Kachnanr elektrárna

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
kachnanr
Příspěvky: 37
Registrován: stř črc 29, 2020 4:07 pm

Re: Panely na střechu severozápad.

Příspěvek od kachnanr »

To vím, ale kde na to teď vzít? Těch 8 panelů bude levnějších než dělat celou střechu. A to mám na dvou řetízcích. Je to provizorní, původně to bylo na místě, kde je teď těch 8 x 370 wp. :lol:
cipis
Příspěvky: 4358
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Panely na střechu severozápad.

Příspěvek od cipis »

A do ulice je co? Jak to vypada?
Na zahrade nemas misto?
To uz by mi prislo bezpecnejsi neco bastlit na te zahrade, nez na techto strechach. To pod tim plechem je nove nebo je novy jen ten plech?
Jo, reko, to by bylo hodne penez, to chapu, jenze tady s tim muzes take o hodne penez prijit, az to upadne ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Soban
Příspěvky: 3465
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Panely na střechu severozápad.

Příspěvek od Soban »

Tady fakt je každá rada drahá.....

Pokud ty střechy nebudeš předělávat tak bych tam asi žádnou konstrukci nedělal, profil položil na střechu, provrtal do trámu (nevíme jak to vypadá pod tím plechem) a na ty profily naflákal panely normálně naplocho.

Podle mě vše jiné bude dražší a pracnější, dělat nějaké složité konstrukce.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
kachnanr
Příspěvky: 37
Registrován: stř črc 29, 2020 4:07 pm

Re: Kachnanr elektrárna

Příspěvek od kachnanr »

:D Tak jste mi tady s toho udělali barabiznu na spadnutí podle starých tašek na dílně .Krov je pod tím zdravý a do budoucna na to měl přijít taky ten plech co je na dřevníku. Musely jsme předělat topení z plynu na dřevo, tak střecha musí ještě počkat. Ten dřevník je nový. Osm krokví 14x10 prostředkem ještě podepřené. Ten myslím, že se tak hned nezřítí.
Na zahradě jsou ovocné stromy, tam nic nevybuduju. RD má na úpatí střechy vysoký komín, který statečně stíní po celé střeše. Proto jsem psal, že je tohle jediné místo. (tak to by byla odpověď na všechny otázky)
Děkuji za přesunutí tématu do Plánované elektrárny. To už se můžu ptát na všechno. :D

Udělám to přesně jak píše Soban. Akorát si nejsem moc jistý jestli bych na ten múj Epever mohl zapojit víc než těch 8 panelů.
EPEVER Tracer 10420AN
Jmenovitý nabíjecí proud: 100 A
Max. napětí FV otevřeného obvodu: 200 V
Maximální výkon (W): 5000

Panely :JA Solar 390 Wp, celočerný
Maximální výkon (Pmax)
390 Wp
Účinnost STC
20,0 %
Maximální napájecí napětí (Vmp)
30,64 V
Maximální proud (Imp)
12,73 A
Napětí naprázdno (Voc)
36,85 V
Proud nakrátko (Isc)
13,61 A

Plánuji 4 do série a ty dvě spojit paralelně. Pořád si nejsem jistý jestli to mám dobře. Spojím to v krabici pod střechou a zní vodičem 6mm do Epevru. V krabici budou pojistkové odpínače 12A pojistky, přepěťová ochrana a odpojovač panelů na každou větev čtyř panelů. Na každé bude cca 150V (Voc) 12A. Výstup spojím na svorkovnici a přes
Mppt umístím ještě jeden jistič 25A.
Když vydělím výkon Epevru 5000W napětím 150V vyjde mi cca 33A. Takže jestli jsem se tady dobře naučil, další panely
už na něj stejně nepřipojím.
Musel bych pořídit další mppt a posílit to třeba o ty moje 2x 300 Wp co mám na tom řetízku. :lol:
Tak jo, jdu podepřít střechu na dílně, aby to na mě nespadlo. :shock:
A nešetřete mě. :oops:
cipis
Příspěvky: 4358
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Kachnanr elektrárna

Příspěvek od cipis »

No prave povesis, az do te jmenovite kapacity, resp. i 1,5x vic.
Ale u tebe to nema smysl, za a) nenacpes tolik panelu na stejne misto a za b) stejne panely uz nesezenes, musel bys peclive hledat, aby to melo shodne nebo hodne podobne parametry.
12A pojistka je malo, kdyz je tam jmenovity pracovni proud vyssi. Byt teda toho asi nikdy nedosahne, kvuli umisteni.
Od toho spojeni jen 6 je malo, nevim, kolik je tam metru, ale mozna vyjde na stejno ty dve ctverice stahnout az uplne dolu, kazda sestkou.
Co se tyce te stavby jako takove, no, z vlastni zkusenosti vrele muzu doporucit to cele sundat a udelat poradne, tj. jak jsem psal, od hrebene az za drevnik, po cele sirce. Vsechno ostatni bude strasny slepenec. Driv nebo pozdeji te to stejne nasere ...

Jinak teda hlavni barak je to na fotce nahore vzadu? A tam nic nedas?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kachnanr
Příspěvky: 37
Registrován: stř črc 29, 2020 4:07 pm

Re: Kachnanr elektrárna

Příspěvek od kachnanr »

Kdysi jsem tady měl pána z EON na FVE. Ten řekl že ta střecha se dá velmi špatně osadit a ten komín je velký problém.

To zapojení Mppt moc nechápu. Kdybych teoreticky přidal ještě 4 panely, tak jsem přes limit mppt a musel bych zesílit vodiče. Z kolníku do dílny cca 10m. Když to teda nevadí, tak by Epever zvládl i třeba 6 panelů 650 Wp? To už by bylo i s tou rezervou na špatný sklon panelů dostačující. Mppt tedy větší proud nevadí? Vezme si z panelů jenom to co sám zvládne zpracovat?
Kdybych se dostal až k těm 40 A, tak by to chtělo vodiče aspoň 16mm a všechno spojovat až v dílně, před mppt?
Je to blbej nápad s těmi 650 panely? Cena by byla skoro stejná a výkon o 800w větší, akorát nejsou černý.
cipis
Příspěvky: 4358
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Kachnanr elektrárna

Příspěvek od cipis »

Vezme jen, co zvladne, a co zvladnou dodat panely. Kazdy seriovy string ti da max. ten psany proud, ne ze se proud dopocita z vykonu panelu. Pokud nebudes mit idelni podminky, tak klesne napeti, klesne proud a tim samozrejme i vykon.
100A verze epeveru ti da na 12 V jen 1.2 kW, na 24 V 2.4 kW a na 48 V 4.8 kW. Epevery maji povolene prepanelovani 1,5x.
Ty mas teda jaky system? Jestli tech 12 V, tak vic jak 1.8 kWp nedas.
Kabel dimenzujes na proud a tolerovatelny ubytek, proud je jasny, tan vic jak tech 13 A nepotece. Planujes 4 do serie, to je cirka 120 V. Tak na tohle bude stacit ta 6, pokud je to tech 10 + rekneme 10 metru.
Tedy vsechny ctverice takto stahnes az primo k epeveru, kde to teprve pospojujes. Nevidim duvod to nekde po ceste spojovat a tahnout tlustym kabelem, kdyz to mas takto kratke. Takle koupis spulku sestky a natahas to vsechno jednim typem kabelu.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kachnanr
Příspěvky: 37
Registrován: stř črc 29, 2020 4:07 pm

Re: Kachnanr elektrárna

Příspěvek od kachnanr »

Nahoře jsem psal, že plánuju přestavbu na 48V. Na 12 V bych neplánoval 3Kwp.

Ještě by mě zajímalo, jestli se nějakým způsobem jistí Epever proti výpadku baterie. Četl jsem ,že pokud se z nějakého důvodu odpojí baterie a na straně panelů je napětí Mppt to zničí. Nikde o tom nemůžu nic najít. Nemá s tím někdo zkušenost?
cipis
Příspěvky: 4358
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Kachnanr elektrárna

Příspěvek od cipis »

Take se to tu probiralo.
Bud paralelne stare olovo, co to podrzi, nebo nejaky zalohovany system, co to vypne.
Pak ale potrebujes na privodu epeveru jistic s vyrazeci civkou. Ostatne i toto je tu nekolikrat, prvne pojistkove odpinace od jednotlivych stringu, to spojene na prepetovku, a od ni na jistic a z neho pak do regulatoru.
Vedle jistice das ten vyrazec, je mechanicky spojeny s nim, no a jak se na nej privede napeti, tak ten jistic a sebe shodi.
Vhodne je to pak nakombinovat s central stop, s cervenym hribkem v prujezdu treba. V prvnim sledu vyhodi jistice od stringu, ve druhem shodi baterie.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cipis
Příspěvky: 4358
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Kachnanr elektrárna

Příspěvek od cipis »

Jinak teda epever jsem si neznicil, kdyz jsem s nim experimentoval, ale je fakt, ze nebyl pod zatezi ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kachnanr
Příspěvky: 37
Registrován: stř črc 29, 2020 4:07 pm

Re: Kachnanr elektrárna

Příspěvek od kachnanr »

Prosím tě (cipis),
nemohl by si dát nějaký odkaz na probírané téma "jištění Epevru vyrážecí cívkou".
Pět dní se snažím najít něco obsáhlejšího, ale až na pár odstavců v jiných tématech, nic.
Asi nevím co zadat do vyhledávání, nebo jak to formulovat.
Zajímala by mě i ta kombinace s central stop.
Předem dík.
cipis
Příspěvky: 4358
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Kachnanr elektrárna

Příspěvek od cipis »

To tu asi detailně nenajdeš, protože každý použije to, co sežene. Většinou čínské jističe a k tomu vyrážeč.
U nás se to jmenuje:
napěťová vypínací spoušť
vyrážecí cívka
vypínací cívka
atd.

Většinou to musí být přímo na konkrétní typ jističe, každý výrobce to má po svém a dokonce i řady má různé.
Navíc sehnat DC jistič také není žádná sranda.
Takže pro konkrétní aplikaci asi poptat obchody rovnou kombinaci DC jistič a příslušný vyrážeč.

Dělají pro různá napětí, 24V, 230V, ..., tzn. musíš mít připravený zdroj tohoto napětí, abys byl schopný odpojit, co je potřeba. Já to mám v plánu připojit přímo na baterku, přes to tlačítko ve tvaru červeného hříbku. Paralelně pak můžeš samozřejmě přidat další třeba kontakt z relé, co se dá ovládat přes mobil nebo dálkově. Ale je potřeba samozřejmě zajistit napájení, které to stihne odpojit.

Namátkou třeba tato zařízení:
https://wkg.inshop.cz/modularni-pristro ... -24-v-acdc
http://www.ematros.cz/vypinaci-civka-da ... 0--230v-ac
https://www.ielektra.cz/vypinaci-civka-s2c-a2-k-jistici

Na Alíkovi shunt release:
https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... aa1c349NDo
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kachnanr
Příspěvky: 37
Registrován: stř črc 29, 2020 4:07 pm

Re: Kachnanr elektrárna

Příspěvek od kachnanr »

A co podpěťové relé, které by shodilo panely při odpojení 48V (baterie)?

https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... O89Lb&mp=1

To by Epever ochránilo, a šlo by to spojit s central stop. Ten by přerušil ovládání relé a shodil jistič.
Určitě nejsem první, koho to napadlo, takže to bude mít nějaký háček. Bude to spotřeba toho relé?
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kachnanr elektrárna

Příspěvek od PetrDubi »

Když tam dáš paticový relé Finder, který bude vyhazovat jistič přes vyhlazovací cívku, tak ti má spottebu kolem čtvrt watu.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
kachnanr
Příspěvky: 37
Registrován: stř črc 29, 2020 4:07 pm

Re: Kachnanr elektrárna

Příspěvek od kachnanr »

To bych musel to relé napájet přímo z baterie, ještě před BMS ?
To podpěťové by právě shodilo jistič ve chvíli kdy by třeba BMS odpojil baterii.
Pochopil jsem, že je tam pružina, kterou drží zapnutou a při poklesu napětí se rozpojí. Píšou spotřebu 4W.
Ten Finder mám třeba na přepínání topné vody do kom.bojleru, ale musí mít pořád napájení.
Jak bych ho tedy měl napájet v tomto případě?
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kachnanr elektrárna

Příspěvek od PetrDubi »

Já mám to relé připojené v měniči na bateriově svorky, takže když vypne BMS baterii nebo třeba jištění baterie, tak vypne relé, sepne se rozpínací kontakt a vyhodí jističe od panelů.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
rva
Příspěvky: 3525
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Kachnanr elektrárna

Příspěvek od rva »

Obával bych se, že se panely odpojí až poté, co se odpojí baterie - tedy o něco později, než je potřeba, aby mppt regulátoru nehrozilo zničení. Párkrát moje Axperty přežily odpojení baterie, ale pokládám to za štěstí.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kachnanr elektrárna

Příspěvek od PetrDubi »

Můj měnič má v manuálu povolený i provoz bez baterie, takže by s tím problém být neměl.
Ale pokud vypne například jištění baterie, tak to nijak jinak než relátkem nebo jiným snímačem napětí nezjistíš, protože BMS o tom neví.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
kachnanr
Příspěvky: 37
Registrován: stř črc 29, 2020 4:07 pm

Re: Kachnanr elektrárna

Příspěvek od kachnanr »

Co by se mohlo stát, kdybych tedy Epever připojil na baterku mimo BMS, na 100A pojistku a za BMS dal jenom měnič?
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kachnanr elektrárna

Příspěvek od PetrDubi »

Při poruše Epeveru by mohl regulátor zničit baterii, což by byla mnohem větší škoda..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek