Výbuch domu z fotovoltaiky

Problémy s vadnými panely, detekce závad, řešení závad, poškození panelů, zásah bleskem, nalezení vadného článku, vady z výroby, návrhy, prevence, opravy.
mihlit
Příspěvky: 604
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5800
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od mihlit »

MartinP: když se podíváš na yt video, co dával vk_1, tak i LFP může začít hořet. Chce to velký vnitřní zkrat, takže to bude asi velmi málo pravděpodobné, ale nemůže se to vyloučit.
jova
Příspěvky: 234
Registrován: ned črc 10, 2016 10:39 pm
Lokalita: Táborsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14,2kWp
Kapacita baterie [kWh]: 24kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od jova »

A co použít na hašení baterek tohle?:
http://www.tepostop.cz/cs/fire-extingui ... -firestop/
Jestli jsem dobře pochopil princip, stačí uvedenou trubičku „promotat“ nad články a vybrat pěnové hasivo. Dokonce by to mělo po aktivaci dokázat i tu elektrárnu vypnout.
Martin P
Příspěvky: 620
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Martin P »

cuki píše: úte črc 30, 2024 8:34 pm Třeba tohle: https://www.kvelektro.cz/bateriove-uloz ... h-p1820398 mi z toho pohledu přijde naprosto nevhodné řešení. Té koncentrace do dosáhne levice snadno.
Do vršku bedny zaústit rouru a za stálého stoupání ji vyvést z baráku ven. Vodík a ostatní plyny lehčí než vzduch budou utíkat stále pryč.

PS: v drážním předpisu o akumulátorovnách bylo nařízeno mít v akumulátorovně odvětrávání.
Akorát že předpis už nemám, byl ve starém mobilu který se odebral do "věcných úložišť".
Edit: neboť i olověná baterie produkuje vodík. I když lifepo4 až při havárii.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022), 14kWh (srpen 2024).
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
cipis
Příspěvky: 4923
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cipis »

Takovehle odvetravani neprojde pri potrebe dodrzet patricny PENB. Nesplni to parametry pri tom blow testu nebo jak se to jmenuje.
Defacto se tu biji dve zelene ideologie. Ta jedna co nejmensi tepelne ztraty objektu (a timhle vetranim se rozhodne nedodrzi) a ta druha Obcasny Zdroj Energie s akumulatory.
Jedine, co by to asi mohlo splnovat , tak nejaky technicky pristavek nebo tak neco.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Mailen
Příspěvky: 35
Registrován: pon říj 18, 2021 7:23 pm
Bydliště: Třinec

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Mailen »

Další ? Tentokrát asi profi řešení? https://echo24.cz/a/HP6up/zpravy-domov- ... -v-prerove
7 x Ja Solar 340Wp - 2380Wp. Orientace: Jiho Východ ----- Sklon - 22°, měnič: siton 210, Bojler 200L.
Online Měření: Měření Online
cipis
Příspěvky: 4923
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cipis »

To se divis? Uz to psali pred casem. Pocty FVE narostly o stovky a stovky procent. Logicky tedy narostou pocty pozaru.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
vk_1
Příspěvky: 336
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od vk_1 »

cipis píše: úte črc 30, 2024 9:33 pm Takovehle odvetravani neprojde pri potrebe dodrzet patricny PENB. Nesplni to parametry pri tom blow testu nebo jak se to jmenuje.
Když to bude uzavřená utěsněná bedna, která má výfuk ven, není důvod, proč by to mělo ovnivnit blower door test.
Je to stejné, jako ostatní detaily v pasivních domech, prostě se to musí udělat pečlivě.
bokser01
Příspěvky: 1464
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 13,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od bokser01 »

Pokud jsem dobře hledal tak od roku 2022 do letoška se nainstalovalo 116tis. elektráren (tedy ty ofiko) Celkem na konci roku bylo v CR v provozu přes 170tis. elektráren. Minulý rok byl procentní nárůst instalací o 162%. Je jasné, že se tedy začnou objevovat případy požárů FVE častěji. Celkově co jsem dohledal od roku 2022 vyjížděli hasiči ke 102 požárům FVE. Sami ale zmínily, že v tomto počtu nezřídka jsou také započítány požáry domů na kterých je FVE instalována ale s požárem neměla nic společného. Pořád si myslím, že požáry FVE jsou v minimálním počtu vzhledem k počtu instalací. Zajímavost na tom je, že většina požáru FVE jsou firemní řešení, ale známe to do titulku se nehodí napsat, že hořela FVE instalována "odbornou firmou" Proto se kolikrát o tom ani v mediích nepíše. Ale když blafne FVE svépomocí tak to se novináři mohou přetrhnout titulkem :D
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 13,4KWh lifepo4 (2X 8S 280Ah EVE), Celek tedy 7770Wp :yes:
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 568
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od sindyk »

cipis píše: úte črc 30, 2024 9:33 pm Jedine, co by to asi mohlo splnovat , tak nejaky technicky pristavek nebo tak neco.
Mám garáž jako součást domu, ale pro PENB je to "nevytápěná část". Bylo tedy nutno izolovat hranici vytápěného prostoru uvnitř domu - výpočtově stačil Porotherm s vatou uvnitř, nechtěl jsem se tam j*bat s nějakým polyšem. Ve stropě jsou hurdy - polyš - železobeton, tam není problém.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-8K-SG04LP3-EU | olovo mix 492Ah/48V
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cuki »

cipis píše: úte črc 30, 2024 9:33 pm Takovehle odvetravani neprojde pri potrebe dodrzet patricny PENB. Nesplni to parametry pri tom blow testu nebo jak se to jmenuje.
Defacto se tu biji dve zelene ideologie. Ta jedna co nejmensi tepelne ztraty objektu (a timhle vetranim se rozhodne nedodrzi) a ta druha Obcasny Zdroj Energie s akumulatory.
Jedine, co by to asi mohlo splnovat , tak nejaky technicky pristavek nebo tak neco.
BD test to splnit může, pokud to bude řešeny jako třeba wavky. Ale je to takové... Aby to mělo nějaký vliv, musí to být slušnej kouřovod bez zbytečných kolen. Tedy musíš řešit promrzání.
Podle mě je potřeba řešit ale i plyny těžší než vzduch i když ne v takové míře.
mirekcafa
Příspěvky: 395
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od mirekcafa »

Především to nemůže být vzduchotěsná bedna s výfukem, přívod vzduchu tam také musí být. Druhá věc....jaký ventilátor? jak to půjde přes něho a zajiskří tak je vymalováno. Možná ho dát právě na přívod vzduchu do bedny
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
cipis
Příspěvky: 4923
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cipis »

Dělají se ventilátory i v Ex provedení ...
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Hyp »

A po 20 letech větrák bude funkční?

Kolik měl v Šonově kWh baterek?

Takže při výbuchu tam žádný lidi nebyli?
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
Vladon
Příspěvky: 202
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Vladon »

Hyp píše: stř črc 31, 2024 5:07 am A po 20 letech větrák bude funkční?

Kolik měl v Šonově kWh baterek?

Takže při výbuchu tam žádný lidi nebyli?
A co si takhle precist vlakno ?
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Hyp »

Těch 23 stránek?

A se i dozvím, jestli tak to kritické úložiště bude s Větrákem po 20 letech funkční a nebo to bude ještě větší bomba?

Přesto díky za radu! Aby se člověk bál něco zeptat :uh:
Naposledy upravil(a) Hyp dne stř črc 31, 2024 11:29 am, celkem upraveno 1 x.
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
Antrac1t
Příspěvky: 345
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Antrac1t »

Hyp píše: stř črc 31, 2024 11:20 am Těch 23 stránek?

A se i dozvím, jestli tak to kritické úložiště bude s Větrákem po 20 letech funkční a nebo to bude ještě větší bomba?

Přesto díky za radu
ty ses fakt pripad ... tobe pokud neprileti pecenej holub do huby a presne podle tveho prani, tak je vse spatne a nechces nad tim ztracet cas ... asi je na case jit o dum dal
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Hyp »

Mám reagovat toxické poznámky mimo mísu? Ne!

Problém vašich štvavých komentářů je v tom, že i někdo normální se mi pak bojí odpovědět, aby si na něj mod nezased :-) takže jestli tě můžu požádat Antrac1t, vůbec na mě nereaguj, najdi si jinou oběť, děkuji.
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
MartinF
Příspěvky: 72
Registrován: stř úno 16, 2022 7:25 pm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od MartinF »

Nechci zde moc plevelit toto vlakno. Melo se jiz nejak useknout. Je to tu neprehledny mix blbosti a teoretickeho fantazirovani.
Neni uplne pravda ze vodik bude utikat nejakou rourou ven nebo bude stoupak vzhuru. Nerozporuji ze je asi 13* lehci nez ..
Navazeny vodik se drzi ve skrini dole nestoupa.
Druha vec je ze akumulatorovny jsou a nekdy musi byt vybavovany H cidlama. Resi se hlavne detekce a unik, ne nasledek.
Toto jsou veci projekce a u vetsi pojektu jsou standartem. Hlavne kdyz jsou zde vetsi vyjadrovacky.

A jen pro zajimavost za posledni cca 4 mesice eviduji 4 prebite bateri jez vedli k fyzicke destrukci batrie. Posledni pripad asi 10dni zpet. Expoloze baterie pri servisnim zasahu. .
V okamziku servisnihu zasahu se baterie pri otevreni skrine roztrhla a prostor byl zasazen plynem, udajne s mirnou explozi. Bohuzel je zde i nejek poskozeni na zdarvi. Baterie v dobe zasahu byla jiz odpojena od nabijeni nejakou hodinu. Vice se nechci rozepisovat.
Osobne jsem s setkal s prebitou baterii ze zalozniho zdroje pro UPS cca 5kW. Na baterie se nedala udrzet ruka. Prostoru byl silne zasazen plynem.. Smrad v dnem vetranem protory byl citi asi 14 a ja mam pocit ze tam byl citi asi i po mesici.. Nebylo to v obytnych prostorech.

Jen pro predstavu kolik je aktualne srandy s bateriemi.
8,08kWp (V - 1,680kWp, J - 3,04kWp, Z - 3,36kWp), Victron MP2 5000VA, 2 * (Victron MPPT 250/85), 2 * ( LiFePo4 16x 280Ah Eve), Victron Smartshunte + BMS
Valdano
Příspěvky: 337
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

cuki píše: úte črc 30, 2024 8:28 pm Pokud by to byl vnitřní zkrat, tak by výbuch musel nastat už v krabici a od toho teprve chytli ostatní články. Protože samotný uzavřený prostor by musel mít méně než 2,5m3.
Mohl, ale nemusel. Vnitřní zkrat i když zvýší teplotu článku tak nemusí článek zapálit. Krabice byla uzavřená, ale ne hermeticky takže plyny unikaly i mimo krabici. Pokud uvnitř krabice nedošlo k inicializaci výbuchu tak k tomu mohlo dojít vně krabice tj. v prostoru.
Hyp píše: stř črc 31, 2024 5:07 am Kolik měl v Šonově kWh baterek?
To nebylo zveřejněno. Oficiálně byl zveřejněn jen počet článků 32 a fotka krabice s články vynesená hasiči po havárii mimo dům. Z té fotky ovšem kapacita článků viditelná není. Kapacitu těch článků někdo v předchozí části diskuse odhadoval na 100 až 120Ah na článek. Takže jen dle odhadu cca 10 až 12kWh.
Hyp píše: stř črc 31, 2024 5:07 am Takže při výbuchu tam žádný lidi nebyli?
Ne.
MartinF píše: stř črc 31, 2024 11:59 am Druha vec je ze akumulatorovny jsou a nekdy musi byt vybavovany H cidlama. Resi se hlavne detekce a unik, ne nasledek.
Existují průmyslové detektory plynů (cena něco přes 4k kč) (je tam volitelná varianta pro vodík).
Naposledy upravil(a) Valdano dne stř črc 31, 2024 1:11 pm, celkem upraveno 1 x.
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cuki »

Valdano píše: stř črc 31, 2024 12:52 pm Mohl, ale nemusel. Vnitřní zkrat i když zvýší teplotu článku tak nemusí článek zapálit. Krabice byla uzavřená, ale ne hermeticky takže plyny unikaly i mimo krabici. Pokud uvnitř krabice nedošlo k inicializaci výbuchu tak k tomu mohlo dojít vně krabice tj. v prostoru.
Má úvaha se opírá o domněnku že vnitřní zkrat na dvou či více bateriích zároveň je velmi nepravděpodobný. Tedy nerozporuji co píšeš, jen z toho vyvozuji že jeden článek i kdyby vypustil všechen vodík v nějaké normální místnosti nemůže dosáhnout takové koncentrace vodíku aby došlo k výbuchu. Tedy prostor musel být menší. Proto ta krabice.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek