Plnohodnotná FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Term
Příspěvky: 36
Registrován: pon říj 18, 2021 10:23 am

Plnohodnotná FVE

Příspěvek od Term »

Ahoj, potřeboval bych poradit jaké panely v jakém množství by jste mi doporučili + střídač.

aktuálně mám FVE 2,2KWp čistě do bojleru přes BEL. Rád bych jí doplnil nebo nahradil "Dospěláckou" elektrárnou.

Spotřeba domu byla 2MWh ročně, teď s dítětem to bude kolem 5MWh (pořád je manželka doma a pořád se vaří pere atd...)

Potřeboval bych radu jestli jít třeba jen do 8KWp nebo rovnou 10KWp+. Měl jsem vybraný Axpert MAX, ale z důvodu, že je v domě třífáz a vše pěkně rozfázované tak je to asi nesmysl předělávat, na víc jednu fázi z axperta tahat cykynou 3x2,5mm je asi taky nesmysl... (jaký kabel ideálně natáhnout do rozvaděče, když bude střídat s bateriemi cca 20m daleko?). Takže jaký by jste mi doporučili 3F střídač pro 48V baterii?

Baterie jsme už jedny stavěli s brtrancem včetně BMS takže ty bych si rád udělal sám určitě a ušetřil 280Ah 48V systém tedy cca 15KWh. Je dobré koupit nějaké určité BMS které umí komunikovat se sřídačem?

Jinak pracuji v oboru takže vyhlášku mám :)

Na závěr, má smysl si nechat vše vyřešit firmou a prodávat přebytky například ČEZu? Přemýšlel jsem o nějakém systému bez baterie, vše nechat udělat firmu a pak si dodat své baterie (bojím se, že v létě budu mít extrémně přebytků a prodej by to vyřešil).

Předem děkuji.
cipis
Příspěvky: 4449
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Plnohodnotná FVE

Příspěvek od cipis »

Co ten poslední odstavec??? Co podmínky fóra, hmm?

Jinak to je výmluva, to jakože dobré rozfázování. To ani omylem nebude dobře rozfázované s ohledem na spotřebiče a FVE slunce/léto/zima.
Už je to snad standard, po sté a první, na vstupu do původního rozváděče máš přepínač sítí, 3f, kde je na vstupu od FVE vše propojeno, takže buď jedeš na 3f z DS anebo na FVE, která je hozená na všechny tři fáze.

Kabel si asi dokážeš spočítat sám, navíc budou dva, protože určitě chceš dobíjet baterie a používat bypass měniče.

2 kWp navíc jsou zlomek ceny všeho ostatního, tam platí, vše, co se vleze na střechu, tam dej.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Soban
Příspěvky: 3518
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Plnohodnotná FVE

Příspěvek od Soban »

3f je blbost pokud to není firma a nemáš 3f zařízení.

Panely co se vleze - je to nejlevnější položka a v přechodném období to využiješ.

Pokud to chceš oficiálně připojit chce to měnič ke kterému dostaneš papíry.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Migel
Příspěvky: 971
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Plnohodnotná FVE

Příspěvek od Migel »

(Moj nazor) preco tak vsetci oroduju za tie prebytky ved ked to nemam ako uz spotrebovat tak to jednoducho ostane tam na paneloch, a co ?!.. nic sa nestane...
Ide o energiu ktoru ztoho (velkeho) pola panelov (10kwp) budem potrebovat v zime a v prechodnom obdobi..cez leto nech to tam ostane sak spotreba domu je pokryta chodakolko a to je dolezite..
Baterku ak mas skusenost uz so skladania je len dobre a chod do toho..bms ti moze byt jedno ci komunikuje alebo nie nastavis ju raz a potom si ide svoj zivot a striedac svoj..
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1343
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Plnohodnotná FVE

Příspěvek od TomHC »

Máte niekto aj prepočet na "panely co se vleze"? Ide mi o to, že či je rentabilné kúpiť napr. ďalších 8 panelov, profily, háky, káble, odpínače = cca 1500€, keď obdobie február (únor) - november (listopad) mám aktuálne vykryté na 100+%? Za tie zvyšné mesiace mám spotrebu cca 320 kWh/mesiac, FVE by mi to aktuálne mohla pokryť na cca 60%, t.j. zostáva kúpiť z DS 4 * 320 * 0.4 = 0.5 MWh * 0.15€/kWh = 80€. S extra 8 panelmi by som to vedel zlepšiť čo ja viem... o 20% = ušetriť 20€ za zimu? 1500 / 20 = 75 rokov návratnosť... Ak by som bol na samote bez možnosti DS a + elektromobil, možno by to logiku dávalo, ale ak je doma DS, tak mi to nevychádza.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
Diablo1st
Příspěvky: 1639
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Plnohodnotná FVE

Příspěvek od Diablo1st »

Naopak ja si spojenie s DS pochvaľujem a je dosť možné, že vďaka VB tento rok nebudem platiť za silovku. Takže ako všetko, má to svoje výhody a nevýhody.
Rovnako môžem odporučiť 1F AC coupling. S Victronom to funguje super.

S tým výpočtom počtu panelov, to je veľmi individuálne. Ak je človek v ostrove tak čím viac tým lepšie, aj keď to ekonomický zmysel už nedáva. Pri dostupnosti stabilnej DS záleží na spotrebe domácnosti, ale pre bežnú domácnosť je tých 10kWp viac ako dosť.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
PavelR
Příspěvky: 3119
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plnohodnotná FVE

Příspěvek od PavelR »

spojeni s DS bylo dobre rozhodnuti. Používám jako sezoni akumulaci ale bez NZU (já). Nevidím v tom nic špatnýho. Je to trh jako každý jiný pro mě to je stejný jako kdyby prodával brambory.
rva
Příspěvky: 3580
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Plnohodnotná FVE

Příspěvek od rva »

Šel bych směrem
1. maximalizace samostatnosti - jedná se o dlouhodobou záležitost, jak si zajistit relativně komfortní život méně ovlivnitelný zvůlí politiků.
2. minimalizace vztahů s DS. Pokud budou distributoři jednat neférově, ohýbat zákony tak, aby poškozovaly spotřebitele, nepokládám za morální hrát jejich hru.
Při roční spotřebě 5 MWh (pokud je rovnoměrně rozložena po celý rok) je pro ostrovní provoz dostatečných cca 35 kWp.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 231
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plnohodnotná FVE

Příspěvek od JirkaE »

rva píše:Šel bych směrem
1. maximalizace samostatnosti - jedná se o dlouhodobou záležitost, jak si zajistit relativně komfortní život méně ovlivnitelný zvůlí politiků.
2. minimalizace vztahů s DS. Pokud budou distributoři jednat neférově, ohýbat zákony tak, aby poškozovaly spotřebitele, nepokládám za morální hrát jejich hru.
Při roční spotřebě 5 MWh (pokud je rovnoměrně rozložena po celý rok) je pro ostrovní provoz dostatečných cca 35 kWp.
Souhlasím s bodem jedna a dva, dobrá a správná idea...

Ale 35kWp pro 5MWh za rok ? Co pak děláte s tím přebytkem energie ? Vždyť to musí být nejméně 10násobek spotřeby víc než 6 měsíců v roce...?
cipis
Příspěvky: 4449
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Plnohodnotná FVE

Příspěvek od cipis »

Nic, co by se s ním mělo dělat?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
PavelR
Příspěvky: 3119
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plnohodnotná FVE

Příspěvek od PavelR »

což mi přijde jako mrhání prostředky a radši prodám za mrzký peníz než to nechat stát.
z Jaka budu taky na nějakých cca 30kwpících. Krásná čísla ale jak rostou výkony začínají se ukazovad další problémy. Třeba již těď s 20kwp v tomto počasí je technická místnost neuvětrratelná. 35C standartní teplota.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 231
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plnohodnotná FVE

Příspěvek od JirkaE »

cipis píše:Nic, co by se s ním mělo dělat?
To já nevím, jen se ptám, snažím se to pochopit jako celek.

Čeká mě celá střecha a taky váhám s výkonem.

Líbí se mě průkopnické názory a nebýt ovcí na šňůrce ČEZu nebo E.ONu.

Sám hledám tu hranici potřeby a spotřeby, plného pokrytí, nebo co největší nezávislosti.

Ale dát na střechu - CO SE VEJDE... Mě taky přijde až přehnané.

Chtěl bych se chytit nějakých praktických zkušeností :)
rva
Příspěvky: 3580
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Plnohodnotná FVE

Příspěvek od rva »

Teplota v technické místnosti moc nesouvisí s panely na střeše. Chápu, že někdo z finančních možností nemá moc možností, ale když tu možnost mám, tak se na tom, co pokládám za nemorální, nepodílím.
Přes léto sice mám nevyužité přebytky, ale to je vyváženo tím, že mi baterie, měniče a i ty elektrické dráty pracují více na jaře i na podzim. Vlastně se nemusí dělat (téměř) nic jiného, než přidávat panely. Měniče stejné - dimenzované na spotřebu baráku, regulátory rovněž stejné (ty vhodné, když jsou přepanelované, si stejně odeberou jen tolik, co mohou a kolik se dá dát do baterie) a baterie minimálně na denní spotřebu (s rizikem občasné nouze).
Musím mít vhodné podmínky (v paneláku to nejde) a pak mohu vsadit na budování samostatnosti, což má samozřejmě svou cenu. Pro využití nadbytku elektřiny to znamená orientovat se na elektrické spotřebiče a třeba si zajistit (bezplatný) provoz luxusních spotřebičů, které by se jinak člověk kvůli ceně elektřiny nepořídil. Sekačky, tepelná čerpadla, klimatizace, elektromobily, udírny, ... - to vše může běžet "zadarmo" na elektřinu. Letos si například od 30.4. dopřáváme bazénu, ve kterém je vždy příjemná teplota (> 30 st.C) i pro neotužilce.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
PavelR
Příspěvky: 3119
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plnohodnotná FVE

Příspěvek od PavelR »

rva píše:Teplota v technické místnosti moc nesouvisí s panely na střeše.
naopak souvisí přímo. čím větší výkon se tlačí tím více ztrátového výkonu....
Na příští rok už je v plánu pasivni chlazení ze systému tc voda voda samozřejmě nejen technické ale celýho baráku
cipis
Příspěvky: 4449
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Plnohodnotná FVE

Příspěvek od cipis »

Buď na to jdeš ekonomicky, počítáš návratnost, jestli se to vyplatí atd. ...
Anebo jsi nezávislý bez ohledu na pořizovací náklady. Otázka, kolik ale stojí nezávislost ...

Anebo z toho máš už závislost :D
JirkaE píše: To já nevím, jen se ptám, snažím se to pochopit jako celek.

Čeká mě celá střecha a taky váhám s výkonem.

Líbí se mě průkopnické názory a nebýt ovcí na šňůrce ČEZu nebo E.ONu.

Sám hledám tu hranici potřeby a spotřeby, plného pokrytí, nebo co největší nezávislosti.

Ale dát na střechu - CO SE VEJDE... Mě taky přijde až přehnané.

Chtěl bych se chytit nějakých praktických zkušeností :)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
PavelR
Příspěvky: 3119
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plnohodnotná FVE

Příspěvek od PavelR »

ano když to pojmeš jako hobby tak pár set navíc nehraje roli. Jsou různá jiná divná hobby co stojí spoustu peněz ...
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 231
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plnohodnotná FVE

Příspěvek od JirkaE »

cipis píše:Buď na to jdeš ekonomicky, počítáš návratnost, jestli se to vyplatí atd. ...
Anebo jsi nezávislý bez ohledu na pořizovací náklady. Otázka, kolik ale stojí nezávislost ...

Anebo z toho máš už závislost :D
Nechci zas až tak počítat návratnost, ta končí podle mých propočtů tady u nás na maximálně 12-14kWp.

Další kWp navíc už je jen cesta k nezávislosti a nebo jak píše RVA cesta k pohodlí a zařízením, kterým by se člověk jinak vyhnul...

A chápu tu rovnici.

Čím větší nezávislost v přechodná období a v zimě, tím větší je ten přebytek v létě.

Výdaje v zimě se s každým kWp navíc snižují ale s návratností už to spojené není.

Ale stejně už jsem asi u 4-té varianty, kolik vlastně na tu střechu celkem dát a kolik kWh rezervu v baterii.
:write:

Nechci přidávat později a flekovat střechu různými panely, chtěl bych jednou a definitivně na svých posledních 20/25/30... let mít vyřešíno :lol: :lol: :lol:
PavelR
Příspěvky: 3119
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plnohodnotná FVE

Příspěvek od PavelR »

JirkaE píše: Nechci přidávat později a flekovat střechu různými panely, chtěl bych jednou a definitivně na svých posledních 20/25/30... let mít vyřešíno :lol: :lol: :lol:
buď klidnej tohoto nedosáhneš. Já začal s tím že 2,6kwp stačí
jahodovák
Příspěvky: 1944
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plnohodnotná FVE

Příspěvek od jahodovák »

No,já vědět dřív co ted,tak osadím celou střechu a ještě koupím paletu navíc do zásoby....každej panel se počítá,porovnámli jak se to má s energiemi,tak jsou to velice dobře uložené peníze........
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
pibi
Příspěvky: 743
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plnohodnotná FVE

Příspěvek od pibi »

Také jsem v zimě přemýšlel, jestli dát 18 nebo 21 panelů, po 2měsíčním pročítání zdejšího fóra jsem jich vzal 36 a ještě přemýšlím o dalších 3, jako stínění na balkón v létě.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934