JK BMS CAN BUS Victron Cerbo GX - obnovené po pádu fóra

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
mopadzi
Příspěvky: 1038
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: JK BMS CAN BUS Victron Cerbo GX - obnovené po pádu fóra

Příspěvek od mopadzi »

jaký protokol máte nastaveny v JK Invertor BMS?
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
maxicusc
Příspěvky: 14
Registrován: pon úno 13, 2023 11:58 am
Lokalita: Praha

Re: JK BMS CAN BUS Victron Cerbo GX - obnovené po pádu fóra

Příspěvek od maxicusc »

p0l0us píše: ned črc 28, 2024 2:16 am Mam zapojene takto jedno paralelni zapojeni (2x 48V) a zaroven druhou BMS (1x 24V)
A jak to máš, že v jednom systemu zároven 48V a 24V?

Jinak s tim paralelním připojením imho je to bordel s tím v cerbu. A je líp nainstalovat plugin aggregator baterek, který bude se inicializovat první, takže bude vždy jako hlavní. A pak už on taha data s ostatních baterek, co tam nabehnou.

jkbms nemá žadnou "id", co jde z ní vytahnout (jsem to kontroloval, v poličku serial number má "jkbms" nebo takové něco vždy stejné), takže dbus-serialbattery i kdybych byl chytrý (není), tak nemuže identifikovat každou baterku, a tím pádem jak lokalní konfigurace, tak i pořadí skače po restartu.
Superbaloo
Příspěvky: 16
Registrován: pát zář 01, 2023 10:55 am
Lokalita: Plzeň
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1600
Kapacita baterie [kWh]: 3

Re: JK BMS CAN BUS Victron Cerbo GX - obnovené po pádu fóra

Příspěvek od Superbaloo »

Zdravím pánové,
Řeším hodně podobný problém, koupil jsem si novou JK BMS B1A8S10P H-C, ale narážím na klasický problém tohoto výrobce a to nedostatek technické dokumentace. Koupil jsem si záměrně verzi s integrovaným chipem pro CAN kde jsem chtěl napřímo komunikovat s Invertorem. Ale zatím si ani nejsem jistý který konektor na BMS se ten správný pro CAN, podle všechno by měl mít 3piny, ale jelikož jsem nedostal kabel, tak to zatím nemohu otestovat.

Pokud máte někdo verzi H-C jako já, jaký je podle Vás konektor pro CAN bus komunikaci..?
Díky Petr.
Superbaloo
PIP3024GEW, 2xRisen 400Wp, 2xLongi 455Wp
glottis
Příspěvky: 2401
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: JK BMS CAN BUS Victron Cerbo GX - obnovené po pádu fóra

Příspěvek od glottis »

tahle bms bohuzel s zadnym invertorem sama od sebe komunikovat nebude ikdyz to ma can. To by sis musel koupit tu invertor verzi. Jedine to zkusit zapojit do cerba a doinstalovat serialbattery driver, jestli to uz nahodou chlapik nedotahl do funkcnosti
Superbaloo
Příspěvky: 16
Registrován: pát zář 01, 2023 10:55 am
Lokalita: Plzeň
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1600
Kapacita baterie [kWh]: 3

Re: JK BMS CAN BUS Victron Cerbo GX - obnovené po pádu fóra

Příspěvek od Superbaloo »

Aha, tak to bych byl docela zklamany, počítal jsem když invertor ma komunikační port pro BMS podporujici CAN bus, tak jsem si připlatil za tuto verzi BMS s implementovaným CAN bus převodníkem a doufal že se dokážou domluvit..:-) Ale bohužel zatim ani nevim který konektor použít :-) Nebyl k tomu ani kabel, abych to mohl otestovat ..
Superbaloo
PIP3024GEW, 2xRisen 400Wp, 2xLongi 455Wp
glottis
Příspěvky: 2401
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: JK BMS CAN BUS Victron Cerbo GX - obnovené po pádu fóra

Příspěvek od glottis »

mel by to byt Micro JST GH 1.25mm
soami
Příspěvky: 693
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: JK BMS CAN BUS Victron Cerbo GX - obnovené po pádu fóra

Příspěvek od soami »

Pokud BMS nepodporuje konkrétní komunikační protokol (vesměs tedy pylontech/victron), tak si s měničem nemůže povídat.
edit - JK dost testuje Andy - tady konkrétně k propojování s victronem/venus OS přes zmiňovaný serialbaterry.

Takto třeba vypadá podpora u BMS Seplos 3.0
seplos.png
Superbaloo
Příspěvky: 16
Registrován: pát zář 01, 2023 10:55 am
Lokalita: Plzeň
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1600
Kapacita baterie [kWh]: 3

Re: JK BMS CAN BUS Victron Cerbo GX - obnovené po pádu fóra

Příspěvek od Superbaloo »

Bohužel se mě nedaří moc vkládat fotky, ale v te aplikaci JK vidim když otevřu v nastaveni položku CAN, je tam seznam podporovaných protokolů a je jich tam celkem dost včetně pylontech atd.
Přílohy
BMS_konektory.JPG
Screenshot_20240821_214550_BMS.jpg
Naposledy upravil(a) Superbaloo dne stř srp 21, 2024 11:02 pm, celkem upraveno 1 x.
Superbaloo
PIP3024GEW, 2xRisen 400Wp, 2xLongi 455Wp
soami
Příspěvky: 693
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: JK BMS CAN BUS Victron Cerbo GX - obnovené po pádu fóra

Příspěvek od soami »

Upravit v editoru&náhled
Přílohy
Přidat soubor
Pokud v podpoře není victron can, tak platí přechozí možnosti.
Superbaloo
Příspěvky: 16
Registrován: pát zář 01, 2023 10:55 am
Lokalita: Plzeň
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1600
Kapacita baterie [kWh]: 3

Re: JK BMS CAN BUS Victron Cerbo GX - obnovené po pádu fóra

Příspěvek od Superbaloo »

@soami děkuji za radu s obrázky, pokusil jsem se tam dva přidat, konektory a výběr protokolu z nastaveni BMS ..
Superbaloo
PIP3024GEW, 2xRisen 400Wp, 2xLongi 455Wp
soami
Příspěvky: 693
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: JK BMS CAN BUS Victron Cerbo GX - obnovené po pádu fóra

Příspěvek od soami »

Victron can je uvedený. Tak vyzkoušej a dej vědět.
Superbaloo
Příspěvky: 16
Registrován: pát zář 01, 2023 10:55 am
Lokalita: Plzeň
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1600
Kapacita baterie [kWh]: 3

Re: JK BMS CAN BUS Victron Cerbo GX - obnovené po pádu fóra

Příspěvek od Superbaloo »

Bohuzel jsem pořád nezjistil jaký je to konektor, CAN potrebuje 3piny tak bych to tipnul na ten 3pol jak psal @glottis Micro JST GH, ale nedostal jsem ho v baleni, tak ho musim nekde objednat..
Superbaloo
PIP3024GEW, 2xRisen 400Wp, 2xLongi 455Wp
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1563
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: JK BMS CAN BUS Victron Cerbo GX - obnovené po pádu fóra

Příspěvek od TomHC »

Superbaloo píše: čtv srp 22, 2024 4:28 pm Bohuzel jsem pořád nezjistil jaký je to konektor, CAN potrebuje 3piny tak bych to tipnul na ten 3pol jak psal @glottis Micro JST GH, ale nedostal jsem ho v baleni, tak ho musim nekde objednat..
CAN má dva piny, zem mu netreba, je to diferenciálny prenos.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome 01/2023 -> 09/2024 = 7.5 MWh AC
kamils
Příspěvky: 124
Registrován: čtv črc 15, 2021 5:10 pm

Re: JK BMS CAN BUS Victron Cerbo GX - obnovené po pádu fóra

Příspěvek od kamils »

TomHC píše: úte srp 27, 2024 8:29 am
Superbaloo píše: čtv srp 22, 2024 4:28 pm Bohuzel jsem pořád nezjistil jaký je to konektor, CAN potrebuje 3piny tak bych to tipnul na ten 3pol jak psal @glottis Micro JST GH, ale nedostal jsem ho v baleni, tak ho musim nekde objednat..
CAN má dva piny, zem mu netreba, je to diferenciálny prenos.
CAN je sice diferenciální přenos, ale v případě že není galvanicky izolována alespoň jedna strana, musí být GND propojené. Jinak hrozí, že se vytvoří rozdíl potenciálu, který zablokuje CAN drivery, případně je může i poškodit.
Mex
Příspěvky: 688
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: JK BMS CAN BUS Victron Cerbo GX - obnovené po pádu fóra

Příspěvek od Mex »

kamils píše: úte srp 27, 2024 9:32 am CAN je sice diferenciální přenos, ale v případě že není galvanicky izolována alespoň jedna strana, musí být GND propojené. Jinak hrozí, že se vytvoří rozdíl potenciálu, který zablokuje CAN drivery, případně je může i poškodit.
Naprostý souhlas.
CANbus nebo RS485 není Ethernet s jeho trafem, které snese vzájemný rozdíl potenciálů vysílače a přijímače 2kV.
Jsou to sice diferenciální přenosy, ale stále jsou technicky obě linky vztažné k potenciálu GND jejich napájení.
Takže ani jedna z těch linek nesmí být víc než nějakých +-12 až 45V od potenciálu GND (podle typu a kvality těch součástek).
Takže vést souběžně s datovými linkami a i referenční GND je rozhodně dobrý nápad. A to i v případě, kdy jsou jedna nebo dokonce obě strany galvanicky oddělené.

Už jsem to tady psal mockrát i v silových vláknech, tam zase pro změnu u různého přepínání drátu N (tady s tím, pokud je to jen trochu možné, tak ho nepřepínat ale naopak poctivě spojit pořádným spolehlivým šroubovaným spojem).

Nejlíp všechno funguje tehdy, když je bezpečně ukotveno na společný potenciál.
Oddělit ty vztažné potenciály má smysl jen tehdy, když to opravdu smysl má a jinak to nejde. Když z nějakých provozních důvodů prostě různé části instalace musí pracovat na jiných potenciálech.
A pak už je zase lepší použít jiný druh přenosu. Optimálně optiku, nebo aspoň vysokonapěťově oddělené Tx/Rx, které jsou přímo k tomu určené (optron, signálové trafo).

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek