bojler: jedno těleso na dva zdroje bez přepínání

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

bojler: jedno těleso na dva zdroje bez přepínání

Příspěvek od luky »

Mám bojler Stiebel Eltron PSH 150 WE-R. Bohužel Dražice dělají bojlery příliš baculaté a do koupelny by se mi nevešel. Původní plán byl, že budu přebytky FV nabíjet aku nádrž a odtud ohřívat bojler (stejně jako v topné sezóně). Realita mě ovšem doběhla. Z 4kWp nemám dost přebytků na nahřátí aku nádrže (přeci jen to má nějaké ztráty). Rád bych tedy ohříval bojler přebytky přímo. Bohužel do tohoto bojleru "nejde" dát druhé těleso.
Existuje něco takového: https://www.gas.cz/tatramat-topne-teles ... 15505/177/, ale nepodařilo se mi zjistit, jestli to tam bude skutečně pasovat.

Napadlo mě univerzální řešení, které by mohl využít i někdo jiný: ohřev bojleru s DC meziobvodem. To by mělo elegantně vyřešit "problém" spojení dvou nezávislých zdrojů s různým napětím a fází. Navíc naprosto bez přetoků a bez řešení nějakého přepínání. Provozní i havarijní termostat je na AC straně. Jediná komplikace bude uchladit ty usměrňovací můstky. Dělá to nějakých 14W (2x0,7Vx10A), což by měl zvládnout lecjaký chladič CPU s větrákem poháněným spínaným zdrojem, který napojím na topnou spirálu.
Přikládám zjednodušené schéma zapojení a pěkně prosím o kritiku. Jestli tam není nějaký podstatný zádrhel, tak to někdy o prázdniny sestrojím.

Pro úplnost ještě dodám, že N a PE mám trvale spojené. výkon z FV bude řízen plynule (fázově řízené SSR). Ohřev z DS bude taktéž řízen nadřazeným systémem (podle teploty, výkonu FV, denní doby a stavu HDO).
Přílohy
bojler.png
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: bojler: jedno těleso na dva zdroje bez přepínání

Příspěvek od Kostěj »

Instinkt mi říká ne. Rozum hledá argumenty a nachází jen jeden: mokrá spirála+stejnosměrný proud=nízká životnost. Upřímně: raději bych to to udělal přepnutím pomocí relé, stykačů, klidně mechanicky/elektricky blokovaných, nebo více kontaktů v serii. Jestli to řídí nadřazený systém, tak po rozepnutí kontrolovat, že je to fakt bez napětí, než zapnu druhou větev.
Soban
Příspěvky: 3491
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: bojler: jedno těleso na dva zdroje bez přepínání

Příspěvek od Soban »

Normální relátko s přepínacím kontaktem, na 10A by se mělo dělat, v měniči must je na 30A na 230V na AC a pro odporovou zátěž není co řešit.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
PetrDubi
Příspěvky: 1362
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: bojler: jedno těleso na dva zdroje bez přepínání

Příspěvek od PetrDubi »

Tak instalační relé na 16A stojí do pětistovky a když bude mít dva přepínací kontakty, tak může krásně přepínat L i N. V klidu bude přepnutý na síť a cívka se připojí na přívod z FV. Takže když přijde napětí od FV, tak relé přepne bojler na FV a začne se nahřívat. Nebo pokud to chceš nějak ovládat (máš tam nakreslený triak), tak můžeš tu cívku ovládat nějakým jiným systémem.
Jednoduchý a levný řešení.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: bojler: jedno těleso na dva zdroje bez přepínání

Příspěvek od ACDC »

Navíc kdyby se prorazila diody, mohou se začít dít věci.
Vy těm instalační relátkům tak věříte? Použil jsem stykač s kontakty NC, NO, každý zvlášť 25A.
Nějak se pořád bojím spoje IN/OUT na střídači.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: bojler: jedno těleso na dva zdroje bez přepínání

Příspěvek od Pawel »

Už jsem vyděl stykač který to přepnutí nepřežil. Kontakty nepřežijí když mají přepnout na jiný zdroj když nejsou fáze sfázované potom je tam klidně 400V.
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: bojler: jedno těleso na dva zdroje bez přepínání

Příspěvek od thomas.007 »

luky píše: ohřev bojleru s DC meziobvodem. To by mělo elegantně vyřešit "problém" spojení dvou nezávislých zdrojů s různým napětím a fází.
Tohle bude fungovat "JEN" za té podmínky, že je měnič synchronně sfázovaný se sítí. V případě, že dojde k odpojení od DS a zpětnému připojení, tak měnič než se zpátky přifázuje, tak mění lehce frekvenci, až bude ve fázi s DS, tak se připojí.
Jenže v tom je ten zakopaný pes, při jakékoliv výpadku nebo rozhození se sítí, může dojít až k extrémnímu stavu, kdy L1 a L2 budou v protifázi, tedy se na tělese objeví až 460VAC...pak jen už přemýšlet co odejde dříve, asi by to měl chytnout jistič, což určitě nezvýší pohodlí. Zlatý stykače, prakticky stačí cokoliv na 10A (pro 2kW) a s mech.blokování je jistota.
bojler.png
PetrDubi
Příspěvky: 1362
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: bojler: jedno těleso na dva zdroje bez přepínání

Příspěvek od PetrDubi »

Acdc: Instalačním relé věřím, pokud to jsou evropské nebo třeba japonské relé a jsou koupené v elektro obchodě/eshopu, ale rozhodně bych nevěřil relátkům třeba z Aliexpress. Instalační relé s více kontakty má všechny kontakty mechanicky spřažené, takže přepínají současně.
Pokud je obava z přepínání pod zátěží, tak není problém dát mezi přepínací relé a bojler ještě jedno relé ( nebo stykač) a tím spínat bojler podle potřeby a tím přepínacím přepínat bojler bez zátěže.
Mám jedno přepínací relé na DIN lištu v TČ od loňska a funguje bez problému, ale přepínám ho samozřejmě když nejede TČ. V zimě přepínalo kolikrát denně a funguje bez problémů.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Soban
Příspěvky: 3491
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: bojler: jedno těleso na dva zdroje bez přepínání

Příspěvek od Soban »

U instalačních relé je problém že ten přepínací kontakt má ty kontakty blízko u sebe, takže pokud přepínáme fáze které jsou synchroní i pod zátěží (odporovou) je to OK, ovšem pokud se fáze rozjedou tak nastává pěkný ohňostroj!

Stalo se mi to a kontakt toho relé se vypařil - po rozebrání po něm nic nezůstalo a vyrazilo to 25A jistič u elektroměru a měnič to přežil ten se taky vypnul na skrat.

Nahrazen instalačním stykačem a je po problému......

Viz návod:
RPI-08-003-UNI
Between contacts 16-15-18 and 26-25-28 there is galvanic isolation, which guarantees safe separation.
Mezi kontakty 16-15-18 a 26-25-28 je galvanické oddělení, které zaručuje bezpečné oddělení.
Between contacts 16-15-18 and 36-35-38 there is galvanic isolation, which guarantees safe separation.
Mezi kontakty 16-15-18 a 36-35-38 je galvanické oddělení, které zaručuje bezpečné oddělení.
Between contacts 26-25-18 and 36-35-38 there is galvanic isolation, which does not guarantee safe separation.
The contacts are solved by means of one internal relay, which does not have the required contact spacing.
Mezi kontakty 26-25-28 a 36-35-38 je galvanické oddělení, které nezaručuje bezpečné oddělení.
Kontakty jsou řešeny pomocí jednoho vnitřního relé, které nemá potřebnou vzdálenost kontaktů.
Takže vždy skontrolovat co je v návodu......
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
pibi
Příspěvky: 728
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: bojler: jedno těleso na dva zdroje bez přepínání

Příspěvek od pibi »

Pro druhý bojler, který má jen jednu spirálu jsem na Bazoši koupil reverzační stykač s cívkou 24V:
https://www.tme.eu/cz/details/lp2k0910b ... gI_t_D_BwE
a mám v plánu namontovat příložný termostat s kapilárou pro přepínání ohřevu FVE/DS, bude přepínat napětí do cívek stykačů:
https://www.tipa.eu/cz/termostat-salus- ... gKCmPD_BwE
Přes léto nastavím nějakých 40°C, když bude voda chladnější, nahřeje se z DS, jinak bude přepnuto na FVE, vnitřní termostat na maximum.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: bojler: jedno těleso na dva zdroje bez přepínání

Příspěvek od luky »

Pokusím se odpovědět najednou:
- Neznám přepínací relé, u kterého by výrobce povolil přepínání mezi nesychronními sítěmi. Tedy jakékoli nápady s relé s přepínacím kontaktem mi do baráku nesmí. Sice můžu dát dvě samostatná relé, kontrolovat rozepnutí a spínat je s časovou prodlevou... Ale spoléhat se na software bych dost nerad.
- reverzační relé by asi bylo řešení. Odrazovala mě cena. Tady se jedná o 9A a uznávám, že při takovém proudu to není úplně velký nesmysl.
- Nadřazený systém (PLC) by měl zajistit, že aktivní zdroj bude vždy jeden. Tedy situace, kdy na topném tělese bude sdružené napětí je "havarijní stav". Rád bych, aby i v takovém případě nic neshořelo. Že spadne jistič není problém.
- mokrá spirála a stejnosměrný proud: jaký efekt způsbí sníženou životnost?
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
cipis
Příspěvky: 4393
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: bojler: jedno těleso na dva zdroje bez přepínání

Příspěvek od cipis »

elektrolýza
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
pibi
Příspěvky: 728
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: bojler: jedno těleso na dva zdroje bez přepínání

Příspěvek od pibi »

luky píše:Pokusím se odpovědět najednou:
- reverzační relé by asi bylo řešení. Odrazovala mě cena. Tady se jedná o 9A a uznávám, že při takovém proudu to není úplně velký nesmysl.
https://elektro.bazos.cz/inzerat/169695 ... -440-v.php
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: bojler: jedno těleso na dva zdroje bez přepínání

Příspěvek od ACDC »

Cena dobrá, proud malý ale kontakty možno paralelně.
Fáze napětí na vstupu a výstupu střídače je stejná, výstup je synchronizován vstupem.
Stav kdy se to rozejde by musel být fakt superhavarijní, ale stejně by jedno napětí zmizelo
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek