Pylontech

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Uživatelský avatar
el_salvadore
Příspěvky: 165
Registrován: pon led 28, 2019 8:39 pm
Lokalita: Považská Bystrica
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pylontech

Příspěvek od el_salvadore »

Zdravim pani, zvazujem poskladat 35kWh (740Ah) ulozisko z 10x PYLONTECH US3000C naskladanych do 32U rack serverovej skrine s tym, ze vynecham ventilacne medzery medzi modulimi a pod jednotlive moduly (resp. pod kazdy druhy(?)) podlozim vyhrievacie podlozky (napr. tie na klicenie semien: https://t.ly/n60Ef), s potrebnou regulaciou. Takyto aku pack bude umiestneny v nevyhrievanom pivnicnom priestore (teplota v lete max 25°C) a zatazovany max ~0,2C (160A) nabijacim/vybijacim vykonom takze nepredpokladam ze by dochadzalo k prehrievaniu, skor bude potrebne vyhrievanie kedze v zime klesa teplota v danom priestore na cca 5°C ( extremne aj na 3°C). Neriesil tu niekto nahodou nieco podobne?
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x3,5kW (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120)
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Pylontech

Příspěvek od mgx »

mam par podobnych ulozisk, je to o instalacii u teba doma?

1) skrina U32 je blbost=treba ist rovno do U42
2) ziadne vyhrievacie podlozky ti netreba. v podobnych priestoroch je cca 5c, baterky sa vyhreju sami. ak aj nie, jeden vyhrievaci kabel s aktuatorom na bocnej strane rack-u. Raytherm/shelly s riadenim napr.
3) urobil by som prepocet na alternativne riesenie CATL/EVE a custom BMS. BMS s vyhrievanim viem dodat. BMS ma pylontech protokol, takze pre menic sa javi ako pylontech.
mopadzi
Příspěvky: 1043
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pylontech

Příspěvek od mopadzi »

blbý je, že pokud BMS si zaloguje vyšší teplotu než je povolená tak Ti padá záruka
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Pylontech

Příspěvek od mgx »

Ak udrzim teplotu bateriek v rozmedzi stanovenych vyrobcom (povedzme 0-40), zaruka plati. BMS ma nezaujima, vyrobil som ju ja a zaruku drzim ja. Viem ze v teplotach -20+50 funguje OK. Zaklad je pri teplote pod 5c pustit vyhrievanie/balancovanie, pri teplote pod 0C spustit externe vyhrievanie, pri teplote -5C alarm a baterku odstavit. Detto +30 ventilator1, +35 pomocny ventilator, +40 alarm/stop.

Ze to funguje su 2 prilozene grafy:

1) 850mnm - nevykurovany zahradny domcek
BMS_LOMNICA.png
2) 250mnm - nevykurovana garaz
BMS_KUCHYNA.png
mopadzi
Příspěvky: 1043
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pylontech

Příspěvek od mopadzi »

myslím tím samozřejmě BMS Pylontechu....
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Pylontech

Příspěvek od mgx »

pri BMS pylontechu samozrejme nesmies prekrocit teploty definovane vyrobcom. V pivnici IMHO ziadnu regulaciu ani netreba, na zimu rack zavries, na leto otvoris a urobis si nejaky ZIGBEE/WIFI senzor, ktory ti posle SMS pri teplote pod 5c/0c a nad 25c/30. Prve hodnoty sluzia vyslovene na to, aby si vedel, ze dany senzor zije. Ak urobis svoje riesenie, mozes aj pustat ventilator (stage1/2) alebo zapinat vyhrievanie. V 90% pripadoch to nutne nie je.
dusanmsk
Příspěvky: 367
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pylontech

Příspěvek od dusanmsk »

MGX popises tu tvoju bms? zvazujem, ci rozsirovat moje 2xUS5000 na 4xUS5000, alebo prve dva predat pod cenu a poskladat si za podobny peniaz vlastne ulozisko mimo dom do nejakej zateplenej krabice.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1627
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Pylontech

Příspěvek od TomHC »

Za pár hodín sa dá naprogramovať Pylontech protokol na ľubovoľnú BMS s komunikáciou ;)
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome 01/2023 -> 09/2024 = 7.9 MWh AC
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 507
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Pylontech

Příspěvek od mgx »

Nie je to moja BMS - je to stuartova DIYBMS - uz to bola popisovana. Par ludi ju aj tu pouziva. U mna je len zopar minoritnych zmien, ktore nestoja za uvahu (napr. len kvoli lahsiemu osadzovaniu)

Tu je projektovy web, ak vies po anglicky, kukni si videa pripadne mrkni stranku

https://github.com/stuartpittaway/diyBMSv4ESP32

Ak je zaujem, mozem dakedy pocas zimnych noci urobit nejake video (co a ako). V zasade sa "system" sklada z nasledujucich komponentov (platne ku dnesnemu dnu)

1) control-board = aktualne vo verzii 4.61 - osadena ESP32 - web interface, display, 2x externe rele, RS485 pre pripojenie externeho shuntu alebo interne obvody s INA228 pre 50mv SHUNT pri napati battery packu do 80V (tzn. low-voltage packy). Aktualne podporuje max 4 banky a 128S (tzn. max 4x32S). S externym shuntom RS485 je NAPATIE neobmedzene
podporuje PYLONTECH/VICTRON BMS protokoly
2) battery boardy pre jednotlive clanky. Bud pouzijes pre kazdy clanok 1 battery board (cell-board), verzie 4.21, 4.4,4.5 alebo pre 16S jeden kombinovany (4.9, pasivny, aktivny s ventilatorom).
3) shunt - pouzijes stuartov s RS485, alebo hocico s RS485 (VICTRON?) alebo pouzijes interny na boarde 4.61 so shuntom (napr, ja mam murata 500A/50mv)


Poviem rovno, toto riesenie je cenovo NAD cenou beznej cinskej BMS, ale mas k nemu zdrojaky a vies ho hocikedy nakonfigurovat ako chces (ak chces). NIe je to black-box.Nevyhoda je ze to chce vediet hrat sa s citlivou elektronikou, nie je to rozhodne pre kazdeho. Na druhej strane, pylontech protokol dnes podporuje kazda druha BMS a ak ides po cene a easy-going, zvol radsej napr. SEPLOS.

"Stare U3000/U5000" by som rozhodne nepredaval a nechal to tak, novy battery system zapojis paralelne a oba si ziju vedla seba. Aspon u mna to tak bez problemov funguje.Pri rozkliku v STUDERi vidim akoby dve baterky (prva je pylontech pack a druha je DIYBMS pack). Obe nezavisle, obe s vlastnym istenim, ale spolocnym CAN-busom. Druha moznost je urobit druhu baterku "hlupu" bez CAN komunikacie (len monitoring/balancing). Aj to mi doma viac ako 5 rokov bezalo bezproblemovo.
dusanmsk
Příspěvky: 367
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pylontech

Příspěvek od dusanmsk »

Ako potom na takychto paralelnych packoch funguju tie fazy nabijania (float, absorb,...) atd? Ved to by tie packy museli byt identicke, nie?
Nehovoriac o tom, keby druhy pack bol 16S, to by vlastne nikdy nedosiel na 100% kvoli pylontechom a bms-ka by nemala prilezitost balancovat, nie?
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
Uživatelský avatar
el_salvadore
Příspěvky: 165
Registrován: pon led 28, 2019 8:39 pm
Lokalita: Považská Bystrica
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pylontech

Příspěvek od el_salvadore »

@MGX, vdaka za obsirnu odpoved, je tam toho viac preco zvazujem ist touto cestou, ale skúsme po poriadku:
mgx píše: pát říj 04, 2024 9:46 am mam par podobnych ulozisk, je to o instalacii u teba doma?
- ano, je to pre moj system, pribudol do rodiny PHEV s 10kWh aku a sucasny pack (14kWh - 4xUS3000C) je uz akosi malo pokial v prechodných obdobiach nesvieti a energiu treba preliat na nejake to jazdenie, takisto pokial tam ma byt nastavene nejake rozumne DoD (momentalne vyuzivam 30-95% kapacity)
- Problem ale nastava hlavne v kritickych (zimnych) obdobiach ked dlhsie nesvieti a AKU nema co zohriat vlastnou aktivitou (nabijanie/balancoovanie). Pri spominanych 3°C v pripade prudovych spiciek pylony spadnu do chyby bez ohladu na SoC, nasleduje auto restart a kedze 2xXTM4000 maju tiez velky prudovy odber pri naslednom restarte systemu sa situacia opakuje az kym nezasiahnem a manualne ich (menice) nespustim postupne po jednom s pomalym nabijanim kapacitorov.
mgx píše: pát říj 04, 2024 9:46 am 1) skrina U32 je blbost=treba ist rovno do U42
- vies prosim ta blizsie zdovodnit toto tvrdenie? Ja som si totiz uz danu skrinu zaobstaral a z rad by som ju vyuzil aj z inych (priestorovych) dovodov. Tych 10 tehiel by tam malo ako tak vojst. V krajnom pripade pojde iba 9.
mgx píše: pát říj 04, 2024 9:46 am 2) ziadne vyhrievacie podlozky ti netreba. v podobnych priestoroch je cca 5c, baterky sa vyhreju sami. ak aj nie, jeden vyhrievaci kabel s aktuatorom na bocnej strane rack-u. Raytherm/shelly s riadenim napr.
- Toto riesenie s podlozkami je celkom popularne na victron fore a prislo mi to ako fajn riesenie ohrievat (malym) vykonom cielovu hmotu ako ju hriat vyssim vykonom a salanim. Tiez som zastanca rieseni kedy je "menej" lepsie, doposial pivnica nebola zateplena a teplota tam vedela spadnut na tie 2-3°C ak boli vonku minusove teploty. Tento rok som ju ale zateplil (15cm XPS) tak uvidim ako sa to bude spravat.
mgx píše: pát říj 04, 2024 9:46 am 3) urobil by som prepocet na alternativne riesenie CATL/EVE a custom BMS. BMS s vyhrievanim viem dodat. BMS ma pylontech protokol, takze pre menic sa javi ako pylontech.
- pred touto volbou som stal na uplnom zaciatku a zvolil som cestu hotoveho riesenia hlavne koli dovodom ktore uvadzas nizsie (pracnost=cas a hranie sa s citlivou elektronikou) a musim povedat, ze az na spominane vypadky pri nizkych teplotach som spokojny.

Este jedna vec ma zaujala. Hovoris, ze mas riesene vlastne istenie na kazdy pack. Momentalne svoj aku pack neistim (teda istim len na strane menicov, regleru) ale pri 10ks pylontechov by som uz tahal dva pary silovych kablov na DC zbernicu a zavazujem ci v takom pripade uz istenie nevyriesit (pylontech odporuca 120A na string co je v podstate aj max zatazenie prepojovacich kablov)...

Na koniec este uvediem dost dolezity fakt, momentalne system pracuje vyhradne v ostrovnom rezime (absencia el. pripojky) ale v blizkej buducnosti je el. pripojka v plane takze mozno cely problem s prilis nizkou teplotou odpadne pri nevyhnutnom zimnom dobijani na min. stanovenu SoC. (btw, vedel by tento problem osefovat aj samotny studer ekosystem? T.j. ciastocne zvysovat SoC (z DS) na zaklade nizkej teploty AKU?)
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x3,5kW (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek