Mikroměnič - Je to možné?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
oko
Příspěvky: 14
Registrován: ned úno 26, 2012 9:49 pm
Lokalita: Mělník
Výkon panelů [Wp]: 16000
Kapacita baterie [kWh]: 70
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Mikroměnič - Je to možné?

Příspěvek od oko »

Má někdo zkušenost, zda jde zapojit do mikroměniče GTB-600, který má dva vstupy (300Wx2), napětí 20-50V (max 52V), proud 12Ax2, POUZE jeden panel cca 550W tak, že se ten jeden panel rozbočí a zapojí do obou vstupů?
Tento hloupý dotaz je proto, že je problém vejít se do rozměru 2300mmx1100m pro dva panely kolem 300W.
Co vy na to?
betmen
Příspěvky: 376
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikroměnič - Je to možné?

Příspěvek od betmen »

podla internetov nepredpokladam, ze by to malo v sebe 2x mppt na 2x 300Wp panel, ale skôr si myslim, ze tie dva pary vstupov budú paralelne spojene.
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo
Valdano
Příspěvky: 389
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikroměnič - Je to možné?

Příspěvek od Valdano »

To co zmiňujete bude cesta dobrá tak akorát k tomu jak si ten měnič zničit. U 550W panelu pravděpodobně narazíte na problém vysokého napětí klidně i přes 55V při vysokém osvitu a nízkém odběru. Proto zřejmě ani výrobce zmíněného měniče nedoporučuje k tomu měniči ty výkonnější panely vůbec připojovat. Výsledkem totiž může být zničený měnič, pokud není stavěný na s rezervou vyšší napětí. Měnič stavěný na max. vstupní napětí okolo 50V je vhodný spíše na panely s nižším napětím jako jsou obvykle ty 300W.
Mex
Příspěvky: 790
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Mikroměnič - Je to možné?

Příspěvek od Mex »

Píšou, že to má 2 MPPT trackery.
Otázkou je, jestli to vadí.
Skoro bych řekl, že připojit jeden panel na oba vstupy paralelně by nemuselo vadit.
Valdano
Příspěvky: 389
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikroměnič - Je to možné?

Příspěvek od Valdano »

U 550W panelu pravděpodobně narazí na již zmíněný problém vysokého napětí klidně i přes 55V při nízkém odběru, a to dle mého názoru u měniče s tak nízkým vstupním napětím jako je GTB-600 vadit bude. Leda by našel nějaký 550W panel s VOC tak maximálně do 40V při 25C. Při přepočtu pro nižší teploty se tak při nízkých odběrech dostane pod 50V, ale provozovat to na hranici 50V je opravdu riskantní.
Mex
Příspěvky: 790
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Mikroměnič - Je to možné?

Příspěvek od Mex »

Na webu výrobce píše max. Voc 60V. Do toho se asi i s panely se 72 buňkami vejde. V zimě sice celkem na těsno, ale ona ta hranice zase nebude tak ostrá. A kolik dní je u nás -20°C a nulový odběr elektriky.

Já se na zimu chystám přidat do současného stringu se 13 panely 570Wp další 4 kousky. Takže už taky teoreticky přelezu 1000V Voc.
Ale moc nevěřím tomu, že se potká situace velké zimy, silného slunce a nulové spotřeby. V zimě bude měnič zatížený minimálně nabíjením baterek, které po noci budou určitě prázdné.
Valdano
Příspěvky: 389
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikroměnič - Je to možné?

Příspěvek od Valdano »

Asi máte na mysli jiný měnič a jiného výrobce, protože já vidím na webu výrobce měniče GTB-600 "Maximum Input Voltage 50V". Na přepětí u 550W panelu přes 50V pak stačí klidně i 0 až -10C a nízký odběr byť třeba jen krátkodobě. Odběr nemusí být úplně nulový, protože napětí jde u podobných panelů přes 50V klidně i při nízkých odběrech okolo např. 1A.
Mex
Příspěvky: 790
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Mikroměnič - Je to možné?

Příspěvek od Mex »

Je to možné.
Na mě vyskočilo tohle: https://www.enfsolar.com/pv/inverter-datasheet/12675
Původní tazatel žádný odkaz nedal, což je obvyklá chyba.
betmen
Příspěvky: 376
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikroměnič - Je to možné?

Příspěvek od betmen »

Mex píše: úte říj 15, 2024 3:23 am Píšou, že to má 2 MPPT trackery.
Otázkou je, jestli to vadí.
Skoro bych řekl, že připojit jeden panel na oba vstupy paralelně by nemuselo vadit.
evidentne kopia kopie https://www.google.com/url?sa=t&source ... 83y5pQFAD nema 2 MPPT (aspon som si nic take nevsimol) a je podla tohoto akoze datasheetu do 55V.

cina neprekvapuje a papier znesie :)
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo
oko
Příspěvky: 14
Registrován: ned úno 26, 2012 9:49 pm
Lokalita: Mělník
Výkon panelů [Wp]: 16000
Kapacita baterie [kWh]: 70
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikroměnič - Je to možné?

Příspěvek od oko »

Díky za názory, celé to vzniklo tím, že jsem si nevšiml jaké má max napětí panel, který jsem připojil. Po nainstalování aplikace to ukazovalo, že panel dává 63V a to už bylo mimo rozsah vstupu. Ale měnič to přežil. Budu muset změřil zda jsou vstupy jen paralelně spojené nebo to má dva MPPT trackery. To v manuálu nepíšou.
Odkaz jsem nedával, protože jsem měnič koupil z obchodu RBO (rakve biče olejovky), tam popis nebyl.
Mex
Příspěvky: 790
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Mikroměnič - Je to možné?

Příspěvek od Mex »

K tomu je nějaká aplikace pro monitoring, ne?
Tak pokud by to mělo 2 nezávislé trackery a měniče, zřejmě by v té aplikaci byly vidět 2 údaje, za každou stranu samostatně.
Pokud tam bude jen jeden společný, tak to zřejmě má jenom 1 měnič.

Pokud to má jenom 1 měnič tak je to trochu zklamání.
Firmy, které to prosazují, to pozicují jako lepší náhradu optimizérů. Tak jsem si vždy myslel, že to má automaticky tolik nezávislých MPPT, jaký počet přípojných místo pro panel to má. Pokud ale i drahý mikroměnič se 4 vstupy obsahuje jen 1 měnič, tak je to celkem o ničem.
Pak jsem rád, že se tady to vlákno objevilo. Aspoň vím, že tohle není směr, který by pro mě mohl být zajímavý.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 471
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25+0,9kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikroměnič - Je to možné?

Příspěvek od JirkaE »

Teď je ještě otázka, jestli lze bez ,,rozborky" říct, jestli to není spojené až za tím měřením... :lol:

Screenshot_20241015-143532_NEPViewer.jpg

K čemu se to hodí - pokud je tam více - nebo jen jeden MPPT - mohu se zeptat ?
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Celkem 7,4kWp a dále roste.
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
Mex
Příspěvky: 790
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Mikroměnič - Je to možné?

Příspěvek od Mex »

JirkaE píše: úte říj 15, 2024 2:54 pm Teď je ještě otázka, jestli lze bez ,,rozborky" říct, jestli to není spojené až za tím měřením... :lol:
Screenshot_20241015-143532_NEPViewer.jpg
K čemu se to hodí - pokud je tam více - nebo jen jeden MPPT - mohu se zeptat ?
No vida. To je aplikace k tomuto měniči nebo je to něco úplně jiného?
Pak by to vypadalo na 2 nezávislé, což by bylo fajn.
Nejlepší by bylo, kdyby to ukazovalo i napětí panelů, a to nezávisle pro každý vstup.

Ten dotaz byl na mě?
Pokud má má více MPPT trackerů a měničů, tak je to podle mě naprosto ideální superoptimizér.
Každý panel by dodal na společnou hromádku maximum toho, co je schopný ze sluníčka pochytat.

Navíc tím, že je to on-grid řešení all-in-one, tak je i instalace maximálně jednoduchá.
Na střechu 4 panely, nevadí, že jsou kolem komína, který každou chvíli stíní jinému z panelů.
Za to jenom jednoduchá krabka s přepěťovkami a rovnou to píchnout do zásuvky někde v podkroví, takže ani žádné složité tahání kabeláže.
Výstup jede na rozumném napětí 230V, takže ztráty na kabelech už nebudou jinak dramatické.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 471
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25+0,9kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikroměnič - Je to možné?

Příspěvek od JirkaE »

Mex píše: úte říj 15, 2024 3:15 pm
JirkaE píše: úte říj 15, 2024 2:54 pm Teď je ještě otázka, jestli lze bez ,,rozborky" říct, jestli to není spojené až za tím měřením... :lol:
Screenshot_20241015-143532_NEPViewer.jpg
K čemu se to hodí - pokud je tam více - nebo jen jeden MPPT - mohu se zeptat ?
No vida. To je aplikace k tomuto měniči nebo je to něco úplně jiného?
.
.
.
Ten dotaz byl na mě?
Ano, aplikace přímo pro měnič, ale evidentně je univerzální, pro více různých zařízení.

Ano, dotaz na tebe, neměl jsem tušení, kam tím míříš :)

A po třetí ano, to je pravda, viz moje testovací otočení balkonovky na JV a čistý Z, jede pak menším výkonem ale od rána do večera.
Ale stejně bych asi paralelní propojení panelů - za tím měřením - bez rozborky nepoznal.

Zkoušel jsem připojit variantu 2kW mikroměniče za přídavný termostat bojleru, šlo to bez přetoků, ale je to 1/2 dne nevyužité.

S přepínačem na jiné zařízení v domácnosti, které je denně stejně potřebné, jako bojler, by to bylo krásně využité i bez baterie.

Pokud už někdo takové spotřebiče stejně jede ze sítě, musí to být za den pak giga úleva ve spotřebě.
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Celkem 7,4kWp a dále roste.
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
Kostěj
Příspěvky: 652
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikroměnič - Je to možné?

Příspěvek od Kostěj »

JirkaE píše: úte říj 15, 2024 3:34 pm Ale stejně bych asi paralelní propojení panelů - za tím měřením - bez rozborky nepoznal.
Bez rozborky asi nejlépe pomocí 4 Y propojek, připojit dva panely přes ně a volné konce využít pro měření napětí. Jeden panel trochu zastínit/natočit a hned se uvidí, zda bude napětí stejné (=1MPPT), nebo různé (=2xMPPT). Nebo otevřít krabičku na panelu a měřit tam, teda pokud není zapěněná.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 471
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25+0,9kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikroměnič - Je to možné?

Příspěvek od JirkaE »

Kostěj píše: úte říj 15, 2024 3:56 pm
JirkaE píše: úte říj 15, 2024 3:34 pm Ale stejně bych asi paralelní propojení panelů - za tím měřením - bez rozborky nepoznal.
Bez rozborky asi nejlépe pomocí 4 Y propojek, připojit dva panely přes ně a volné konce využít pro měření napětí. Jeden panel trochu zastínit/natočit a hned se uvidí, zda bude napětí stejné (=1MPPT), nebo různé (=2xMPPT). Nebo otevřít krabičku na panelu a měřit tam, teda pokud není zapěněná.
Ano, díky, zítra to mohu otestovat. Podám zprávu :D
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Celkem 7,4kWp a dále roste.
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
oko
Příspěvky: 14
Registrován: ned úno 26, 2012 9:49 pm
Lokalita: Mělník
Výkon panelů [Wp]: 16000
Kapacita baterie [kWh]: 70
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikroměnič - Je to možné?

Příspěvek od oko »

Má teda někdo praktickou zkušenost, zda lze zapojit jeden panel do obou vstupů? To tu nějak zapadlo.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek