Výbuch domu z fotovoltaiky

Problémy s vadnými panely, detekce závad, řešení závad, poškození panelů, zásah bleskem, nalezení vadného článku, vady z výroby, návrhy, prevence, opravy.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 314
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Dokážete někdo vysvětlit, jak to, že ty okna na tom baráku v Šonově zůstaly netknuté?
Opravdu mají vnitřní dveře a okna vyšší tlakovou odolnost, než obvodové zdivo?
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Valdano
Příspěvky: 337
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

cuki píše: stř črc 31, 2024 1:10 pm Má úvaha se opírá o domněnku že vnitřní zkrat na dvou či více bateriích zároveň je velmi nepravděpodobný. Tedy nerozporuji co píšeš, jen z toho vyvozuji že jeden článek i kdyby vypustil všechen vodík v nějaké normální místnosti nemůže dosáhnout takové koncentrace vodíku aby došlo k výbuchu. Tedy prostor musel být menší.
Nemusel, protože existuje možnost zavlečení problému na sousední články zejména pokud jsou těsně u sebe bez prokladů což je dle té fotky od hasičů i pravděpodobné. Problém, který původně vznikl v jednom článku se tak mohl přenést na další sousední a z těch pak zas na další a takto mohla následně postupně plynovat většina článků jak už jsem dříve zmínil.
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cuki »

Zavlečení problému čím? Velkým vybíjením, přebíjením? To moc nechápu.
Valdano
Příspěvky: 337
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

Marek_Kuřim píše: stř črc 31, 2024 1:12 pm Dokážete někdo vysvětlit, jak to, že ty okna na tom baráku v Šonově zůstaly netknuté?
Opravdu mají vnitřní dveře a okna vyšší tlakovou odolnost, než obvodové zdivo?
V předběžné zprávě HZS ČR je uvedeno, že šlo o technickou místnost uvnitř domu. Nevíme jaké dveře ta technická místnost měla ani to jak se šířila tlaková vlna uvnitř objektu přes různé překážky směrem do patra kde zůstala nepoškozená okna. Z jedné z fotek viz níže je patrné, že venkovní dveře dole byly poškozeny.

Obrázek
Valdano
Příspěvky: 337
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

cuki píše: stř črc 31, 2024 1:25 pm Zavlečení problému čím? Velkým vybíjením, přebíjením? To moc nechápu.
Nevíme vůbec nic o tom jaké bezpečnostní mechanismy u toho bateriového uložiště byly ani zda tam jeho majitel měl BMS nebo jen nějaký vlastní bastl, který třeba BMS nahrazoval, ale nebyl dost bezpečný. Jeden článek se mohl zvrhnout třeba díky výrobní vadě. V případě přebíjení se mohlo zvrhnout i více článků. Vnitřní zkrat je nezastavitelný proces s následným plynováním a výrazným zvýšením teploty článku. Pokud články nebyly proloženy, ale přitlačeny těsně k sobě tak se teplota přenášela do okolních článků což mohlo vést k tomu, že se postupně také zvrhly a začaly plynovat a sami také produkovat teplo a tímto způsobem se to mohlo v tom bateriovém uložišti šířit na další a další články.
pekoz
Příspěvky: 73
Registrován: úte srp 31, 2021 12:16 pm
Bydliště: vedle Ostravy

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od pekoz »

Nějaké video k tematu baterek.
Sice to není FVE ale o bateriích v baráku je to taky.
Pokud už jste to už viděli tak se omlouvám a vracím se k FVE.

https://kaotic.com/video/27a78606_20240724225342_t

Battery explode inside elevator cooking man alive
Vladon
Příspěvky: 202
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Vladon »

Dost nechutna smrt
Tommy215
Příspěvky: 10
Registrován: čtv led 26, 2023 3:19 pm
Lokalita: MH

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Tommy215 »

Valdano
Příspěvky: 337
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

To je ten samý odkaz z Echo24.cz, který sem už dával včera Mailen na předchozí stránce tohoto tématu. Podle fotek jde zřejmě o modulární bateriové uložiště Dyness Tower.
Martin P
Příspěvky: 620
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Martin P »

cuki píše: stř črc 31, 2024 1:25 pm Zavlečení problému čím? Velkým vybíjením, přebíjením? To moc nechápu.
Řetězová bateriová reakce. Kdy první článek procházející thermal runway zahřeje své sousedy natolik, že se u nich thermal runway rozjede též. A tyto sekundárně aktivované články rozjedou další kolo se svými sousedy. A tak dále až do konce. I když tomu může pomoci přehřívání doposud zdravých článků nadměrným proudem unikajícím do zkratu. Jakmile se řetězová bateriová reakce rozjede se to zastaví až když se vyčerpá "zásoba" článků.
Dá se to přirovnat k řetězové reakci ve štěpném materiálu, kdy první rozštěpený atom aktivuje své sousedy což způsobí lavinovité šíření štěpné reakce v celém materiálu.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022), 14kWh (srpen 2024).
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cuki »

Martin P píše: stř črc 31, 2024 10:23 pm
cuki píše: stř črc 31, 2024 1:25 pm Zavlečení problému čím? Velkým vybíjením, přebíjením? To moc nechápu.
Řetězová bateriová reakce. Kdy první článek procházející thermal runway zahřeje své sousedy natolik, že se u nich thermal runway rozjede též. A tyto sekundárně aktivované články rozjedou další kolo se svými sousedy. A tak dále až do konce. I když tomu může pomoci přehřívání doposud zdravých článků nadměrným proudem unikajícím do zkratu. Jakmile se řetězová bateriová reakce rozjede se to zastaví až když se vyčerpá "zásoba" článků.
Dá se to přirovnat k řetězové reakci ve štěpném materiálu, kdy první rozštěpený atom aktivuje své sousedy což způsobí lavinovité šíření štěpné reakce v celém materiálu.
Já právě někde viděl video kde to testovali na 4 článcích stažených k sobě. A jeden z těch prostředních záměrně poškodili. Hned to začlo čmoudit ohřálo se to dost ale okolní články to přežili. To už fakt musí být aby to vzalo i ty okolo.
Franta2776
Příspěvky: 2858
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Franta2776 »

Já vidĕl na živo jeden článek 18650 vyzkratovaný v batohu klíči.Byla z něho zábavní pyrotechnika,shořel batoh a to jsme ho vyhodili vraty ven.Pokud je zkrat a každý článek nemá svoji pojistku nedá se řetězové reakci zabránit a nezabrání tomu ani kvalitní separátor mezi články.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Martin P
Příspěvky: 620
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Martin P »

cuki píše: čtv srp 01, 2024 12:19 am
Martin P píše: stř črc 31, 2024 10:23 pm
cuki píše: stř črc 31, 2024 1:25 pm Zavlečení problému čím? Velkým vybíjením, přebíjením? To moc nechápu.
Řetězová bateriová reakce. Kdy první článek procházející thermal runway zahřeje své sousedy natolik, že se u nich thermal runway rozjede též. A tyto sekundárně aktivované články rozjedou další kolo se svými sousedy. A tak dále až do konce. I když tomu může pomoci přehřívání doposud zdravých článků nadměrným proudem unikajícím do zkratu. Jakmile se řetězová bateriová reakce rozjede se to zastaví až když se vyčerpá "zásoba" článků.
Dá se to přirovnat k řetězové reakci ve štěpném materiálu, kdy první rozštěpený atom aktivuje své sousedy což způsobí lavinovité šíření štěpné reakce v celém materiálu.
Já právě někde viděl video kde to testovali na 4 článcích stažených k sobě. A jeden z těch prostředních záměrně poškodili. Hned to začlo čmoudit ohřálo se to dost ale okolní články to přežili. To už fakt musí být aby to vzalo i ty okolo.
Tady může být rozdíl mezi tím jestli jsou články zavřené v těsné bedně odkud nemá teplo kudy unikat, tudíž se tam po rozžhavení jednoho ostatní pečou jako v troubě. A nebo jestli jsou na volném prostoru (regál, police) kde se můžou chladit. Byť jsou k sobě stažené stahováky.
A další rozdíl může být existence pojistek či jiného jištění zabraňující přelévání proudu z ostatních paralelně připojených článků či baterií. Protože tento paralelní proud může z článku udělat plynující přímotop který "rozbejkuje" své sousedy. Kdy se navíc i okolní zdravé články zahřívají zkratovým proudem který musí vydávat do svého kolegy.
A tady asi nebude rozdíl mezi xP (několik článků přímo řazených paralelně), nebo xPxS (několik sériově řazených článků tvořících baterii s tím, že několik těchto baterií je řazeno paralelně). Protože po vyzkratování jednoho článku v jedné baterii na této baterií klesne napětí což bude mít za následek vznik vyrovnávacího proudu mezi bateriemi.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022), 14kWh (srpen 2024).
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
emedium
Příspěvky: 202
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od emedium »

Teď ještě co to bude dělat s terminály okolních článků, pokud se začně článek s TR nafukovat. Jsou nějaké jiné "flexi" propojky než kabl se dvěma oky ?

edit. U tenkých "bladů" by šly asi použít přímo 100A pojistky https://www.automarket-sukorady.cz/auto ... -100A-41mm

Svázané se asi nafouknou víc do šířky, tak bude třeba dát větší mezeru mezi kraj a závitovky, ať se případně nemají šanci dotknout plusovým obalem.
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1563
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od TomHC »

emedium píše: čtv srp 01, 2024 9:34 am Teď ještě co to bude dělat s terminály okolních článků, pokud se začně článek s TR nafukovat. Jsou nějaké jiné "flexi" propojky než kabl se dvěma oky ?

edit. U tenkých "bladů" by šly asi použít přímo 100A pojistky https://www.automarket-sukorady.cz/auto ... -100A-41mm

Svázané se asi nafouknou víc do šířky, tak bude třeba dát větší mezeru mezi kraj a závitovky, ať se případně nemají šanci dotknout plusovým obalem.
https://chchelec.en.made-in-china.com/p ... ction.html
Přílohy
flexi.jpg
flexi.jpg (35.53 KiB) Zobrazeno 487 x
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome 01/2023 -> 09/2024 = 7.5 MWh AC
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cuki »

Jo to teplotní ovlivnění článků může být problém. Těch konektorů se zas tolik nebojím. Ona tam nějaká vůle je Ty oka mají dost prostoru.

Ale tedy opouštím verzi uložení je mít nad sebou (8 a 8), ale raději je dám po osmi vedle sebe. A těch osm v polovině předělím tlustou cetris deskou.
Pokud to vezme 4 články prostor je stále dostatečně velký na to aby nedošlo k výbuchu.
mmv
Příspěvky: 225
Registrován: úte dub 13, 2021 10:45 pm
Lokalita: východ Prahy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13500
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od mmv »

emedium píše: čtv srp 01, 2024 9:34 am ...
edit. U tenkých "bladů" by šly asi použít přímo 100A pojistky https://www.automarket-sukorady.cz/auto ... -100A-41mm ,,,
kolik bude mít takovýto plíšek ztrátu ? 6W ? mít jich tam 15 no potěž :)
9900Wp 6×ESM-450H, 6×UL-450M-144HV 8×VDS-S144 zzj 15°, 3600Wp 8×AS-6m144VV vvs 30° 2× Epever 4415, 1×Easun 8048, Axpert king 5kW, 240Ah staré olovo, 450Ah LI-ION mivvyenergy.cz
kamils
Příspěvky: 124
Registrován: čtv črc 15, 2021 5:10 pm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od kamils »

mmv píše: čtv srp 01, 2024 11:25 am
emedium píše: čtv srp 01, 2024 9:34 am ...
edit. U tenkých "bladů" by šly asi použít přímo 100A pojistky https://www.automarket-sukorady.cz/auto ... -100A-41mm ,,,
kolik bude mít takovýto plíšek ztrátu ? 6W ? mít jich tam 15 no potěž :)
Přesně tak a další problém je vypínací schopnost takové pojistky. Tady je video s testy pojistek. Když takový kousek roztaveného kovu zrovna kápne na izolaci mezi články je zaděláno na problém.
Sice hypotetická varianta, ale ne nemožná.
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cuki »

Jinak odpojování baterii budu řešit tímto:
https://vi.aliexpress.com/item/10050054 ... pt=glo2vnm

a přemýšlím, že tím budu odpínat i panely. Sice to nemá potřebný proud a použiju mnohem větší. 32A by stačilo až až. Ale po cestě mám od každého stringu i pojistky a jističe. Takže i kdybych tam dal 250A tak to ničemu nevadí. Je to robustní a bezpečné řešení pro případ nouze i odpojení z důvodu práce na instalaci.
ElektroEzs
Příspěvky: 1520
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od ElektroEzs »

Otazka co to udela kdyz to vypnes treba pri 120A. Ja chtel jistic od stejneho vyrobce pouzit pro odepinani panelu ale radeji jsem dal OEZ s vyrazeci civkou
cuki píše: čtv srp 01, 2024 11:42 am Jinak odpojování baterii budu řešit tímto:
https://vi.aliexpress.com/item/10050054 ... pt=glo2vnm

a přemýšlím, že tím budu odpínat i panely. Sice to nemá potřebný proud a použiju mnohem větší. 32A by stačilo až až. Ale po cestě mám od každého stringu i pojistky a jističe. Takže i kdybych tam dal 250A tak to ničemu nevadí. Je to robustní a bezpečné řešení pro případ nouze i odpojení z důvodu práce na instalaci.
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek