lol:
Je to zkutečně PU(tvrdší jako když pěna, ta má lambdu kolem ...26)? Co jsem kupoval origo izolaci, tak to pak byl ve skutečnosti molitan s lambdou ...39, v tomto případě je lepší a levnější kabát ze skelné vaty unirol profi s lambdou ...33.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Velikost bojleru, počet panelů a výkon, spotřeba, spokoj

Příspěvek od ota »

4,5halíře za distribuci v NT, tak to je opravdu dobrá cena! Přeju ať to vydrží.
Příjde mi to podobný jako koupit rohlík bez DPH.
Jsem se dodnes domníval, že cena za distribuci je pevná pro všechny tarify...
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Velikost bojleru, počet panelů a výkon, spotřeba, spokoj

Příspěvek od vla »

Díky za předešlé rady, trošku jsem pokročil a potřeboval bych další. Bojler bude Ariston PLT R 120V (ještě zvážím jestli by se náhodou nevešel 150l, ale moc šancí si nedávám). Volím ho proto, že je nádrž nerezová, záruka 10 let a váha 22kg. Prostorově jsem omezen, protože bude nacpán do technické stoupačky v paneláku, kde nahradí odsávací potrubí. (jsem v přízemí, takže bude končit u stropu a ničemu to neublíží, jen musím přeložit ke kraji stoupačky vody, elektřinu atd, ale to je drobnost). Panely jsem sehnal použité 235W, celkem bude instalováno 10 ks, z toho 8 počítám na bojler a dva na jiné účely. Tak a ten dotaz, bojler má topnou spirálu 2,5 KW, což do ní ani náhodou pouštět nebudu, počítám přes oplockého regulátor cca 180-200V a proud co to dá. Mám nechat spirálu tak jak je, nebo má smysl ji nahradit jinou na 230V s výkonem 1,5-2 Kw (tz ještě Ariston vyrábí pro menší ohřívače, takže pokud by rozměrově pasovaly ), nebo si rovnou nechat vyrobit spirálu na míru, cca 180-200V 1,5 KW? Instalovaný výkon 8 panelů x stáří x vším možným ovlivněná účinnnost odhaduji právě max. kolem těch 1,5 KW.Díky za názory a rady, Vla.
Nemám rád tenhle stát.
Matess
Příspěvky: 1515
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Velikost bojleru, počet panelů a výkon, spotřeba, spokoj

Příspěvek od Matess »

ota píše:4,5halíře za distribuci v NT, tak to je opravdu dobrá cena! Přeju ať to vydrží.
Příjde mi to podobný jako koupit rohlík bez DPH.
Jsem se dodnes domníval, že cena za distribuci je pevná pro všechny tarify...
Ja jsem bojoval za d35D jak jsem mohl a prestoze tuhle sazbu ocividne nechteji davat povedlo se - prijde mi tam cena elektrinu uplne nejlepsi. Jistic jsem sundal na 1x25A...
16h za 2kc a 8h za 2,7kc je proste super. To se potom navratnost solaru s pripojkou kterou mam a nemusim platit (vybudovani) pocita docela spatne.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Velikost bojleru, počet panelů a výkon, spotřeba, spokoj

Příspěvek od kodl69 »

to vla: pozor na stoupačkový šachty, jak se do toho opřou hasiči, jsi v koncích. Minimum je požární prostupy na potrubí mezi patry, plechová vzt obložená nehořlavým materiálem nevím jaké tloušťky a kdoví co si může ještě hasič vymyslet.
a potom někdo přijde vyměnit stoupačky vody, plynu, odpady a zase jsi v koncích....
prostě kolektiv je dobrá věc, ale na domluvu už jsou dva moc.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Velikost bojleru, počet panelů a výkon, spotřeba, spokoj

Příspěvek od vla »

Ve stoupačce jsou vedeny odvětrávací trubky, plynové potrubí, vodovodní trubky, je tam centrální rozvodové krabice pro jádro a kuchyň, rozvody elektřiny pro centrální odsávání. Plechová VZT skončí těsně pod stropem, konec bude izolovaný jako trubka předtím, připojení odvětrání zůstane. Prostupy mezi patry žádné nepřibudou, jen do té trubky VZT přijde ze střechy až ke mě plastová chránička no solární přívod. Na DS to připojené nebude, všechny vodovodní přípojky, propojky atd. jsou a budou plastové. Jeden solární bojler to nepoloží, výměnu čehokoli to neohrozí a pokud bude nějaký revizák protestovat určitě najdeme řešení, takže to mě netrápí. Spíš mě trápí jaká by byla nejlepší topná spirála, pokud to není jedno.
Nemám rád tenhle stát.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Velikost bojleru, počet panelů a výkon, spotřeba, spokoj

Příspěvek od kodl69 »

tak to bych si dvakrát rozmyslel. Byl jsem u jednoho skoro požáru tohoto potrubí v bytovce 4 patra a končila p***l. Moc nechybělo a bylo to na hasiče, shořela digestoř, ohořela linka a mě trochu ruka....stačilo do 1dcl oleje nasypat hranolky s ledem. O něčem podobným jsem četl ve zprávách, kde došlo i na hasiče a léčbu těžkejch popálenin. Tudy bych neměl odvahu táhnout kabel, vevnitř těch trubek je tolik bordelu, že zahoření po tom, co někomu chytl olej na pánvi je pravděpodobný, a pokud tam bude kábl s pvc izolací, tak kouř udusí lidi, navíc zplodiny PVC jsou korozivní, to bych nechtěl platit, takovou škodu, od které dá pojišťovna ruce pryč. Kabely mají vést stupačkou na kabely, a nikudy jinudy. Samozřejmostí je prostorové oddělení (třeba v trubce) a v únikové cestě bezhalogenidový kabel. Jinak si koleduješ o průsvih, stejně jako mrak internet providerů.
Topnou spirálu zvol podle panelů a jejich zapojení. Pokud bude cca 8 panelů 30Vmp 8Amp v sérii, je to na 2kW 230V, ale to už je vyhrazené technické zařízení. Takže když to spojíš sérioparalellně 3s2p aby ses nedostal nad 120V jmen. tak potom třeba spirála na 90V 16A (1,5kW).....
Pokud budeš něco montovat na střechu bytovýho domu, tak je potřeba řešit hromosvod (připojený, oddálený?) a zavlečení bleskových proudů do instalace (přepěťová ochrana nahoře u vstupu kabelů do domu, třída přepěťovky ?)
Opět hrozí škoda na jiných zařízeních, což ti kdokoliv může dát sežrat, i když se neprokáže souvislost se sousedovou mrtvou televizí a tvými panely. To ani nemluvím o tom, že když začne zatíkat do střechy, tak za to jistě budeš odpovědný ty, i kdyby to nebyla pravda.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Viktor X
Příspěvky: 115
Registrován: čtv črc 16, 2015 12:56 pm
Bydliště: Praha a okolí

Re: Velikost bojleru, počet panelů a výkon, spotřeba, spokoj

Příspěvek od Viktor X »

Souhlas s kodl69; žena chtěla smažit na indukci a někdo zazvonil u dveří, než se stačila vrátit už řvaly děti, že je sporák v plamenech, nad ním zapnutá týden stará digestoř, naštěstí ještě polepená fólií. Uhašeno přiložením velkého prkénka na krájení, má zespodu na památku vypálené černé kolečko :).
Já kdybych chtěl u nás táhnout kabel stoupačkou, asi bych využil staré vodovodní potrubí (pokud není "zarostlé", ani žádné dilatační smyčky jsem nezaznamenal), které zůstalo po přestavbě na plastové - pánové družstevníci si tehdy nechtěli připlatit za demontáž, ale stejně bych si asi netroufnul, čekat, až ho někdo při úpravě jádra vyrube s kabelem pod napětím (byť za chráničem).
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Velikost bojleru, počet panelů a výkon, spotřeba, spokoj

Příspěvek od vla »

Mě šlo jen o to jestli má cenu zabývat se příkonem spirály, nebo ne. Technické provedení je jistě taky důležité, ale na to se neptám. Snad jen doplním, že bude splňovat potřebné pro bezpečný provoz.
Nemám rád tenhle stát.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Velikost bojleru, počet panelů a výkon, spotřeba, spokoj

Příspěvek od brumlaj »

spirálou se nezabývej, zbytečná starost. Zkontroluj si, že Oplockého regulátor to proudově utáhne a jdi do toho (což utáhne, panely nedaj takový proud). Kámoš má 2kW spirálu a 5 panelů a na nedostatek teplé vody si v létě nestěžuje (a v zimě topí kotlem). Tak bych to viděl asi já.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek