2600W Žabčice

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
rimi
Příspěvky: 390
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od rimi »

mypower.cz píše:
rimi píše:
PavelR píše:Mimochodem vi nekdo jestli klasicky jistice funguji i na DC ?
Pro male napeti urcite (nemusis zhaset oblouk), pouzivam to tak.
Chcete mi rict ze 25A AC jistic bude fungovat stejne pokud jim prozeneme 25A 12V DC ? Ptam se. Nezkousel jsem to, protoze mi bylo kdysi nekym zkusenejsim receno, ze AC proste reaguji na DC jinak, a proto se pro AC vyrabi AC a pro DC DC verze jisticu.
Chceme :)
Uvnitr je civka (zkrat) a bimetal (nadproud), oboji neumi rozlisit AC/DC.
Proudy sedet nemusi, to asi ani nikdo nechce, tusim, ze jde o nevyhoreni
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od PavelR »

Chcete mi rict ze 25A AC jistic bude fungovat stejne pokud jim prozeneme 25A 12V DC ? Ptam se. Nezkousel jsem to, protoze mi bylo kdysi nekym zkusenejsim receno, ze AC proste reaguji na DC jinak, a proto se pro AC vyrabi AC a pro DC DC verze jisticu.[/quote]
Chceme :)
Uvnitr je civka (zkrat) a bimetal (nadproud), oboji neumi rozlisit AC/DC.
Proudy sedet nemusi, to asi ani nikdo nechce, tusim, ze jde o nevyhoreni[/quote]

Tak tak o nevyhoreni. pokud 10tka jistic odpoji pro 20A je me jedno ale nechcu nechavat rozvod bez jisteni na skora700Ah batekrach

edit samozrejme provedu testovaci zkrat az to budu zkouset :-D
Naposledy upravil(a) PavelR dne úte kvě 29, 2012 10:32 pm, celkem upraveno 1 x.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od PavelR »

vata píše:Jojo, ten "drobný" materiál je taková zrádná věc: člověk s tím příliš nekalkuluje a pak se nestačí divit. A pořád to chybí, spolu s klasikem - krát dvě to mělo bejt. A to buďte rád, že můžete někam prostě skáknout a máte to, to já tady musím objednávat a pak na to čekám i dva týdny... Očka (spíš očiska, má to takové kravské rozměry...) na baterku s šroubovacím koncem na 35mm kabel je jeden z příkladů. Když mám baterky 4 a "sběrnici" přímo kably na bateriích, je lepší objednávat ta oka po kilech... Jedno kolem padesáti korun :(
Mimochodem, jako jistič jsem i na DC okruh použila pojistkový odpojovač, ten nejmenší, s 10A pojistkou, všude jsem se dočítala, že AC jističe na DC nejdou (blechy psí na člověka nejdou).
no ja jsem kazdej den v brne. takze si muzu skocit do velkoskladu kde maji uplne cokoliv + k tomu s clovekem chodi skladnik/prodavac po sklade vyberete oni tomu aji celkem rozumi poradite se spolu pohoda. a ikdyz tam nejsem jako firma s velkym odberama tak ceny jako v hobymarketech tam nemaji.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od mypower.cz »

rimi píše:
mypower.cz píše: Chcete mi rict ze 25A AC jistic bude fungovat stejne pokud jim prozeneme 25A 12V DC ? Ptam se. Nezkousel jsem to, protoze mi bylo kdysi nekym zkusenejsim receno, ze AC proste reaguji na DC jinak, a proto se pro AC vyrabi AC a pro DC DC verze jisticu.
Chceme :)
Uvnitr je civka (zkrat) a bimetal (nadproud), oboji neumi rozlisit AC/DC.
Proudy sedet nemusi, to asi ani nikdo nechce, tusim, ze jde o nevyhoreni
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,1325.0.html

http://www.bonega.cz/go.asp?odkaz=elekt ... jistice#64
otazka cislo 6

No :dontknow: ja bych to radsi nedelal.
rimi
Příspěvky: 390
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od rimi »

PavelR píše:
Tak tak o nevyhoreni. pokud 10tka jistic odpoji pro 20A je me jedno ale nechcu nechavat rozvod bez jisteni na skora700Ah batekrach
To zavisi na tom pismenu:
B - 3,5-5 In
C - 5-10 In
D - 10-20 In

takze B10 jistic vyleti pri 35-50A!
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od PavelR »

rimi píše:
PavelR píše:
Tak tak o nevyhoreni. pokud 10tka jistic odpoji pro 20A je me jedno ale nechcu nechavat rozvod bez jisteni na skora700Ah batekrach
To zavisi na tom pismenu:
B - 3,5-5 In
C - 5-10 In
D - 10-20 In

takze B10 jistic vyleti pri 35-50A!
myslim si ze to je spis jaky proudovy implulz ustoji. 10A jistic neudrzi 28A trvale
rimi
Příspěvky: 390
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od rimi »

PavelR píše: myslim si ze to je spis jaky proudovy implulz ustoji. 10A jistic neudrzi 28A trvale
Jde o to, aby i u posledni vetve DC byl takovy proud k dispozici, pokud bude odpor vedeni vetsi a nedosahne se na vybavovaci proud civky, bude se cekat na bimetal a to neni dobry napad, to budou sekundy.
To spis jistit kazdou vetev zvlast nebo tu Vatinu pojistku...
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od PavelR »

rimi píše:
PavelR píše: myslim si ze to je spis jaky proudovy implulz ustoji. 10A jistic neudrzi 28A trvale
Jde o to, aby i u posledni vetve DC byl takovy proud k dispozici, pokud bude odpor vedeni vetsi a nedosahne se na vybavovaci proud civky, bude se cekat na bimetal a to neni dobry napad, to budou sekundy.
To spis jistit kazdou vetev zvlast nebo tu Vatinu pojistku...
tomu rrozumim. ta delka vedeni neni az tak hrozna. a je to tazeny kabelem 6mm2 kazdopadne provedu arperiment a uvidi se
pojistky ja nerad protoze zakonite musim spalit pojisku jedine tehdy nemam li patricnou nahradni. a ja se znam ja bych tam narval kus dratu. proto chci jistic :-)
jonáš
Příspěvky: 5
Registrován: pát bře 23, 2012 11:02 pm

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od jonáš »

No dal bych si pozor na tohle .. paradoxně vypínat DC i při nízkym napětí je složitější, protože AC stokrát za sekundu projde nulou, ale tohleto teče furt.
Jistič vyrobený pro AC (tedy bez permanentních magnetů) v nízkých proudových hodnotách nedokáže v okruhu DC vůbec 'vtáhnout' vzniklý oblouk do zhášecí komory. Zůstane stále hořet mezi kontakty. Takový jistič bude reagovat jako špatná tavná pojitka: oblouk a tedy proud v chráněném obvodu poteče do té doby, než zcela uhoří kontakty. Pak jistě dojde k přerušení obvodu, ale takový jistič už znovu 'nenahodíte'. Bude to jistič jen na jedno použití.
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od Toul »

PavelR píše:
vata píše:Myslím, že PavelR má bandu asistentů - Většina maká na elektrárně, jeden to fotí a další se tu s náma baví :)
Kdyby aspon. ja se tim bavim po odpolednech. hodne jsem toho udelal tento viken. ale panely porad jen lezi. mam moc energie tak prvne zapojuju a pak budu ladit kontrukci na panely.
taky to stoji porad nejaky penize. toto tamto .. drobnosti .... :roll:

edit: dneska sem se zase zastavil na ockach. potrebuju velky ocka na aku takze zitra zase sup do elkovu

Kabelová oka jsem taky řešil na NiCD už to je trochu problém, tak jsme nakonec koupil podložky pod šroub a kabel napájel přímo na ně.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od PavelR »

Toul píše:
PavelR píše:
vata píše:Myslím, že PavelR má bandu asistentů - Většina maká na elektrárně, jeden to fotí a další se tu s náma baví :)
Kdyby aspon. ja se tim bavim po odpolednech. hodne jsem toho udelal tento viken. ale panely porad jen lezi. mam moc energie tak prvne zapojuju a pak budu ladit kontrukci na panely.
taky to stoji porad nejaky penize. toto tamto .. drobnosti .... :roll:

edit: dneska sem se zase zastavil na ockach. potrebuju velky ocka na aku takze zitra zase sup do elkovu

Kabelová oka jsem taky řešil na NiCD už to je trochu problém, tak jsme nakonec koupil podložky pod šroub a kabel napájel přímo na ně.
tak dneska ocka nebyla zadny problem presne na ten prumer. krasna prace jedina muska je to ze jedni stalo cca 70,-
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od PavelR »

Tak dneska jsem dokoncil kabelova oka. Je to krasna prace pajet tim propanem :-) Uz to zacina pomalu chytat formu.

Rozvadec se krasne zeslozituje. Doplnil jsem proudove rele pac kdyz me jel bojler 2200W a zapla do toho lednicka tak to menic nedal. Ted kdyz vykon do baraku je vyzsi nez cca 300W tak me relatko pres stykac odpoji bojler. Zvlada i proudovy spicky takze menic nepada a ja jsem veselejsi :-)

:celebrate2: :celebrate2: :celebrate2: :celebrate4: :celebrate4: :celebrate4:
Přílohy
2012-05-30 20.20.01.jpg
2012-05-30 20.20.18.jpg
2012-05-30 20.20.31.jpg
2012-05-30 20.20.39.jpg
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od bert »

Ahoj!
Páči sa mi to nadšenie, s akým si sa do toho pustil :yes: .
Od 23. si spravil kus práce. Už len komunikovať s tunajším obecenstvom a fotiť muselo zabrať drahocenný čas. No poznáme to viacerí, že keď je človek nabudený "novou hračkou" ide všetko ľahšie. Mne osobne sa páči zakomponovanie zberníc do lišty, aj keď to lepšie ukáže keď to bude hotové a zakryté. Zaujímavé je aj riešenie regulácie záťaže prúdovým relé, ktoré by mohlo pomôcť, viacerím vysporiadať sa s prebytkami.
Teším sa na foto strechy, až to bude hotové. :roll:

PS.: Len pre moju informáciu, jedna otázka: Prehrievajú sa tie regulátory aj na stene?
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od PavelR »

bert píše:Ahoj!
Páči sa mi to nadšenie, s akým si sa do toho pustil :yes: .
Od 23. si spravil kus práce. Už len komunikovať s tunajším obecenstvom a fotiť muselo zabrať drahocenný čas. No poznáme to viacerí, že keď je človek nabudený "novou hračkou" ide všetko ľahšie. Mne osobne sa páči zakomponovanie zberníc do lišty, aj keď to lepšie ukáže keď to bude hotové a zakryté. Zaujímavé je aj riešenie regulácie záťaže prúdovým relé, ktoré by mohlo pomôcť, viacerím vysporiadať sa s prebytkami.
Teším sa na foto strechy, až to bude hotové. :roll:

PS.: Len pre moju informáciu, jedna otázka: Prehrievajú sa tie regulátory aj na stene?
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
no je to pokazdy par hodin denne. spis to musim nejak doahnout do trvale provozuschopnyho stavu. A strechu a panely budu resit az nakonec pac i ted davaji energie dost.
regulatory jsou proste porad celkem horky ale az davaji tak 35A a vic

to proudovy rele neni na prebytky ale jen abych nepretizil menic.
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od burda »

Zdravím a držím palce s instalací. Když tak jsem ze Křtin, mohu pomoci případnou radou. Jen se zeptám, co za měnič máte osazen, nějak jsem nenašel typ ? Jaká zatím s ním zkušenost, je to opravdu čistý sinus ? A baterie, jsou nové/použité případně proč dva typy?
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od PavelR »

burda píše:Zdravím a držím palce s instalací. Když tak jsem ze Křtin, mohu pomoci případnou radou. Jen se zeptám, co za měnič máte osazen, nějak jsem nenašel typ ? Jaká zatím s ním zkušenost, je to opravdu čistý sinus ? A baterie, jsou nové/použité případně proč dva typy?
Menic je z nabidky i4wifi 24v2500w je co celkem sinus ale asi ne dokonalej vsechno na nej jede. uuz tretzi den celej barak akorat se nesmi pouzivat silny spotrebice naraz. to poresim dalsim menicem ktery ted uz mam. Ale ten to se osvedcil. jak je kvalitni ukaze cas. pojede nonstop.

Baterie pouzite pokud bych kupoval novy tak navratnost by byla beze srandy tak 100let. vice typu je proto protoze jsem je tak sehnal ono sehnat nicd levne je silenej problem. aji borcum v kovosrote kde jich meli hromadu jsem nabizel 20k na ruku. ale bali se. nebezpecnej odpad.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od PavelR »

Damy a panove pokud by nekdo chtel videt BLBCE tak reknete a ja Vam poslu svoji fotku. V nejakem zatemne ni mozku jsem prepoloval 5000W menic. tzn ukaplo kabelove ocko, 48tranzistoru 24 pojistek KO.A jen doufam ze ridici obvody (hlavne PIC procesor) jsou vsechny za 5V stabilizatorem a ten to chytnul. Pac pokud i ten PIC je ko tak 20k je v haji.

Jinak to docela pekne to strilelo. :( :( :( :(
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od abrams »

PavelR píše:Damy a panove pokud by nekdo chtel videt BLBCE tak reknete a ja Vam poslu svoji fotku. V nejakem zatemne ni mozku jsem prepoloval 5000W menic. tzn ukaplo kabelove ocko, 48tranzistoru 24 pojistek KO.A jen doufam ze ridici obvody (hlavne PIC procesor) jsou vsechny za 5V stabilizatorem a ten to chytnul. Pac pokud i ten PIC je ko tak 20k je v haji.

Jinak to docela pekne to strilelo. :( :( :( :(
Zdravím ,

tak to je blbý :hell: ... ale na mě nemáš ... já zrušil LiFe za 70k :wall: :wall: :wall: :wall: :uh: .

Holt chybami se člověk učí , aspoň si příště dáme bacha , ne ?

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
luge
Příspěvky: 756
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od luge »

PavelR píše: Rozvadec se krasne zeslozituje. Doplnil jsem proudove rele pac kdyz me jel bojler 2200W a zapla do toho lednicka tak to menic nedal. Ted kdyz vykon do baraku je vyzsi nez cca 300W tak me relatko pres stykac odpoji bojler. Zvlada i proudovy spicky takze menic nepada a ja jsem veselejsi :-)
Zdravím.
Ten menič ma mrzí. :(
Aby si myšlienkami od toho odbočil.Ako si presne zapojil a aké prudové relé s relátkom že ti odopne bojler keď ti ide do baráku viac ako 300W?Dobrí nápad.
Toto sa mi páči.Je to vlastne zužitkovanie prebytkov.To by som vedel využiť keď dopojím ďalšie panely.
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm

Re: 2600W Žabčice

Příspěvek od Havlas »

Rýpnu si, to se dá? červený kabel na červený šroub a černý kabel na černý. Splést se to nedá a ještě u měniče na dvacku. Poučení pro příště. :cry:
Na tohle pomáhá opravovat drahá zařízení, pokud člověk občas opravuje plotry za 400 kolíků jako já, tak než něco udělá raději to 3x zkontroluje. Tohle je potřeba dodržovat.