Kachnanr elektrárna

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
kachnanr
Příspěvky: 37
Registrován: stř črc 29, 2020 4:07 pm

Kachnanr elektrárna

Příspěvek od kachnanr »

Panely na střechu severozápad.
Neporadil by někdo? Mám střechu 8x6m, se sklonem cca 8 stupňů na severozápad. Stíněná je trochu od východu ráno, ale od 9 hodin (duben až září)
na ní až do západu svítí. Chtěl bych na ní umístit 3kWp panelů. 8 ks 390wp. Jaký by byl rozdíl výkonu, kdyby byly panely na ležato na střeše, v úhlu 8 stupňů na severozápad, nebo pomocí nějaké (složité)
konstrukce namířené na jih pod úhlem 30 stupňů. Neumím to podle dostupných aplikací posoudit. Raději bych přidal dva panely navíc, než budovat nějakou nevzhlednou konstrukci. Je možné nějak vypočítat kolik panelů 8 stupňů
na severozápad, pokryje výkon 8 panelů na jih.
Díky za radu.
cipis
Příspěvky: 4380
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Panely na střechu severozápad.

Příspěvek od cipis »

Skoc na tu oblibenou stranku jrc, tam ti to vsechno spocita ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Soban
Příspěvky: 3480
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Panely na střechu severozápad.

Příspěvek od Soban »

3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
kachnanr
Příspěvky: 37
Registrován: stř črc 29, 2020 4:07 pm

Re: Panely na střechu severozápad.

Příspěvek od kachnanr »

Asi nechápu jak se to používá, ale ať jsem zadal cokoliv , pořád mi to psalo něco kolem 3mw za rok. Proto píšu tenhle dotaz. Když dám různý azimut, nebo sklon panelu, pořád podobné hodnoty. Asi s tím neumím zacházet. Není nějaký přibližný průměrný rozdíl, panelů na plocho a nastavených na určitý ideální sklon?
cipis
Příspěvky: 4380
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Panely na střechu severozápad.

Příspěvek od cipis »

Tak si tam přečti nápovědu, každý parametr je vysvětlený a některý i s obrázkem.
polozene.JPG
na_jih.JPG
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Soban
Příspěvky: 3480
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Panely na střechu severozápad.

Příspěvek od Soban »

Co je na tom k nepochopení?

Na mapě vybereš kde budou panely.

Do kolonky "Installed peak PV power [kWp]*" zadáš výkon nainstalovaných panelů v kWp čili 3.12
Do kolonky "Slope [°]*" zadáš sklon.
Do kolonky "Azimuth [°]*" Zadáš na kterou světovou stranu je to otočené 0 je jih!

A dáš spočítat.......
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
cipis
Příspěvky: 4380
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Panely na střechu severozápad.

Příspěvek od cipis »

Je to u toho hlavně popsané a s hýbacími se obrázky ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Panely na střechu severozápad.

Příspěvek od youda »

Ahoj Cipis,
mel bys opravit ta vstupni cisla, aby to odpovidalo tomu, co je napsane v zadani:

8 stupnu je sklon, tedy slope, nechal jsi 0°
Severo zapad neni azimut 98° ale cca 135°
Pro smer na jih, jako idealni referenci, tedy azimut 0°, bys mel dat sklon (slope) cca 35° (ale i tech stavajicich 30° je ok)

Youda
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
cipis
Příspěvky: 4380
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Panely na střechu severozápad.

Příspěvek od cipis »

Prvně psal rovně na střeše, tedy 0°, a azimut osm stupňů směrem na severozápad, tedy 90° + těch 8°.
A sklon na jih psal 30°, ne 35° ...

Ve finále je to buřt, ať si dosadí, co potřebuje ...

Spíš si myslím, že mu to vyšlo skoro stejně, jak mně, ale považuje ta čísla, lišící se o půl MWh, za "okolo 3MWh", což ale podobná nejsou ani zdaleka.
Tak jak tak ale je obecná poučka, že x kWp na střeše dá za rok x MWh.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Panely na střechu severozápad.

Příspěvek od youda »

Cipis,
schopnost porozumět zadání, nebo se postupně vyptat na upřesňující informace, je v mnoha oborech klíčová dovednost. Stejně tak důležité je však i to, umět zadávat úkoly a jasně specifikovat požadavky.

Zde jsme ve stavu, kdy Kachnanr napsal zmatečné zadání a tys mu zase ne zcela ideálně porozuměl.
kachnanr píše:Panely na střechu severozápad.
Neporadil by někdo? Mám střechu 8x6m, se sklonem cca 8 stupňů na severozápad. Stíněná je trochu od východu ráno, ale od 9 hodin (duben až září) na ní až do západu svítí. Chtěl bych na ní umístit 3kWp panelů. 8 ks 390wp. Jaký by byl rozdíl výkonu, kdyby byly panely na ležato na střeše, v úhlu 8 stupňů na severozápad, nebo pomocí nějaké (složité) konstrukce namířené na jih pod úhlem 30 stupňů. Neumím to podle dostupných aplikací posoudit. Raději bych přidal dva panely navíc, než budovat nějakou nevzhlednou konstrukci. Je možné nějak vypočítat kolik panelů 8 stupňů na severozápad, pokryje výkon 8 panelů na jih.
Díky za radu.
Z výše uvedeného není jasné, jestli:

A)
- střecha orientovaná západním směrem natočená navíc o 8 stupňů na sever, tedy azimut 90+8°
- střecha zcela plochá, tedy sklon 0°

B)
- střecha orientovaná přibližně severozápadním směrem, tedy azimut 90+45°
- sklon střechy 8°

C)
- je to úplně jinak

Správný postup by byl, vyžádat si další informace, protože zadání není jednoznačné. Stejně tak by se slušelo zeptat, k jakému účelu má být energie z panelů použita, protože něco jiného je průměrný roční energetický výnos a něco jiného je výnos v konkrétních měsících roku, například v prosinci.

Osobně se domnívám, že logicky lze předpokládat, že šlo o možnost B. To proto, že pokud by střecha byla skutečně vodorovná, se sklonem 0°, tak informace o tom, že je orientovaná na severozápad, by byla irelevantní. Plochá střecha totiž není z hlediska světových stran orientovaná nijak. Pro podporu možnosti A) hovoří i fakt, že jen minimum lidí má orientaci své nemovitosti vzhledem ke světovým stranám změřenou s přesností "8 stupňů". U střechy taková přesnost však běžná je, jelikož sklon bývá součástí projektu.

Samozřejmě, přípustná je i možnost C, tedy že Kachnanr to myslel úplně jinak, jen to nedokázal vyjádřit.

Na druhou stranu, pravdu máš v tom, že v tomto konkrétním případě budou roční výnosy téměř identické, ikdyž si člověk zadání vyloží špatně. To je základní vlastnost všech střech s velmi malým sklonem.
Naposledy upravil(a) youda dne sob led 14, 2023 10:25 am, celkem upraveno 1 x.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Panely na střechu severozápad.

Příspěvek od youda »

Kachnanr,
Pro 3 kWp se sklonem 8° a orientací na severozápad vychází celkový roční zisk 2500 kWh. Nejhorší měsíc je prosinec, s výrobou jen 37 kWh.
Pro 3 kWp se sklonem 30° a orientací na jih vychází celkový roční zisk 3098 kWh. Nejhorší měsíc je prosinec, s výrobou 94 kWh. Pokud by se sklon upravil na optimálních 38°, pak prosincová výroba bude 103 kWh a celková roční 3117 kWh.

S tvojí otázkou "kolik panelů 8 stupňů na severozápad, pokryje výkon 8 panelů na jih" je to takto:
Z hlediska celkové roční výroby, bys pro stejný roční zisk potřeboval místo 3 kWp osadit 3,7 kWp. Roční výroba pak bude 3083 kWh. Prosincová výroba však bude tragických 46 kWh.

Pokud bys tedy chtěl vědět, "kolik panelů 8 stupňů na severozápad, pokryje výkon 3 kWp panelů na jih v prosinci", tak je to 7,5 kWp panelů.

Z praktického hlediska by ještě mohl být zajímavý případ, kdy bys panely pouze přizvednul, ale neotáčel je směrem k čistému jihu. Taková konstrukce, která by pouze přizvedávala, by byla výrazně jednodušší a lepší by asi byla i esteticky. Prostým přizvednutím by tedy vzniklo 3kWp se sklonem 30° a s orientací na jihovýchod. Roční výroba 2925 kWh, prosincová 80kWh.

Stačí takto, nebo ti mám přiložit i grafy se všemi variantami?
Youda
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
cipis
Příspěvky: 4380
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Panely na střechu severozápad.

Příspěvek od cipis »

Youdo, samozrejme mas pravdu, je to opet z mnoha dalsich temat, ktere tu lidi vytvari, s dotazy na konkretni problem, aniz by rekli vsechno okolo, nekteri jsou tak drzi, ze pri doplnujicim dotazu reknou, ze to je pro tento dotaz nepodstatne apod. A pak to dopada tak, ze je tu spousta jakoby konkretnich dotazu, ale ve finale ty odpovedi dohromady nemusi dat funkcni celek.
Pokud kolega planuje elektrarnu, mel dat dotaz do jine casti fora, planovanych FVE, a popsat umysl mnohem detailneji. Neuvedl ani lokalitu, ja to zadaval pobliz sveho umisteni, ty pravdelodobne u sveho. Ac jsme mala republika, tak se to presto bude lisit.
Jak si to tak ctu, tak kolega asi myslel tvoji B variantu, no zatim se nevyjadril.
Pocitani v jrc je zaklad, stejne tak porozumeni tem parametrum v nem.

Takze kolego kachnanr, chces tohle tema presunout do planovanych FVE, kde pak doplnis dalsi udaje, potrebne pro celkovou "analyzu"?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kachnanr
Příspěvky: 37
Registrován: stř črc 29, 2020 4:07 pm

Re: Panely na střechu severozápad.

Příspěvek od kachnanr »

Děkuji za vyčerpávající odpověď a omlouvám se za neúplné informace. Včera už jsem se k PC nedostal, proto jsem nereagoval.
Jde tedy o variantu : B)
- střecha orientovaná přibližně severozápadním směrem, tedy azimut 90+45°
- sklon střechy 8°
Místo je jižní Čechy, Kardašova Řečice, plechová střecha imitace tašky Satjam, 9x6 m. Spotřeba RD cca 4,5 MW. Je to jediné místo kam můžu panely umístit. Nahrál bych fotku pro lepší představu uspořádání, ale nemůžu najít jak se přidává.
Instalace by měla od jara do podzimu zásobovat RD. V současné době používám slární regulátor OPL 9AC 3 kw + 8 x 378 Wp panely na ohřev TUV, s orientací na jihozápad se sklonem cca 10 stupňů.
Na dílně mám pak 2 x 300 Wp, Mppt Epever 10420AN, měnič sinus 2Kw, 4 x LifePo4 280 Ah a přepínač sítí. Jenom takový
malý systém na léto, když svítí. Je na 12V.
Před pár lety, jste mi tady na fóru rozmluvili prodej malého 12V systému a takhle to dopadlo. Když zbyly nějaké peníze, něco jsem přikoupil a plánoval přechod na 48V. Ta doba je právě tady, a proto plánuju jak umístit panely.
Chtěl jsem se vlastně poradit, jestli se mi vůbec vyplatí investovat do nějaké složité konstrukce a otáčet panely jiným směrem, nebo je nechat na v tom malém sklonu na SZ. Přemýšlel jsem o naklonění na JV. Na tom se mi moc nelíbí, že jdu proti spádu střechy a výroba by byla ráno, když to moc nepotřebuju. Na jih by to nešlo asi vůbec a JZ mám dojem že by si panely navzájem stínily. Epever má 200V 100A, tak jsem plánoval přidat panely.
Napsal jsem ( asi špatně formulovaný dotaz ) na názor ostatních.
Z vašich odpovědí jsem usoudil, že na mojí výrobu přes sezónu to nebude mít až zase takový zásadní vliv.
Pokud jsem to zase špatně pochopil, tak mi to napište. :oops:
Soban
Příspěvky: 3480
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Panely na střechu severozápad.

Příspěvek od Soban »

Možná by stálo zauvažovat umístit panely jako stříšku a orientací severovýchod + jihozápad zda by to nedávalo více.

Pak by se tam 16 panelů vlezlo - 4 řady po 4 kouscích.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
kachnanr
Příspěvky: 37
Registrován: stř črc 29, 2020 4:07 pm

Re: Panely na střechu severozápad.

Příspěvek od kachnanr »

To bohužel nejde. Ten severovýchod je stíněný sousední budovou. Kdybych dokázal nahrát foto, bylo by to vidět.
Rozhodl bych se asi pro to umístění na SZ, s navýšením počtu panelů. Teď ale zase nevím jak to na ten Epever navěsit.
Soban
Příspěvky: 3480
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Panely na střechu severozápad.

Příspěvek od Soban »

A nebude tedy lepší jihozápad s menším sklonem aby se navzájem nestínili a potom třeba 3 řady po 4 kouscích?

Podle mě čím víc k severu tak je to na houby, to už rovnou ty panely můžeš dát naplocho na střechu. :-(

Mppt regulátor pořídíš jiný, nebo další k tomu stávajícímu atd.... To třeba řešit až budeš vědět kolik budeš mít panelů a jak je nejlépe zapojit.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
soami
Příspěvky: 556
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Panely na střechu severozápad.

Příspěvek od soami »

kachnanr píše:To bohužel nejde. Ten severovýchod je stíněný sousední budovou. Kdybych dokázal nahrát foto, bylo by to vidět.
Rozhodl bych se asi pro to umístění na SZ, s navýšením počtu panelů. Teď ale zase nevím jak to na ten Epever navěsit.
Foto nahraješ na https://imgbb.com/ vybereš odkaz do fóra (BBcode) - třeba miniatura s odkazem na originál, a vložíš do příspěvku.
kachnanr
Příspěvky: 37
Registrován: stř črc 29, 2020 4:07 pm

Re: Panely na střechu severozápad.

Příspěvek od kachnanr »

Obrázek
kachnanr
Příspěvky: 37
Registrován: stř črc 29, 2020 4:07 pm

Re: Panely na střechu severozápad.

Příspěvek od kachnanr »

Díky za radu. Tak se to povedlo. Foceno ze západu.
cipis
Příspěvky: 4380
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Panely na střechu severozápad.

Příspěvek od cipis »

Husty ... Mas to aspon na retizku, az ti ti odfoukne vitr?
Hele, asi se ti to moc libit nebude, ale ja bych to cele zdemontoval, vcetne te stare strechy, a udelal sikminu od toho hrebene az po drevnik, resp. pres nej. Tedy nova strecha ...
Pak tam nasazis panely jedna dve ...
A co si budeme povidat, ta stara cast je zrala na rekonstrukci.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek