Kapková závlaha - čerpadlo

Čištění vody, filtrace, čerpání vody, zařízení pro získání pitné vody, zachytávání a zpracování dešťové vody ...
Zak
Příspěvky: 92
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm

Kapková závlaha - čerpadlo

Příspěvek od Zak »

Ahoj,

potřeboval bych poradit, jak zvýšit tlak do kapkové závlahy ve skleníku. Bude zde nádrž s vodou o nějakém slušném objemu cca 500-1000l, ale zřejmě tam nebude dostatečný tlak pro kapkovou závlahu :( Uvažoval jsem to připojit rovnou na studnu, kde je ve vrtu čerpadlo, ale to cyklování by ho myslím rychle oddělalo. Na vodovodní řad to připojovat nechci.
Je někdo schopen doporučit nějaké slušné řešení, které by dokázalo z akumulační nádoby odebírat vodu a pod tlakem ji pomalu cpát tou kapkovou závlahou ke kytkám?

Předem díky za nápady!
Zak
Příspěvky: 92
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm

Re: Kapková závlaha - čerpadlo

Příspěvek od Zak »

Ještě mě napadlo zařadit mezi studnu a skleník nějakou větší expanzní nádobu, která by zamezila častému spínání. Názory?
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1563
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Kapková závlaha - čerpadlo

Příspěvek od TomHC »

Buď frekvenčný menič ku čerpadlu v studni (niečo ako https://kdgarden.sk/cerpacia-technika/8 ... 01126.html) alebo potom možno nejaké malé 12V čerpadlo ku tej nádrži...
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome 01/2023 -> 09/2024 = 7.5 MWh AC
Nortonko
Příspěvky: 30
Registrován: pon čer 24, 2024 10:02 am
Lokalita: Horná Nitra
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5330
Kapacita baterie [kWh]: 6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kapková závlaha - čerpadlo

Příspěvek od Nortonko »

mám frekvenčný menič k čerpadlu v studni ten typ čo poslal link TomHC len s väčším výkonom. Inak kvapkovú závlahu mám ale asi vo väčšom rozsahu ako máš ty. Mám to rozťahané po záhonoch v záhrade a ktomu potom ešte závlahu trávnika. Všetko rozdelené na okruhy závlaha a ovládenie je Hunter.
Menič pekne reguluje čerpadlo bez zbytočných rázov a spínaní.

Risen RSM40-8-410M - 5ks V, 8ks JZ - 5.3kWp
2xMPPT Victron 250/70 VE.Can
MP II 5000 GX
zatiaľ 120Ah v LiFePo 16S
kamils
Příspěvky: 124
Registrován: čtv črc 15, 2021 5:10 pm

Re: Kapková závlaha - čerpadlo

Příspěvek od kamils »

Existuje kapková závlaha pro minimální převýšení (ze sudu) kapková závlaha. Používal jsem podobnou několik roků a je jen potřeba vyřešit zavíraní přívodu, nejde použit běžné tlakové ventily.
Zak
Příspěvky: 92
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm

Re: Kapková závlaha - čerpadlo

Příspěvek od Zak »

Díky za info!
Ve vrtu mám čerpadlo s frekvenčním měničem, aktuálně se bude instalovat toto:
https://www.e-cerpadla.cz/ridici-jednot ... -9725.html
... a je nějaký reálný důvod se domnívat, že čerpadlo s frekvenčním měničem bude při nízkém kontinuálním zatížení namáhané tak, že za rok nebo dva neodejde? Já se toho trochu obávám a když jsem se ptal výrobce, v podstatě mi řekli, že toto řešení pro kapkovou závlahu nedoporučují právě z důvodu kontinuálního namáhání čerpadla. :(
Zak
Příspěvky: 92
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm

Re: Kapková závlaha - čerpadlo

Příspěvek od Zak »

Nortonko píše: pát srp 16, 2024 1:43 pm mám frekvenčný menič k čerpadlu v studni ten typ čo poslal link TomHC len s väčším výkonom. Inak kvapkovú závlahu mám ale asi vo väčšom rozsahu ako máš ty. Mám to rozťahané po záhonoch v záhrade a ktomu potom ešte závlahu trávnika. Všetko rozdelené na okruhy závlaha a ovládenie je Hunter.
Menič pekne reguluje čerpadlo bez zbytočných rázov a spínaní.
Smím se zeptat, jaké máte čerpadlo a jak dlouho to již takto provozujete?
xhorak
Příspěvky: 47
Registrován: úte črc 12, 2022 9:42 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7300
Kapacita baterie [kWh]: 6.5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kapková závlaha - čerpadlo

Příspěvek od xhorak »

kamils píše: pát srp 16, 2024 1:52 pm Existuje kapková závlaha pro minimální převýšení (ze sudu) kapková závlaha. Používal jsem podobnou několik roků a je jen potřeba vyřešit zavíraní přívodu, nejde použit běžné tlakové ventily.
Tak je moznost mit zavlahu takto ze sudu a do sudu mit natazenou hadici spoustenou beznym tlakovym ventilem tak aby nevyskocila pri spusteni. Nacerpa se za 5 - 10 minut za denne a pak si to vykape z toho sudu.

Uvazoval jsem o tom, nicmene jsem zjistil, ze me staci prave tak pustit tu zavlahu ve foliovniku 4.5x2.5m na cca 5-10 minut denne primo. Pouzivam neco takoveho:
https://vi.aliexpress.com/item/10050071 ... ry_from%3A

jeste doplnene kvuli tlakovym ztratam necim takovym (na hadici 1/2" pak 4 vyvody na ty 8mm hadicky, ty 8mm hadicky pak uz nevetvim):

https://vi.aliexpress.com/item/10050064 ... ry_from%3A
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1563
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Kapková závlaha - čerpadlo

Příspěvek od TomHC »

Zak píše: pon srp 19, 2024 8:14 am
Nortonko píše: pát srp 16, 2024 1:43 pm mám frekvenčný menič k čerpadlu v studni ten typ čo poslal link TomHC len s väčším výkonom. Inak kvapkovú závlahu mám ale asi vo väčšom rozsahu ako máš ty. Mám to rozťahané po záhonoch v záhrade a ktomu potom ešte závlahu trávnika. Všetko rozdelené na okruhy závlaha a ovládenie je Hunter.
Menič pekne reguluje čerpadlo bez zbytočných rázov a spínaní.
Smím se zeptat, jaké máte čerpadlo a jak dlouho to již takto provozujete?
Ja osobne čerpadlo ST-2512 aj frekvenčák už 10 rokov.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome 01/2023 -> 09/2024 = 7.5 MWh AC
Zak
Příspěvky: 92
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm

Re: Kapková závlaha - čerpadlo

Příspěvek od Zak »

Já se právě trochu bojím to jen napojit na nádrž a nechat kapat samospádem...všude u těch kapátek požadují minimální tlak a ten asi nemám takto šanci dodržet.
Ale možná je tedy cesta se nebát a dát to rovnou na to čerpadlo ze studny.
xhorak
Příspěvky: 47
Registrován: úte črc 12, 2022 9:42 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7300
Kapacita baterie [kWh]: 6.5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kapková závlaha - čerpadlo

Příspěvek od xhorak »

Zalezi kolik toho ma byt napojeneho, me prijde ze ke konci tech vetvi z toho uz stezi neco kape. Musim dost utahovat ty cervene vicka na zacatku aby se to tlacilo dal az do konce.

Taky nutno rict, ze mam po ceste urcite nakou tlakovou ztratu v zahradnim potrubi. Je to aspon 30m, ale tlak tam je. U domu voda vyteka z kohoutu do konve znatelne rychleji.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek