Výbuch domu z fotovoltaiky

Problémy s vadnými panely, detekce závad, řešení závad, poškození panelů, zásah bleskem, nalezení vadného článku, vady z výroby, návrhy, prevence, opravy.
Valdano
Příspěvky: 310
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

To se dá shrnout konstatováním, že kdo provozuje akumulátory podobných kapacit ať už Pb nebo LiFePo4 v uzavřené místnosti bez dostatečného větrání, tak si prostě říká o problémy, které nemusí, ale mohou nastat a tento případ je ukázkou toho jak to může dopadnout.

Zdroj: Oficiální zpráva HZS ČR
HZS ČR píše:Příčina požáru s následným výbuchem v rodinném domě v Šonově u Nového Města nad Metují

V zasaženém objektu došlo vlivem blíže neobjasněné provozně-technické závady k poškození článků v bateriovém úložišti fotovoltaického systému. Z poškozených článků se do interiéru objektu uvolňovaly hořlavé plyny vzniklé rozkladem elektrolytu (vodík, methan, etylen aj.). Tyto plyny spolu se vzduchem vytvořily uvnitř objektu výbušnou směs, která byla následně iniciována plamenným hořením uvnitř technické místnosti. Došlo k deflagraci vzniklé plynno-vzduchové směsi s tlakovým účinkem, který způsobil destrukci objektu.

V tomto případě vyloučili vyšetřovatelé veškeré jiné možné varianty výbuchu.
Diablo1st
Příspěvky: 1746
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Diablo1st »

Asi si spravím odtah na rekuperáciu aj do technickej miestnosti. :)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
Nautilus
Příspěvky: 147
Registrován: úte zář 17, 2019 1:37 pm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Nautilus »

Tak hasiči dali světu návod na sestrojení levné a účinné bomby? Navzdory těm závěrům se zdráhám uvěřit. To tedy abych i telefon nechával raději venku.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 393
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od JirkaE »

Hasiči nepustili jediné slovo ven, není jasné že se jedná o tu bednu s LiFePo články, jejíž fotku za barákem s tím spojila media.

Mohli tam být i jiné baterie.

Nevěřím že by tohle dokázalo pár článků. Tam se hýbali několikatunové bloky zdí i dům jako celek.
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
unicast
Příspěvky: 1409
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od unicast »

Je to celé až přílíš podobné tomu loňskému případu z Německa:

https://www.pv-magazine.com/2023/10/30/ ... s-unclear/
cipis
Příspěvky: 4911
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cipis »

Par clanku? Na zacatku vlakna se psalo, kolik litru to vyvine toho vodiku a kolik minut staci k tomu, aby se veskery suteren naplnil vybusnou koncentraci.
Rucni granat je mensi nez ten clanek, a co to dovede.
Tam nevybuchl clanek, ale ten plyn az.
Podivej se na fotky baraku, kde buchnul plyn. Pokud je to z cihel, tak vyleti klidne cela zed z mistnosti ven.
Tady to bylo z plynosilikatu, tj. pevnostne uplne nekde jinde - mnohem nizsi odolnost.
Jedina tezka vec na tom baraku byl venec. Ale kdyz upadne venci podpora, tak se to pohne i nad tim.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Valdano
Příspěvky: 310
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

Věřte si čemu chcete, ale například jeden článek LiFePo4 s kapacitou 280Ah dokáže při interním zkratu vygenerovat až 120 litrů vodíku, a to do cca 5-ti minut. Pokud byly články těsně u sebe bez proložení tepelně izolačními deskami pak stačilo, aby se zvrhl jeden článek a ten sebou mohl následně vzít další článek vedle a ten zas další vedle a postupně jich takto mohlo začít plynovat několik.
Naposledy upravil(a) Valdano dne pát črc 26, 2024 3:52 pm, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2622
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od NOPARasito »

Úplně jednoduché, všichni jsou happy z lifepo4, ale jejich čitelnost je neštěstí. A do mě :yes:
bokser01
Příspěvky: 1461
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 13,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od bokser01 »

Souhlas s cipisem, když se podíváme do toho článku tak jeden "blbej" 105Ah článek uvolní slušný množství plynu během krátké chvíle, když vezmu v potaz že většinou u této destrukce dochází k řetězové reakci a reagují postupně jeden článek za druhým, tím jak je vezme s sebou ten se závadou. A to se bavíme o 105Ah, většina z nás staví baterie z větších článků a většinou to nekončí u jednoho packu. Bohužel si myslím, že pokud by došlo třeba u akkupacku 16x280Ah a podobně k něčemu podobného tedy k rychlé reakci a chrlení plynu, ani nějaké odvětrávání nás nezachrání a zbývá jen zdrhat.

Koluje kolem tohoto případu hodně verzí a pod. Ale pokud hasiči tvrdí, že explodoval plyn z baterií a je tu odkazováno na studii, kde je jasně viditelné jaké plyny a v jakém množství z toho jsou schopné být, tak bych tomu i věřil a těm různým verzím s tlakovou nádobou, paralelně připojeném olovu, bojleru bez termostatu a regulace atd bych nevěřil.
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 13,4KWh lifepo4 (2X 8S 280Ah EVE), Celek tedy 7770Wp :yes:
unicast
Příspěvky: 1409
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od unicast »

Teď zbývá ta zásadní otázka -- za jakých podmínek to ten článek udělá, resp. co přesně výrazně zvyšuje pravděpodobnost toho interního zkratu.
kkristian
Příspěvky: 95
Registrován: pát kvě 06, 2022 10:39 am
Lokalita: Galanta
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4440
Kapacita baterie [kWh]: 14,3
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od kkristian »

mozno aliexpress style baterie otaznej kvality. Kludne mohla byt otlcena, deformovana, ale to sa nikdy nedozvieme.
6x Longi 370 JV+ 6x Longi 370 JZ 4440 Wp | Must PV1800 Pro 5,2 kW | 16x LiFePo4 280Ah
cipis
Příspěvky: 4911
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cipis »

Mechanické poškození, teplotní poškození, chyba při výrobě, nečistoty při výrobě, stresování článku při provozu napětím/proudem ...

Jak vidno, tak z neodborné montáže fve je už "jen" neodborná montáž baterie. Ale je spousta případů, kdy hořela baterie i "odborně" namontovaná.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kamils
Příspěvky: 118
Registrován: čtv črc 15, 2021 5:10 pm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od kamils »

unicast píše: pát črc 26, 2024 3:59 pm Teď zbývá ta zásadní otázka -- za jakých podmínek to ten článek udělá, resp. co přesně výrazně zvyšuje pravděpodobnost toho interního zkratu.
Všechny tyhle události mají společné to, že staly někdy po poledni během slunečného dne. Z toho usuzuju, že plné nabití nebo přebití mohou být spouštěče.
cipis
Příspěvky: 4911
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cipis »

To je spouštěč, ale důvod je v chemii toho článku, resp. to, co mu už je, co se mu stalo dříve. A to napětí/předchozí proud to jen spustí.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Valdano
Příspěvky: 310
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

unicast píše: pát črc 26, 2024 3:59 pm Teď zbývá ta zásadní otázka -- za jakých podmínek to ten článek udělá, resp. co přesně výrazně zvyšuje pravděpodobnost toho interního zkratu.
Interní zkrat bývá mimo jiné způsoben tzv. dendrity. Dendrity jsou drobné, tuhé stromovité struktury, které rostou v článcích na bázi lithia a mají jehličkovité výběžky. Mohou proniknout separátorem uvnitř článku a způsobit zkrat. Navíc způsobují nepříznivé reakce mezi elektrolytem a lithiem, což urychluje selhání článku. Jejich růst je obecně výrazně menší u LiFePo4 článků než např. u Li-Ion, ale ani u LiFePo4 není nulový. Primárně se tedy riziko zvyšuje se stářím článků. Projevuje se to postupně v čase nárůstem vnitřního odporu článku, ale nějak přesně se to určit nedá, protože do článků nevidíte. Obecně z dlouhodobého hlediska je postupná tvorba dendritů jedním z nevyhnutelných jevů.

Dendrity vznikají při různých procesech v závislosti na různých faktorech používání.

1. Nerovnost povrchu elektrod, nečistoty v aktivních materiálech atd. Čím větší je drsnost povrchu elektrod, tím snáz vznikají dendrity, ale do článku nevidíte.
2. Nadměrné vybíjení, ponechání článků delší dobu ve stavu hlubšího vybití.
3. Nabíjení na mezní koncové napětí.

Z výše uvedeného je zřejmé, že záleží nejen na konstrukci elektrod, ale také na tom za jak extrémních podmínek nabíjení/vybíjení se články používají a pak obecně záleží i na stáří, protože postupný růst dendritů se děje i u těch nejlépe používaných článků. Dá se tedy říct obecně, že čím starší články tím vyšší je riziko toho, že nahromaděné dendrity mohou způsobit interní zkrat.
Naposledy upravil(a) Valdano dne pát črc 26, 2024 4:49 pm, celkem upraveno 1 x.
Mex
Příspěvky: 668
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Mex »

Závěrům toho vyšetřování nevěřím.
Ale už jsem to napsal na Solarforum, tak to nebudu opakovat tady.
https://solarforum.cz/viewtopic.php?p=37501#p37501
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1545
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od TomHC »

Nie som paranoidný, ale asi doplním pack so 16 snímačmi teploty... Teraz sú tam len dva, pripojené na BMS. Ak by to chytilo článok kde nie je senzor, BMS by to chytila oveľa neskôr.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome 01/2023 -> 09/2024 = 7.5 MWh AC
eman
Příspěvky: 1340
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od eman »

Mě se celé vyšetřování zdá pěkně odfláknuté. Zajímalo by mě, co asi zjistí prohlídkou místnosti mrňavým dronem. Neudělají žádnou chemku, ohledání kabelů, vpodstatě se na to vyflákli.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
Valdano
Příspěvky: 310
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

Mex píše: pát črc 26, 2024 4:46 pm Závěrům toho vyšetřování nevěřím.
Ale už jsem to napsal na Solarforum, tak to nebudu opakovat tady.
https://solarforum.cz/viewtopic.php?p=37501#p37501
Takové ty teoretické výpočty, kolik litrů plynu jsou schopny vygenerovat a kolik by to bylo procent atmosféry by platily, pokud by tam nehořelo, místnost byla dobře utěsněná a plyny se měly čas kumulovat. A pak by došlo k iniciaci.
Jen to záměrně překrucujete. Ve zprávě hasičů vůbec není řečeno to, že hořelo v době úniku plynů z článků, ale jen to, že až následný požár inicioval výbuch, a to je zcela něco jiného. Postup mohl být takový, že nejprve došlo k plynování jednoho článku, který se zvrhl a díky tomu, že další články byly těsně u sebe bez tepelně izolačních prokladů tak sebou vzal sousední články a ty zas další a tak postupně v čase mohlo plynovat i několik dalších článků. Koncentrace plynů v místnosti tak v relativně krátké době mohla dosáhnout výbušného potenciálu, ale dokud nic nehořelo ještě se nic nedělo. Teprve pak došlo ke vzniku požáru což zároveň inicializovalo výbuch. Požár pak hořel dál i po explozi, ale to vůbec neznamená, že hořel po celou dobu úniku plynů z článků.
mihlit
Příspěvky: 598
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5800
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od mihlit »

Jsou jakési útržkovité zprávy, kdo tam byl, co dělal... jedna z nich tvrdí, že tam byli z autoservisu hasit. Jenže je otázka, jestli tam bylo plamenné hoření, nebo bedna, která smrděla spáleninou a vyvíjela spoustu kouře. Bez podrobnějších informací je to jen tipování a domýšlení si.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek