Nová rozvaha nad výkonem střídačů

Souhrn tématu

Diskuze se zaměřuje na plánování a optimalizaci výkonu střídačů v domácí fotovoltaické elektrárně s ohledem na reálné zatížení spotřebičů a investiční náklady. Autor řeší, jak vyvážit paralelní zapojení střídačů, přepínání mezi fotovoltaikou a distribuční sítí a minimalizovat ztráty způsobené nevhodným chováním uživatelů. Důraz je kladen na ekonomickou efektivitu, správné dimenzování a praktické zkušenosti s provozem systému v různých režimech zatížení.
cipis
Moderátor
Příspěvky: 7241
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace:1024
Lokalita: blízko Brna
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 18+ kWp
Kapacita baterie [kWh]: 40+26
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: blízko Brna

Re: Nová rozvaha nad výkonem střídačů

Nový příspěvek od cipis »

Ty systémy jsou vymyšlené už dlouhé desítky let. Fyziku nemáš jak obejít, to prostě nikdy nebude pro DIY.
18+ kWp v provozu, 7+ kWp čeká na montáž/zapojení
Regulátory Epever a Victron
MP 24/5000 + Deye mikroinvertory 1+2,25+0,8 kW (můj byt + máti byt)
MP 24/1200 inet, sit, kamery atd.
Phoenix 24/5000 vytěžování do akumulačních kamen
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
1 kW "nabíječka" 24 V
40+ kWh staré olovo 26+ kWh Li-Ion
několik dalších MP jako záložní zdroje na různých místech
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Mex
Příspěvky: 2249
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Reputace:415
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Nová rozvaha nad výkonem střídačů

Nový příspěvek od Mex »

XKrement píše: čtv čer 25, 2026 10:09 am
LV vs HV. Je jasné, že HV je budoucnost i u DIY FVE. Přinejmenším na 96/100V DC. Inženýři budou muset vymyslet systémy, jak zabránit doteku živých částí.
Na tom není moc co vymýšlet.
Když máš měnič s HV panely, tak stejně tak můžeš mít HV baterky.
Pokud ti z panelů leze 600V, tak ti stejně tak může lézt z baterky 300V.
Dráty z panelů jsou roztahané desítky metrů kde všude po střeše a půdě, dráty od baterky budou někde 2m mezi měničem a baterkou.

Co je objektivní pravda, že postavit HV baterku je pracnější. Je to víc článků, takže víc práce.
A hlavně na 48V je spousta levných předvařených řešení, u HV to tak (aspoň zatím) není.
Ale jinak ten strach z trochu vyššího napětí je opravdu asi jen fobie.
Není-li uvedeno jinak, všechny moje posty jsou AI-free.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
XKrement
Příspěvky: 246
Registrován: ned led 28, 2024 10:13 am
Reputace:11
Lokalita: Nošovice

Re: Nová rozvaha nad výkonem střídačů

Nový příspěvek od XKrement »

JirkaE píše: čtv čer 25, 2026 12:36 pm
Uvidíme s jakou účinností si povedeš Ty 😉
:D zatím mám ztráty 100%.
Nic, jdu vyklízet místo, do kterého budu vyklízet šopu :D
XKrement
Příspěvky: 246
Registrován: ned led 28, 2024 10:13 am
Reputace:11
Lokalita: Nošovice

Re: Nová rozvaha nad výkonem střídačů

Nový příspěvek od XKrement »

Rád si vyslechnu rady, jak ztrátám předcházet. Jasně, že roli hraji účinnost střídače, mppt, nebo průřez vodičů. Taky hraje roli kdy má rodina spotřebu, jak je velká a jak je ochotna se přizpůsobit.
Vyrozuměl jsem tady, že je vždy lepší brát elektřinu rovnou z panelů do spotřebičů. Domácnost na 50V předělávat nehodlám. Nicméně, další zákonitost je, že užívám elektřinu rovnou z panelů přes střídač. A až pak z baterií. Je ještě něco, na co si dát pozor?

Docela se těším na hrátky s náklony panelů.
cipis
Moderátor
Příspěvky: 7241
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace:1024
Lokalita: blízko Brna
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 18+ kWp
Kapacita baterie [kWh]: 40+26
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: blízko Brna

Re: Nová rozvaha nad výkonem střídačů

Nový příspěvek od cipis »

Jediné, co je účinné, tak chování spotřebitelů. Všechno ostatní se dá vyřešit jednoduše technicky. Ale největší ztráty dělají uživatelé.
18+ kWp v provozu, 7+ kWp čeká na montáž/zapojení
Regulátory Epever a Victron
MP 24/5000 + Deye mikroinvertory 1+2,25+0,8 kW (můj byt + máti byt)
MP 24/1200 inet, sit, kamery atd.
Phoenix 24/5000 vytěžování do akumulačních kamen
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
1 kW "nabíječka" 24 V
40+ kWh staré olovo 26+ kWh Li-Ion
několik dalších MP jako záložní zdroje na různých místech
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Claudebot [Bot]