LiFeYPO4 balancéry

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Dreambox
Příspěvky: 279
Registrován: stř led 15, 2014 11:48 am
Bydliště: Dolní Podluží

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od Dreambox »

Tak nakonec pořídím tyto balancéry.Nikdo zde zdřejmě nezkoušel. CBM1 - Cell Balancing Modul (3.65V- 2.3A)
Přílohy
balancér.jpg
3 ks.Studer XTM 4000-48,3 ks.VT-80 - Studer Innotec,BSP,rs232, východ střecha 3,3Kwp,jižní stěna 4,16 Kwp,západ střecha 3,19Kwp, chalupa Majda 4,2 Kwp.Lifepo4 48V 800Ah
Dreambox
Příspěvky: 279
Registrován: stř led 15, 2014 11:48 am
Bydliště: Dolní Podluží

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od Dreambox »

Také tento měřák testnu.Bm16 LF .
Přílohy
MĚŘAK.jpg
3 ks.Studer XTM 4000-48,3 ks.VT-80 - Studer Innotec,BSP,rs232, východ střecha 3,3Kwp,jižní stěna 4,16 Kwp,západ střecha 3,19Kwp, chalupa Majda 4,2 Kwp.Lifepo4 48V 800Ah
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Dreambox píše:Také tento měřák testnu.Bm16 LF .
Kde to roste prosím?
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

... taky by se mi líbil coby ukazatel stavu šťávy v nádrži , teda v *batt* :D .

Zrovna finišuju se svou BMS ;) zatím nejnáročnější projekt co do složitosti a náročnosti ... jen ten oboustranej plošňák sem dělal třikrát :uh: . Už to začíná nějak vypadat , tak si sem troufnu dát pár foto :)
BMS_001.JPG
BMS_002.JPG
Nahoře DC/DC měniče (120V / 3,2V až 3,7V) 1 na každý článek , vlevo dole relé-karta k odpojování DC/DC měničů dle stavu nabití příslušného článku a vpravo dole mini rozvodna 120V DC s pojistkami pro DC/DC měniče .
BMS_003.JPG
Mother-board osazený 16-ti cellcheckery nastavitelné od 3,00V do 4,00V v krocích po 0,05V .
BMS_004.JPG
Moterboadr zezadu ... tam je smetí , co ? :lol: .

Bude-li to fungovat tak jak doufám , po nabití kteréhokoli článku sol. geglem na nastavené napětí se aktivuje BMS jež skrze DC/DC měniče bude dobíjet ostatní slabší články dokud také nedosáhnou nastaveného napětí . Žádné maření el. v rezistorech , ale doplňování :yes: .
Testy na živo mě ještě čekají ... snad nebudu :wall: ::cry2:: ale :celebrate2: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od Frenky »

Tý brďo to muselo dát práce. Tolik displejů pohromadě v jedný krabičce jsem naposledy viděl na exkurzy v Jetelíně. (JE Temelín).
Držím palce ať to funguje.
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od mypower.cz »

No vypada to uplne bombasticky..
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od abrams »

Frenky píše:Tý brďo to muselo dát práce. Tolik displejů pohromadě v jedný krabičce jsem naposledy viděl na exkurzy v Jetelíně. (JE Temelín).
Držím palce ať to funguje.
Zdravím ,

díky :D ... přirovnávání mého systémku k JE Temelín či JE Dukovany slýchám docela často :lol: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od abrams »

mypower.cz píše:No vypada to uplne bombasticky..
Díky :)) ... taky že se s tím seru už skoro dva měsíce :? . Jen aby to doopravdy nebouchlo :uh: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od atom »

suprová práce, todle všechno navrhovat a pak každou s každou součástkou 16x to samé... do zblbnutí..
jsem zvědavej jaké budou zkušenosti z provozu, protože na odporových balancérech se u mě propálí tak málo energie, že to vlastně ani nestojí za řeč, tak výhodu úspory bych u sebe asi neobhájil.
Spíše mě zajímá proč měniče ze 120V ? nešli použít nějaké na 60V co by jely přímo z baterie ?
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

proč se drbu s vlastní BMS ? Protože na trhu sou sice levné produkty ale nedá se u nich nastavovat nepětí , ty co to umí sou zase drahé jako čert :? . Z diskusí nejen tu ale i s i4wifi , panem Kubišem jsem dospěl k doporučením nabíjet LiFe na nižší napětí než-li 3,6V při kterém začínají reagovat jednoduché balancéry .

Ony DC/DCměniče umí pracovat od cca 90V DC do 350V DC :mrgreen: ale hlavně mají galvanické oddělení vstupu od výstupu . Napájet je budu "surovou" šťávou z panelů ::rolleyes:: .

Ještě kábluju ;) po oživení dám vědět :comp: :yes: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od střídač »

abrams píše:Napájet je budu "surovou" šťávou z panelů
Na kolik nafouklých článků to odhaduješ tentokrát?
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od abrams »

střídač píše:
abrams píše:Napájet je budu "surovou" šťávou z panelů
Na kolik nafouklých článků to odhaduješ tentokrát?
Zdravím ,

... komplet všechny ... včetně šrapnelů z explodujícího měniče :yes: .
Tu je malá ukázka : http://gwl-power.tumblr.com/image/65416024643 tomu říkám usměv :yes: .

Teď vážně , jištěního bude hromada a budou se hlídat navzájem tak snad budu moct na pár hodin mimo barák ... třeba na sluneční blesk 3. ::rolleyes:: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
mopadzi
Příspěvky: 993
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od mopadzi »

Zdravím. Dělám návrh 10A balanceru LIFEPO4. Jakou hysterezi doporučujete? Při 3,65V zapnout a při 3,5V vypnout? Jaké jsou zkušenosti
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od brumlaj »

abrams píše: ......... Žádné maření el. v rezistorech , ale doplňování ........
Ztrátový výkon (spotřeba) tušíš? jaký bude v době nabíjení a jaký po zbytek dne?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od Pan Taum »

mopadzi píše:Zdravím. Dělám návrh 10A balanceru LIFEPO4. Jakou hysterezi doporučujete? Při 3,65V zapnout a při 3,5V vypnout? Jaké jsou zkušenosti
Pro použití jako baterie k FVE nabíjené rozumným proudem do 0,5C: zapnout při překročení 3,500V a vypnout při poklesu napětí pod 3,500V. Hojně používaná hodnota 3,65V u komerčních balancerů je v této aplikaci o držku, neboť vede k přebíjení a hodí se leda pro trakční použití nabít >vybít >nabít, bohužel si to málokdo uvědomuje.
antilop
Příspěvky: 76
Registrován: ned úno 17, 2013 8:47 pm

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od antilop »

Nějaká drobná hystereze tam být musí. zapnout/vypnout při stejných 3.500V nebude fungovat, ledaže by se použilo bezproudové (čtyřsvorkové) snímání napětí balancerem přímo na svorkách článku. Jinak úbytek na přívodech k balanceru vyvodí jeho okamžité zpětné vypnutí. Pokud to bude dělané digitálně, musí tam být hystereze nebo čtyřsvorka. Druhá možnost je asi dát tam rozumné zpoždění (=při 3.500V zapnout nechat 5s běžet a znovu vyhodnotit po této době). Obecně ale velká hystereze může zas nazpátek rozházet stupeň nabití článků - jeden článek přeleze 3.65V a bude zpětně vybit na 3.50V, kdežto druhý těch 3.65V nepřeleze bude mít jen 3.64V a tak skončí na 3.64V. Přitom ten co přelezl se díky tomu propadl až na 3.50V.
mopadzi
Příspěvky: 993
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od mopadzi »

4 vodičové připojení jsem nikde neviděl. Mrknu na úbytky při proudech a předpokládané délce vodičů. 4 drát je čisté řešení
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

tak sem tu s prvními poznatky z provozu mé BMS :D .
1. než to začalo šlapat , našel sem asi 7 chib na PCB , komplet předělat řízení relátek a upravit cell monitory (pod 3,3V se jim nechce fungovat :( teď už více méně jo ;) ) .
2. příjemně překvapily DC/DC měniče - fungují né od 120V DC , ani od 52V DC ale od 24V DC :shock: ::rolleyes:: .
Zkoušel jsem je napájet z aku , jenže jak zkušenější tuší , prospěšné to moc nebylo . Neboť balancuji-li 15článků pomocí el. z 16článků , je výsledný efekt nula nula prd :roll: . Přepojení DC/DC měničů přímo na FV panely (jak sem měl v plánu dříve) , balancování je mnohem efektivnější .

Jak to tedy funguje v reálu ? 16 cell monitorů hlídá 16článků LiFe - vzroste-li napětí kteréhokoli třeba 3,40V = příslušný cellmonitor sepne relé jež připojí FV panely k DC/DC měničům a současně vypne své relé mezi DC/DC měničem a článkem , protože jeho článek je již nabit . Ostatní cell monitory též po nabití svých článků zastaví jejich nabíjení :mrgreen: .
Poslední dobitý článek současně odpojí DC /DC měniče od FV panelů :yes: .

Ještě mi zbývá udělat stádo signalizačních LED , a mělo by to být hotové ... snad :sm1: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od mobilik »

Ty kokos, paradna robota. ;-) Drzim palce. ;-)
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

je-li to adresováno mě , děkuji ::rolleyes:: .
Jak se tak torchu znám , brzy to budu dělat skoro celé znovu ::facepalm:: . Nejen kvůli chybám co byly na plošňáku , v konstrukci , ve zvolených součástkách , ale teď vidím co sem měl udělat jinak a co by šlo vylepšit :repair: . No , snad nedopadnu jako jeden chalupář jest při opékání špekáčků prohlásil ža má chalupu dodělanou ... v noci do ní fláknul blesk a vyhořela do základů :hell: .

Elektronům zdar *sun*

Edit : 800-tý příspěvek :celebrate1: toto letí :))
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek