Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od willcz »

jahodovák píše:Pokud se na poprvé trefí,tak dobře ale jinak sprcha,myslím,že o tomto bylo psáno,že se dá zjistit kudy to vede a je pak možnost cokoliv pověsit kousíček vedle o průměr trubičky...
Bylo to v zertu, na kapilarni rohoze, nebo podlahovku a vrtani je idealni poridit flir kameru, je pak krasne videt kudy to vede.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

FLIR kameru mám :) Takže vrtat můžu bez obav...
Podlahovka:
flir_20190301T214703.jpg
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od dumi »

Jakej mas typ a kolik te stala, jestli se muzu zeptat:-) klidne do SZ
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Ahoj Dumi,

termokameru mám jen malou, v mobilu CAT S60. Rozlišení microbolometru je zde hodně hrubé, tuším že jen 80x60 pixelů?

Na kontrolu přehřívání svorek v rozvaděčích nebo zobrazení mrtvých článků na FV panelech to ale úplně stačí. Byl to asi nejlevnější způsob, jak si takovou hračku pořídit - stál tenkrát jen 13 tisíc. Skutečná, velká FLIR kamera s rozlišením 640x480 by stála statisíce korun. Navíc, tahle ji můžu nosit pořád u sebe.

Koukal jsem tenkrát i na nějaké add-on USB termokamery, připojitelné k jakémukoliv mobilu. Ty měly mnohem větší rozlišení, ale zase to člověk nemůže tahat furt sebou. Takže jsem radši sáhnul po tomhle horším, ale uceleném balení. Nedávno jsem koukal, že už je nástupce S61, kterej má kromě kamery v sobě i laserovej dálkoměr?

Fajn je, že ten CAT je vodotěsný a odolný, takže když mi vypadne z kapsy, tak se sice škrábne, ale pořád funguje. Když už je hodně zapatlaný a špinavý, tak ho normálka umyju jarem ve dřezu. Úplně stejně, jako by to byl talíř nebo hrnek.

Fajn je, že všechny termosnímky se hned synchronizují do Google účtu, stejně jako na normálním mobilu fotky. Takže když něco nafotím, jen se přihlásím na PC a otevřu si to. Není tak potřeba žádný datový kabel, ani přendávání SD karet. Používám v tom i DualSIM, chodí včetně dat na obou SIMkách. Chodí i LTE.

Mínusy:
- Displej nemá tak nádherné barvy jako Samsung.
- CPU i foťák jsou nic moc.
- Hodně mne s ním zlobila BT HF sada v autě, ale nakonec jsem zjistil, kde byl problém, takže už OK.
- EU verze nemá bezdrátové nabíjení.
- Člověk si musí zvyknout, že víc váží.
- Když ho položím v hospodě na stůl, tak si sním hned chce každej hrát a otvírat všechny krytky konektorů.
S60.jpg
Caterpillar-Cat-S60-13.jpg
Scuba-Diving-Cat-S60.jpg
Určitě to není nejlepší přístroj na světě, ale pro takovýho kutila-nešiku jako jsem já, je to dobrý.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od xmasin »

Termokameru jsem si taky pořídil, ale tu USB k mobilu, konkrétně tenhle typ https://www.alza.cz/seek-compact-androi ... 83.htm?o=1. Za ty peníze dělá dobrou službu a rozlišení je také slušné. Na kontrolu panelů, rozvaděče, baterek je naprosto dostačující.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Ano, přesně na tuhle jsem tenkrát koukal taky. Za ty prachy je to rozlišení úplně výborný. 256x256?

Akorát já se bál, že tuhle bych někde rozbil. Jsem totiž strašnej nešika, vždycky mi něco spadne na zem a pak si na to ještě šlápnu - no prostě beznadějnej případ :?

Bylo k ní nějaký pouzdýrko? A napájení bere z mobilu, nebo má v sobě baterku navíc?

PS: koukám, že na Alze píšou rozlišení 206x156, ale já vím určitě že jsem viděl i model 256x256 nebo snad 384x256...
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kyocera
Příspěvky: 1232
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
uvádím odkazy levných modelů např. od 129 USD zde
https://de.aliexpress.com/item/thermal- ... 39.90158.0
Nebo za 6tis.Kč FLIR kameru zde
https://www.voltworld.cz/merici-technik ... gLb_vD_BwE
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od xmasin »

Rozlišení je 206 x 156, lepší a dražší verze má rozlišení 320 × 240 https://www.alza.cz/seek-thermal-compac ... 12.htm?o=3, ale ta mně přišla už moc drahá pro účely, na které jsem ji kupoval.

Pouzdro k ní je a docela bytelný. Vlastní baterku nemá, napájení bere z mobilu.
Vlastni baterku má podobná kamera od Fliru.
http://www.termokamery-flir.cz/flir-one ... oid-a-ios/ a koukám, že mají i nový model http://www.termokamery-flir.cz/termokamera-flir-one/
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

Já mám už dnes hisrtorickou "kameru" fluke VT04A, sice je to tuším 64x64 bodů, ale jak je napsáno výše, na detekci vadnýho těsnění u okna, nebo špatné svorky je to dostačující, což je jistě i ta na caterpilaru, od toho mě odradila cenovka... Kamera na odkazu z aliexpresu vypadá jako celkem povedená kopie fluke, za poloviční cenu.
Telefon mám podobnýho ražení, NOMU S30 MINI ale to mini?! jediná krytka je zadní dekl, když se s tím chystám fakt do těžkejch podmínek, dávám gumový špunty na USB a 3.5 jack. Mechanická odolnost příkladná, hody do dálky cca 10m s dopadem na tvrdej povrch bez problému opakovaně zvládá. Pod vodou nefunguje dotykovka, takže fotky jenom tlačítkem. S foťákem je potřeba se naučit, za šera mu fakt trvá, než vyfotí. Ale za ty prachy... Raděj rozbiju jeden krám z číny ročně, než v sobě ten vztek dusit, že jediná věc, co mám po ruce, je tak drahá, že to nechci udělat 8-) Ku podivu se zatím potvora drží.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2556
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 926
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od lzahradil »

youda píše:Ahoj Dumi,

termokameru mám jen malou, v mobilu CAT S60. Rozlišení microbolometru je zde hodně hrubé, tuším že jen 80x60 pixelů?

Na kontrolu přehřívání svorek v rozvaděčích nebo zobrazení mrtvých článků na FV panelech to ale úplně stačí. Byl to asi nejlevnější způsob, jak si takovou hračku pořídit - stál tenkrát jen 13 tisíc. Skutečná, velká FLIR kamera s rozlišením 640x480 by stála statisíce korun. Navíc, tahle ji můžu nosit pořád u sebe.

Koukal jsem tenkrát i na nějaké add-on USB termokamery, připojitelné k jakémukoliv mobilu. Ty měly mnohem větší rozlišení, ale zase to člověk nemůže tahat furt sebou. Takže jsem radši sáhnul po tomhle horším, ale uceleném balení. Nedávno jsem koukal, že už je nástupce S61, kterej má kromě kamery v sobě i laserovej dálkoměr?

Fajn je, že ten CAT je vodotěsný a odolný, takže když mi vypadne z kapsy, tak se sice škrábne, ale pořád funguje. Když už je hodně zapatlaný a špinavý, tak ho normálka umyju jarem ve dřezu. Úplně stejně, jako by to byl talíř nebo hrnek.

Fajn je, že všechny termosnímky se hned synchronizují do Google účtu, stejně jako na normálním mobilu fotky. Takže když něco nafotím, jen se přihlásím na PC a otevřu si to. Není tak potřeba žádný datový kabel, ani přendávání SD karet. Používám v tom i DualSIM, chodí včetně dat na obou SIMkách. Chodí i LTE.

Mínusy:
- Displej nemá tak nádherné barvy jako Samsung.
- CPU i foťák jsou nic moc.
- Hodně mne s ním zlobila BT HF sada v autě, ale nakonec jsem zjistil, kde byl problém, takže už OK.
- EU verze nemá bezdrátové nabíjení.
- Člověk si musí zvyknout, že víc váží.
- Když ho položím v hospodě na stůl, tak si sním hned chce každej hrát a otvírat všechny krytky konektorů.
Příloha S60.jpg je dlouhodobě nedostupná.
Příloha Caterpillar-Cat-S60-13.jpg je dlouhodobě nedostupná.
Příloha Scuba-Diving-Cat-S60.jpg je dlouhodobě nedostupná.
Určitě to není nejlepší přístroj na světě, ale pro takovýho kutila-nešiku jako jsem já, je to dobrý.
Youdo, také mám CAT S60. Je to dobrej telefon. To že váží víc mi vyhovovalo protože jsem vždy věděl že ho mám a tím že nebyl ani slabej tak se dobře držel v ruce. Já sem ho tenkrát kupoval protože mě nadchla termokamera a hlavně možnost s ním natáčet video pod vodou. To jsem využíval v létě hodně. Ale teď už leží jen v šuplíku. Co si budem povídat. Foťák za moc nestojí. Když to srovnám s aktuálním Huawei P20 kterej jsem prozměnu pořídil kvůli lepším fotkám tak je to rozdíl neskutečnej.
Můj kus už prošel i 2x reklamací. Vždy formou swapu (výměnou za nový kus) protože sem kladl důraz na tu vodotěsnost. Sice už mám teď ten Huawei ale do reklamace ho pošlu znovu. Proč nemít zase nový v šuplíku když je ještě v záruce.. Má totiž další vadu. Ačkoliv je odolný, mřížka nad spodníma tlačítkama se začala třepit až se potrhala. Bohužel sehnat se nedá. A i když se dá koupit nový housing za pár dolarů, je bez té mřížky. Takže jediná šance jak tuto vadu napravit je právě autorizovaný servis :)
Přílohy
IMG_20190302_124839.jpg
Naposledy upravil(a) lzahradil dne sob bře 02, 2019 12:51 pm, celkem upraveno 1 x.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Ano, foťák je tragickej (viz moje fotky FVE z tohoto vlákna).
Mřížka je prý známá vada, ale u mne se naštěstí neprojevila.
Na vodotěsnost jsem měl také zatím štěstí, doufám že si to nerozmyslí, jelikož ho meju každý týden. Tobě pod vodou jednou úplně umřel?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 926
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od lzahradil »

youda píše:Ano, foťák je tragickej (viz moje fotky FVE z tohoto vlákna).
Mřížka je prý známá vada, ale u mne se naštěstí neprojevila.
Na vodotěsnost jsem měl také zatím štěstí, doufám že si to nerozmyslí, jelikož ho meju každý týden. Tobě pod vodou jednou úplně umřel?
Ne pod vodou vždy v pohodě. Ale v zadní části vedle termokamery jsou dvě dírky. Tam je umístěn druhý mikrofon. Snímá mimo jiné i zvuk v případě natáčení videa. Ale je také používán pro DSP filtr když telefonuješ. Pokud to zde odejde, protistrana té skoro neslyší nebo hodně blbě protože dsp filtruje i tvůj hlas.
Přílohy
IMG_20190302_125915.jpg
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

PO namočení umřel samsung Xcover3, to není moc odolnej telefon. I když by se mi android a hw od samsungu pozdával víc, tak ponoření do hloubky 10cm na minutu by fakt měl vydržet bez totální destrukce.
Celekm se mi líbil i galaxy A5 ale ten by se mnou nevydržel ani týden...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 926
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od lzahradil »

S60 od CATa, ten má přímo certifikaci pod vodu. Proto jsem ho tenkrát kupoval. Běžně jsem se s ním potápěl v bazénu a natáčel zážitky pod vodou. S tím nikdy problém nebyl. Taky bylo fajn naložit se do vany a brouzdat po mypower :) bez obav že utopím telefon. Když zjistil že je ve vodě to zjistil právě nabráním skrze tu mřížku tak se přepnul do podvodního režimu. Tzn vypnul dotykovou vrstvu a pak upozornil že po návratu mimo vodu bys měl spustit vysoušecí režim reproduktorů aby se z něj dostala případná voda.
Teď už ho používám jen občas, když chci na něco kouknout termokamerou. Dobře odhalí například špatně dotažené šrouby na baterii kdy vzniká přechodové teplo
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

Tex Xcover 3 inzeroval IP68 1m hluboko, 30 minut. Prostě šmejd.
IP68 telefony používám cca posledních 10 let.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2556
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Samsung je ne šmejd ale mrd...a
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3357
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od marko250 »

S tímhle žiju celkem dlouho, sedm-deset dnů vydrží,prach,pot,voda,prostě sportovec,ale těžká velká potvora,fotky ujdou,pádů má za sebou nespočet. https://mobilizujeme.cz/clanky/doogee-s ... i-telefony ,thermo nemá.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2556
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

marko250 píše:S tímhle žiju celkem dlouho, sedm-deset dnů vydrží,prach,pot,voda,prostě sportovec,ale těžká velká potvora,fotky ujdou,pádů má za sebou nespočet. https://mobilizujeme.cz/clanky/doogee-s ... i-telefony ,thermo nemá.
Toto jsou schopní "Číňánci" :lol:
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Vážení kolegové akademici, přátelé topenáři,

inspirován mnoha příspěvky zručnějších kolegů, rozhodl jsem se, že na mém laboratorním bojleru typ Dražice OKHE160 provedu následující úpravu:

- Vyberu vodní kámen, který se tam usazuje již 7 let.
- Osadím do něj dvojité topné těleso, tak aby se bojler primárně natápěl z FVE, ale pokud bude pár dní tma, tak aby se automaticky trochu nahřál z DS.

Objednal jsem tedy potřebný materiál:
- topné těleso 3f 400V 4kW, 9 keramických článků
- nové víko příruby, kompatibilní s větším topným tělesem
- těsnění příruby
- magneziová anoda M8
- druhý kapilární termostat
- knoflík termostatu
bojler new parts.jpg
Veškerou horkou vodu z bojleru jsem napustil do vany, abych ho nejprve trochu ochladil tím, že se naplní novou, studenou vodou. Poté jsem bojler odpojil od trubek a úplně vypustil. Po odmontování příruby se vysypalo asi 5 kilo vodního kamene, rzi a obecného bordela. Nedovedu si představit, že někdo tuto operaci provádí v koupelně :shock: Ještě že já mám bojler v podzemním bunkru.

Hromádka usazenin zůstala také na víku příruby. Původní magneziová anoda byla již zcela sežraná a zůstal jen šroub s pahýlem, viz foto:
bojler sutr.jpg
bojler priruba.jpg
Poté, co jsem zevnitř bojleru vytahal většinu nepořádku, jsem musel konstatovat, že Dražice to asi mají opravdu vymyšlené dobře, neboť kromě několika míst na svárech se nikde vodní kámen nedrží:
bojler vnitrek.jpg
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek