Bojler a termické kolektory - samotíha nebo čerpadlo?

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Hyblos
Příspěvky: 11
Registrován: úte črc 03, 2018 4:03 pm

Bojler a termické kolektory - samotíha nebo čerpadlo?

Příspěvek od Hyblos »

Máte někdo zkušenost a porovnání termického systému se samotíhou a čerpadlem?
Přesunuju termické kolektory na střechu a na samotíhu mě to asi pořád vyjde, ale prodejce fototermiky mě vysvětloval že okruh s čerpadlem má oproti samotíze větší zisk.

Použil bych 20Wp FVE panel a 12V termické čerpadlo typ 15PV.
Mám 120L bojler + možnost přečerpat vodu dále do 160L bojleru.
5 termických kolektorů starší výroby ale nové a nepoužité.
Jeden kolektor má desku tak 1,6m x 0,8 = 1,2m2, celkem tedy 6m2 plochy.

Máte někdo s tímto zkušenost ? Je lepší samotíha nebo čerpadlo :?:



(Dále k tomu je ještě 10kWp elektrárna v on-grid režimu. FT provozujeme tak 20 let a zbavovat se ji zatim nehodlám, je to věčné, bezporuchové a bezúdržbové.)
rva
Příspěvky: 3849
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Bojler a termické kolektory - samotíha nebo čerpadlo?

Příspěvek od rva »

Termické na střeše na samotíž? Odhaduji, že to nebude fungovat. U samotíže snad bývá zdroj tepla dole a ohřáté médium stoupá nahoru. Zásobník tedy nad panely, jako tady
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
PetrDubi
Příspěvky: 1469
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bojler a termické kolektory - samotíha nebo čerpadlo?

Příspěvek od PetrDubi »

Taky bych řekl, že to nebude fungovat, protože zdroj tepla (panely) by měl být níž, než spotřeba tepla (bojler). Asi by to fungovalo s kolektorama na zahradě a bojlerem v prvním patře, ale pokud budou kolektory na střeše a bojler níž, tak by to fungovat nemělo. Samozřejmě s čerpadlem to bude jedno.

Jenom poznámka, není těch 5 panelů na ten objem moc? Měl jsem 3 panely na 200l bojler a v létě, když byly vedra a každý den sluníčko s tím byl dost velký problém a každý rok to bylo horší..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68 a Victron 75/15 MPPT
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
kamils
Příspěvky: 124
Registrován: čtv črc 15, 2021 5:10 pm

Re: Bojler a termické kolektory - samotíha nebo čerpadlo?

Příspěvek od kamils »

U samotíže musí být jednak patřičně dimenzované potrubí a jednak teplá voda musí stoupat a vytlačovat studenou vodu (rozdíl hustoty vody). Tady se teplá zastaví v nejvyššími místě a po čase se začne kolektor stagnovat. Navíc kolektory mají doporučený průtok (60 - 120 l/h) na kolektor a to bez čerpadla při 6-ti kolektorech se těžko dosáhne jen přirozeným prouděním.
Určitě čerpadlo a mnohem větší bojler, máme 3 panely + 300l bojler s přečerpáváním do dalších 200l a v létě při nižší spotřebě vody je tak tak.
Mex
Příspěvky: 688
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Bojler a termické kolektory - samotíha nebo čerpadlo?

Příspěvek od Mex »

Tazatel psal, že "na samotíhu mě to asi pořád vyjde". Tak bych skoro řekl, že problematiku zná.
Že má panely na střeše (o jejímž uspořádání nic nevíme) neznamená, že nemůže mít bandasku někde ve špici pod střechou výš, než ty panely.

Neříkám, že to tak má.
Ale když neznáme reálie, tak z něho přece nemůžeme předem dělat blbce, že si chce dat bandasku pod úroveň kolektorů.
Hyblos
Příspěvky: 11
Registrován: úte črc 03, 2018 4:03 pm

Re: Bojler a termické kolektory - samotíha nebo čerpadlo?

Příspěvek od Hyblos »

jj, je to tak jak popisuje Mex, bojler je nad panely. Měl by se počítat rozdíl střední výšky a to jsem pořád v plusu 30cm. Potrubí 18mm měď, nově dlouhé cca 3+8m, 20 let bez problémů na samotíž ale s rozdílem výšky cca 3m a potrubí tak 11m+14m. Právě že to předělávám tak zvažuju jestli nepřidat i to čerpadlo.

Jinak ty kolektory asi nemají moc velkou účinost, protože už mě víc lidí říkalo že je to hodně. Ale doteď jsme 20 let provozovali 4 kolektory, přesně 1,1m2 /ks (4 kolektory 4,4m2) a ten 120L bojler byl bez problémů tak akorát. Provoz tak od dubna do října. Teď chceme přidat 1ks a přebytek přečerpat do druhého bojleru. Teplonosné médium Solarheat. Všechny kolektory mezi sebou propojené a vývody jsou v protějších rohách. Druhé protější rohy jsou zaslepené.

Trochu jsem předpokládal že zkušenost s oběma systémy (čerpadlo/samotíha) asi moc lidí mít nebude.
Jinak jsou to kolektory viz foto, obrázek jsem zkopíroval z internetu, ale jsou to ty samé.
Buď ty kolektory mají teda mizernou účinnost, nebo má samotížný okruh mizernou účinnost. Nemá někdo ty samé kolektory a okruh s čerpadlem? Pokud ano, kolik kolektorů a jak velký bojler ?

Jestli je doporučený průtok 60L/hod tak 1L/min zas tak velký průtok není. Zkusím to čerpadlo, třeba to výkon zvedne rapidně.
kolektor.jpg
187899875.jpg
187899875 (1).jpg
kodl69
Příspěvky: 7516
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bojler a termické kolektory - samotíha nebo čerpadlo?

Příspěvek od kodl69 »

známej má samotíž, kolektor TWI se selektivním tinox absorberem, 2m2, propojeno cca 10m tam a 10m zpátky 20mm cu, a má to podobně jako ty, já mám ty kolektory dva a čerpadlo (4m níž boiler, 16+16m trubky 20mm cu) a 200l boiler to zvládá ohřívat 9 měsíců v roce. Podle mě na tu samotíž potřebuješ mnohem větší průřezy, viz jak vypadalo topení samotíž vs s čerpadlem. 2kW radiátor byl připojenej coulkou trubkou, tj 25mm vnitřkem, s čerpadlem běžně půlcoulka/15mm2 měď... Nejde o to, že by ta kapalina neprotekla, ale o to, jakej je rozdíl teplot mazi kolektorem a boilerem. A to se dá celkem snadno změřit.
Další věc je, jak dlouho trvá, než se začne boiler ohřívat po ránu - u mě celkem dlouho, v kolektorech jsou cca 2l kapaliny, ta se ohřeje, čerpadlo sepne a hned jsou kolektory plný studené, vypne, a tak několikrát dokola, až se ohřeje celej okruh, než se to rozjede na delší dobu. A ta teplá kapalina potom večer zůstane v trubkách a ohřívá mi dům...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Hyblos
Příspěvky: 11
Registrován: úte črc 03, 2018 4:03 pm

Re: Bojler a termické kolektory - samotíha nebo čerpadlo?

Příspěvek od Hyblos »

Tak je rozhodnuto.

-jelikož jsem už v minulosti dělal na vodoinstalaci přípravu na přečerpávání bojlerů z půdy do přízemí

-a veškerý materiál na termický systém mám doma a nepotřebuju v podstatě nic významného dokupovat

-poradil jsem se s mým strýcem který 20 let provozuje ty samé kolektory. Má jich 6, 200L bojler, převýšení cca 1m na samotíži, stoupačka 18mm zpátečka 15mm. Říkal že na to nedá dopustit a nemusí se o nic starat. Na čerpadlo by se prý vys..l, to nemá smysl a starost navíc. Teď když v poledne začne svítit tak udělá na 200L bojleru za 1 hodinu +10°C. Což po přepočítání energie vychází na topný výkon 3,5kW --> cca 580W na panel 1m2, takže to sedí. Nikdy se mu prý nepodařilo bojler vytopit na víc jak 80°C, ani když nebyl odběr. Což taky sedí protože je to neselektivní kolektor a ten by měl stagnovat na cca +100°C

-nebudu muset řešit oběhové čerpadlo a jeho napájení, ani nějakou logiku spínání "když je kolektor teplejší než bojler, zapni čerpadlo"

-jediné co budu muset udělat tak posunout o cca 90cm výš bojler pro jistější samotíhu - je na to pořád místa dost, i když bude vyset cca 2,5m nad zemí ale o to lépe se poleze zespodu k ochranné anodě.

Musím uznat, že někdy ta stará škola a starší člověk má docela moudrost. Jinak má na dotaci i FVE ohřev akumulačky ale říkal, že fototermiky by se nezbavoval ani za nic. Pravda je, že u nás to taky 20 let jelo bez zásahu a bez problémů, než jsem je musel posunout z balkonu na střechu. V ČR je opravdu velký FVE boom a o fototermice není slyšet, přesto uznávám že je to pořád pro ohřev vody nepřekonaná technologie...
Kostěj
Příspěvky: 632
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bojler a termické kolektory - samotíha nebo čerpadlo?

Příspěvek od Kostěj »

Hyblos píše: stř srp 14, 2024 8:57 pm Což taky sedí protože je to neselektivní kolektor a ten by měl stagnovat na cca +100°C...
To mi trochu vrtalo hlavou. Mám 4 selektivní kolektory (7m2) a kdysi dávno, když přes poledne vypnuli proud a pak po hodině zapnuli, tak mi obyčejná izolace pod střechou z měděných trubek se solarenem normálně stekla, tam je stagnace hodně přes 150°C. Kolektory včetně mirelonu mi dávali topenáři, víceméně jako bokovku, když dělali topení. Teď tam mám kaučuk. Jinak přehřát tím 750 litrů (NADO750v4) není problém, protože přes léto mám odběr teplé vody minimální, dám si raději bazén místo sprchy. Nemáte někdo nápad, jak jednoduše dostat teplo z NADO ve sklepě do bazénu Swing, mám to asi 20 metrů.
Franta2776
Příspěvky: 2858
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Bojler a termické kolektory - samotíha nebo čerpadlo?

Příspěvek od Franta2776 »

Koštėji:Nejlépe deskových výměník za cca 3000 kč a přímo nahřivat kolektory bazén.Mám to taky tak.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
ElektroEzs
Příspěvky: 1520
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bojler a termické kolektory - samotíha nebo čerpadlo?

Příspěvek od ElektroEzs »

Mam to stejne jen nemam deskovy ale nejaky origo k bazenu a funguje to dobre:-)
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
Kostěj
Příspěvky: 632
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bojler a termické kolektory - samotíha nebo čerpadlo?

Příspěvek od Kostěj »

Hmm. Ze střechy mi to jde svodem ve zdi přímo do sklepa, kde je NADO, cestou to napíchnout jde jen pod střechou (vysoko, daleko a mrzne tam) nebo ve sklepě (daleko). Nebo výměník voda/voda někam do sklepa, dvě oběhovky a 2x15 metrů hadice k bazénu. Ani jedno se mi nelíbí, proto se do toho nehrnu. Ale ještě to zvážím.
kodl69
Příspěvky: 7516
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bojler a termické kolektory - samotíha nebo čerpadlo?

Příspěvek od kodl69 »

výměník se dá namontovat do příruby, pokud ji máš volnou, a nebo udělat na vývody NADO další výměník externí...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek