EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Radar
Příspěvky: 106
Registrován: pon lis 15, 2021 11:05 am

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od Radar »

Majkl píše: stř led 24, 2024 7:26 am Nojo, jenže smyslem balkonovky, jak jí teda chápu já je naprostý opak! Jednoduchá a levná sestava - 2 panely + mikroměnič do zásuvky. Ne plnotučný měniče s limiterem a nedej bože baterkama!
V té jednoduché formě to má obrovský potenciál. Může si to každý koupit v Bauhausu a sám během 1-2 hodin zprovoznit. Toho se ale tradiční výrobci a distributoři bojí?! Takže vymýšlejí takovýhle "prasopsy", aby co nejvíc lidí odradili.
Žádná legislativa pojem "balkonovka" nezná, pouze se to jaksi vžilo a ta hranice 800W vznikla někde v EU, nejspíš na popud potřeby legalizovat snad plošněji rozšířené DIY balkonové elektrárny v Německu.
Prostě rozlišuje zdroje do 800W a nad 800W...

Že si distributor vymiňuje právo o tom zařízení, paralelně připojeném k DS, alespoň vědět, to je, myslím, v pořádku.
V případě masovějšího rozšíření i taková zařízení dokážou potenciálně dodat větší výkon.

Na rozdíl od ostatních výroben, u zdroje do 800W neplatí podmínka změny sazby na min D02d, pokud je na objektu D01d (CO1d) ...

Jak budou řešit přetoky (je jedno, jaký máte ELM dnes, v relativně dohledné době začnou stejně s plošnou výměnou za průběhové měření),
to nevím, ale distributor předpokládá, že bude zajištěno, že nebudou. Pokud bude smlouva připouštět (což by měla), že být mohou - bez sankce,
ale samozřejmě i bez nároku je prodat, pak by měl být provoz "bezpečný".

Zda si někdo koupí balkonovku v Baumaxu s mikroinvertorem, musí si přínos a celou ekonomiku věci spočítat sám.
Každý má tu volnoběžnou spotřebu domácnosti jinak.
V obyčejném bytě stejně 2/3 energie bez baterie nevyužije, pokud zrovna netěží bitcoiny, či nevím co :-)

Nepřesnější odpovědi se asi dají získat tím, že se podá ta žádost a vyčká na návrh nové smlouvy...
thesaro
Příspěvky: 23
Registrován: úte čer 29, 2021 11:21 am
Lokalita: Rajhrad

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od thesaro »

Zdravím vespolek, schválení či spíše navědomívzetí balkonkraftwerku alias balkonové FVE u EGd proběhlo zcela hladce do pár dnů od vyplnění webového formuláře. Nejen že mi zůstal můj starý elektroměr, revizi nikdo nechtěl, ale ani fyzicky se tu nikdy nikdo neukázal a nechtěl nic vidět. Prostě až na fakt, že je balkonovka nahlášená a podepsaná nová smlouva o připojení se lautr nic nezměnilo. Dost mě překvapilo že to byla taková brnkačka, čekal jsem, že to bude spíš jako projížďka minovým polem na kole se zavázanýma očima.
rva
Příspěvky: 3849
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od rva »

Starý elektroměr? Pokud ještě ten s kolečkem, tak v pořádku. Pokud už modernější, tak ty jsou schválně nastaveny tak, aby případnou dodávku započítaly do spotřeby a šťastný majitel minielektrárny tak platil za to, že něco posílá distributorovi.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 405
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25+0,9kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od JirkaE »

thesaro píše: pon srp 12, 2024 6:24 pm Zdravím vespolek, schválení či spíše navědomívzetí balkonkraftwerku alias balkonové FVE u EGd proběhlo zcela hladce do pár dnů od vyplnění webového formuláře. Nejen že mi zůstal můj starý elektroměr, revizi nikdo nechtěl, ale ani fyzicky se tu nikdy nikdo neukázal a nechtěl nic vidět. Prostě až na fakt, že je balkonovka nahlášená a podepsaná nová smlouva o připojení se lautr nic nezměnilo. Dost mě překvapilo že to byla taková brnkačka, čekal jsem, že to bude spíš jako projížďka minovým polem na kole se zavázanýma očima.
A jak je vyřešený smluvně ten přetok do sítě ? Může tedy u EGd být ? Nemusí být žádný omezovač nebo dodatečný zařízení pro zabránění přetoků ?

Prosím o zveřejnění více info... o jakou balkonovku se jedná - jestli museli být detaily zařízení - do žádosti / oznámení atd. a co dalšího se vyplňovalo

Díky :yes:
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Celkem 7,4kWp a dále roste.
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
Uživatelský avatar
Nautilus
Příspěvky: 147
Registrován: úte zář 17, 2019 1:37 pm

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od Nautilus »

Obávám se, že přetok bude řešený přesně jak píše rva. Budeš mít malý klidový odběr a z balkonovky půjde celej den do sítě pár set wattů. Na konci dne ti distributor naúčtuje pár kWh jako spotřebu. Klidně i 100 za měsíc. A ty budeš mít radost z balkonovky.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 405
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25+0,9kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od JirkaE »

Nautilus píše: pon srp 12, 2024 8:57 pm Obávám se, že přetok bude řešený přesně jak píše rva. Budeš mít malý klidový odběr a z balkonovky půjde celej den do sítě pár set wattů. Na konci dne ti distributor naúčtuje pár kWh jako spotřebu. Klidně i 100 za měsíc. A ty budeš mít radost z balkonovky.
Tak to se již řešilo v jiném vlákně a já si myslel totéž, jenže opak byl pravdou.

Protože jsem pak hned 800Wp balkonovku doma pustil a měřím 3 způsoby, zjistili jsme, že to s těmi přetoky zas až tak horké není a zas až tak velký ekonomicky nesmysl - balkonovka není.

Mě se s mojí baterií zas až tak nevyplatí, to je fakt, ale bez baterky bych byl se spotřebou i tak velmi výrazně dole a přetoků byla zanedbatelná část.

Otázka je jen ta administrativní část, jaký má elektroměr a jak jsou ty přetoky vyřešený ve smlouvě...
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Celkem 7,4kWp a dále roste.
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
thesaro
Příspěvky: 23
Registrován: úte čer 29, 2021 11:21 am
Lokalita: Rajhrad

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od thesaro »

JirkaE píše: pon srp 12, 2024 7:57 pm A jak je vyřešený smluvně ten přetok do sítě ? Může tedy u EGd být ? Nemusí být žádný omezovač nebo dodatečný zařízení pro zabránění přetoků ?
Prosím o zveřejnění více info... o jakou balkonovku se jedná - jestli museli být detaily zařízení - do žádosti / oznámení atd. a co dalšího se vyplňovalo
Díky :yes:
Přetok do sítě je smluvně daný ve výši 0W. Do žádosti ani nikam jinam se žádné detaily o použitém střídači, typu a množství panelů ani ničem jiném nevyplňují. Jediné co jim stačilo vyplnit ve webovém formuláři byl výkon střídače a instalovaný výkon panelů. V mém případě jsem vyplnil výkon střídače 700W a panelů 800W. To bylo poprvé a zároveň naposled, kdy jsem vůbec nějaké informace o FVE někam zmiňoval.

Fun fact 1: Formulář vás nepustí dál, pokud nevyplníte alespoň nějaké údaje o použitých spotřebičích. Vyřešil jsem to tak, že jsem zaklikl tepelné čerpadlo a do poznámky napsal, že spotřebiče jsou na mé straně beze změny, ale něco jsem vyplnit musel, aby mě formulář pustil dál.

Fun fact 2: Ve formuláři mají online kontrolu v katastru nemovitostí, protože když jsem jako umístěšní výrobny vybral přímo RD kterou máme s mou drahou polovičkou ve spoluvlastnictví, v následujícím kroku byl vyžadován souhlas spoluvlastníka a nešlo pokračovat. Jakmile jsem zadal přilehlou parcelu u které jsem jediným vlastníkem, nic to po mně nechtělo.

Kód: Vybrat vše

Rezervovaný výkon:
Stávající hodnota: 0 kW
Nová hodnota, sjednaná touto smlouvou: 0 kW (1 fáze)
Skutečný instalovaný výkon: 0,8 kW

Způsob připojení zařízení k distribuční soustavě Provozovatele DS:
a) Místo připojení: Místo připojení bude stávající, jako v době připojení odběrného místa.
b) Stručný popis způsobu připojení: Zařízení Žadatele bude připojeno stávajícím způsobem bez úprav.
c) Hranice vlastnictví: Hranice vlastnictví bude stávající, jako v době připojení odběrného místa.
d) Typ měření: Měření bude přímé - typ C.
e) Umístění měření: Měření bude umístěno ve stávajícím odběrném místě Žadatele.
f) Související technická opatření: Zařízení žadatele bude připojeno do stávajících rozvodů žadatele bez úprav distribuční
soustavy.

Doplňující údaje o výrobně elektřiny (dále jen „Výrobna“)
Název Výrobny: FVE XY
Na odběrném místě budou instalovány tyto výrobní moduly:
Typ výrobny: Fotovoltaická
Modul dle PPDS: Nesynchronní
Kategorie výrobního modulu: <nevyplněno>
Výkon střídače/gen. (kW): 0.7
Instalovaný výkon modulu (kW): 0.8
Způsob připojení: Vnořená prostřednictvím OM
Ostrovní provoz: Ostrovní provoz není povolen.
thesaro
Příspěvky: 23
Registrován: úte čer 29, 2021 11:21 am
Lokalita: Rajhrad

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od thesaro »

Pánové, je samozřejmě v pořádku, že řešíme i přetoky, nicméně si položme hypotetickou a pravděpodobně dost kontroverzní otázku: pokud NEMÁ solárník 4Q elektroměr, který by na něj distributorovi prásknul pomalu i číslo slipů každou 1/4 hodinu a má jen obyčejný počítající výrobu do dodávky, je vůbec třeba to nějak hrotit do extrému?

Bavme se těď čistě hypoteticky: mějme střídač, který umí komunikovat s modbus-friendly elektroměrem a dokáže výrobu spolehlivě řídit s přesností na +- pár wattů a rychlostí regulace v řádu sekund. Je takový způsob regulace v odběrném místě dostatečný, pokud není osazeno 4Q elektroměrem a má oficiálně schválenou balkonovku? Za mě ano. Takhle se dá fungovat např. se Solaxem X1 Mini, můžete takhle jet s mikroinvertory Hoymiles + OpenDTU, což jsou věci za pár drobných.
Mex
Příspěvky: 688
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od Mex »

Podle mě ano. Bude to fungovat dokonce líp než ty oficiální balkónové sety.
A pokud to bude regulovat přetoky opravdu slušně (což by třeba ten Solax uměl, ty mikroinvertory neznám), tak i bez povolení by to žádnou škodu v síti neudělalo. Tím ale nikoho k ničemu nenavádím.

Ale za pár drobných mi to nepřijde. Výhodu těch setů jsem předpokládat právě v nízké ceně.
Valdano
Příspěvky: 337
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od Valdano »

Podle aktuálního vyjádření ERU (Energetický Regulační Úřad) jsou všechna zařízení pro přeměnu různých forem energie na elektřinu připojená k DS a umožňující dodávku do DS považována za výrobny i dle legislativy EU tedy i včetně balkonových FVE s výkonem do 800W sice jako tzv. nevýznamná, ale to dle vyjádření ERU v podstatě neznamená, že nemohou být regulována podle energetického zákona (č. 458/2000 Sb.) a na něj navazující vyhlášky ERU (č.16/2016Sb.).

V České republice lze takové výrobny aktuálně legálně připojit dvěma způsoby.

1. Buď pouze na oznámení podle §28 odst. 5 energetického zákona. V tomto případě může provozovatel distribuční soustavy takové oznámení do 30 dnů odmítnout avšak pouze z důvodů, pro které je oprávněn odmítnout připojení výrobny elektřiny do distribuční soustavy podle § 25 odst. 10 písm. a), to je v případě prokazatelného nedostatku kapacity zařízení pro distribuci nebo při ohrožení spolehlivého a bezpečného provozu distribuční soustavy nebo přenosové soustavy.

2. Druhou možností je pak připojit výrobnu podle § 16 vyhlášky č. 16/2016 Sb. o podmínkách připojení k elektrizační soustavě. V případě výroben s výkonem nižším než 800 W je zde stanoveno navíc další zjednodušení, kdy není potřeba měřit impedanci proudové smyčky. Při tomto způsobu připojení nemůže provozovatel distribuční soustavy připojení odmítnout a výrobnu s výkonem nižším než 800 W tak lze připojit vždy. Je ale nutné dodržet podmínku nulového rezervovaného výkonu, tedy omezení „přetoků“ vyrobené elektřiny do soustavy s výjimkou krátkodobých přetoků elektřiny do distribuční soustavy, které slouží pro reakci omezujícího zařízení. Pak je pouze nutné požádat o změnu stávající smlouvy o připojení.
Valdano
Příspěvky: 337
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od Valdano »

JirkaE píše: pon srp 12, 2024 7:57 pm A jak je vyřešený smluvně ten přetok do sítě ? Může tedy u EGd být?
Psal jsem několika dodavatelům elektřiny v ČR (ČEZ, EON, Innogy, PRE) a všichni uvádějí, že u mikrozdrojů do 800W v současné době nepovolují žádné přetoky do DS, a to ani placené ani neplacené. Navíc všichni ještě před připojením k DS vyžadují podání žádosti podle §16 vyhlášky č. 16/2016 Sb. U EDG to bude pravděpodobně stejné.

Pokud si někdo připojí k DS mikrozdroj (např. již zmíněnou balkonovou FVE) bez výše zmíněného oznámení podle §28 odst. 5 energetického zákona a v případě odmítnutí oznámení dodavatelem bez podání žádosti o připojení mikrozdroje podle §16 zmíněné vyhlášky, v takovém případě to je považováno za porušení energetického zákona a může za to být udělena pokuta.

Případ kdy byla pokuta udělena za připojený mikrozdroj do 800W k DS bez uzavřené smlouvy o připojení je uveden v jiném starším tématu. Tady je přímo rozhodnutí ERU k tomu případu a v diskusi na jiném serveru k tomu píšou, že ho to kromě té pokuty 3k Kč stálo ještě navíc 14k Kč za náklady ČEZu tj. dohromady 17k Kč. Přitom majitel toho mikrozdroje také neměl 4Q elektroměr, ale to neznamená, že si jeho dodavatel elektřiny nevšiml dlouhodobě se opakujících přetoků a v souvislosti s tím byla následně udělena i pokuta za provozování mikrozdroje připojeného k DS bez výše zmíněného oznámení i bez sjednání smlouvy o připojení mikrozdroje.
JirkaE píše: pon srp 12, 2024 7:57 pm Nemusí být žádný omezovač nebo dodatečný zařízení pro zabránění přetoků ?
Běžné balkonové FVE obvykle žádný limiter nemají a pokud mají případně nastavitelné omezení pak je obvykle statické tj. neumí reagovat na reálné přetoky do DS dynamicky snížením výkonu. Vzhledem k tomu, že prakticky žádný z dodavatelů elektřiny v ČR v současné době u mikrozdrojů do 800W nepovoluje žádné přetoky tak by si to měl provozovatel příslušného mikrozdoje vyřešit externím limiterem tj. zařízením pro zabránění přetoků v souladu s ustanovením §16 odstavec 2, písmeno b) vyhlášky ERU č. 16/2016 Sb. viz citace níže. Pokud to majitel mikrozdroje není schopen vyřešit v souladu se zmíněným ustanovením v takovém případě by takový mikrozdroj v ČR vůbec neměl připojovat k DS jinak do budoucna riskuje postihy. Podrobnosti k tomu co je považováno za tzv. tolerované krátkodobé přetoky elektřiny do DS, které slouží pro reakci omezujícího zařízení vám upřesní Váš dodavatel elektřiny. Malé jednorázové přetoky zřejmě nikdo řešit nebude.
Vyhláška ERU č. 16/2016 Sb. píše:§ 16 Podmínky zjednodušeného připojení mikrozdroje k distribuční soustavě

(2) Podmínkami připojení mikrozdroje žadatele k distribuční soustavě jsou

b) technické řešení mikrozdroje, které zamezuje dodávce elektřiny do distribuční soustavy v místě připojení, s výjimkou krátkodobých přetoků elektřiny do distribuční soustavy, které slouží pro reakci omezujícího zařízení, ale které nezvýší hodnotu napětí v místě připojení,
Uživatelský avatar
Yardacz
Příspěvky: 2
Registrován: sob srp 03, 2024 6:24 pm
Lokalita: Pardubice

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od Yardacz »

Podal jsem žádost u Čezu, co z toho vlastně vypadne. Po pár dnech volal technik z distribuce, že není problém s připojením, že určitě povolí, ale jestli se mi to vyplatí. Požadují instalaci jako od výrobny, a pro to nejspíš v paneláku na patře nebude v rozvaděči místo. Vypínač FVE, HDO a 4Q měřič.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 405
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25+0,9kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od JirkaE »

Pokud dám ty dvě reálné zkušenosti k sobě, pak mám za to, že nemůže být problém v ČR zcela legálně připojit Modráska, omezit výkon na 795W :)
Protože dělá mini pretoky do 5W na pár vteřin při změně výkonu.

Pokud jde o mě, přešel bych nejdříve k tomu dodavateli, který nevyžaduje zbytečné nesmysly...

Pletu se, uniká mě ještě něco ? :)
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Celkem 7,4kWp a dále roste.
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
Soban
Příspěvky: 3731
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od Soban »

Modrásek jde legálně připojit.... někdo zde ho má oficiálně, aspoň to psal.....
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
Valdano
Příspěvky: 337
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od Valdano »

Soban píše: ned zář 01, 2024 2:54 pm Modrásek jde legálně připojit.... někdo zde ho má oficiálně, aspoň to psal.....
Psal zde někdo kdo to ovšem provozuje bez nutnosti podávat žádost na území Německa a tam k tomu jsou jiná pravidla než v ČR. Někteří to pak mylně vztahují i na území ČR, ale v ČR jsou pravidla jiná.

Podle vyjádření Energetického regulačního úřadu (dále jen ERU) v ČR aktuálně existuji pouze dvě legální možnosti viz výše popsané, které ze zákona a zmíněné vyhlášky musí předcházet připojení tzv. on-grid mikrozdrojů pro přímé připojení k síti s výkonem 0 až 10kW, a to včetně mikrozdrojů tzv. Grid-Free a Grid-Tied. V ČR prostě aktuálně neexistuje výjimka volné instalace on-gridů k DS bez tohoto kroku, a to ani pro systémy s výkonem nižším než 800W. Bez toho se jedná v ČR aktuálně o nelegální připojení on-grid mikrozdroje k DS.

První variantu pouhého oznámení dle §28 odst. 5 energetického zákona aktuálně pravděpodobně všichni dodavatelé odmítají a tudíž zbývá pouze druhá varianta podat žádost podle §16 vyhlášky ERU č.16/2016 Sb.

Případy kdy toto není nutné absolvovat se týkají pouze mikrozdrojů typu off-grid jejichž výstup k DS vůbec není připojen tj. tzv. ostrovní systémy. Pokud tedy někdo nechce podávat žádost dle zmíněné vyhlášky pak by měl zvážit ostrovní mikrozdroj tj. typu off-grid.
JirkaE píše: ned zář 01, 2024 1:23 pm nemůže být problém v ČR zcela legálně připojit Modráska, omezit výkon na 795W :)...
Podle aktuálního vyjádření ERU (Energetický Regulační Úřad) jsou v ČR všechny mikrozdroje s přímým připojením k DS včetně těch s výkonem do 800W považovány za výrobny, a to bez výjimky viz zmíněné vyjádření ERU. Žádný limit 800W pro volné připojení tedy v ČR neplatí na rozdíl od Německa nebo Rakouska. Taková je aktuální realita.
JirkaE píše: ned zář 01, 2024 1:23 pm Pokud jde o mě, přešel bych nejdříve k tomu dodavateli, který nevyžaduje zbytečné nesmysly...
Pokud se najde na území ČR aktuálně nějaký dodavatel, kterému bude stačit jen oznámením dle §28 odst. 5 energetického zákona, které do 30-ti dnů neodmítne jak mu to umožňuje zákon tak bych to považoval za zázrak. Pravděpodobně všichni dodavatelé na území ČR budou aktuálně vyžadovat řešení podáním žádosti podle §16 vyhlášky ERU č.16/2016 Sb. a vzhledem ke kontrole přetoků budou všichni dodavatelé na základě následné smlouvy o připojení mikrozdroje vycházející z této žádosti instalovat 4Q elektroměr.
Valdano
Příspěvky: 337
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od Valdano »

Yardacz píše: sob srp 31, 2024 8:03 pm Požadují instalaci jako od výrobny, a pro to nejspíš v paneláku na patře nebude v rozvaděči místo. Vypínač FVE, HDO a 4Q měřič.
Všechny on-grid mikrozdroje s přímým připojením k DS jsou v ČR považovány za výrobny, a to bez výjimky viz zmíněné vyjádření ERU. 4Q znamená, že Váš stávající elektroměr dodavatel elektrické energie nahradí za typ 4Q kus za kus tj. to by se tam vejít mělo a HDO také. Odpojovač FVE od DS by mělo stačit osadit v rámci interního rozvaděče pro mikrozdroj, který budete mít zřejmě uvnitř bytu nebo na balkóně u FVE. Podrobnosti Vám jistě sdělí dodavatel. Na základě žádosti se sjednává tzv. smlouva o připojení mikrozdroje podle §16 vyhlášky ERU č.16/2016 Sb.
Valdano
Příspěvky: 337
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od Valdano »

Radar píše: stř led 24, 2024 9:13 am hranice 800W vznikla někde v EU, nejspíš na popud potřeby legalizovat snad plošněji rozšířené DIY balkonové elektrárny v Německu.
Prostě rozlišuje zdroje do 800W a nad 800W...
Ta hranice 800W pochází z nařízením komise (EU) 2016/631 (tzv. kodex RFG) kde je uvedena specifikace tzv. významných výroben s výkonem nad 800W
a ostatních výroben do 800W. Nicméně i ty méně významné ostatní výrobny jsou dle tohoto nařízení EU stále výrobnami. V Německu a Rakousku šli ještě nad rámec těchto předpisů EU a u méně významných výroben do 800W to v podstatě uvolnili, ale v ČR se nic takového nestalo a tudíž zde platí, že všechny výrobny bez ohledu na výkon podléhají regulaci dle energetického zákona a vyhlášky ERU č.16/2016Sb.
Radar píše: stř led 24, 2024 9:13 am Že si distributor vymiňuje právo o tom zařízení, paralelně připojeném k DS, alespoň vědět, to je, myslím, v pořádku.
To si nevymiňuje distributor, ale vyplývá to přímo z energetického zákona, a to konkrétně z §28 odst. 5 kde je uvedena možnost oznámení před uvedením do provozu. Nicméně zákon přímo uvádí, že distributor může na základě definovaných důvodů dle §25 odst. 10 písm. a) do 30-dnů připojení na základě tohoto oznámení odmítnout a v takovém případě už zbývá pouze možnost podat žádost dle §16 vyhlášky ERU č.16/2016Sb, kterou už distributor odmítnout nemůže, ale jsou s tím spojeny náležitosti, které musí provozovatel splnit mimo jiné viz zamezení přetoků definované v §16 odstavec 2 písmeno b) zmíněné vyhlášky, protože aktuálně žádný z distributorů v ČR pro tzv. mikrozdroje nepovoluje žádné přetoky. Zde je citace z vyhlášky ohledně zamezení přetoků.
Vyhláška ERU č. 16/2016 Sb. píše:§ 16 Podmínky zjednodušeného připojení mikrozdroje k distribuční soustavě

(2) Podmínkami připojení mikrozdroje žadatele k distribuční soustavě jsou

b) technické řešení mikrozdroje, které zamezuje dodávce elektřiny do distribuční soustavy v místě připojení, s výjimkou krátkodobých přetoků elektřiny do distribuční soustavy, které slouží pro reakci omezujícího zařízení
Z červeně zvýrazněné části citace ohledně "krátkodobých přetoků elektřiny do distribuční soustavy, které slouží pro reakci omezujícího zařízení" lze jen odhadovat to, že by měla existovat jakási tolerovaná míra krátkodobých přetoků, protože v podstatě žádný limiter nemá přetoky zcela nulové. Jak moc vysoká ta míra je to není ve zmíněné vyhlášce konkrétně stanoveno a sdělí vám to tedy zřejmě jen příslušný distributor elektřiny v odpovědi na dotaz jaká je u něj tolerovaná míra přetoků dle ustanovení §16 odstavec 2, písmeno b) vyhlášky ERU č.16/2016Sb.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 405
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25+0,9kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od JirkaE »

Valdano píše: ned zář 01, 2024 5:52 pm
Soban píše: ned zář 01, 2024 2:54 pm Modrásek jde legálně připojit.... někdo zde ho má oficiálně, aspoň to psal.....
Psal zde někdo kdo to ovšem provozuje bez nutnosti podávat žádost na území Německa a tam k tomu jsou jiná pravidla než v ČR. Někteří to pak mylně vztahují i na území ČR, ale v ČR jsou pravidla jiná.
To jsem tedy nenašel - je mě líto - o žádném legálním připojení Modráska ani zmínka - ani CZ - ani DE
Nicméně Modráska zde má evidentně mnoho lidí - možná je to již i opatrnost - to nezmiňovat zbytečně moc nahlas.
Nevidím rozdíl, co se rizika týká a výkon lze nastavit také - tedy za mě splňuje všechny požadavky - včetně nezbytně nutných mini-přetoků.

Pokud to dodavatel legálně povolí, ať už v případě Vanilky, nebo Thesaro, nebo nyní s podmínkama ČEZu i Yardacz - pak není co řešit, nebo jo ?

Příklad je zde jen jeden jediný - od Valdano - tam ale byla pokuta udělena za neohlášené připojení, tedy nelegální, to sem podle mě vůbec nepatří.

Bavíme se o legálním - ohlášeném připojení v ČR.

Všichni tři zmíněný pánové požádali a bylo to - za určitých podmínek - možné.

Taky o vlastní efektivitě takového malého zdroje - kterou spíše ze zvědavosti nyní testuji.

Strašení lidí je myslím v mediích víc než dost - slohové práce o zákonech a nařízeních šitých na míru dodavatelů a distributorů a dotacím a výrobcům a montážním firmám je taky myslím víc než dost.

Hledáme variantu jak to jde, ne důvody - proč to nejde...

Něco malého a jednoduchého a levného - co pomůže snížit spotřebu.

Nemusí to být vždy 6kWp na střeše a 20kWh v baterkách - to asi pro mojí mamku v důchodu, v malém bytě nebude to pravé ořechové.

Ale dva panely pod truhlíkama s kytkama by si dala jistě ráda, stejně jako mnoho dalších lidí....

Zde je úplně jasně napsané, co chtějí a co je potřeba - není nutné to jakkoliv zpochybňovat
https://www.egd.cz/zadost/zdroje-do-800 ... tovoltaiky
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Celkem 7,4kWp a dále roste.
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
Valdano
Příspěvky: 337
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od Valdano »

JirkaE píše: pon zář 02, 2024 6:40 am Pokud to dodavatel legálně povolí ... pak není co řešit, nebo jo ?
S měničem jako je modrásek, který umožňuje dynamické řízení výstupního výkonu na základě měření přetoků do DS, by problém být skutečně neměl.

Problém může nastat s přetoky u setů balkonovek s tzv. mikroměničem, které nemají buď žádný limiter a nebo ho mají jen statický. Takže nepodporují dynamické omezování výkonu na základě měření přetoků do DS. Některé mikroměniče u takových setových balkonovek sice umožňuji nastavit limit výkonu, ale tento limit je pouze statický tj. měnič v takovém setu neumí reagovat dynamickým snížením výkonu pokud aktuální spotřeba v bytě klesne pod tento statický limit a přebytky mezi nižší spotřebou a statickým limitem v takovém případě jdou do DS, a to může být do budoucna problém.

Příklad:
Statický limit pro výstup mikroměniče bude nastavený na 700W, FV panely připojené k mikroměniči budou aktuálně poskytovat výkon pokrývající limit 700W, ale aktuální spotřeba v bytě klesne na 100W. 600W tedy půjde aktuálně jako přetok do DS a k dynamickému omezení výkonu měniče na 100W nedojde, protože jeho nastavitelný limit je pouze statický a je nastaven na 700W.

Distributor nemusí znát dokonale schopnosti toho či onoho měniče a často to nezná ani provozovatel, který žádá o připojení respektive někdy se mylně domnívá, že onen statický limit je vlastně dynamická funkce limiteru i když tomu tak v reálu není. Žádný z distributorů přetoky u těchto mikrozdrojů nepovoluje a ve smlouvě o připojení, která se na základě žádosti uzavírá je to definováno jako smluvní podmínka s možností uplatnění sankcí v případě jejího porušování. Většina současných elektroměrů již umožňuje měření přetoků i když nejsou typu 4Q a nemají dálkový přenos a v takovém případě se distributor o přetocích dozví se zpožděním až při některém z následujících kontrolních odečtů tj. dříve či později se o nich prostě dozví.

Takže může nastat situace, že distributor sice žádost schválí a bude uzavřena smlouva o připojení, ale následně budou v budoucnu detekovány vyšší než tolerované míry přetoků. Kromě toho, že ty přetoky provozovatel zaplatí jako spotřebu tak mohou do budoucna následovat v horším případě i pokuty za opakované přetoky jelikož se to u takového typu měniče bez dynamického limiteru bude znovu a znovu opakovat.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 405
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25+0,9kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EGD: Zdroje do 800 W bez dodávky do sítě (balkonové FVE)

Příspěvek od JirkaE »

Valdano píše: pon zář 02, 2024 8:13 am
Takže může nastat situace, že distributor sice žádost schválí a bude uzavřena smlouva o připojení, ale následně budou v budoucnu detekovány vyšší než tolerované míry přetoků. Kromě toho, že ty přetoky provozovatel zaplatí jako spotřebu tak mohou do budoucna následovat v horším případě i pokuty za opakované přetoky jelikož se to u takového typu měniče bez dynamického limiteru bude znovu a znovu opakovat.
Přetoky třeba toho ,,Modráska" jsou fakt velmi velmi malé, za půl roku provozu jsem tam měl na hodinách 1kWh.

Přetoky klasické ,,Balkonovky" jsou významně vyšší, tedy pokud to v Česku není možné, není co řešit - bez doplnění nějaké formy limiteru, to je zcela jasné - nijak to nezpochybňuju.

Přetoky za ty dva měsíce :

20240901_060036.jpg

Pořád je zde ale i ten trvalý odběr, který je u mě non-stop 150W (jinde třeba 200W) - pak taková malá ,,Balkonovka" třeba 140W smysl stejně dává a to i ve spojení třeba s jedním panelem a malou baterií i bez limiteru.

140W x 24h = 3,36kWh denně, za rok pak 1,23MWh aniž bych měl jediný Watt přetoků - při použití ideální balkonovky.

9 - 18 jsem u nás na stálých 240W v kombinaci s dalšími spotřebiči, které jsou zapnuté, zde by i verze 240W bez baterií nevytvořila ani Watt přetoků.

Pokud doplním jedno topné těleso 600W, s denním odběrem 9-18 jsem na 840W a i klasická balkonovka dává smysl i bez přetoků a zbytek zásobníku vody se ohřeje až po 18h klasicky ze sítě.

Vždy lze najít nějaké řešení - nějaká legální varianta - strašit pokutama mě nedává moc smysl

Pokud jsem dobře pochopil, Vanilka také našel variantu, jak legální balkónovku vytížit tak, aby přetoky prostě nebyli.
A pokud jedu pryč, spotřeba klesne, prostě to jen vypnu.
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Celkem 7,4kWp a dále roste.
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek