Nová rozvaha nad výkonem střídačů
Souhrn tématu
Diskuze se věnuje plánování a optimalizaci výkonu střídačů v domácnosti s cílem zachovat komfort a minimalizovat náklady. Autor řeší rozložení zátěže mezi fotovoltaiku a distribuční síť, zvažuje paralelní zapojení více střídačů a možnosti přepínání spotřebičů podle aktuální spotřeby. Důraz je kladen na ekonomickou výhodnost, efektivitu a praktické zkušenosti s provozem domácí elektrické instalace.
- cipis
- Moderátor
- Příspěvky: 7241
- Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
- Reputace:1024
- Lokalita: blízko Brna
- Systémové napětí: 24V
- Výkon panelů [Wp]: 18+ kWp
- Kapacita baterie [kWh]: 40+26
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
- Bydliště: blízko Brna
Re: Nová rozvaha nad výkonem střídačů
Ty systémy jsou vymyšlené už dlouhé desítky let. Fyziku nemáš jak obejít, to prostě nikdy nebude pro DIY.
18+ kWp v provozu, 7+ kWp čeká na montáž/zapojení
Regulátory Epever a Victron
MP 24/5000 + Deye mikroinvertory 1+2,25+0,8 kW (můj byt + máti byt)
MP 24/1200 inet, sit, kamery atd.
Phoenix 24/5000 vytěžování do akumulačních kamen
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
1 kW "nabíječka" 24 V
40+ kWh staré olovo 26+ kWh Li-Ion
několik dalších MP jako záložní zdroje na různých místech
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Regulátory Epever a Victron
MP 24/5000 + Deye mikroinvertory 1+2,25+0,8 kW (můj byt + máti byt)
MP 24/1200 inet, sit, kamery atd.
Phoenix 24/5000 vytěžování do akumulačních kamen
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
1 kW "nabíječka" 24 V
40+ kWh staré olovo 26+ kWh Li-Ion
několik dalších MP jako záložní zdroje na různých místech
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
- Mex
- Příspěvky: 2249
- Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
- Reputace:415
- Lokalita: Brno
- Systémové napětí: >48V
Re: Nová rozvaha nad výkonem střídačů
Na tom není moc co vymýšlet.XKrement píše: čtv čer 25, 2026 10:09 amLV vs HV. Je jasné, že HV je budoucnost i u DIY FVE. Přinejmenším na 96/100V DC. Inženýři budou muset vymyslet systémy, jak zabránit doteku živých částí.
Když máš měnič s HV panely, tak stejně tak můžeš mít HV baterky.
Pokud ti z panelů leze 600V, tak ti stejně tak může lézt z baterky 300V.
Dráty z panelů jsou roztahané desítky metrů kde všude po střeše a půdě, dráty od baterky budou někde 2m mezi měničem a baterkou.
Co je objektivní pravda, že postavit HV baterku je pracnější. Je to víc článků, takže víc práce.
A hlavně na 48V je spousta levných předvařených řešení, u HV to tak (aspoň zatím) není.
Ale jinak ten strach z trochu vyššího napětí je opravdu asi jen fobie.
Není-li uvedeno jinak, všechny moje posty jsou AI-free.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
- XKrement
- Příspěvky: 247
- Registrován: ned led 28, 2024 10:13 am
- Reputace:11
- Lokalita: Nošovice
Re: Nová rozvaha nad výkonem střídačů
Nic, jdu vyklízet místo, do kterého budu vyklízet šopu
- XKrement
- Příspěvky: 247
- Registrován: ned led 28, 2024 10:13 am
- Reputace:11
- Lokalita: Nošovice
Re: Nová rozvaha nad výkonem střídačů
Rád si vyslechnu rady, jak ztrátám předcházet. Jasně, že roli hraji účinnost střídače, mppt, nebo průřez vodičů. Taky hraje roli kdy má rodina spotřebu, jak je velká a jak je ochotna se přizpůsobit.
Vyrozuměl jsem tady, že je vždy lepší brát elektřinu rovnou z panelů do spotřebičů. Domácnost na 50V předělávat nehodlám. Nicméně, další zákonitost je, že užívám elektřinu rovnou z panelů přes střídač. A až pak z baterií. Je ještě něco, na co si dát pozor?
Docela se těším na hrátky s náklony panelů.
Vyrozuměl jsem tady, že je vždy lepší brát elektřinu rovnou z panelů do spotřebičů. Domácnost na 50V předělávat nehodlám. Nicméně, další zákonitost je, že užívám elektřinu rovnou z panelů přes střídač. A až pak z baterií. Je ještě něco, na co si dát pozor?
Docela se těším na hrátky s náklony panelů.
- cipis
- Moderátor
- Příspěvky: 7241
- Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
- Reputace:1024
- Lokalita: blízko Brna
- Systémové napětí: 24V
- Výkon panelů [Wp]: 18+ kWp
- Kapacita baterie [kWh]: 40+26
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
- Bydliště: blízko Brna
Re: Nová rozvaha nad výkonem střídačů
Jediné, co je účinné, tak chování spotřebitelů. Všechno ostatní se dá vyřešit jednoduše technicky. Ale největší ztráty dělají uživatelé.
18+ kWp v provozu, 7+ kWp čeká na montáž/zapojení
Regulátory Epever a Victron
MP 24/5000 + Deye mikroinvertory 1+2,25+0,8 kW (můj byt + máti byt)
MP 24/1200 inet, sit, kamery atd.
Phoenix 24/5000 vytěžování do akumulačních kamen
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
1 kW "nabíječka" 24 V
40+ kWh staré olovo 26+ kWh Li-Ion
několik dalších MP jako záložní zdroje na různých místech
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Regulátory Epever a Victron
MP 24/5000 + Deye mikroinvertory 1+2,25+0,8 kW (můj byt + máti byt)
MP 24/1200 inet, sit, kamery atd.
Phoenix 24/5000 vytěžování do akumulačních kamen
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
1 kW "nabíječka" 24 V
40+ kWh staré olovo 26+ kWh Li-Ion
několik dalších MP jako záložní zdroje na různých místech
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
- Kajap
- Příspěvky: 365
- Registrován: pon črc 21, 2025 11:13 am
- Reputace:0
- Lokalita: Okoli
Re: Nová rozvaha nad výkonem střídačů
OT: haha, takovou spotřebu mám na 1x25A s blbým analogovým řízením a taky nevyletíXKrement píše: stř kvě 27, 2026 8:57 pmDoma mám jistič 3x25A. Spotřebiče jsou navěšené na tři větve rovnoměrně. V rámci těchto tří mám 4 zásuvkové okruhy, bojler 2kW, pračku 2kW, žebřík 600W, 3f jistič a trouba+indukce(ta je 2f) 3,2kW+7,1kW, lednička 700W, TČ 2,1kW, 3f akumulačka(nevyužívá se). Dá se říct, že když doma zapnu "vše", hlavní jistič nevyletí.
Zachovat takový komfort je ideální.
Jo a cenu za kWh z gridu tam aktuálně mam za 1,7 Kc bez DPH a az do 2028 za 2,3 fix
Návratnost v nekonečnu a s fůrou omezeni, starosti. Pro mě. Cena elektřiny stale neni dost drahá… Mozna pro nekoho, kdo ulítává na EV.
Syndrom kupujícího funguje - každý kdo vysype kapsu do čehokoliv, si to bude do krve obhajovat, jak to byla skvělá “investice”, odborně to je:
• Kognitivní disonance
• Efekt ospravedlnění úsilí
• Potvrzovací zkreslení (confirmation bias)
• Efekt utopených nákladů
Málokdo má nadhled, ekonomicky a jiný rozhled a když mu to rozbiješ v číslech, začněte mluvit o “koníčku”. Takže v realitě často hlavně konzum, content, zábava, hračky.
- XKrement
- Příspěvky: 247
- Registrován: ned led 28, 2024 10:13 am
- Reputace:11
- Lokalita: Nošovice
Re: Nová rozvaha nad výkonem střídačů
Kajap, není to OT. Souhlasím s každým argumentem. Dívám se na to tak, že je blahobyt. Lidi potřebují za něco utratit. Nutně potřebujeme akorát jídlo a teplo(v jakékoliv formě). Vše ostatní už je tu větší, tu menší zbytnost. Ale tím, jak musíme makat v průměru 40h/týden, vytváříme značné hodnoty navíc. To ospravedlňování nákladů a mluvení o "koníčku" pramení z toho. Peníze nejsou vzácné, byť mi mnozí mohou říct, že oni nutně potřebují jet na dovolenou, nebo jít 2x týdně na večeři a že taktak vyjdou s 50k + 50k měsíčně čistého...
Kdo je online
Uživatelé procházející toto fórum: Claudebot [Bot]
