LF měniče úprava

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2224
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od fugas »

abrams píše:Zdravím ,

no , měnič co by nemohl topný tělesa v pračce/mičce by u mě letěl z vokna :D mám zato , že odporové zátěže jsou pro měnič snesitelnější než spínané zdroje či AC motory :? .

Elektronům zdar *sun*
Také zdravím.
Tak jsem to nemyslel.Jen mi přijde škoda ohřívat si vodu na koupání sínusem.Konvici jsem pořídil 1100W a kafe si samozřejmě udělám.Na ohřívání TUV z přebytků bych raději nějaký trapéz.Nechci z PJ ždímat 3kW,abych pak cítil spálenou gumu,nebo dokonce viděl kouř,jak se tu píše :? Také chci šetřit moje 500Ah olovo a nebudu hlídat ženský,jestli si nenaplnily myčku na noc,nebo ji nepustily obě najednou.Mám televize,počítač a lednice,nějaké ty mixéry nebo vysavače ve dvou domácnostech a teče mi voda.Tohle PJ nedělá minimální problémy,protože to všechno samozřejmě nikdy nejede naráz.2.5kW dlouhodobě mu neudělalo problém a to mi stačí.Nečekám,když na něj Číňani nalepili 5000W,že je bude za ta prachy vesele dávat ;) Notebooky a osvětlení(zatím jen některé) jedou na DC.Odporoví žrouti prostě pojedou na DS,protože nemám zatím prostředky,abych je bezpčně uživil.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od dracekvo »

Já na ten měnič v pohodě velké PC(300w) + lednici + mrazák + pračku nebo myčku i s topením(2000w). V pohodě si dává náběh mrazáku i když pračka topí a pařím na PC.
Já to vidím tak, že za tu cenu mám měnič cca 3kw kterej zvládne rozběhnout i zařízení s velkým startovním proudem což některé HF měniče nezvládají.
JInak matěj něco říkal, že byl problém s připínáním sítě a občas měnič odešel. V tom mém to prý vychytal, ale co tam udělal to nevím a ani měnič kvůli tomu rozebírat nebudu.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od mobilik »

Mam taký pocit že viacery sme spokojný. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
lanyho
Příspěvky: 59
Registrován: pon čer 09, 2014 10:09 am

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od lanyho »

jak už psal kolega přede mnou. Za těch cca 11500,- (LF5000) se těžko hledá konkurent i v případě že trvale dá cca 3,5kw
Za tyto peníze člověk získá poměrně dobrý LF měnič. V této cenové kat. seženete jiné NONAME HF měniče do 3kw.
O životnosti HF měničů už tady bylo napsáno taky dost.
Takže za mne PJ určitě ano.
On grid 8kwp (35 x renesola 235W + Sunny TRIPOWER 8000TL) PV-log
off grid chata 3 x 240w Epsolar + 10 x 220w Victron Energy SmartSolar 250/60 PJ 5000W LF 24V
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od kodl69 »

Takže výsledky nastavení max. výkonu: pod odporem 150 Ohm je nabastlený ještě jeden, celkový odpor 23 Ohm, měnič před úpravou vypínal při 5kW odporové zátěže, přidal jsem k odporu paralelně ještě 100 Ohm , celkový odpor 19 Ohm, měnič vypnul při 6500W, zároveň odešla tavná pojistka na měniči - na TME mají pojistkové pouzdro do panelu pro pojistky 10x38mm, už je objednáno.
Mezi transformátory jsem naaplikoval všechny možný feritový toroidy co jsem našel, jsem z 1,7A při 52V na 0,5A klidové spotřeby. Akorát mi přijde že začínají být hodně slyšet toroidní trafa v měniči.... neřešil jste to někdo?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

zajímavý , z původí zatížitelnosti 62,5% nominálu se ůpravou podařilo 81,25% nominálu :shock: tomu říkám DODO :lol: .
Apropo , můj HF číňan umí bez pípnutí či dokonce výpadku víc jak 85% nominálu :yes: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od hurvayz »

Díky za inspiraci v tunění PJ. Když už ho mám..
Odpor na trvalý podsvit bomba, 1K pro mě dobrý svit, tak akorát.Moc hezké.
Díky taky kodl69.S odpurkama na ADJUSt sem se hrál a nakonec jsem přidal odpor 27R a výsledný odpor 12,9R.
Vestavné dobíjení jede o 30A( z původních 35A) více a menič udrží 5Kw což před tím si ani nepřičichl.
Samozřejmě vše krátkodobě, v mé LIGHT verzi s jedním trafem..I tak ale úspěch, uvidíme co na to teplota toroidu. Při testech byla na 80 stupních.
Tak čau
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3364
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od marko250 »

Tady také redukovali drobné mouchy PJ,s výsledkem byli velmi spokojeni.To aby to tu nebylo tak "usedlé" (stará věc).
https://www.youtube.com/watch?v=P1TzSPCvxhI
Jinak parádní výsledky .
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od hurvayz »

:lol: Marko tohle video jsem tu kdysi taky sdílel..
Jedem na stejné vlně..
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od mobilik »

Ale to je aj tak HF :mrgreen:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od hurvayz »

:P Ano i tutu odpověd jsem dostal..
žeby dežaví? :)
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od kodl69 »

Možná by se dalo odpor pro nastavení proudu ještě snížit, ale nepředpokládám, že číňan myslel těch 8kW vážně. Neví někdo, co je za fety v pj 8kW a kolik paralelně? Je to hluboko a nějak tam není vidět, ty uvidím až je budu měnit :wall: .
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od hurvayz »

No já šel ještě níž ale už mi to neudrží trafo,,mám jedno..
Proto jsem volil takovou zlatou cestu, pro krátkodobé přetížení.
Já měnil ted celou sadu v 5Kw 24V a byly tam tyto STP75NF75.
To ti asi nepomůže jsou sice do 75V ale nevím jestli jsou tam taky.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od kodl69 »

No snad jsou tam na vyšší napětí, třeba STP75NF20 - kolik jich tam vlastně je? 16, 20, 24, 28, 32 nebo 36ks?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od mobilik »

hurvayz píše:Díky za inspiraci v tunění PJ. Když už ho mám..
Odpor na trvalý podsvit bomba, 1K pro mě dobrý svit, tak akorát.Moc hezké.
Díky taky kodl69.S odpurkama na ADJUSt sem se hrál a nakonec jsem přidal odpor 27R a výsledný odpor 12,9R.
Vestavné dobíjení jede o 30A( z původních 35A) více a menič udrží 5Kw což před tím si ani nepřičichl.
Samozřejmě vše krátkodobě, v mé LIGHT verzi s jedním trafem..I tak ale úspěch, uvidíme co na to teplota toroidu. Při testech byla na 80 stupních.
Tak čau
Ktory to vlastne odpor treba upravit aby siel vykon hore?
Najlepsie fotkou, kedze nemam sajnu kde sa nachadza, samozrejme ak to chcete zverejnit... :wink:
Dikes.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od dracekvo »

No a kde je vlastně zakopanej pes, proč třeba PJ LF 8kW nemůže dát 8kW. Malé trafo, málo fetů?

Trafo i fety by mohli jít doplnit.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od mobilik »

Podla mna preto lebo to trafo nieje stavane na taky vykon...
Zacal som merat a logovat teplotu, urcite tu uz niekto to tiez mera a potvrdi moje namerane hodnoty.
Trafo ktore ide len na prazdno zo ziadnym odberom tak ma 30°C. Co bude v lete ked okolita teplota bude sama 30°C a ja ho este zatazim 3kW? Bude to typujem odhadom 80°C a viac, vtedy teplotne cidlo na nom odpoji menic a vybavene... :roll:
Proste menic bude fungovat kym sa nedosiahne nejaka teplota jadra.
Tu uz niektory niekde pisali kolko vydrzi 5kW, 8kW, nikdy to nieje hodnota ktoru pisu, ale je to aj tak dost podla mna.
Uvidim vlete. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od hurvayz »

Můžu to vyfotit..
Pár stranek z5 je to tu napsane a přišel s tim kodl69.
Ja urcitě tajnosti dělat nehodlám, jsme si zde snad všichni rovni..
Jinak je to vedle toho zluteho traficka na řídící desce.
Na desce je napsane adjust a u toho smd odpor.
Ja měl v základu 24 ohmu, ted 12,9.
Jinak dával sem mu sadu dobrou: trouba , horkovduska a varna konvice
Mlel s posledního ale držel napětí na cca 220V.
Sinusovka uz by tam asi moc hezka nebyla.
Pak si odfukoval snad jeste půl hodiny..
Jinak Miso ma pravdu ty traficka jsou slabucke, fety ale jsou pry docela naddimenzovane.
Naposledy upravil(a) hurvayz dne úte bře 03, 2015 12:18 pm, celkem upraveno 1 x.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od kodl69 »

už to tady prošlo, tak pro pořádek: červeně označený odpor, je u něho na desce nápis adjust, bývá složen z více odporů na sobě, doporučuju napřed změřit při odpojeném měniči a potom doplnit další odpor paralelně. Nemusí být nutně smd, já tam napájel klasiku. Ternto odpor zatěžuje výstup proudového trafa vedle, takže čím nižší odpor, tím vyšší proud, při kterém PJ signalizuje a potom vypne. Kdo to chce hnát do extrému, odpor zkratuje a pak mění FETy :lol:
P8290788.JPG
-fotku jsem ukradl výše z příspěvku.
další tunning je výměna pojistkového pouzdra za pouzdro pro pojistku 10x38 :http://www.tme.eu/cz/details/cq215/poji ... i/1038215/.
Co mi trochu vadí, že je slyšet trafa z měniče, nemáte někdo tip co s tím? napadl mě kondenzátor přímo na vstupy traf, ale mám obavy, že se trefím s tlumivkama do rezonance a odpálím FETy.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: LF měniče úprava

Příspěvek od mobilik »

Dakujem, kodl69 prispevok som prehladol, ale uz som si to nasiel.
Dakujem kodl69, snad sa niekedy do toho pustim a vymenim ten odpor, pohrajem sa, poskusam.

Dakujem pekne. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek