Verejné wallboxy v Taliansku

Souhrn tématu

Diskuze ukazuje, že v Taliansku jsou veřejné wallboxy běžné a technicky dostupné, což by mohly inspirovat i české a slovenské samosprávy. Zatímco u nás chybí ochota a infrastruktura pro masové rozšíření malých AC nabíječek, v Itálii jsou tyto stanice rozprostřeny po ulicích a fungují efektivně díky sdílení výkonu a jednoduchému provozu. Realizace podobného systému u nás by vyžadovala zásadní změny v přístupu i investicích do infrastruktury.
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 4066
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Reputace:920
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8820
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Verejné wallboxy v Taliansku

Nový příspěvek od TomHC »

Týmto by sa mohli inšpirovať samosprávy... Viacero pomalých AC nabíjačiek kade tade po uliciach, kopa maličkých BEV... Miláno :handshake2:
Přílohy
20260627_180817.jpg
20260627_150915.jpg
20260627_150859.jpg
Hlavný spotrebič: VW ID.4 | 2x MUST PH1800 5.5kW + GWL-SUN2000, 9kWp V+J+Z | 600 Ah LiFePO4 s BMS JBD 200A | SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT... | HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485).
Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome , BMS UART-TS485 adaptér
Valdano
Příspěvky: 2206
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Reputace:294
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Verejné wallboxy v Taliansku

Nový příspěvek od Valdano »

Malé nabíjecí stanice všude ve městech, na sídlištích i na vesnicích u kdejakého sloupu apod. to je hudba daleké budoucnosti. V zemích jako je Česko nebo Slovensko je to v současnosti v podstatě v nedohlednu, protože na to ve velkém nejsou prostředky ani infrastruktura. Například v Praze nebo Brně bylo vybudováno už pár desítek podobných nabíjecích stanic, ale to je jen zanedbatelné množství. V menších městech je to v dohledné době prakticky nereálné. Běžná pouliční svítidla na to nemají dimenzované přívody. Takže to znamená nejen vybudovat ty malé nabíječky v obrovském množství, ale také vyměnit přívody, dimenzovat na to i lokální trafostanice atd., a to bude trvat opravdu velmi, velmi dlouho.
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 4066
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Reputace:920
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8820
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Verejné wallboxy v Taliansku

Nový příspěvek od TomHC »

Nemusia to byť 11 kW, stačí aby povedzme 3 wallboxy komunikovali a zdieľali spoločný rozpočet, a aby boli ceny férové. AC nabíjačka je brutálne jednoduchá vec...
Hlavný spotrebič: VW ID.4 | 2x MUST PH1800 5.5kW + GWL-SUN2000, 9kWp V+J+Z | 600 Ah LiFePO4 s BMS JBD 200A | SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT... | HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485).
Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome , BMS UART-TS485 adaptér
Valdano
Příspěvky: 2206
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Reputace:294
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Verejné wallboxy v Taliansku

Nový příspěvek od Valdano »

TomHC píše:
komunikovali a zdieľali spoločný rozpočet, a aby boli ceny férové
Jako bydliště máte sice uvedeno Hlohovec, SR, ale podle toho co píšete jako byste žil někde v utopii naprosto mimo realitu. V podmínkám zemí jako je Česko nebo Slovensko je něco takového v dohledné době naprosto nereálné. Sněte dál. :lol:
misif
Příspěvky: 102
Registrován: čtv říj 06, 2022 10:22 am
Reputace:18

Re: Verejné wallboxy v Taliansku

Nový příspěvek od misif »

Asi tak, je to v mentalitě, tady v ČR pro AC nabíječku musí být velký sloupek s nožovkama, pak velký sloupek s elektroměrem a pak konečně sloupek, který je slavná "nabíječka", kolem toho teatrální nerezové protitankové zátarasy proti poškození, k tomu vyhrazené stání pro nabíjející se elektromobil a je Vám účtován poplatek za stání po dokončení nabíjení. Výkon nabíječky je garantovaný.

V jiných zemích lze stavět nabíječky bez ohledu na to, kdo u nich stojí a bez zbytečných opičáren kolem, samozrějmě jejich využití je nižší a proto stačí menší rezervovaný výkon na nabíječku, pokud přidáte aktivní řízení výkonu s tím, že se auto nabije až na něj prostě přijde řada, tak potřebujete extra nízký rezervovaný výkon. Nikoho to neprovokuje, nikomu to nebere parkovací místo, za mě je to dobrá cesta, ale obávám se, že na ČR je to moc revoluční, tady tak za 100let.
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 4066
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Reputace:920
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8820
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Verejné wallboxy v Taliansku

Nový příspěvek od TomHC »

No tak aspoň vieme, že technicky to je možné, len chýba ochota.
Hlavný spotrebič: VW ID.4 | 2x MUST PH1800 5.5kW + GWL-SUN2000, 9kWp V+J+Z | 600 Ah LiFePO4 s BMS JBD 200A | SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT... | HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485).
Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome , BMS UART-TS485 adaptér
Franta2776
Příspěvky: 6201
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace:635

Re: Verejné wallboxy v Taliansku

Nový příspěvek od Franta2776 »

Italové jsou velcí paliči fosilu.Přitom výtĕžnost z FV mají o 1/3 vĕtši než my.Nepochopim...Přes den maji FV energii velmi levnou.
Screenshot_20260628_081200_Electricity Maps.jpg
32540Wp, 90ks vakuové trubice jihozápad, (Lifepo4 17S 520Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85, 150/100
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Claudebot [Bot]