3,96kWp Brno

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

a teď konečně slíbené fotky ... :mrgreen: .
Lepší foto střední části
Lepší foto střední části
4 x CellLog , jeden PowerLog a hafo nouzových odpojovačů k BMS
4 x CellLog , jeden PowerLog a hafo nouzových odpojovačů k BMS
Horní CellLogy (primární a záložní) hlídají prvních osm článků a dolní druhých osm článků . Zatím můžou jen odpojit měnič pokud některý článek padne pod 2,80V . Brzy toho budou moci víc :idea: . PowerLog jede jenom na 26V protože 52V by jej zabilo stejně jako toho předešlého ... no jo , chvíli fungoval , pak syčení :arrow: rána a byl v pánu :shock: :hell: .
Svorkovnice plus pólu
Svorkovnice plus pólu
Svorkovnice mínus pólu
Svorkovnice mínus pólu
(Lahůdka) Odpojovač DC vstupu měniče s elektrickým schazovačem
(Lahůdka) Odpojovač DC vstupu měniče s elektrickým schazovačem
Za tohle asi dostanu , co ? Ale funguje ... jestli i při (nedej bože) havárii to nevím , snad nebude třeba ::mute:: . Je tam hlavně pro pohodlné odpojení DC od měniče když se v něm nebo kolem něj vrtám :repair: . Schazovač bude napojen na ochranu aku a použit bude až když vše předtím selže :twisted: .
Rozvaděč
Rozvaděč
Horní řada je DC z FV panelů , z prava do leva - plus druhé sudé řady , plus druhé liché řady , plus první sudé řady , plus první liché řady , společný plus pól , další schazovač (selže-li regl nebo při bouřce jím dákově odpojím FV panely od reglu) a společný mínus pól . Dolní řada je celkem jasná , né ? El.měr. je novej (00000,0) , s číselníkem pohne každých 10Wh :) .
Držák reulátoru
Držák reulátoru
Protože "málo" místa :wall: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od brumlaj »

nádnerný, ale asi budeš muset balancovat. Tipnul bych si, že se Ti články rozjedou. ten jeden článek na vyplnění místa bude mít jiné cyklování, než zbytek sekce. Ale baterie je to jako na vojně (obrazně)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od abrams »

brumlaj píše:nádnerný, ale asi budeš muset balancovat. Tipnul bych si, že se Ti články rozjedou. ten jeden článek na vyplnění místa bude mít jiné cyklování, než zbytek sekce. Ale baterie je to jako na vojně (obrazně)
Zdravím ,

jo , balancování bude potřeba ... když byly zapojený na 26V tak si nějak sedly a fungovaly bez problémů . Jenže teď sou spřeházený na 52V takže docela maglajs (kolem +/- 0,08V) :sm1: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
mopadzi
Příspěvky: 992
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od mopadzi »

Jaky budeš mít tedy balancer? Já plánuji pro 16 článků aktivní balancer řízený PLC. Budu měřit napětí každého článku pomocí multiplexeru. každých 20ms PLC vyhodnotí napětí a bude nastavovat PWM výstupy pro výkonové členy balancerů. Ale ještě je nemám vymyšlené. (opticky oddělené IRF s pořádným odporem na chladiči)
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od tomas »

Mne zaujal ten kapacitní balancér:
http://shop.mypower.cz/kapacitn-balanc- ... yFc4lRuMmI
Nemaří energii nabitých článků v odporech, ale předává ji těm méně nabitým.
Naposledy upravil(a) tomas dne čtv bře 13, 2014 9:05 am, celkem upraveno 1 x.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

já pudu třetí cestou ;) .
1. nejrozšířenější je srážecí rezistor mařící energii ,
2. dost složitý je výše zmíněný kapacitní "přečerpávající" energii z nabitějšího článku do vybitějšího ,
3. tak nějak uprostřed je nabíjecí systém - funguje opačně jak 1. typ - z externího zdroje dobíjí vybitější články dokud jejich napětí nedožene nejnabitější :) .

Plánuju na každý článek DC-DC měnič s řídícím modulem s LCD pro nastavení limitní hodnoty napětí . Součástky už mám ... zbývá vypálit dvou-stranej plošňák (můj první dvou-stranej v životě :? ) a poté to všechno splácat dohromady a doufat že to bude fungovat ... (proto ta řada odpojovačů (jističů) pod krabicí s CellLogy) :sm1: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od střídač »

tomas píše:Mne zaujal
Na obrázku jsou vidět káblíčky.

Pokud čtu SSR relé a 250A, je něco evidentně špatně. Minimálně tepelné ztráty.

I možnost nabíjení neomezeně 40A baterky, taky není povzbuzující.

Název "Kapacitní balancér" je takový, no zajímavý.

Působí to na mne jako že mne má prodejce za pořádnýho hejla až pitomce.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od mypower.cz »

střídač píše:Název "Kapacitní balancér" je takový, no zajímavý.
Působí to na mne jako že mne má prodejce za pořádnýho hejla až pitomce.
Principielne na prenosu naboje nevidim nic hejloviteho, jen je to pravda technicky komplikovanejsi, protoze musime nabit kondik a vybit ho jinde, nicmene takhle jednoduse nevyuzivame plnou kapacitu kondiku, nebo musime napeti znasobit zmenou zapojeni vice kondenzatoru (cele zarizeni zkomplikovat) a zkratka spalit to v odporu je technicky jednodussi.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od abrams »

mypower.cz píše:
střídač píše:Název "Kapacitní balancér" je takový, no zajímavý.
Působí to na mne jako že mne má prodejce za pořádnýho hejla až pitomce.
Principielne na prenosu naboje nevidim nic hejloviteho, jen je to pravda technicky komplikovanejsi, protoze musime nabit kondik a vybit ho jinde, nicmene takhle jednoduse nevyuzivame plnou kapacitu kondiku, nebo musime napeti znasobit zmenou zapojeni vice kondenzatoru (cele zarizeni zkomplikovat) a zkratka spalit to v odporu je technicky jednodussi.
Zdravím ,

joooo , kondíky sem zkoušel ... osm kondíků 4.700mikroF 6,3V + osm relátek 2x přepínacích + 3Hz oscilátor . Efekt nula nula prd :( jen to dělalo kravál :roll: . Ovšem , byl to amatérský pokus sic v principu funkčtní ale v reálu ee :lol: .

Jen doplním , mnou zamýšlené DC-DC měniče budou mít 2A při 3,2 až 3,8V (nastavitelné trimrem) :D .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Bydliště: Kvasice

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od jose »

mypower.cz píše:
střídač píše:Název "Kapacitní balancér" je takový, no zajímavý.
Působí to na mne jako že mne má prodejce za pořádnýho hejla až pitomce.
Principielne na prenosu naboje nevidim nic hejloviteho, jen je to pravda technicky komplikovanejsi, protoze musime nabit kondik a vybit ho jinde, nicmene takhle jednoduse nevyuzivame plnou kapacitu kondiku, nebo musime napeti znasobit zmenou zapojeni vice kondenzatoru (cele zarizeni zkomplikovat) a zkratka spalit to v odporu je technicky jednodussi.
Podobně by to šlo udělat s vf transformátorem, kde by se využila podstatná část energie, ale stále je to technicky složité.
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od střídač »

mypower.cz píše:Principielne na prenosu naboje nevidim nic hejloviteho
Ne principu není nikdy nic špatného. Jen nevidím onen kondenzátor jenž by byl schopen zajistit "přenášení" náboje v hodnotě 16x1A při rozdílu napětí, a odhaduji, 0,1V . Toto mi přijde již dost za čárou i značné hejlovitosti.

Ale jo, nabídka je nabídka.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2719
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od kybos »

Pravděpodobně zde půjde o balancér, který balancuje ampérhodinovou kapacitu článků, nikoliv o balancér přenášející naboje z jednoho článku do druhého pomocí kapacitoru.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od střídač »

kybos píše:Pravděpodobně zde půjde o balancér, který balancuje ampérhodinovou kapacitu článků
Toto je dosti náročné. Musím zjistit počáteční stav a pak měřit náboj a čas. Je to jak s kýblem vody, přírůstky a úbytky se měří velmi obtížně (nepřesně). Dobře zjistím až když je kýbl plnej. A jak zjistí skutečnou kapacitu jednotlivých článků. To bych je musel nejdříve změřit a porovnávat s nejslabším. Některé pak nedobiju.
Nakonec přejde stejně okamžik zjistím-li že se rozcházím, a jak to vyrovnat.

Ne, né, zůstanu u Occamovy břitvy (Pokud pro nějaký jev existuje vícero vysvětlení, je lépe upřednostňovat to nejméně komplikované.) Nejméně komplikované vysvětlení je: Kapacitní balancér je móc pěknej, nóbl marketingově znějící název. To se bude dobře prodávat. Ono tomu odpovídá i ta cena.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od brumlaj »

tomas píše:Nemaří energii nabitých článků v odporech, ale předává ji těm méně nabitým.
zajímalo by mne s jakou reálnou účinností. Za cenu tohoto balanceru mohu klidně pálit energii dvou panelů v odporech.....
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od tomas »

To ano, pokud ty odpory budou v bojleru ohřívat vodu tak to bude super.
Cena je relativní ;)
http://www.evassemble.com/index.php?mai ... cts_id=214
http://www.evassemble.com/index.php?mai ... ucts_id=44

Hledám k tomu nějakou dokumentaci s popisem svorek, funkce atd.. Něco málo je zde:
http://www.evassemble.com/pdf/BMS/EVC%2 ... %20BMS.pdf

Podle mne tam není kapacitní přenos energie (přes kondenzátor) ale jsou tam DC/DC měniče mezi články. Něco podobného co dělá abrams. Už jsem na to na netu narazil, ale teď to nemůžu najít.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od tomas »

abrams píše:Zdravím ,

já pudu třetí cestou ;) .
1. nejrozšířenější je srážecí rezistor mařící energii ,
2. dost složitý je výše zmíněný kapacitní "přečerpávající" energii z nabitějšího článku do vybitějšího ,
3. tak nějak uprostřed je nabíjecí systém - funguje opačně jak 1. typ - z externího zdroje dobíjí vybitější články dokud jejich napětí nedožene nejnabitější :) .

Plánuju na každý článek DC-DC měnič s řídícím modulem s LCD pro nastavení limitní hodnoty napětí . Součástky už mám ... zbývá vypálit dvou-stranej plošňák (můj první dvou-stranej v životě :? ) a poté to všechno splácat dohromady a doufat že to bude fungovat ... (proto ta řada odpojovačů (jističů) pod krabicí s CellLogy) :sm1: .

Elektronům zdar *sun*
To je zajímavé. Ale myslím že varianta 2. kdy se slabšímu článku dodává energie ze silnějšího bude o něco rychlejší a efektivnější. Přece jenom se tímto k cílovému výsledku přibližujeme ze dvou stran.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od PavelR »

Ve verzi 2 a 3 vidim prilis mnoho soucastek menicu a kdoviceho, prilis mnoho moznosti k selhani cehokoliv.

Co pouzit verzi 1 ale pridat do bojleru jednu jimku na suche teleso navic a do ni umistit odpory? Sice by tam padly asi pekne metry kabelu ale myslim ze by to bylo uplne nejjednoduzsi. A navic kolik % energie v tech balancerech muze pojit v nivec to nebude snad tak zly... Pokud fve prebytky chces ohrivat bojler tak se mi prvni dve varianty zdaji jako uplne sileny.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od abrams »

abrams píše:Zdravím ,
... Ale vzhledem k používání dřevěného kočkolitu , bude měnič plnej dřevěnýho prachu :roll: :arrow: nutno vyčistit :wood: .
Zdravím ,

tak sem rozdělal ten 5kW měnič a von na mě čučí nafouklej kondík :shock: .
5kWmenic004.JPG
5kWmenic005.JPG
Chudák , měl uhnilou jednu nožičku :(
5kWmenic006.JPG
5kWmenic007.JPG
V haraburdí sem na 450V našel "jenom" 100uF ... snad lepší než nic či vadnej 330uF :dontknow: .
5kWmenic008.JPG
No , ještě že nejsou přes ty větrací škvíry moc vidět :lol: .

Elektronům zdar *sun*
Přílohy
Jeden ze tří
Jeden ze tří
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od solárník »

Odhaduju, že mu mezi těma dvěma bylo dost horko (špatné chlazení, odskákal to ten nejhůř ofoukávaný). GES ani GME nemají ani vzdáleně podobný. Kdybys chtěl přesný, koukni sem, předvybral jsem ti link s přesnou hodnotou a rozhodně na 105°C:

http://cz.rs-online.com/web/c/pasivni-s ... 1&aaaExp=Y

V posledním sloupci je hodnota ESR v Ohmech, čím menší, tím lepší. Pokud chceš vsadit na jistotu, vezmi radši Panasonic a zkontroluj průměr a rozteč vývodů. My s Paňákama nahrazujeme vytekliny v základních deskách a všechny drží.

Jinak je to od pohledu dobře předpotopní konstukce a součástky. Ale co by člověk chtěl od číňanů. Zase se to líp opravuje. Ale zase při pohledu na ten vyteklý kondík jsem možná nevědomky s tím "dieselovým agregátem na bioplyn" nebyl zas tak daleko od pravdy, k náhodným výbuchům už moc nescházelo :D
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 3,96kWp Brno

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

Solárníku , trefil jsi to :yes: . Včerá (v neděli) sem byl na návštěvě u fundovaného odborníka , destrukci onoho kondíku taky přisuzuje špatnému chlazení :? . Během řeči vydoloval z hromady pokladů nějakou desku s vhodnějším kondíkem než se použil já ... před chvílí sem je přeletoval . Ještě jednou za něj díky čteš-li to tu :D .

To čemu a jak se kolega věnuje (a hlavně tomu rozumí) sem si vedle něj připadal jako žabař :sm1: mám co dohánět :wood: .

K nedělním vrtochům počasí , nevím jaké to tu (v Brně) bylo , ale všechny panely sou na svých místech a ještě mi připravili bomba překvapení :
Rekord _16_03_2014.JPG
:shock: takhe vysoký pík jsem u mé FVE ještě neviděl ::rolleyes:: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek