Volba typu akumulátorů

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
qnedleeq
Příspěvky: 39
Registrován: stř pro 21, 2011 1:18 pm

Re: Volba typu akumulátorů

Příspěvek od qnedleeq »

diky moc , pouziji teda v klidu ten za 60 korun :)
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Volba typu akumulátorů

Příspěvek od joseff »

Dalo by se vyuzit akumulatoru v elektromobilu (elektroskutru)? Tzn. pokud by byl elektromobil (elektroskutr) v garazi, byl by pripojeny k domovni siti, pokud by v garazi nebyl tak by se dobirala elektrina z DS, pripadne by byl jako zaloha pro dobu kdy je auto na cestach nejaky mensi akumulator (protoze kdyz doma neni auto, nejsou doma vetsinou ani obyvatele domu - nebo aspon jejich cast).

Tim by se akumulatory vyuzily maximalne a hlavne k vice ucelum.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2579
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Volba typu akumulátorů

Příspěvek od tomas »

Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Volba typu akumulátorů

Příspěvek od abrams »

tomas píše:
abrams píše:Zdravím ,

Hmmmmm to zní zajímavě :-) . Držím palce :yes: . Na tohle by mohli stačit ty 1,7A balancéry , beztak regulátory ve
finále omezují proud a aku nepotřebují pokaždé balancovat 60A , stejně se ty aku před prvním použitím musí nabít
jednotlivě na 100% a pak je stačí přibalancovávat malými proudy :-) . Ty 60A balancéry bych si dovedl představit leda
v elektrické F1 :lol: kde jde při tankování o vteřiny :uh: .

Elektronům zdar
Balancovací proud pro jeden článek 72±10mA ne 60A. Tedy jen 72mA±10mA. Je tam ochranný obvod - odpojovač na 60A. Tedy max. nabíjecí a vybíjecí proud 60A. Výkonnější spotřebiče s vlastním ochranným obvodem se musí připojit přímo na akumulátor. To druhé je pouze balancér bez ochranného obvodu.
Zdravím ,

pardón , já si to pořádně nepřečetl , 72mA je ale docela k pr*u :-( .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
qnedleeq
Příspěvky: 39
Registrován: stř pro 21, 2011 1:18 pm

Re: Volba typu akumulátorů

Příspěvek od qnedleeq »

takze zustava varianta balanceru za 60 korun :) 60 A z toho cucat nebudu a 60A dovnitr taky ladovat nebudu :O) spis me slo o vykonove ztraty na tech balancerech ... jako aby to zbytecne netopilo ... :)
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2579
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Volba typu akumulátorů

Příspěvek od tomas »

Čím více to balancuje, tím více to topí. Balancování je ztrátové, beze ztrát jedině nabíjet každý článek zvlášť. ;)
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
qnedleeq
Příspěvky: 39
Registrován: stř pro 21, 2011 1:18 pm

Re: Volba typu akumulátorů

Příspěvek od qnedleeq »

jasny :) diky :) pro me bude uspech kdyz to hned nezadoutna , kdyz to bude delat co ma :) nebudu vyrabet elektriku jen na provoz balanceru a nebudu nicit baterie :D
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Bydliště: Kvasice

Re: Volba typu akumulátorů

Příspěvek od jose »

Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
luge
Příspěvky: 765
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Volba typu akumulátorů

Příspěvek od luge »

Zdravím.
Abrams-otazka.Mám články LiFeYPO4 (3.2V/90Ah),nabíjač zvláda aj life síce malým prúdom bude to na dlhšie.
Moja otázka je zapojiť pri prvom nabití článku aj balančný modul (3.60V- 1.7A)?,alebo to nechať na nabíjač?
Budem nabíjať každý článok zvlášť.Spolu osem kusov na 24V pack.Vychádza mi to na osem hodín jeden. :roll:
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Volba typu akumulátorů

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

při prvním "inicializačním" nabíjení jednotlivých článků se balancer nezapojuje !
Nabíjení bych jednotlivě nedělal , ale všechny články zapojil paralerně a nibíjel celou sestavu naráz :idea: . Jde o to ,
že než se nabije poslední tak první již klesl na stabilní napětí - tudíž by byl celý 26V aku dočastně značně rozhozený .
Nejdůležitější je hlídat napětí , 4,0V je tak maximum , víc nedoručuji 8-) .
Já mám 13V monobloky , taky jsem články nabíjel jednotlivě a až jsem skončil tak trvalo asi 6 týdnů než se srovnali na
+/- stejný napětí . Nabíjel bych je paralerně , ale nedostanu se k mezičlánkovým propojkám :-( .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
luge
Příspěvky: 765
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Volba typu akumulátorů

Příspěvek od luge »

:eek2: To aby som pomaly začal.Moja 6,5A li-...nabíjačka by to do jari mala stihnúť. :D
Zapojiť aj balancér nebude na škodu,je akurát do osem článkov.Elektronika ustriehne výšku napetia.
Ďakujem za cenné informácie.
Nazdar.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2579
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Volba typu akumulátorů

Příspěvek od tomas »

Jo, to asi každý. Zatím je to asi jen teorie, na nic funkčního jsem zatím nenarazil. Ale uvažoval jsem podobně jako v tom prvním odkazu s použitím maticového transformátoru. Problém je "malé" napětí článku 3,2V a s tím se moc dobře nepracuje. MOSFETy pro požadované výkony jsou použitelné až od cca 10V.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
vmax2
Příspěvky: 40
Registrován: ned lis 13, 2011 8:23 pm

Re: Volba typu akumulátorů

Příspěvek od vmax2 »

toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Bydliště: Praha

Re: Volba typu akumulátorů

Příspěvek od toxic_cz »

http://www.battery.cz/lithium-yttrium-g ... 90ah-v5796
4.025,00 Kč
vs
http://www.i4wifi.cz/wb-lyp90aha-lifeyp ... d1578.html
3 096.00 Kč

takže říkám, proč nekupovat rovnou u i4wifi a.s. (member of GWL/Power group)
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
luge
Příspěvky: 765
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Volba typu akumulátorů

Příspěvek od luge »

Zdravím.Ja som kupoval tieto isté u i4wifi zo zľavou 10% http://www.ev-power.eu/?p=productsMore& ... -3.2v-90ah
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Bydliště: Praha

Re: Volba typu akumulátorů

Příspěvek od toxic_cz »

luge píše:Zdravím.Ja som kupoval tieto isté u i4wifi zo zľavou 10% http://www.ev-power.eu/?p=productsMore& ... -3.2v-90ah
super :) a kolik tě to vyšlo celkem, včetně propojek? a balačních modulů? můžeš to vyčíslit?
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
luge
Příspěvky: 765
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Volba typu akumulátorů

Příspěvek od luge »

Ahoj.Takže zatial 8x life plus CBM 22300,-Kč.Prepojky ešte namám.Káble mám a očká dokúpim.Zatial mám nakúpené všetky komponenty.To je baterie,balančné moduly,ističe,GTI invertor 500w,menič sin.1200W,ovládač k meniču,panely 2x230Wp,MPPT ragulátor...Ešte dokúpiť káble na zvod panely-regulátor asi 16metrov .Doteraz 51900,-Kč
Zatial som sa nedostal ku kompletizácii,lebo bastlím elektroniku na traker-asi 2 eurá,ktorý je už na papiery hotový.
Po plošákoch ma čaká zváranie.Materiál čo garáž dá. :?: :repair:
Keď to dostanem do funkčného stavu hodím to sem. *sun*
HonzaLllll
Příspěvky: 8
Registrován: pon led 23, 2012 8:58 am

Re: Volba typu akumulátorů

Příspěvek od HonzaLllll »

Ahoj, nikde jsem nenarazil na srovnání SCIB akumulátorů vs. LiFePo a jestli by byl SCIB vhodný pro fotovoltaiku. SCIB mají sice menší počet nybíjecích cyklů, ale nikde jsem nenašel cenu za jednotlivý článek ( 2,4V/4,2Ah ).
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Volba typu akumulátorů

Příspěvek od Pan Taum »

SCiB - Lithium titaničité jsou o dost lepší než lifepo, jenže toshiba na nich sedí jako na zlatých vejcích.
Pavel.Simon
Příspěvky: 101
Registrován: čtv zář 08, 2011 9:13 pm
Bydliště: Liptov

Re: Volba typu akumulátorů

Příspěvek od Pavel.Simon »

Ja som sa chcel opýtať k tej voľbe akumulatorov: kde by som našiel nejakú metodiku (článok, články) k výpočtu (voľbe) veľkosti akumulátorov? Viete mi poradiť?
1. 4 x 225 Wp Sunway do 24/135 AGM do 1 x Involar 250 W z i4WiFi - beží večer
2. 4 x 225 do 4 Involar od i4WiFi - beží občas (riešim druhý akumulátor)...
https://EnergiaWeb.sk

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek