Nová rozvaha nad výkonem střídačů
Souhrn tématu
Diskuze se zaměřuje na správné dimenzování výkonu střídačů v domácí fotovoltaické elektrárně (FVE) s bateriemi. Autor popisuje reálné spotřebiče a jejich provozní režimy, zvažuje paralelní zapojení více střídačů a řeší otázku přepínání mezi FVE a distribuční sítí. Důraz je kladen na ekonomickou výhodnost, minimalizaci ztrát a zachování komfortu při současném využití obnovitelné energie.
- cipis
- Moderátor
- Příspěvky: 7238
- Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
- Reputace:1023
- Lokalita: blízko Brna
- Systémové napětí: 24V
- Výkon panelů [Wp]: 18+ kWp
- Kapacita baterie [kWh]: 40+26
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
- Bydliště: blízko Brna
Re: Nová rozvaha nad výkonem střídačů
Ty systémy jsou vymyšlené už dlouhé desítky let. Fyziku nemáš jak obejít, to prostě nikdy nebude pro DIY.
18+ kWp v provozu, 7+ kWp čeká na montáž/zapojení
Regulátory Epever a Victron
MP 24/5000 + Deye mikroinvertory 1+2,25+0,8 kW (můj byt + máti byt)
MP 24/1200 inet, sit, kamery atd.
Phoenix 24/5000 vytěžování do akumulačních kamen
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
1 kW "nabíječka" 24 V
40+ kWh staré olovo 26+ kWh Li-Ion
několik dalších MP jako záložní zdroje na různých místech
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Regulátory Epever a Victron
MP 24/5000 + Deye mikroinvertory 1+2,25+0,8 kW (můj byt + máti byt)
MP 24/1200 inet, sit, kamery atd.
Phoenix 24/5000 vytěžování do akumulačních kamen
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
1 kW "nabíječka" 24 V
40+ kWh staré olovo 26+ kWh Li-Ion
několik dalších MP jako záložní zdroje na různých místech
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
- Mex
- Příspěvky: 2249
- Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
- Reputace:415
- Lokalita: Brno
- Systémové napětí: >48V
Re: Nová rozvaha nad výkonem střídačů
Na tom není moc co vymýšlet.XKrement píše: čtv čer 25, 2026 10:09 amLV vs HV. Je jasné, že HV je budoucnost i u DIY FVE. Přinejmenším na 96/100V DC. Inženýři budou muset vymyslet systémy, jak zabránit doteku živých částí.
Když máš měnič s HV panely, tak stejně tak můžeš mít HV baterky.
Pokud ti z panelů leze 600V, tak ti stejně tak může lézt z baterky 300V.
Dráty z panelů jsou roztahané desítky metrů kde všude po střeše a půdě, dráty od baterky budou někde 2m mezi měničem a baterkou.
Co je objektivní pravda, že postavit HV baterku je pracnější. Je to víc článků, takže víc práce.
A hlavně na 48V je spousta levných předvařených řešení, u HV to tak (aspoň zatím) není.
Ale jinak ten strach z trochu vyššího napětí je opravdu asi jen fobie.
Není-li uvedeno jinak, všechny moje posty jsou AI-free.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
- XKrement
- Příspěvky: 246
- Registrován: ned led 28, 2024 10:13 am
- Reputace:11
- Lokalita: Nošovice
Re: Nová rozvaha nad výkonem střídačů
Nic, jdu vyklízet místo, do kterého budu vyklízet šopu
- XKrement
- Příspěvky: 246
- Registrován: ned led 28, 2024 10:13 am
- Reputace:11
- Lokalita: Nošovice
Re: Nová rozvaha nad výkonem střídačů
Rád si vyslechnu rady, jak ztrátám předcházet. Jasně, že roli hraji účinnost střídače, mppt, nebo průřez vodičů. Taky hraje roli kdy má rodina spotřebu, jak je velká a jak je ochotna se přizpůsobit.
Vyrozuměl jsem tady, že je vždy lepší brát elektřinu rovnou z panelů do spotřebičů. Domácnost na 50V předělávat nehodlám. Nicméně, další zákonitost je, že užívám elektřinu rovnou z panelů přes střídač. A až pak z baterií. Je ještě něco, na co si dát pozor?
Docela se těším na hrátky s náklony panelů.
Vyrozuměl jsem tady, že je vždy lepší brát elektřinu rovnou z panelů do spotřebičů. Domácnost na 50V předělávat nehodlám. Nicméně, další zákonitost je, že užívám elektřinu rovnou z panelů přes střídač. A až pak z baterií. Je ještě něco, na co si dát pozor?
Docela se těším na hrátky s náklony panelů.
Kdo je online
Uživatelé procházející toto fórum: Claudebot [Bot]
