Porucha FVE - hledám někoho kdo zkusí zjistit příčinu

Hledáte schopného elektrotechnika, programátora, návrháře projektů, montéra, realizátora vašeho projektu nebo někoho jiného? Máte volná pracovní místa, hledáte lidi.
Uživatelský avatar
PanNikdo
Příspěvky: 4
Registrován: úte říj 15, 2024 1:03 pm
Lokalita: Dobříš

Porucha FVE - hledám někoho kdo zkusí zjistit příčinu

Příspěvek od PanNikdo »

Dobrý den,

máme - 2x měnič Axpert king II á 5kw, + LiFePO4 viz příloha.

Vše bezproblému rok fungovalo, až měniče nahlásili chybu F80 -restartoval jsem měniče i baterii, po restartu chyba zmizela a vše se zdálo v pořádku - bohužel měniče pracovali jen na baterii až do uplného vybití - nyní baterie ukazuje 44v, měniče pracují z panelů i ze sítě, ale vůbec "nevidí" baterii tzn až na prázdnou baterii se vše ostatní zdá být v pořádku.

Firma co montovala již neexistuje proto zkouším sehnat klidně šikovného kutila , který za peníze zkusí najít příčinu..

Lokalita Dobříš.
velmi děkuji
baterie.jpg
Dagus
Příspěvky: 1983
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Porucha FVE - hledám někoho kdo zkusí zjistit příčinu

Příspěvek od Dagus »

Cituji:"Chyba F80 nemůže nastat pokud bych provozoval měnič solo.
Tedy testování v režimu solo nemá smysl.
Neboť je to specifická chyba komunikace mezi měniči v parallením nebo třífazovém provozu.
Je to chyba komunikace sběrnice CAN.
V paralelním provozu jsou oba měniče propojeny dvěma datovými kabely a dvěma analogovými kabely pro sdilení měření proudu.
Chyba F80 jde odstranit když nastane jen tvrdym restartem celého měniče.
Tzn. odpojit všechna napětí co do něj jdou.
Napsal jsem to zjednodušeně.
Samozřejmě musím jít shodit odpínače na přívodu od panelů (ty mám venku na podružném rozvaděči u panelů), pak shodit přívodní jistič od čezu (domovní rozvaděč venku) a nakonec odpojit vypínači obě baterky u měničů (jsou paralelně. každá má ale svůj vypínač). A pak v obraceném pořadí zas nahodit. Že bych něco z toho provozoval bez jištění by mě ani nenapadlo.
A nijak jsem se o tom nezmiňoval neb mě to přijde samozřejmé.
Jen tohle postupné nahazování a shazování z rodiny asi krom mě nikdo nedá.
Navíc ve správném pořadí. Tzn poslední odpojuji baterky a první je připojuji."

Ta chyba je celkem známá, když dáš do googlu axpert 2 f80 najde ti to mnoho informací k tomu. Kdyby jsi měl chuť se do toho trochu vrtat.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Uživatelský avatar
PanNikdo
Příspěvky: 4
Registrován: úte říj 15, 2024 1:03 pm
Lokalita: Dobříš

Re: Porucha FVE - hledám někoho kdo zkusí zjistit příčinu

Příspěvek od PanNikdo »

Ano, přesně tak jsem to udělal (včetně odpínačů panelů tzn do uplného zhasnutí měničů) chybu už nehlásí.. Problém je, že se to celé chová, jako by baterie neexistovala přitom energie z ní za noc zmizela , ale ráno už nenabila tak jako obvykle..

Jde mi o to, že nevím co je rozbité zda baterie nebo měniče.. Měniče pracují normálně chybu nehlásí (mimo nízké napětí baterie) Baterie žádnou chybu nehlásí jen je vybitá 44Volt a vůbec nenabíjí. Když spustím nějaký silnější spotřebič třeba bojler měniče začnou ihned jako obvykle bezproblému vyrábět potřebný výkon tedy vše se tváří , že je v pořádku, "jen" to nenabíjí baterku.. děkuji
betmen
Příspěvky: 378
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Porucha FVE - hledám někoho kdo zkusí zjistit příčinu

Příspěvek od betmen »

bateriu mas cez CAN spojenu s menicmi? nemohla ti daka SW chyba vypnut nabijanie priamo na BMS?
inac z toho co som nasiel na nete, tak odporúčajú ludia proti chybe F80 zjednotit verziu FW v menicoch, ak mas nahodou rozdielne verzie.
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo
Uživatelský avatar
PanNikdo
Příspěvky: 4
Registrován: úte říj 15, 2024 1:03 pm
Lokalita: Dobříš

Re: Porucha FVE - hledám někoho kdo zkusí zjistit příčinu

Příspěvek od PanNikdo »

betmen píše: čtv říj 17, 2024 7:13 pm bateriu mas cez CAN spojenu s menicmi? nemohla ti daka SW chyba vypnut nabijanie priamo na BMS?
inac z toho co som nasiel na nete, tak odporúčajú ludia proti chybe F80 zjednotit verziu FW v menicoch, ak mas nahodou rozdielne verzie.
Ano propojeno přes CAN , ale bohužel mé schopnosti končí v "hard reset" celého systému , právě proto scháním někoho kdo by např přehrál software - rád za to zaplatím , ale bohužel sám to neumím..
dusanmsk
Příspěvky: 377
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Porucha FVE - hledám někoho kdo zkusí zjistit příčinu

Příspěvek od dusanmsk »

Neviem nic o axpertoch a tejto situacii, len ma napadlo pozriet na ake napatie je nakonfigurovane nabijanie. U inych menicov som totiz videl ze pri chybe a pade do defaultu chcu krmit baterky 12V, coz by sa presne tak mohlo prejavovat, ze to sice nejak funguje, ale baterky to nenabije.
Pokial sa nikto z fora neozve, tak by sa mozno k honorovanej osobnej navsteve nechal ukecat Amperak. Za pokus to stoji a axperty pozna.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
bokser01
Příspěvky: 1515
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 13,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Porucha FVE - hledám někoho kdo zkusí zjistit příčinu

Příspěvek od bokser01 »

A když si baterie nevšímá, nemohlo dojít na BMS k odpojení baterie? 44V je docela nízko a nedivil bych se kdyby to BMS vypla, na kontaktech baterek naměříš napětí? Nebo je vidí i měnič včetně napětí ale jen nenabíjí? To by opět odpovídalo nějakému stavu odpojení BMskou...
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 13,4KWh lifepo4 (2X 8S 280Ah EVE), Celek tedy 7770Wp :yes:
Uživatelský avatar
PanNikdo
Příspěvky: 4
Registrován: úte říj 15, 2024 1:03 pm
Lokalita: Dobříš

Re: Porucha FVE - hledám někoho kdo zkusí zjistit příčinu

Příspěvek od PanNikdo »

dusanmsk píše: čtv říj 17, 2024 9:15 pm Neviem nic o axpertoch a tejto situacii, len ma napadlo pozriet na ake napatie je nakonfigurovane nabijanie. U inych menicov som totiz videl ze pri chybe a pade do defaultu chcu krmit baterky 12V, coz by sa presne tak mohlo prejavovat, ze to sice nejak funguje, ale baterky to nenabije.
Pokial sa nikto z fora neozve, tak by sa mozno k honorovanej osobnej navsteve nechal ukecat Amperak. Za pokus to stoji a axperty pozna.
Děkuji za tip, ale vše je nastaveno jak má - kontroloval jsem vše přesně dle pokynu k nastavení.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek