Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
JozefSK
Příspěvky: 107
Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od JozefSK »

Martin P píše: pát srp 09, 2024 4:22 pm ... Napadlo mne jestli je možné že kdyby udeřil blesk do kteréhokoliv baráku je možné že se bude chtít dostat do hromosvodu (my máme 4 svody s odporem dle revize 3,25 ohmů) a po cestě přes plechy proběhne "svářecí" proces.
Vyboj blesku je ako bezny clovek, tiez ide cestou najmensieho odporu ...

Teraz vazne, ano, ak blesk "udrie" do niektorej strechy z vasej radovej zastavby a vobec to nemusi byt najvyssia cast nad terenom a tieto su vodivo spojene, tak sa potencionaly strechy a zeme budu vyrovnavat tak, ze podstatna cast prudu potecie najmensim odporom a teda zvodmi bleskozvodov. Je mozne, ze minimalny prud pojde inymi "vhodnymi" castami domov (odkvapy, zabradlia, ...)
Vitek píše: pát srp 09, 2024 2:25 pm... nez tady jak pijavice davat fotky ...
Pokial nie si v tomto pribehu nejako zainteresovany, tak nechapem takuto tvoju reakciu. Nemam pocit, zeby sa tu niekto fotkami, ci slovom navazal do majitelov. Skor, tak, ako tu uz bolo spomynane, ucime sa, ako co urobit lepsie. Tych majitelov je mi samozrejme luto, ale nemyslim si, zeby hovorit - pisat o takejto udalosti, tak, ako velakrat v minulosti o inych udalostiach, by malo byt pre majitela znevazujuce.
pave69
Příspěvky: 73
Registrován: ned čer 26, 2022 9:27 pm

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od pave69 »

Mám z toho stažené půlky, taky mám plechovou střechu, FV jsem připojil k bleskosvodu. Už do nás jednou bouchlo, dům přežil (TV odešla), ale to bylo ještě před FV. Tak snad neuhodí 2x do stejného místa :-/.
glottis
Příspěvky: 2396
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od glottis »

A kdyz do vas rachlo tak uz hromosvod byl? Jestli jo, je to pekny dukaz, ze to neco dela. Jestli mas vse jak ma byt, pospojene, prepetovky, asi bych pulky aspon trosku uvolnil, abys nedostal krec :)
JozefSK
Příspěvky: 107
Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od JozefSK »

glottis píše: pát srp 09, 2024 5:25 pm A kdyz do vas rachlo tak uz hromosvod byl? Jestli jo, je to pekny dukaz, ze to neco dela ...
Pokial nejaky bleskozvod zviedol prepatie blesku do zeme, mal by sa potom nanovo zmerat, urobit reviziu, aby sa potvrdilo, ze vyhovuje rovnako, ako predtym, ze sa zvedenim velkych prudov nieco nepokazilo v konstrukcii, v uzemneni ...
eman
Příspěvky: 1396
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od eman »

Nevím jestli je jeden svod dost. Já si k 14m dlouhé střeše vytáhnul dva svody a firma co mi dělala nabídku tvrdila, že minimálka jsou 4 svody. Ale nabídka byla cenově brutální, takže zatím dodavatele hledám dál.
U té postižené střechy byl spíš problém v tom, že tam nejsou dráty po hranách střechy a na hřebeni. Pak jako vodič fungoval ten plech, který se při tom proudu tavil a požár byl na světě. Ještě je otázka, jak dopadl vnitřní rozvod elektriky.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
pave69
Příspěvky: 73
Registrován: ned čer 26, 2022 9:27 pm

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od pave69 »

glottis píše: pát srp 09, 2024 5:25 pm A kdyz do vas rachlo tak uz hromosvod byl? Jestli jo, je to pekny dukaz, ze to neco dela. Jestli mas vse jak ma byt, pospojene, prepetovky, asi bych pulky aspon trosku uvolnil, abys nedostal krec :)
Hromosvod byl, ale střecha byla izolovaná, takže tak trochu "Faradayova klec". Dneska je konstrukce FV přichycená k plechu střechy, vršky panelů "lákají" gradientem elektrické intenzity, takže je všechno jinak.
Diablo1st
Příspěvky: 1761
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od Diablo1st »

eman píše: pát srp 09, 2024 5:52 pm Nevím jestli je jeden svod dost. Já si k 14m dlouhé střeše vytáhnul dva svody a firma co mi dělala nabídku tvrdila, že minimálka jsou 4 svody. Ale nabídka byla cenově brutální, takže zatím dodavatele hledám dál.
U té postižené střechy byl spíš problém v tom, že tam nejsou dráty po hranách střechy a na hřebeni. Pak jako vodič fungoval ten plech, který se při tom proudu tavil a požár byl na světě. Ještě je otázka, jak dopadl vnitřní rozvod elektriky.
Ja mám v projekte 7 zvodov (dom do L dĺžka hrebeňa asi 32m) :lol:
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Martin P
Příspěvky: 620
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od Martin P »

JozefSK píše: pát srp 09, 2024 5:51 pm
glottis píše: pát srp 09, 2024 5:25 pm A kdyz do vas rachlo tak uz hromosvod byl? Jestli jo, je to pekny dukaz, ze to neco dela ...
Pokial nejaky bleskozvod zviedol prepatie blesku do zeme, mal by sa potom nanovo zmerat, urobit reviziu, aby sa potvrdilo, ze vyhovuje rovnako, ako predtym, ze sa zvedenim velkych prudov nieco nepokazilo v konstrukcii, v uzemneni ...
Na starém baráku jsem v roce 2004 inkasoval přímý zásah bleskem do přístavby chléva s plechovou střechou. Na celém objektu byl hromosvod se čtyřmi svody , elektřina byla v té době zavedena jen v obytné části asi 30 metrů daleko od místa zásahu.
Byl srpnový podvečer, venku přišla silná bouře. Najednou se venku rozzářilo modré světlo, zazněl zvuk jako když se lámou klacky a dům se zachvěl za mohutného rachotu. Zhaslo světlo, vyběhl jsem ven a hromosvod na přístavbě měl vrchní část rozpálenou do běla a drát od něj ke svodu byl rudý. Vyběhl jsem na půdu jestli nehoří. Naštěstí nic nechytlo.
Pojistky byly vypadlé, rádio a televizi jsem tenkrát neměl a lednici jsem měl vytaženou ze zásuvky. Co odešlo bylo několik žárovek a stykač NT od bojleru. U sousedů televize s rádiem a motor u lednice.
Po zásahu mi místní elektrikář vyměnil stykač NT a řekl mi že hromosvod může být poškozený. Sehnal hromosvodáře který hromosvod proměřil a výsledkem bylo to, že funkční byl svod nejdál od místa zásahu. Zbylé tři byly K.O. Svod nejblíž místu zásahu jsme odhrábli a proč nefungoval se ukázalo vzápětí. Drát jdoucí v zemi neexistoval, místo kudy vedl vypadalo jako poprskané svářecí elektrodou se zbytky drátu. Druhý svod vypadal podobně a třetí byl přerušen na místě kde drát vstupoval do země.
Výsledkem jednoho zásahu bleskem byla pracovní dovolená, kdy jsem musel obkopat barák a položit zemnící pasovinu. Padly jí dvě "kluba". Hromosvodář poté udělal nové připojení ke svodům a na střeše vyměnil nějaké svorky které prý byly vypálené plus propojovací drát od zasaženého hromosvodu.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022), 14kWh (srpen 2024).
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Hyblos
Příspěvky: 11
Registrován: úte črc 03, 2018 4:03 pm

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od Hyblos »

No je ale otázka jestli ty 3 špatný svody byly před úderem v pořádku. Ono totiž právě v místě přechodu do hlíny ty svody nejvíce korodují.
Každopádně k tomu požáru - je to ukázka nevýhody plechové střechy, kde nelze dodržet bezpečnou vzdálenost "S". To je vzdálenost, která se počítá podle normy a ovlivňuje ji: počet svodů, délka svodů, izolační materiál. Čím méně svodů, tím hůře. Čím delší svod, tím hůře. Nejlepší izolační materiál je vzduch a všechno ostatní je horší.

Pro uvedený dům s 1 svodem a délkou svodu cca 12m vychází bezpečná vzdálenost S pro vzduch 0,5m, ale 1m pro beton/cihly a pod. Je potřeba si uvědomit, že tím že je hromosvod na plechové střeše tak při úderu je nebezpečné napětí nejen na bleskosvodu, ale i na plechové střeše. Aby bylo vše chráněno, musela by být dodržena bezpečná vzdálenost S= 1m mezi všemi kovovými prvky v podkroví a plechovou střechou(pro 1 svod). U neobyvatelného podkroví to lze snadno na půdě dodržet, ovšem v obyvatelném podkroví je to neřešitelné. To je důvod, proč pod plechovou střechou vzniká při úderu blesku v obyvatelném podkroví požár. Není to první a ani poslední případ. V této problematice se izolační vlna a vata nepovažují za nehořlavé, ale hořlavé a to i v případě skelné vaty.

Pokud by byly na domu 4 svody, vychází S lépe na 0,6m - což je v podkroví už řešitelné, ale musí se s tím počítat už při rekonstrukci nebo stavbě. Jak tu kdosi psal, jedinou možností na plechové střeše s obyvatelným podkrovím (sádrokartony, rozvody elektřiny) je použití oddáleného hromosvodu a oddáleného bleskosvodu, a to buď neizolovaný svod na 50-40cm podpěrách (vizuelně nic moc ale lepší než požár na střeše a je to levné), nebo izolovaný svod (tady stačí pouze 1 svod), ale to je zase cenová raketa - odhaduju že na zmíněný dům by to bylo tak za 60tis-70tis (cena izolovaného HVI kabelu je cca 1600Kč/m). Ale zase můžete v klidu spát.

To je bohužel nevýhoda obyvatelného podkroví s plechovou střechou, a většina hromosvodářů vám to ani nevysvětlí a udělají tam krásnou novou klasickou instalaci. Ale ta vás bohužel před přeskokem na vnitřní kovové konstrukce neochrání. A oheň zapaluje právě ten přeskok.

Když jsem si celou tuto problematiku studoval, tak to dopadlo tak, že jsem si hromosvody kompletně dělal sám, protože žádný hromosvodář o tomto neměl bohužel znalosti. Hromosvodář chtěl za celý dům v klasickém hromosvodu 40tis. Já to udělal za 35tis ale s tím rozdílem že nové ekvipotenciální uzemění mám celé v nerezu. Cena ve finále skoro stejná ale kvalita 2x vyšší. Bohužel to byla dřina.... :-( ale nelituju toho.

Ještě dodám že nemám plechovou střechu a při rozhodování jsem právě kvůli blesku od ní upustil, i když nemáme obyvatelné podkroví. Pokud někdo má plechovou střechu i obyvatelné podkroví, určitě bych do správné ochrany investoval.
JozefSK
Příspěvky: 107
Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od JozefSK »

Taka otazka, predpokladajme, ze mate dom (stvorec podorys) s plechovou strechou, s bleskozvodom s 2 alebo 4 zvodmi.

Teraz si namontujete FVE - panely na tej plechovej streche a vodice tahate do rozvodnice do poistkovych odpinacov, potom do prepatovej ochrany (pre plechovu strechu typ1+2) a do DC vypinaca - nieco podobne napr.: https://www.jakama-ge.sk/p/dc-box-esb-p ... olar-boost.

A teraz ta otazka, uzemnenie na prepatovku pripojite na existujuce uzemnenie domu, alebo nebodaj ako je na obrazku na uzemnovaciu sustavu domaceho el. rozvodu ako je na obrazku ?
Uzemnenie.png
Mne sa nepacilo ani jedno toto riesenie a preto som doma na dvore vykopal nove samostatne uzemnenie a prepojil ho s prepatovkou v uvedenej rozvodnici.
Ako to mate vy ?
mihlit
Příspěvky: 604
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5800
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od mihlit »

No, přepěťovka snižuje rozdíl potenciálů. Doma máš vše pospojené, ale pracovní vodiče logicky nejde, bys je akorát tak vyzkratoval, takže SPD je pospojí jen když bude napětí moc velké. Chceš tam minimální rozdíl napětí, aby to nechtělo cestovat kudy nemá. Jedno jiskřiště můžeš mít v přepěťovce a jiné nezamýšlené "jiskřiště" v měniči, který je na to samé MET připojen přes další vodiče taky a asi chceš, aby to raději skočilo v té SPD a ne v tom měniči. Takže já mám tak, jak doporučuje výrobce, což je v podstatě ten obrázek. Nejsem ale studovaný profík na hromosvody, tak netuším, jak je to ofiko správně.
glottis
Příspěvky: 2396
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od glottis »

spravne je to podle obrazku, vse spojit na MET. Delat si na to specialni zemnic mi neprijde uplne stastny reseni. Pri uderu muze mit jiny zemnic uplne jiny potencial nez zem v baraku
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 479
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 12360
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od lemra79 »

Mate nekdo OSOBNI zkusenost s primym uderem blesku do baraku? Zajimalo by me to z pohledu provedenych opatreni a zpusobenych skod. Nikam tim nemirim, proste mel jsem to a to a odneslo to to a to, nebo beze skod. Ale prosil bych pouze o osobni zkusenosti.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, Energetica 385 Wp / 3,495 kWp
PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR, Epever 4415
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 12,36 kWp, 460 m.n.m.
bokser01
Příspěvky: 1464
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 13,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od bokser01 »

Ono je to nevyzpytatelný celkově... Kecal jsem v práci s revizním technikem a popisoval mi pár případů které zažil například:

Zásah blesku do věže kostela který měl hromosvod v pořádku, jenže výboj částečně přeskočil na plot u kostela, po kterém si to štrádovalo cca 100m k sousednímu baráku... V tom baráku to vymlátilo všechny elektrospotřebiče. Vstup výboje do domu byl dle něj přes elektrickou bránu.

Další případ, kompletně vymlácená bytovka, kde hromosvod také byl, jenže na střeše když montovali internet už nebrali ohled na rizika, takže kabely od antény přidělali páskama k vedení hromosvodu :D.

Jasně ve většině případů se jedná o lidskou nedbalost a nedodržení norem, ale jsou i případy které prostě překvapí i samotné revizní techniky.
Kolikrát jsem zažil i viděl třeba na videu, že v okolí byly vysoké body ale blesk si vybral místo úderu které by nikdo nečekal.
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 13,4KWh lifepo4 (2X 8S 280Ah EVE), Celek tedy 7770Wp :yes:
Uživatelský avatar
neeoo
Příspěvky: 1
Registrován: sob srp 10, 2024 8:09 am
Lokalita: SK - východ
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 5kW
Kapacita baterie [kWh]: cca 5kW
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: ANO

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od neeoo »

Ten bleskozvod absolútne nie je vyhotovený v zmysle platných a ani neplatných noriem. Otázka je teda keď bol iba jeden zvod aký mal odpor keďže sa očividne šetrilo a vzápetí či bola uzemnená aj FVE…

A ono aj keď by bol vyhotovené v zmysle technických noriem tak stále sa rieši len pravdepodobnosť blesk bude mať i tak vlastnú hlavu.
mihlit
Příspěvky: 604
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5800
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od mihlit »

lemra79: Není to přímý zásah, ale polořadovka a do sousedovic domu prásklo. Stará instalace, starý jednosvodový hromosvod, jen postaven, bez kontroly/údržby. Zničené vpodstatě vše citlivé (staré ledničky/mrazničky ok, ale pc, tv, myčka, plynový kotel,...ko). Od jejich svodu hromosvodu to skočilo k nám na rýnu, z té na zábradlí na balkonu a z něj na kameru pod balkonem, tu to vyrvalo ze zdi. Pak to jelo komplet po UTP drátech, kde si to až v serveru našlo cestu z UTP do PE. Kamera, switche, pc zdroj, cetin modem... ko. Vše, co bylo v zásuvce, tak ok. Z probíhající rekonstrukce RD mám ale nový zemnič s novou přepěťovkou. Jinak od místa zásahu domy až ob 2 daleko, tak nemalé škody na elektrospotřebičích. Je to vesnice, přívod DS vzduchem. Jsou to ale starší domy, takže stav elektroinstalace (asi bez SPD) a zemniče nic moc dobrý. Třeba já když dělal výkop, tak jsem narazil na starý zemnič (65 let) a vypadal spíš jak vzkaz morseovou abecedou kousek, nic, čárka, nic,...

OT: Sousedi mají pojistku u ČPP a můžu velmi nedoporučit. Strašně se cukají, chtějí faktury od x let starých spotřebičů, nejen papír o neopravitelnosti či nerentabilitě opravy, ale kolik to stálo, kolik to stojí teď, co tomu je a na kolik by přišla oprava (i kdyby měla být dražší, než nové, chtějí číslo od technika/servisu, ne jen neopravitelné/nerentabilní).
Soban
Příspěvky: 3731
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od Soban »

Kde přesně to prásklo netuším.

Zničen mppt od victronu, ovládací rpi, zničená komunikace v měničích, BMV712.....
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
eman
Příspěvky: 1396
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od eman »

Hromosvod je ochrana proti požáru. Na přepětí jsou tu jiní.
Já zažil dva zásahy o kterých vím podrobnosti. Jeden byl u souseda, cca 50m. Betonová taška, hromosvod, bez FVE. Jak dopadl hromosvod nevím. Bezprostředně po zásahu mu shořelo všechno ,mimo bojleru. Přepěťovku měl jenom v rozvaděči, jestli zafungovala těžko říct. Pojišťovna mu většinu spotřebičů zatáhla a jelo se dál. Akorát měl DSL přípojku a přes tu se s námi podělil o část výboje. Cetin vyhořel DSL slam a mě Terminátor a port v hubu. Druhý soused přišel jenom o Terminátor.
Druhý zásah byl do naší výrobní haly, která je jak ježek, protože se používá hodně robotů. Tam sice zafungovali všechny ochrany, dva svodiče se skoro roztavili, ale i tak se měnilo pár počítačů a i vybavení rozvaděče.

Podle mě, jak jednou ten zásah přijde, tak nevyhoříte, ale chce to slušnou pojistku. Svodiče zafungují jenom když to schytá někdo dál od vás, jinak není šance ty gigawaty zkrotit.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
glottis
Příspěvky: 2396
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od glottis »

Dost často je zprasena vůbec implementace prepetovky do objektu. Projektant nebo elektrikář dá kam se to vejde. Nejlíp doprostřed rozvaděče. Pak je účinnost toho řešení taky k prdu
Hyblos
Příspěvky: 11
Registrován: úte črc 03, 2018 4:03 pm

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od Hyblos »

U nás jednou třísklo do souseda, to jsem byl ještě malý kluk, a shořelo jim doma toho hodně. Další podrobnosti nevím. Pak tu třísklo 3 roky zpět asi do vedení NN, pecka jak od zkratu zásuvky, akorát tak 1000x hlasitější, svítilo slunce, nepršelo a bouřka tak 10km daleko. To mě zhořela myčka, elektrický ohradník, LED světla, wifi modem, pár spínaných zdrojů. Od té doby jsem nainstaloval přepěťovou ochranu. Pak mnohem větší průšvih, přijel jsem jednou z práce domů, svítilo slunce, nepršelo, bouřka tak 10km daleko a hřmělo. Manželka ani pes nebyly doma a říkám si sakra aby tak do nich někde třísklo. Za minutu rána jak z děla a to už jsem začal tušit průšvih. Dal jsem si 60s a pak že sednu do auta a jedu hned směrem kde to třísklo. Asi za 30 sekund běžel náš 50kg pes a skákalo za ním navíjecí vodítko. Manželka nikde. Ještě chvíli jsem ještě čekal a pak jsem viděl jak běží po silnici manželka. Přiběhla ke mě a byla uplně mimo. Když mě to popisovala, tak jí třísklo někde pár metrů za zádama přímo do země. Pamatuje si zapraskání v lebce a hvězdičky před očima, že letěla vzduchem a před sebou viděla v trávě 50kg psa v kotrmelcích. Pak prý chvíli ležela a nemohla se hýbat. Nakonec jak viděla že pes běží do vesnice tak se nějak posbírala a doběhla domů. Dodnes děkuju že měla u sebe Anděla strážnýho který ten blesk odrazil pár metrů za ní. Napřed jsem tomu moc nevěřil a zlehčoval to - ale pak mě kolega z práce vykládal jak šel jako děcko kolem svodu na baráku a zrovna do něho třísklo - a že letěl na zem a taky v kotrmelcích. A od té doby beru ochranu před bleskem fakt vážně a děkuju Bohu že to tenkrát zázrakem manželku netrefilo- přesto že vyčnívala 1,7m nad terénem. Je to trochu z jiného soudku, vyhořelá elektrika je ta poslední věc, ale priorita je holý život. Když jsem psal o těch vyhořelých podkrových, jednou jsem takto viděl detailní zprávu od hasičů kde blesk sjel po plechové střeše a prorazil podkrovím přímo do postele pod střechou. Naštěstí v ní zrovna nikdo nespal. Nepodceňovat to.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek