Vlastní spotřeba - který ji má nejmenší?

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Vlastní spotřeba - který ji má nejmenší?

Příspěvek od Hyp »

Jestliže je nevybavovací 1,13 tak vybavovací nemůže být hned 1,14… Je to jen mechanika s určitou tolerancí… Anebo se snad ta norma změnila od těch dob?

V průměru to bude po hodině vybavováno někde okolo
(1,45-1,13)/2+1,13=1,29 x 16A = 20A -

Tak si nakupte pár jističů a testujte. Já v tom mám jasno, jak se to chová v praxi :-) Ušetřilo mi to hodně hodně desetitisíc na hlavní jističích, Ještě v době, kdy poplatek za OZE ampérojistič byl za 1/5 letošní ceny
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
Kostěj
Příspěvky: 635
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vlastní spotřeba - který ji má nejmenší?

Příspěvek od Kostěj »

Hyp píše: ned srp 04, 2024 4:54 pm Kabely 2,5mm2 musejí těch 22A snést bez poškození izolace A za všech okolností.
Tahle věta mi o tobě ukazuje vše, jak rozsah znalostí, tak velikost ega. Už sem raději nic nepiš a pro ostatní: Proboha, neberte jeho "rady" vážně!
pibi
Příspěvky: 925
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vlastní spotřeba - který ji má nejmenší?

Příspěvek od pibi »

Zrovna v tomhle má Hyp pravdu, i když já to rozhodně takto dimenzovat nehodlám.
Snímek obrazovky 2024-08-04 232205.png
Snímek obrazovky 2024-08-04 232126.png
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
glottis
Příspěvky: 2407
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Vlastní spotřeba - který ji má nejmenší?

Příspěvek od glottis »

ale jo, kabel to da ale nemuze to byt obecna rada. Snad nebude nekde skriplej ;) Kazdej at se ke sve instalaci chova jak uzna za vhodne ale s prihlednutim k jejimu stavu. Ja ale 5kw do zasuvky zapojovat nebudu. I novy strojek pri 3kW hreje a v jakem stavu jsou po X letech wagosvorky uvnitr strojku nebo jestli tam neco nezoxidovalo nebo jestli jsou dotazene srouby ...
Soban
Příspěvky: 3738
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Vlastní spotřeba - který ji má nejmenší?

Příspěvek od Soban »

Jinak mě přehořel 1.5mm2 měděný kabel při zapojení 200W žárovky.

A rada od elektrikáře no to tam nemůžeš připojovat 200W žárovku.......

Naštěstí to bylo v trubce tak se snadno vyměnily za nové (později i všechny ostatní.....) a není se čemu divit jak jsem to z trubek vytahoval tak byla měď evidentně vyhřátá a kde byly oblouky tak ten drát v tom místě už neměl 1.5mm2 ale odhadem tak 0.8mm2.

A ještě když tam nějaký chytrák dal 16A pojistku a bůhví co za žárovky tam kdysi byly......
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Vlastní spotřeba - který ji má nejmenší?

Příspěvek od Hyp »

To se mohlo stát právě tím, že přes jistič 16 A může téci v praxi 22 což jak vidno málokdo chápe.

Schválně se zeptejte vašeho elektrikáře, jestli o tomhle ví…

Vitu sice píšete, že byste “nezapojovali do zásuvky”, Ale upřímě, laický uživatel bude zapojovat tak dlouho, dokud jistič nevybaví, proto to musí být bezpečné a proto 20 A je bezpečných i v trubce, ale už ne 16 jistič na 1,5mm2 vodič.

Mám velké ego?


Ps: také jsem viděl upálené dráty resp rozpuštěnou izolaci přímo za hlavním jističem, ani elektrikáři si neuvědomují, jak ten jistič presně funguje.
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
MartinF
Příspěvky: 72
Registrován: stř úno 16, 2022 7:25 pm

Re: Vlastní spotřeba - který ji má nejmenší?

Příspěvek od MartinF »

Nechapu proc ve vlakne ktere se jmenuje Vlastní spotřeba - který ji má nejmenší? resite jistice a jine ... jak to slusne nazvat.
Resite vlastni spotrebu jistice ?

Zalozte jsi vlakno treba "charakterisitka jistice - zkusenosti..
8,08kWp (V - 1,680kWp, J - 3,04kWp, Z - 3,36kWp), Victron MP2 5000VA, 2 * (Victron MPPT 250/85), 2 * ( LiFePo4 16x 280Ah Eve), Victron Smartshunte + BMS
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Vlastní spotřeba - který ji má nejmenší?

Příspěvek od Hyp »

Ano, i jistič má vlastní spotřebu. Vzniklo to tak, že zde mi bylo tvrzeno, že přes běžnou zásuvku nelze přenášet 5 kW, dokázal jsem že lze a že to není poruchový stav.

Řešilo se původně, jak se připíná další Střídač automaticky, takže by mě to zajímalo, zapnu silný spotřebič, po klesne napětí a další Střídač bleskově naběhne podobně jak UPS, je to reálné? Asi ne co?

A že mohou být dva různé střídače připojený na jeden rozvod, a že se to sfázuje automaticky?
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
dusanmsk
Příspěvky: 359
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vlastní spotřeba - který ji má nejmenší?

Příspěvek od dusanmsk »

Istic urcite nema ziadnu spotrebu. Ma straty. A to je rozdiel.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek