epsolar-sklamanie, vas nazor?

Diskuze o regulátorech EP Solar
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

epsolar-sklamanie, vas nazor?

Příspěvek od mobilik »

Vcera som bol na chate nudzovo dobijat baterky a tak som sa okolo toho obsmietal cely den a vsimal si co robi regulator.
Mam opzs baterky, 600Ah. Nastvalo ma ked som zbadal na regulatore ze ked dorazil na 29,5V obmedzil nabijanie a vybavene... :?
Vsak presne vtedy mal este tlacit do baterie nech ju troska poriadne prebuble, on namiesto toho ukonci nabijanie.
Toto zvladne hocake napatove rele.
Premyslam neako spravit regulaciu k tomu ze ak napatove rele zisti U 29,5V tak zapne cez casove rele panely na priamo, nech baterky este poriadne prebuble.
Vcera prestal nabijat, meram hustotu a zistil som ze mam 1,22.
Snazim sa zohnat aj stavebnicu desulfatora, len neviem kde ju kupit, neviete kto ju vyraba?
Dakujem ;)
Ake mate skusenosti s tymto regulátorom, lebo podla mna je na nom dobra len cena, mylim sa?
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: epsolar-sklamanie, vas nazor?

Příspěvek od vlkazajac »

mobilik píše:.....ked dorazil na 29,5V obmedzil nabijanie a vybavene... :?
...... on namiesto toho ukonci nabijanie.
Toto zvladne hocake napatove rele.
...... zapne cez casove rele panely na priamo, nech baterky este poriadne prebuble.
...... lebo podla mna je na nom dobra len cena, mylim sa?
Skúste sa vyjadrovať presne, keď očakávate odpoveď. Udajte napätia, pod ktorými si predstavujete obmedzenie a ukončenie nabíjania.
To chcete pustiť napätie z panelov do bateriek, teda obísť regulátor? To snáď nie !!! Aby Vám nebublala celá chata pod hasiacou penou....
Epsolar nie je Rolls Royce, ale funguje a je cenovo priaznivý. Otázka je, či Vaše požiadavky sú relevantné.

U mňa zotrvá Epsolar po dobití na absorpčnom napätí okolo 28,5 V dve hodiny ( ak ho tam nechám ) a potom prejde do float a poctivo udržiava 27,5 V. Ako by sa správal pri ekvalizácii neviem, používam VRLA.

K Vašej predošlej otázke k zobrazovacej jednotke k Epsolaru môžem potvrdiť, že jej jedinou výhodou je komfortnejšie nastavovanie kapacity batérií a teplotnej korekcie. Údaje o prúde, napätí a stavu napätia sú tak chaotické, že nie sú na nič použiteľné. Je to pravdepodobne vlastnosť regulátora, že také dáta vysiela, neskúmal som to viac. Vyhodených 25 EUR do vzduchu.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: epsolar-sklamanie, vas nazor?

Příspěvek od mobilik »

Clovek co mi predaval baterky mi vysvetlil ze kludne ak ich nabijam ze mozem ist do napatia az 30V a potom este dve hodiny ich udrziavat na tom napati. Tak mi to bolo vysvetlene, ze tak budu mat najdlhsiu zivotnost.
Zial napatia na tomto regulatore sa nedaju nastavit.
Keby som obysiel regulator, tak len vtedy ked budem na chate a sledovat to, vziadnom pripade nie vtedy ked cez tyzden je chata prazdna samozrejme.
Neviem, najhorsie je, ze neviem presny typ tychto bateriek, teda nabijacie napatia viem len tak co mi povedal. Na bateriach nepise vobec nic.
Zhanam stavebnicu dedulfatora, kedze budem mat hodne sulfatovane baterie zrejme.
Pisal som matejovi, zatial neodpovedal.
Zial o teplotnej korekcii netusim skoro nic ako to pracuje...
Dakujem za odpoved.

Odoslané z HTC One X pomocou Tapatalku
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: epsolar-sklamanie, vas nazor?

Příspěvek od vlkazajac »

Predovšetkým sa ukľudnite, Váš regulátor má celkom isto nastavené napätia pre všetky režimy nabíjania správne.
Predpokladám, že ste nastavili na regulátore typ batérie olovená, zaliata kyselinou ( nie VRLA, teda ani AGM ani gel ). Pretože máte relatívne malý zdroj v paneloch voči kapacite batérií, veľmi pravdepodobne jednoducho nevládalo Vašich 230Wp v paneloch udržiavať režim ekvalizácie a napätie zišlo dolu, ako popisujete ( znížil sa osvit panela alebo sa zapol spotrebič ). Mám odsledované, že ak mi pri nabitých batériach klesne prúd do batérií pod cca 3 A, regulátor opustí režim absorpcie a napätie ide dolu.
Doporučujem prečítať si podrobne témy o olovených batériach tu na fóre. A hlavne - zachovať kľud. Máte veľkú kapacitu v pomere k panelom.
Počkajte si na slnečný deň s jasnou oblohou a vtedy pozorujte, ako sa regulátor správa.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
timpomat
Příspěvky: 92
Registrován: úte zář 13, 2011 3:18 pm
Bydliště: Bratislava

Re: epsolar-sklamanie, vas nazor?

Příspěvek od timpomat »

mobilik píše:Clovek co mi predaval baterky mi vysvetlil ze kludne ak ich nabijam ze mozem ist do napatia az 30V a potom este dve hodiny ich udrziavat na tom napati. Tak mi to bolo vysvetlene, ze tak budu mat najdlhsiu zivotnost.
Mam ~10 rocne OPzS 420Ah, clovek co mi ich predaval mi o bublani nic nepovedal, cize ja prebublavat nemusim? :) Samozrejme ze olovu a zvlast OPzS prebijanie nevadi, pokial sa nevypari elektrolyt a neroztavia obaly, ale ja mam nazor ze prebijanie = ekvalizacia je vynimocna situacia a nie je vhodne to robit pravidelne, ja to robim max 2-3x do roka hlavne po zime, a na ten ucel pripnem jeden segment panelov manualne, nepotrebujem to riesit full-auto v rezii regulatora. O eliminaciu prebitia sa postara spotrebovavanie prebytkov ktoremu iba posuniem spinanie z 13.4V na 15V.
Naposledy som to uz ale neriesil prepnutim panelov, ale na nabijacke ktoru v lete pouzivam ako regulator pretocim limit zo 14.5 na 15V.
Videl som co sa dialo pri vyhoreni BZ Products 500 regulatora (~15.2V asi hodinu, nastastie som bol v tom case na chate), preto myslim ze 29.5V (resp.14.3V pre 12V system) je uplne v poriadku maximalka.

Epsolar (teda tie starsie kusy) posobi mozno na niekoho amatersky a obmedzene, ale v zaplave cinskych mppt fejkov na jednej strane a predrazenych pozlatenych hitech zariadeni cenovo nevhodnych pre domacke pouzitie na druhej strane, je to asi najlepsi kompromis co si moze amater dovolit.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: epsolar-sklamanie, vas nazor?

Příspěvek od mobilik »

KDo cca troch tyzdnov budu na streche uz 4kusy 230Wp panelpv,potom by to uz malo v pohodicke zvladat nabijat. :wink:
Nastaveny regulator mam sparvne na 3 to je zaplavene baterie.
Ospravedlnujem sa ak Vam pripadaju moje otazky stupidne, no zial o tychto bateriach viem malo a predajca mi vysvetlil neake informacie, tak som sa podla nich riadil. Forum si prestudujem...
Čo bolo bolo, bude len horšie...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek