Panely na streche montovanej haly
Souhrn tématu
Diskuze se zaměřuje na montáž panelů na střechu montované haly se sendvičovými panely a ocelovou konstrukcí. Uživatelé řeší, zda běžné AL profily a rozteč konzol 4 metry unesou zatížení panelů a sněhu, a zdůrazňují potřebu statického posouzení. Doporučuje se konzultace s výrobcem haly a statikem kvůli bezpečnému kotvení a možnému zesílení konstrukce.
- romanf
- Příspěvky: 255
- Registrován: stř úno 02, 2022 3:55 pm
- Reputace:39
- Lokalita: BA-SC
- Výkon panelů [Wp]: 5520
- Kapacita baterie [kWh]: on grid
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
- Bydliště: okr Senec
Panely na streche montovanej haly
Nazdar všetkým,
možno budem v blízkej budúcnosti riešiť montáž panelov na malú montovanú halu, ktorá je postavená na oceľovej konštrukcii a zastrešená senvičovými panelmi.
Ak to správne chápem, zaťažovať by sa mali iba tie oceľové portálové nosníky, ale rozpon medzi nimi sú v tomto prípade 4metre.
(ilustračné foto, v reále to bude na 6x8m stavbe) udrží bežne používaný AL profil panely ak budú konzoly 4m od seba? na bežných strechách sa uchytáva na každú krokvu, to je cca 1m
možno budem v blízkej budúcnosti riešiť montáž panelov na malú montovanú halu, ktorá je postavená na oceľovej konštrukcii a zastrešená senvičovými panelmi.
Ak to správne chápem, zaťažovať by sa mali iba tie oceľové portálové nosníky, ale rozpon medzi nimi sú v tomto prípade 4metre.
(ilustračné foto, v reále to bude na 6x8m stavbe) udrží bežne používaný AL profil panely ak budú konzoly 4m od seba? na bežných strechách sa uchytáva na každú krokvu, to je cca 1m
- Mex
- Příspěvky: 2244
- Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
- Reputace:415
- Lokalita: Brno
- Systémové napětí: >48V
Re: Panely na streche montovanej haly
Není profil jako profil..
Ale 4m je podle mě dost.
Nakonec tohle by pěkně spočítal nějaký z on-line programů pro strojařské výpočty.
Když už nic jiného, tak bych dal aspoň 2 profily na sebe a sešrouboval je (když bych nechtěl nebo nemohl počítat, případně měřit).
Ale 4m je podle mě dost.
Nakonec tohle by pěkně spočítal nějaký z on-line programů pro strojařské výpočty.
Když už nic jiného, tak bych dal aspoň 2 profily na sebe a sešrouboval je (když bych nechtěl nebo nemohl počítat, případně měřit).
Není-li uvedeno jinak, všechny moje posty jsou AI-free.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
- JozefSK
- Příspěvky: 423
- Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm
- Reputace:71
Re: Panely na streche montovanej haly
Tak na toto dávať ešte FV panely, bez dodatočného spevnenia konštrukcie, by som si ozaj netrúfol. Dnes ponúkané montované haly sú dimenzované skôr tak, aby aspoň ako tak udržali sami seba s troškou snehu a nie ešte FV panely a k tomu príslušenstvo. Bez aj len stiahnutia strešných profilov by som sa bál, že hrebeň strechy sa zbortí dole pod tou ťarchou (panelov a snehu) a prípadným vetrom. Ten spoj nosnikov pod hrebenom strechy vidim, ako kriticky.
Istotu by Ti naozaj mohol dať nejaký skúsenejší statik.
Istotu by Ti naozaj mohol dať nejaký skúsenejší statik.
- unicast
- Příspěvky: 2631
- Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
- Reputace:492
- Lokalita: JV od pekla :)
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 5100
- Kapacita baterie [kWh]: 49
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Panely na streche montovanej haly
Tady bych neměl strach ze síly, mířící směrem dolů. Hmotnost panelů to unese v klidu, trochu sněhu na nich taky a případný průhyb bude v milimetrech. Z čeho bych v tomhle případě měl větší obavu, to je vztlak, tedy síla, mířící směrem nahoru (ano, to je ta, co v USA při hurikánech odnáší ty jejich fórové střechy). Dva profily na sobě zní rozumně, prošroubovat tak každých půl metru až metr.
- romanf
- Příspěvky: 255
- Registrován: stř úno 02, 2022 3:55 pm
- Reputace:39
- Lokalita: BA-SC
- Výkon panelů [Wp]: 5520
- Kapacita baterie [kWh]: on grid
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
- Bydliště: okr Senec
Re: Panely na streche montovanej haly
otázka je , k čomu ich každý meter prišroubovať , pod nimi bude senvičový panel (to je polystyrén a plech)
- unicast
- Příspěvky: 2631
- Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
- Reputace:492
- Lokalita: JV od pekla :)
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 5100
- Kapacita baterie [kWh]: 49
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Panely na streche montovanej haly
Prošroubovat (sešroubovat) ty dva profily mezi sebou, aby se minimalizoval ten průhyb.
- Mex
- Příspěvky: 2244
- Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
- Reputace:415
- Lokalita: Brno
- Systémové napětí: >48V
Re: Panely na streche montovanej haly
Určitě prošroubovat, aby se z namáhání na ohyb stalo namáhání na tah.
Není-li uvedeno jinak, všechny moje posty jsou AI-free.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
Pokud na něco umí správně odpovědět AI, nemusím to psát já.
- misif
- Příspěvky: 101
- Registrován: čtv říj 06, 2022 10:22 am
- Reputace:17
Re: Panely na streche montovanej haly
No pokud prošroubuji dva tenkostěnné AL profily k sobě, tak to samotné prošroubování nemůžu brát jako nosné a prostě to má dvojnásobnou pevnost v ohybu, tj. povolí ti to udělat rozpětí v 1,4 násobku proti jednomu profilu. Pokud bys je svařil v poloze "nad sebou", tak rozteč můžeš zdvojnásobit, ale pořád se nedostaneš na 4m.
Raději se zeptej statika, než tady na fóru, myslím, že střešní panel bude mít uvedené povolené plošné zatížení i bonové zatížení a statik ti zkusí s ohledem na sklon střechy, větrné mapy a srážkové/sněhové mapy něco navrhnout, další problém je kotvení FVE, do toho má co kecat výrobce střešních panelů.
Takže rychle za statikem, dokud není pozdě, možná se bude muset dát jiná krytina na tu halu, nebo alespoň pevnější panel.
Raději se zeptej statika, než tady na fóru, myslím, že střešní panel bude mít uvedené povolené plošné zatížení i bonové zatížení a statik ti zkusí s ohledem na sklon střechy, větrné mapy a srážkové/sněhové mapy něco navrhnout, další problém je kotvení FVE, do toho má co kecat výrobce střešních panelů.
Takže rychle za statikem, dokud není pozdě, možná se bude muset dát jiná krytina na tu halu, nebo alespoň pevnější panel.
- romanf
- Příspěvky: 255
- Registrován: stř úno 02, 2022 3:55 pm
- Reputace:39
- Lokalita: BA-SC
- Výkon panelů [Wp]: 5520
- Kapacita baterie [kWh]: on grid
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
- Bydliště: okr Senec
Re: Panely na streche montovanej haly
tie sendvičové panely samozrejme nejakú plošnú únosnosť majú, musia byť dimenzované na nejakú vrstvu mokrého snehu, to je jasné
blbé je že v prípade monáže FV konštrukcie sa plošné zaťaženie zmení na bodové
ak sa zaťaženie v bodoch prenesie na nosníky, tak super, leže tie budú 4m od seba
o týždeň mám rande s výrobcom tých hál, potom budem múdrejší
blbé je že v prípade monáže FV konštrukcie sa plošné zaťaženie zmení na bodové
ak sa zaťaženie v bodoch prenesie na nosníky, tak super, leže tie budú 4m od seba
o týždeň mám rande s výrobcom tých hál, potom budem múdrejší
- Dagus
- Příspěvky: 2215
- Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
- Reputace:228
- Lokalita: Liberec
- Systémové napětí: 48V
- Výkon panelů [Wp]: 7820
- Kapacita baterie [kWh]: 32
- Chci prodávat energii: NE
- Chci/Mám dotaci: NE
Re: Panely na streche montovanej haly
Když to nevyjde staticky, tak jsem viděl že firma přistoupila k nalepovacím. Na sendwitch by to šlo použít.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Kdo je online
Uživatelé procházející toto fórum: Claudebot [Bot], OAI-SearchBot
