minimální výkon panelu v závislosti na úhlu a ročním období

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
Vláďa
Příspěvky: 63
Registrován: sob říj 20, 2012 9:22 am

minimální výkon panelu v závislosti na úhlu a ročním období

Příspěvek od Vláďa »

Pro napájení technologického zařízení (měřící ústředna) uvažuju použít jako druhý zdroj solární panel. Zařízení bere asi 7W a má teď napájení z bludných proudů u železniční tratě - jedná se o polarizovanou drenáž, tedy o zařízení, které chrání proti korozi potrubí v zemi v blízkosti tratě. https://vaelektronik.cz/files1/drenaze.pdf Polarizovanou drenáží teče proud občas, podle toho, kde se zrovna pohybují vlaky. U těch, co se montovaly před 5 lety, jsou baterky LiFePO4 24V 12 Ah a protože jim vadí mráz, baterka je v kastlíku vyhřívaném na 10 stupňů.
V některých místech jsou bludné proudy příliš malé a nestačí ani na vyhřívání, natož aby baterku dobíjely. Sice je tam MBS, která nedovolí vybití baterky pod 50%, takže se pak měření vypíná, ale i tak jsem čekal, že po těch 5 letech budou baterky K.O. Kupodivu mají všechny přes 90%. Takže o LiFePO4 mám čím dál lepší mínění :)

Teď u nového zařízení to chci podpořit FV panelem. Baterka tam bude 8 článků 30 Ah LTO a protože pro LTO nějak ještě nejsou balancery, už mám na něj nakreslený tišťák. LTO není potřeba ohřívat, což je v tomto případě velká výhoda.

Takže dotaz ohledně toho panelu. Předpokládám, že aby byl maximální výkon panelu v zimě, musí být svisle. Tady je sice výpočet energie z panelu za rok (za měsíc) a mají to hezky zpracované https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ ale to jsou statisticky zprůměrovaná data, která jsou dobrá, aby člověk věděl, kolik mu asi za nějakou dobu elektrárna vyrobí. Já bych chtěl něco jiného. Jestli se někde dá najít, kolik dá panel v závislosti na úhlu a ročním období při plném sluníčku a pak z toho počítat, že při zatažené obloze dá třeba 10%. Přebytky energie mě tady nezajímají, ale potřebuju vědět, jaké mám počítat minimum. Pokud tam bude ještě míň a jen pár dní, pomůže tomu baterka. Pokud ani to nebude stačit, měření se vypne.
Panel tam chci dát tento 200Wp 23V https://www.abctech.cz/fotovoltaicky-so ... 39557.html
protože má napětí cca stejné jako baterka a dám ho tam napřímo, bez MPPT. Pouze po nabití baterky se odpojí. Je těch 200Wp dostatečná rezerva pro 7W zátěž, aby to mohlo (alespoň převážně) fungovat i v zimě?
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: minimální výkon panelu v závislosti na úhlu a ročním obd

Příspěvek od DanoP »

Kedze to ma baterky, tak kludne mozes pocitat so statistickym priememerom (kolko to vydrzi ist na baterky - spotreba?).
Ked je "silne" zamracene ide panel na difuzne ziarenie, tam je najlepsia poloha vodorovna. Vykonovo to vsak nie je nic moc. Bezne z 1.8kWp 30-45W. Inak podla mojich pozorovani, pri tak malom osvetleni skor zalezi na ploche panelov ako na ucinnosti panelov. Ked sa ale vyjasni byva caso vykon nad 100% (pri sklone 42st/juh+-30st). Zvysok zalezi na konkretnej lokalite, napr. ako casto su tam inverzie, celodenna hmla a pod. V tomto su niziny-kotliny najhorsie - tam sa stava ze pri inverzii je zamracene/hmla aj tyzden. Najhorsiu vyrobu som zatial mal v 11/2021 cca 20kWh z 1kWP, to by bolo pre 200Wp panel 4kWh na november (130Wh na den) - miesto Trnava/SK. Oktober bol dvojnasobny a december 1,5 nasobny.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Vláďa
Příspěvky: 63
Registrován: sob říj 20, 2012 9:22 am

Re: minimální výkon panelu v závislosti na úhlu a ročním obd

Příspěvek od Vláďa »

No to mi nedošlo, že u difuzního záření jde vlastně světlo ze všech stran. Na baráku mám jeden 100W CIS panel a nejjednodušší by bylo změřit jaký dává proud, ale v době cca před 10 lety, kdy jsem ho kupoval, mi tvrdili, že při zatažené obloze je tam pokles výkonu podstatně menší, než u křemíku - prý se to chová úplně jinak. Ale časem jsem se dozvídal, že to prý tak rozdílné není. Jaká je pravda, netuším. Leda bych musel odpojit malý 20W panýlek co mám na svícení v zahradním domečku a ty proudy porovnávat.

Ohledně té baterky, když budu počítat cca 2,2V/článek, při 8 článkách 17,6V x 30 Ah x 0,9 = využitelných 475Wh. Při odebíraných 7W je to necelé 3 dny provozu. Takže nějaké průměrování energie za delší dobu nemohu počítat.
Soban
Příspěvky: 3465
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: minimální výkon panelu v závislosti na úhlu a ročním obd

Příspěvek od Soban »

Však na té stránce co počítá výkony si tam můžeš měnit parametry, vybereš ten nejhorší a na ten to budeš optimalizovat a je to....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
mihlit
Příspěvky: 493
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: minimální výkon panelu v závislosti na úhlu a ročním obd

Příspěvek od mihlit »

Pozor na to, že sice může být super, že difusní světlo jde hlavně z vrchu, ale panel vodorovně určitě ne-e. Nikdo to nebude chodit ometat od sněhu, odhrnovat listí a umývat nános pylu a jiného bordelu. Takže hodně svisle, ať to má dostatečnou samočistící schopnost
Arambajk
Příspěvky: 75
Registrován: pát zář 02, 2022 9:05 pm

Re: minimální výkon panelu v závislosti na úhlu a ročním obd

Příspěvek od Arambajk »

Panely svisle fungují pokud jsou vysoko nebo okolní horizont nízko, musí "vidět" slunce. Pokud je tam v zimě jen rozptýlené záření, pak by nevyráběl prakticky nic. Panely téměř vodorovně jsou skutečně nahouby bez údržby, každé ráno je na nich rosa, jinovatka, sníh, listí. Dole u okrajů se drží voda, pak špína a nakonec spodní řada článků zarůstá mechem. Tedy bych doporučil úhel nejméně 45°.
Pokud dobře pamatuji, na trvalou zátěž se dimenzuje panel 30x a baterka na 20 dnů bez slunce.
Osobně letos testuji dva malé panely svisle na sněnách komínku, orientace JV+JZ a překvapivě to v tomhle období funguje výborně. Ty jednotlivé dny kdy svítí, tak dožene výrobu za dny, kdy je k dispozici jen rozptýlené záření, na které ani nespustí nabíjení.
turbyho
Příspěvky: 97
Registrován: sob lis 27, 2021 5:56 pm

Re: minimální výkon panelu v závislosti na úhlu a ročním obd

Příspěvek od turbyho »

Chces snad rici, ze bych mel mit doma baterii 480kWh?! :-)
16x410Wp + 16x450Wp, 2xSmartSolar 250/100, 1xMP II Quatro 4kW v serii s 2xMP-II 2.4kW, 2x16x280Ah lifepo cina - poloostrov v polabi (bez ess)
cipis
Příspěvky: 4358
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: minimální výkon panelu v závislosti na úhlu a ročním obd

Příspěvek od cipis »

Ty to chceš počítat na trvalou zátěž, krmenou FV only?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Arambajk
Příspěvky: 75
Registrován: pát zář 02, 2022 9:05 pm

Re: minimální výkon panelu v závislosti na úhlu a ročním obd

Příspěvek od Arambajk »

turbyho píše:Chces snad rici, ze bych mel mit doma baterii 480kWh?! :-)
To je pro off-grid kdy potřebuješ, aby zařízení ani za nejhorších podmínek nevypadlo a jiný nabíjení není k dispozici. Obvykle ty zařízení mají malý příkon, takže baterka tak velká nevychází (3kWh v tomhle případě).

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek