Problém s nabíjením (nabíječka předčasně hlásí "nabito")

Baterie a bateriová úložiště založená na článcích Li-ion 18650, zkušenosti, praxe, dobíjení, batery management, výroba bateriových úložišť, bezpečnost.
making
Příspěvky: 9
Registrován: sob bře 19, 2022 8:42 am

Problém s nabíjením (nabíječka předčasně hlásí "nabito")

Příspěvek od making »

Svou čínskou Li-ion baterii 36V 20Ah BMS po každém použití (tedy vybití na cca 20% její kapacity) nabíjím čínskou 48V 2A nabíječkou po dobu cca 8 hodin. Po zapojení do baterie i do sítě nabíječka svítí červeně, tedy nabíjí. Po cca uvedeném čase se červená změní na zelenou, tedy hlásí nabito. Nyní naposledy však došlo k tomu, že po cca 1,5 hodině nabíjení se červená zcela nečekaně změnila na zelenou (přičemž bylo zcela zřejmé, že zdaleka ještě nemůže být nabito), zelená svítila cca 1 minutu a potom se opět změnila na červenou. To celé se v následující půhodině několikrát cyklicky zopakovalo, až nakonec zelená zůstala svítit trvale (přičemž k plnému nabití zcela jistě chybělo řádově ještě 6 hodin). Nabíječku jsem tedy odpojil a řeším, co se děje. Má někdo tip, v čem je problém, případě jak jej řešit ? Děkuji a zdravím. M.K.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Problém s nabíjením (nabíječka předčasně hlásí "nabito")

Příspěvek od beethowen »

Z popisu vidím zásadní chybu, že 36V baterii nabíjíš nabíječkou na 48V.
Pokud nebude více přesnějšího popisu, nebo foto štítku baterie a nabíječky, těžko někdo něco poradí.
Patrně bude problém v baterii samotné a jejím přebíjení a odpojení BMS, jestli skutečně platí to co je psané výše.
making
Příspěvky: 9
Registrován: sob bře 19, 2022 8:42 am

Re: Problém s nabíjením (nabíječka předčasně hlásí "nabito")

Příspěvek od making »

Používám originální nabíječku, kterou prodejce dodal společně se zařízením včetně baterie. Na štítku se toho o moc víc, než jsem uvedl, nepíše. Doposud jsem baterii cca 10x naprosto bez problémů dobil. Problém se nově projevil až nyní. Je-li tomu tak, že nabíječka 48V 2A je pro baterii 36V nevhodná, pak první krok bude nákup nové nabíječky. Narychlo jsem vygooglil, že nominální napětí článků je 3,7V a maximální nabíjecí napětí článků je 4,2V. Tedy sháním nabíječku 37-42V/2A. Můžu mezitím, než nabíječku seženu, objednám a obdržím, nějak zkontrolovat, zda je baterie nepoškozená ?
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Problém s nabíjením (nabíječka předčasně hlásí "nabito")

Příspěvek od beethowen »

Tak to klidně mohlo být tak, že ukončení nabíjení "zajistila" BMS, tím že napětí některého článku, případně celkové napětí bylo přes limit. To je velmi těžko říct. Asi bude celá baterie dost rozbalancovaná a tudíž teď odpojuje BMS asi hned při připojení nabíječky.
Otázka jaká BMS tam je a jestli tam nějaká je. Teoreticky jsi také mohl vyhořet, takže to vlastně ještě dopadlo nějak celkem dobře.
Jedniná možnost je se buď připojit k BMS (pokud to má BT, ale to nepředpokládám). Případně to celeé rozdělat a proměřit po článcích a zjistit skutečný stav věci.
Asi by to bylo ideální omlátit prodejci o hlavu, pokud prodal takovou kombinaci. Ale píšeš u všeho, že je to čínské, tak tipuji nějaký Aliexpress, nebo tak něco. Takže to asi nebude jen tak.
Nevěřím, že tam nikde nejsou žádné štítky, o co vlastně jde. Těžko se radí, když neznáme parametry. podle toho co píšeš, tak bys měl mít 10 článků Li-ion v sérii. Toto alespoň víš jistě? A nabíječka určitě nějaký popis má.
making
Příspěvky: 9
Registrován: sob bře 19, 2022 8:42 am

Re: Problém s nabíjením (nabíječka předčasně hlásí "nabito")

Příspěvek od making »

Ano, je to vše z Aliexpressu. Baterie je z 10ti Li-ion článků v sérii a osazená BMS. O tom, že by ji bylo možné připojit přes BT, nic nevím. Nechce se mi věřit, že by byla tak chytrá.

Na nabíječce je opravdu napsáno 48V. Zde opravdu vidím problém na straně prodejce zařízení, který místo nabíječky 36V nebo 42V přibalil nabíječku 48V.

Na Aliexpresu jsem našel několik nabídek nabíječek 36V/2A a také několik 42V/2A. Na webu jsem si přečetl, že pro plné nabití je třeba 42V. Plné nabíjení však na druhou stranu není ideální z hlediska životnosti baterie (její kapacity). Přesto zvolím variantu 42V/2A.

Je-li tomu tak, že v důsledku nabíjení příliš vysokým napětím došlo k jejímu rozbalancování, pak by mohlo pomoci její prosté vybití, ne ? Půjdu se tedy projet a uvidím, co se bude dít při příštím nabíjení (již správnou nabíječkou).

Můžu požádat o návod, jak to "celé rozdělat a proměřit po článcích a zjistit skutečný stav věci" ? Díky a zdravím. M.K.
rva
Příspěvky: 3561
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Problém s nabíjením (nabíječka předčasně hlásí "nabito")

Příspěvek od rva »

No ty jsi teda číslo. Články LiPo nabíjet na vyšší napětí je cestou k požáru nebo zničení článků. V jakém stavu články nyní jsou se nedá odhadovat. Nabíjej je správnou nabíječkou, modli se a třeba to přežily. Pokud bude podezřele krátký dojezd, tak to musíč rozdělat a přeměřit každý článek zvlášť. Dle toho se pak uvidí, co dál.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
FíraD
Příspěvky: 159
Registrován: pon dub 16, 2018 7:46 pm

Re: Problém s nabíjením (nabíječka předčasně hlásí "nabito")

Příspěvek od FíraD »

making píše:
Na Aliexpresu jsem našel několik nabídek nabíječek 36V/2A a také několik 42V/2A. Na webu jsem si přečetl, že pro plné nabití je třeba 42V. Plné nabíjení však na druhou stranu není ideální z hlediska životnosti baterie (její kapacity). Přesto zvolím variantu 42V/2A.
Moc zkušeností s těmito nabíječkami nemám, ale osobně bych zvolik tu 36v, z toho co mě prošlo rukama mě příde, že Číňan uvádí nominální napětí a ne max napětí co to dá.
Mám třeba nabíječku k elektroskutru na které je napsané 72v ale realně nabíjí až 86.6v
Těch 72v je 6s 12v pb baterie. Tak aby to nebylo stejné.
making
Příspěvky: 9
Registrován: sob bře 19, 2022 8:42 am

Re: Problém s nabíjením (nabíječka předčasně hlásí "nabito")

Příspěvek od making »

U té nabíječky, kterou mám vyhlédnutou, je napsáno 42V pro baterie 36V. To se mi zdá velmi jednoznačné.

"rozdělat a přeměřit každý článek zvlášť" - to znamená, odstranit vrchní obal, rozpojit všechny ty pečlivě pospojované články, každý vzít samostatně do ruky a změřit jeho napětí voltmetrem ? A potom znovu sestavit, tedy prakticky znovu vyrobit celou baterii ze zkontrolovaných článků...?
rva
Příspěvky: 3561
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Problém s nabíjením (nabíječka předčasně hlásí "nabito")

Příspěvek od rva »

Ale ne. Když rozebereš obal, tak budou terminály jednotlivých (paralelních) článků přístupné. Tak u nich bych změřil napětí a pokud by se víc lišilo, tak bych je dobil samostatně (regulovaným zdrojem). Ne každá BMS má balancování a při špatném zacházení mohou být rozbalancované asi dost rychle.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
bokser01
Příspěvky: 1321
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Problém s nabíjením (nabíječka předčasně hlásí "nabito")

Příspěvek od bokser01 »

Ne napětí článků můžeš změřit i když to je celé v kupě a nemusíš nic rozdělávat... Celkem mě ale překvapuje, že ti to neblafnulo při nabíjení :D evidentně tam bude nějaká BMS a dokonce funkční a hlídá nebezpečné stavy, jinak by jsi měl již doma šlehající 2 metrové plameny a zvukové efekty...
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
making
Příspěvky: 9
Registrován: sob bře 19, 2022 8:42 am

Re: Problém s nabíjením (nabíječka předčasně hlásí "nabito")

Příspěvek od making »

Zdá se, že problém nebyl s baterií, ale s nabíječkou. Přišla mi nová (opět ta nejlacinější z Číny), na které je napsáno: 42V/2A, a ta nabíjí baterii bez problémů. Nabíjel jsem asi 1 hodinu. Změřil jsem voltmetrem baterii a naměřil 36,6V, dále starou nabíječku a naměřil 0,3V (!), nakonec novou nabíječku a naměřil 42,2V. Kolik dávala ta stará nabíječka před tím, než odešla, už nazjistím, stejně jako to, zda odešla proto že byla 48V místo 42V. Vzhledem k aktuální předpovědi počasí neplánuji v nejbližších dnech, že bych šel jezdit, proto prozatím nechci nabít baterii do plna, abych zjistil, zda je v pořádku a má svou plnou kapacitu. Takže definitivní stav věci budu znát až za pár dnů, ale v tento okamžik jsem optimista a věřím, že místo baterie za 5tis Kč odešla nabíječka za 500 Kč.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek