Vytěžování Victron

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
jankre
Příspěvky: 31
Registrován: ned srp 27, 2023 9:42 am
Lokalita: Zlín
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1900
Kapacita baterie [kWh]: 2,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlín

Re: Vytěžování Victron

Příspěvek od jankre »

cipis píše: pát říj 04, 2024 4:14 pm ... Zjednodusit se to da asi v tom smyslu, jestli teplo ve vode nebo energii v baterce. A az na zaklade tohoto se da vymyslet, jak to vlastne udelat.
Dovolil bych si navázat svým dotazem, ale v opačném gardu, než vytěžování po nabití baterií: mám malý ostrovní systém pro ohřev TUV (2kWp panelů+Oplocký+běžný 120l bojler) Funguje to přes 2 roky ke spokojenosti, ale jak tady na fóru jiní, co začali s vodou, chtěl bych mít i nouzovou zálohu (230v zásuvku), pro případ výpadku, ev. v plném létě i nějaký spotřebič.
Pořád je pro mě ale priorita teplá voda (aspoň po tu část roku, kdy na to panely stačí), takže řeším spíš "vytěžování" do baterií po ohřátí vody.
Po pár experimentech s různými noname měniči a regulátory jsem pořídil SmartSolar MPPT, CerboGX a baterii LiFePO 100Ah se SmartShuntem. Na baterii visí polská 1500VA UPS, s vypnutou nabíječkou, která při výpadku sítě přepne zálohovaný obvod na baterii.
Zatím mám MPPT paralelně se vstupem Oplockého měniče, což, jak se tu řešilo, není optimální ani pro jeden z nich.
Mohl bych začít přepojovat panely pomocí DC SSR k jednomu nebo druhému, a napadlo mě i jenom vypínat/zapínat SmartSolar MPPT nějakým algoritmem po ohřátí vody, ev. při poklesu stavu baterie pod nějakou mez. Zatím jsem ale nenašel jinou metodu, než ručně z aplikace. Možná kombinací remote vstupu MPPT a relé v Cerbu.
Omlouvám se, jestli to popisuju zmateně, ale lepím svůj systém postupně, tak jak se učím jednotlivá zařízení a potom to tak vypadá :wall:
cipis
Příspěvky: 5100
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Vytěžování Victron

Příspěvek od cipis »

Relé v Cerbu asi ne, protože Cerbo neví, že je nahřáto. Spíš nějaké relátko paralelně na spirálu, a jak odpadne, tak rozpínacím kontaktem sepne ovládání mppt reglu. Teoreticky by to mělo být lepší než prosté spojení paralelně.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 5 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
glottis
Příspěvky: 2516
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Vytěžování Victron

Příspěvek od glottis »

tak do cerba jdou zastrcit teplotni cidla a kdyz by tam nainstalvoal big image a node red, udela si to tam.
cipis
Příspěvky: 5100
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Vytěžování Victron

Příspěvek od cipis »

Tak potom by to bylo suprove reseni, vcetne online monitoringu teploty.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 5 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 506
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25+0,9kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vytěžování Victron

Příspěvek od JirkaE »

Nedávno jsem tady řešil, že odešel Victron 250/60 po přepnutí stringu z ohřevu vody na nabíjení...

Někdo mě poradil použít Remote propojku.

Tak jsem přepínání nechal jak je, ale opozdil jsem propojení toho kontaktu o 10s s lacinym časovým relé a spinacim kontaktem po té, co se energie z panelů přesměruje.

Funguje to od té doby na jedničku.

Celé řešení je tak přepnutí stringu bez zátěže, po dosažení teploty na termostatu, do Victron a opětovně zapnutí zátěže už Victronem za 10s po přepnutí.
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Celkem 7,4kWp a dále roste.
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
FRSO
Příspěvky: 2380
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Vytěžování Victron

Příspěvek od FRSO »

JirkaE píše: sob říj 19, 2024 9:39 pm Nedávno jsem tady řešil, že odešel Victron 250/60 po přepnutí stringu z ohřevu vody na nabíjení...

Někdo mě poradil použít Remote propojku.

Tak jsem přepínání nechal jak je, ale opozdil jsem propojení toho kontaktu o 10s s lacinym časovým relé a spinacim kontaktem po té, co se energie z panelů přesměruje.

Funguje to od té doby na jedničku.

Celé řešení je tak přepnutí stringu bez zátěže, po dosažení teploty na termostatu, do Victron a opětovně zapnutí zátěže už Victronem za 10s po přepnutí.
viewtopic.php?p=238654&hilit=Remote+mppt#p238654
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.9.2024 11500kWh
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 506
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25+0,9kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vytěžování Victron

Příspěvek od JirkaE »

FRSO píše: sob říj 19, 2024 10:43 pm
viewtopic.php?p=238654&hilit=Remote+mppt#p238654
Ano to je ono. Tímto FRSO děkuji za ideu a nasměrování :yes:

Victron reklamaci uznal, ale ke schematu, ani dotazům se nevyjádřil.

Příčina zůstala nevysvětlená, nic překročeno nebylo, všechny parametry jsou v pořádku.

Přesto Victron na displeji ukazuje občas výkyvy a výkon výrazně vyšší než jsou maximální údaje výrobce FV-panelů.

Protože se může něco obdobného stát i u chystaného 120kWp ohřevu vody - s přesměrováním na Victron a 100kWh uložiště - funkce Remote je tak poměrně klíčová, přeskočit ten moment přepnutí a chviličku počkat (10s) než se rozeběhne MPPT Victronu.
Úprava v řádu stokorun.

Zde byl ale požadavek jednoznačně s předností pro vodu, protože na střeše je dalších 120kWp kterými půjde nabíjet bateriové uložiště také.
Přebytek energie 10 parkovacích míst s dobíjením elektroaut, voda pitná pak topná, bateriové uložiště - zbytek do sítě.
Je to 24 bytů s předpokladaným počtem 50-60lidí.
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Celkem 7,4kWp a dále roste.
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
jankre
Příspěvky: 31
Registrován: ned srp 27, 2023 9:42 am
Lokalita: Zlín
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1900
Kapacita baterie [kWh]: 2,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlín

Re: Vytěžování Victron

Příspěvek od jankre »

Super, děkuji všem za podněty. Zdálo se mi to s relátkama moc jednoduché,ale asi to bude nejlepší. Jdu experimentovat :repair:
jankre
Příspěvky: 31
Registrován: ned srp 27, 2023 9:42 am
Lokalita: Zlín
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1900
Kapacita baterie [kWh]: 2,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlín

Re: Vytěžování Victron

Příspěvek od jankre »

Ještě teda přemýšlím nad tou kombinací remote on/off na MPPT a zpožděného odpojení panelů - že by mohl být problém s napěťovými rázy do vstupu nevypnutého regulátoru. Nestačilo by mi tedy, místo časových obvodů, nechat oba regulátory paralelně připojené a jen je vypínat a zapínat?
Vím, že za chodu si můžou vzájemně rozhazovat MPPT algoritmus, ale vadí si i ve vypnutém stavu?
Nemám představu o vstupních obvodech, možná nějaké velké kapacity? Musím tedy panely i fyzicky odepnout (DC SSR)?
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 506
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25+0,9kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vytěžování Victron

Příspěvek od JirkaE »

jankre píše: ned říj 20, 2024 3:48 pm Ještě teda přemýšlím nad tou kombinací remote on/off na MPPT a zpožděného odpojení panelů - že by mohl být problém s napěťovými rázy do vstupu nevypnutého regulátoru. Nestačilo by mi tedy, místo časových obvodů, nechat oba regulátory paralelně připojené a jen je vypínat a zapínat?
Vím, že za chodu si můžou vzájemně rozhazovat MPPT algoritmus, ale vadí si i ve vypnutém stavu?
Nemám představu o vstupních obvodech, možná nějaké velké kapacity? Musím tedy panely i fyzicky odepnout (DC SSR)?
Testoval jsem to na jednom stringu, to ano, myslím tu úpravu na Remote, ale nejčastější varianta je více spirál a více stringů, které se pak přepnutím spojí paralelně do jednoho a všechny například 3 samostatné, jdou pak do jednoho velkého propojeného stringu na Victron 250/100.

To se nyní chystá i na ten giga kotel - tedy pokud to zas nezměnili - na 120kWp najednou.
Teoreticky se pak budou topné tyče postupně odpojovat od vrchu dolů a přepínat na nabíjení baterií.
Je to řešení Logitex, není to DC SSR relé.

Protože koupili 400Wp panely ,,v akci" na celkem 240kWp (600kusů) - samozřejmě mají ne-ideální napětí a tak bylo snažší vyměnit spirály v TPK.
Takže jsem jel 800km měnit spirály.
Nyní tam jsou spirály na míru přesně pro panely - tj. DC170V-2000W na kus. 20 x TPK po 6kW = 120kW :lol:
Naprosto ideální výkon versus panely a na 100% využitá energie z FV.

Stejně tak to bude asi 20ks Victron 250/100 pokud to zase nezměnili na jinou variantu - to se mě ale nijak netýká - já řeším jen to, co bude dělat ohřev vody a jestli to spolu bude kamarádit ;)

LX-Hybrid DC120kW+AC96kW.jpg
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Celkem 7,4kWp a dále roste.
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
jankre
Příspěvky: 31
Registrován: ned srp 27, 2023 9:42 am
Lokalita: Zlín
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1900
Kapacita baterie [kWh]: 2,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlín

Re: Vytěžování Victron

Příspěvek od jankre »

JirkaE píše: ned říj 20, 2024 5:43 pm To se nyní chystá i na ten giga kotel - tedy pokud to zas nezměnili - na 120kWp najednou.
Teoreticky se pak budou topné tyče postupně odpojovat od vrchu dolů a přepínat na nabíjení baterií.
Je to řešení Logitex, není to DC SSR relé.
Tak to je ale megainstalace! Ten Logitex má předpokládám nějakou svoji logiku odpínání panelů/spirál.
Já to zase nechci extra komplikovat, dokonce jsem to tak i zkusmo zapojil - tedy s vypínáním SmartSolaru v aplikaci. Pokud to náhodou nechám obojí, tak to samozřejmě nevyzpytatelně jede buď jedno nebo druhé. Buď nenajede Oplocký (protože mu Victron sebral proud z panelů do baterky) nebo jede Victron skoro jako "noc", protože na něj zbývá málo. Záleží, co se zaplo jako první.
Tedy chápu (viz: viewtopic.php?p=244736) že to nebude fungovat.
Jde mi o to, zvolit variantu odpojení:
1. oba MPPT zůstávají připojeny ke stringu, jeden (v danou dobu nepotřebný) má vypnutou (buď hw nebvo sw) výrobu
2. string se kontaktně nebo bezkontaktně přepíná (ev. se nějakým zpožděním) k jednomu z MPPT regulátorů a následně ho spustí.
První způsob mi přijde jednodušší, ale nechci si něco odpálit vzájemným projojením...
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 506
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25+0,9kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vytěžování Victron

Příspěvek od JirkaE »

jankre píše: ned říj 20, 2024 6:31 pm
Ten Logitex má předpokládám nějakou svoji logiku odpínání panelů/spirál.
Jedinou logikou je termostat pro TPK, jinak jede od rána do večera, pokud nepřijde jiný druh vypnutí / přepnutí - například prioritního zařízení.
jankre píše: ned říj 20, 2024 6:31 pm Jde mi o to, zvolit variantu odpojení:
1. oba MPPT zůstávají připojeny ke stringu, jeden (v danou dobu nepotřebný) má vypnutou (buď hw nebvo sw) výrobu
2. string se kontaktně nebo bezkontaktně přepíná (ev. se nějakým zpožděním) k jednomu z MPPT regulátorů a následně ho spustí.
První způsob mi přijde jednodušší, ale nechci si něco odpálit vzájemným projojením...
Už to chápu, jak to asi myslíš - něco jako dva kontakty Remote - buď je zapnutý jeden, nebo druhý, nikdy ne oba, ale string jako takový není potřeba odpojovat.. ???

Hm... Na tom něco je :yes:
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Celkem 7,4kWp a dále roste.
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
jankre
Příspěvky: 31
Registrován: ned srp 27, 2023 9:42 am
Lokalita: Zlín
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1900
Kapacita baterie [kWh]: 2,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlín

Re: Vytěžování Victron

Příspěvek od jankre »

JirkaE píše: ned říj 20, 2024 6:45 pm Už to chápu, jak to asi myslíš - něco jako dva kontakty Remote - buď je zapnutý jeden, nebo druhý, nikdy ne oba, ale string jako takový není potřeba odpojovat.. ???
Ano, Victron má Remote kontakt, Oplocký má taky zap/vyp svorku. Panely by zůstaly připojené.
Nějakou logiku kolem bych už vymyslel (používám zatím eWelink/Tuya k jednodušším scénám kolem FVE a TČ) anebo to Cerbo se senzorem.
Vím, že v klasické instalaci s měničem bych to asi neřešil a měl opačný problém = výroba pro dům z FVE a ev. přebytky do TUV, ale tam zatím nejsem.
Jen si to nechci odpálit hned při prvních pokusech...
FRSO
Příspěvky: 2380
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Vytěžování Victron

Příspěvek od FRSO »

JirkaE píše: ned říj 20, 2024 6:45 pm
jankre píše: ned říj 20, 2024 6:31 pm
Ten Logitex má předpokládám nějakou svoji logiku odpínání panelů/spirál.
Jedinou logikou je termostat pro TPK, jinak jede od rána do večera, pokud nepřijde jiný druh vypnutí / přepnutí - například prioritního zařízení.
jankre píše: ned říj 20, 2024 6:31 pm Jde mi o to, zvolit variantu odpojení:
1. oba MPPT zůstávají připojeny ke stringu, jeden (v danou dobu nepotřebný) má vypnutou (buď hw nebvo sw) výrobu
2. string se kontaktně nebo bezkontaktně přepíná (ev. se nějakým zpožděním) k jednomu z MPPT regulátorů a následně ho spustí.
První způsob mi přijde jednodušší, ale nechci si něco odpálit vzájemným projojením...
Už to chápu, jak to asi myslíš - něco jako dva kontakty Remote - buď je zapnutý jeden, nebo druhý, nikdy ne oba, ale string jako takový není potřeba odpojovat.. ???

Hm... Na tom něco je :yes:
Pokud pojede vždy jen jeden mppt, tak se nemá to ovlivňovat, prostě budou mít oba jen napětí na vstupu, ale výroba by měla být galvanicky oddělená.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.9.2024 11500kWh
cipis
Příspěvky: 5100
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Vytěžování Victron

Příspěvek od cipis »

Ridit FVE a TC necim, co je zavisle na internetu a cinskem cloudu, neni zrovna to nejrozumnejsi reseni.
Cerbo se senzorem bude rozhodne lepsi varianta.
jankre píše: ned říj 20, 2024 7:09 pm Nějakou logiku kolem bych už vymyslel (používám zatím eWelink/Tuya k jednodušším scénám kolem FVE a TČ) anebo to Cerbo se senzorem.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 5 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
jankre
Příspěvky: 31
Registrován: ned srp 27, 2023 9:42 am
Lokalita: Zlín
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1900
Kapacita baterie [kWh]: 2,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlín

Re: Vytěžování Victron

Příspěvek od jankre »

cipis píše: ned říj 20, 2024 8:34 pm Ridit FVE a TC necim, co je zavisle na internetu a cinskem cloudu, neni zrovna to nejrozumnejsi reseni.
Souhlas, není to určitě moje konečné řešení. Mají sice už i variantu s lokálním serverem na LAN, ale toto byl jeden z důvodů, proč jsem si začal s Victronem a VRM. Snad se mi podaří využít jeho možnosti.
Jak říkám učím se, pár lowcost regulátorů jsem pořídil a zase prodal, olovo koupil, zničil a prodal do sběru (finanční efektivita 10:1 :lol: )
Victrony beru taky z druhé ruky, takže zase tak nekrvácím...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek