Jaký měnič, poraďte

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Jaký měnič, poraďte

Příspěvek od Hyp »

Ahoj, mám pouze kapesní měnič APC 12/230V 150W. Má asi 20 let, ale bohužel ten výkon je tak leda na notebook

Potřeboval bych něco silnějšího s co nejlepším poměrem cena výkon velikost :-)

Pouze pro občasné použití a ten výkon klidně 500 W nebo 1000 nebo 3500 W, kde bude nejlepší poměr. ?

Sinu Sovka, nevím jestli je k něčemu potřeba dnes? Tuším že k motorům?

Na těch čínských / polských invertorech prý často odcházejí fety nebo co…

Takže uvítám každý nápad nebo názor, ale zase bych to nechtěl bastlit ze staré ÚPSky, jestli rozumíte.
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
Valdano
Příspěvky: 390
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaký měnič, poraďte

Příspěvek od Valdano »

Doporučuji k přečtení Jak správně vybrat měnič napětí? tj. alespoň ve stručnosti základní info ať se konečně dozvíte k čemu jsou vhodné měniče se sinusem. Dále i to jak podle spotřebičů odhadnout výkon měniče. Tohle jsou celkem základy. Ostatní už je pak jen hledání v nepřeberném množství nejrůznějších měničů, které jsou na trhu. Jsou jich doslova mraky a dost pochybuji o tom, že to bude mít někdo natolik zmapované, aby Vám na dotaz ohledně nejlepšího poměru cena výkon a velikost dokázal vůbec odpovědět. Každý bude chválit a hájit spíš jen to co sám má a nebo měl. ;)
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Jaký měnič, poraďte

Příspěvek od Hyp »

Právě protože jich existuje mraky, nějaké informace mám a znám, a účel mých zamýšlených použití je zhruba pro 4 různý varianty / projekty a proto mám takový rozptyl ve výkonu

Tak otázka směřovala spíše na to, jestli nevíte o nějakém vhodném kupu nějakého konkrétního výrobku :-)

Třeba něco jako byly ty panely 415Wp po 999 Kč… Chápeme se?

A další důvod toho dotazu, že protože existují mraky měničů inv. s fake údaji Kterým se nedá věřit, v Číně ani v Polsku … Tak třeba někdo něco už otestoval A našel něco pozoru hodně kvalitního versus zajímavá cena :-)

Jelikož to nepotřebuji na provoz 24 x 7, tak to asi nemusí být kdoví jak kvalitní, ale nerad bych do toho dal 1000, aby mi to při 3. spuštění chcíplo :-(

Nicméně abych spustil větší vzduchový kompresor, tak to asi nehrozí co, to bych potřeboval inv.tak 10 kW nebo 20 ?

No nevadí pro jiný projekt by mi stačilo krmit elektro motorky s štítkovým (či změřeným) příkonem příkladně 280W (písková filtrace), jinde 550 W (čerpadlo), ještě jinde asi 1000 W (vířivka bublinky)… To jen orientačně, pro lokality, kde není Grid A ani nebude plná ostrovní elektrifikace, aby se vyplatilo instalovat kompletní měnič…
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
Valdano
Příspěvky: 390
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaký měnič, poraďte

Příspěvek od Valdano »

Hyp píše: pon črc 22, 2024 10:55 pm Tak otázka směřovala spíše na to, jestli nevíte o nějakém vhodném kupu nějakého konkrétního výrobku :-)
Třeba něco jako byly ty panely 415Wp po 999 Kč… Chápeme se?
Tak třeba někdo něco už otestoval A našel něco pozoru hodně kvalitního versus zajímavá cena :-)
Tak to nevím. Třeba se ozve někdo jiný.
Hyp píše: pon črc 22, 2024 10:55 pm Nicméně abych spustil větší vzduchový kompresor, tak to asi nehrozí co, to bych potřeboval inv.tak 10 kW nebo 20 ?
V tom odkazovaném popisu je uvedeno
Spotřebiče s kompresorem - na základě získaných zkušeností uživatelů bylo zjištěno, že ideální výkon měniče by měl být 15 až 20x vyšší než příkon spotřebiče. Důvodem je kompresor, který má při náběhu vysoké startovací/rázové proudy po relativně dlouhou dobu, na což již výkonová špička měniče není schopna reagovat.
Třeba tento vzduchový kompresor má příkon 1,5kW. Takže na rozběh by to chtělo měnič aspoň s výkonem okolo 20kW, ale takové nejsou na 12V DC.
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Jaký měnič, poraďte

Příspěvek od Hyp »

No právě. Jelikož ten kompresor jede běžně na 10A jističi, tak to přece musí jít vyřešit kondenzátorem, snad někdo zkontroloval nějaký invertor s kondenzátorem? A ne aby takový invertor spadnul na přetížení kvůli milisekundám

Popřípadě s malým (externím) akumulátorem, který vykryje tu milisekunda vo špičku…
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
Mex
Příspěvky: 792
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Jaký měnič, poraďte

Příspěvek od Mex »

Valdano píše: úte črc 23, 2024 12:55 am Třeba tento vzduchový kompresor má příkon 1,5kW. Takže na rozběh by to chtělo měnič aspoň s výkonem okolo 20kW, ale takové nejsou na 12V DC.
Každý normální kompresor má odlehčovací ventil. Jistě ho bude mít i ten z odkazu. Takže se rozbíhá bez protitlaku a tedy naprázdno. Tak nějaké předimenzovávání 15-20x je trochu mimo.
Špatně vycházejí ledničkové kompresory, které mají rozběhový proud poměrně značný (vzhledem k jinak celkem malému příkonu).

U všelijakých filtrací, bublinkovačů atd. zřejmě nebude existovat univerzální rada, protože můžou být konstrukčně různé.
Já jsem třeba kdysi doma experimentoval s UPS, abych byl připravený na případný blackout (to jsem ještě neměl FVE).
UPS 700VA nerozběhla ledničkový kompresor, i když ten jinak bere myslím nějakých 90W.
Na druhé straně i malá UPS 350VA rozběhla oběhové čerpadlo kotle, které má podobný příkon. Mělo sice ošklivý zvuk (UPS produkuje hranatou "sinusovku" a tak i ten zvuk byl takový hranatý), ale jelo to.
A oba to jsou asynchronní AC motory.

Já bych začal tak, že bych to připojil přes zásuvkový měřič spotřeby (Lidlmetr), který umí zaznamenat maximální odběr.
Nebo to zkusit i s tou zmíněnou UPS, pokud nějakou s přiměřeným výkonem máš k dispozici a můžeš ten pokus udělat snadno.
No a pak jsou různé metody slow-startu, pro omezení náběhových proudů. Od jednoduchých zapojení rozběhu přes odpor, který se pak přemostí, po nějaké triakové regulátory nebo dokonce frekvenční měniče.
pibi
Příspěvky: 953
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaký měnič, poraďte

Příspěvek od pibi »

Hyp píše: pon črc 22, 2024 10:55 pm Nicméně abych spustil větší vzduchový kompresor, tak to asi nehrozí co, to bych potřeboval inv.tak 10 kW nebo 20 ?
Stačí spouštěcí tlumivka. :yes:
Mám doma 2,2kW dvouválec https://www.alza.cz/auto/scheppach-hc-5 ... 954038.htm
Při spouštění je to pořádný pokles, když mi jedou oba střídače, tak mi poklesem napětí rozepne stykač mezi střídači, tak jsem před něj zapojil 50m prodlužovák na bubnu a je klid.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Jaký měnič, poraďte

Příspěvek od Hyp »

I. Jsi si jistý, že ten běžný wattmetr z Lidlu zachytí špičku? Anebo jako spouštět často a doufat že se trefí do náběhu?

Měl jsem jít dva koukám datum 2009 a oba postupně odešly, měří blbosti…

II. Ale k věci, žádný “super kauf invertor” vás teda nenapadá?

Potřeboval jsem i něco na nářadí na pole, co bych připojil na auto s autobaterií + alternátorem 120 A Co by bylo menší než centrála, lehčí, a univerzálnější…
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
Soban
Příspěvky: 3790
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Jaký měnič, poraďte

Příspěvek od Soban »

Hyp píše: úte črc 23, 2024 2:52 am No právě. Jelikož ten kompresor jede běžně na 10A jističi, tak to přece musí jít vyřešit kondenzátorem, snad někdo zkontroloval nějaký invertor s kondenzátorem? A ne aby takový invertor spadnul na přetížení kvůli milisekundám

Popřípadě s malým (externím) akumulátorem, který vykryje tu milisekunda vo špičku…
Podívej motor v sekačce který se rozbíhá nezatížený a má výkon 1.7kW tak 3kW měnič ustojí, ale při startu si stěžuje na přetížení a pokud má Grid tak se na něj přepíná.

Jinak tvoje zázračná idea o levném měniči za pár korun neexistuje obzvláště na 12V FVE co se snažíš tu prosazovat.

Takže postavit plnohodnotnou FVE a nebo pro tebe si kup
k tomu si dáš na zahradě panely které k tomu připojíš a tvoje čerpadlo a vířivku to utáhne.......

Jinak fakt nechápu proč tady pořádáš takové telenovely........
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Jaký měnič, poraďte

Příspěvek od Hyp »

Víš kolik stojí ta krabice? Má tam odkaz za 1500 € :-) To trošičku odporuje ekonomice provozu

A to ještě prý nemá ani 12 V výstup a Musí se cosi dokoupit

Já tě nenutím to číst
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
Soban
Příspěvky: 3790
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Jaký měnič, poraďte

Příspěvek od Soban »

????? Nemá to 12V výstup ??????

Tyto krabice všechny většinou mají 12V výstup aby se tam dalo připojit autopříslušenství!
OUTPUT
12V DC Outlet: 1 × 12V/10A (Car outlet, regulated.)
Fakt je problém se na to podívat a přečíst si návod než budeš něco kritizovat že to neumí......
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Jaký měnič, poraďte

Příspěvek od Hyp »

No, vycházím z diskuse pod tím videem, tam se to řeší, že novější model nemá 12 ale 48 a musíš dokoupit cosi.

Pokud je problém že něco tam recenzuje a pak odkazuje na jiný model, který mu neposlali víš.

Mám ti tady dát screenshot, nebo si to umíš najít?

Také z diskuse plyne, že dobíjení soláriem není kdoví jak slavné, tuším že tam je limit taky 10 A?

To už i v autozapalovači mám 20 A… Zkrátka ta drahá krabice za 1500 € není úplně dokonalá, je to Úhledná škatulka pro nenáročného uživatele
Přílohy
IMG_0835.jpeg
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
Valdano
Příspěvky: 390
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaký měnič, poraďte

Příspěvek od Valdano »

Obávám se, že žádnou levnou a pro Vaše účely dokonalou "krabici" asi neseženete a pokud ano tak to bude taková rarita, že s tím tady na serveru nebude mít asi nikdo žádné zkušenosti a zase budete stát před neřešitelným problémem jestli to nekoupit a nebo koupit a jen slepě věřit deklarovaným parametrům.

Nejlépe asi uděláte, když si v některém českém eshopu, se kterým máte vlastní dobré zkušenosti, vyberete nějaký měnič dle deklarovaných parametrů ať už s aku nebo bez, který by dle vašeho odhadu mohl splňovat vaše požadavky a během 14-ti dnů kdy máte možnost věc vrátit bez udání důvodů se prostě pokusíte vyzkoušet zda Vám bude či nebude vyhovovat. ;)
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Jaký měnič, poraďte

Příspěvek od Hyp »

Chápu správně že MPPT s výstupem 230V V Je v poměru výhodnější, protože jedna elektronika na dvě funkce? Nebo je to zcestná úvaha?

Když mi radíte nějaké , tak poraďte konkrétně třeba odkazem na nějaký který máte vyzkoušený.

Protože vůbec nevím co mám hledat podle parametrů jestli tomu lze vůbec věřit těm výkonům

Co třeba tento easun ? https://vi.aliexpress.com/item/1005006625001619.html

Kolik panelů 415Wp/10A k tomu lze připojit?
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
Soban
Příspěvky: 3790
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Jaký měnič, poraďte

Příspěvek od Soban »

Žádný mppt s výstupem na 230V neexistuje!

Fakt telenovela......

Toto je poslední příspěvek!
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
pibi
Příspěvky: 953
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaký měnič, poraďte

Příspěvek od pibi »

Hyp píše: úte črc 23, 2024 4:50 pm Co třeba tento easun ? https://vi.aliexpress.com/item/1005006625001619.html
Kolik panelů 415Wp/10A k tomu lze připojit?
Pokud umíš číst, tak píšou max PV 500V.
Pokud umíš počítat, tak si najdi datasheet těch panelů, přepočítej napětí naprázdno na -20°C a 500V vydělíš napětím, co Ti vyšlo a zaokrouhlíš dolů na celé panely.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Jaký měnič, poraďte

Příspěvek od Hyp »

Ja cist umim.

A mohu verit tomu co pise cinan?

Takze to zvladne 500V a soucasne 120A z panelu, ano?

Kolik maximalne takovych panelu mohu pripojit. Misto toho mi odpovidas otazkou, fakt dik.
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
rva
Příspěvky: 3918
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jaký měnič, poraďte

Příspěvek od rva »

Ach. Ach. Ach. 120 A z panelů? To ale ten Číňan nikde neuvádí. Snad by bylo lepší přestat do nekonečna vybírat a přebírat a už něco zrealizovat. Vždyť léto končí a s ním i období dostatku solární energie.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 62 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
pibi
Příspěvky: 953
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaký měnič, poraďte

Příspěvek od pibi »

Hyp píše: pát črc 26, 2024 1:33 pm Kolik maximalne takovych panelu mohu pripojit. Misto toho mi odpovidas otazkou, fakt dik.
Můžeš prosím napsat, které části této věty jsi nerozuměl?
"Pokud umíš počítat, tak si najdi datasheet těch panelů, přepočítej napětí naprázdno na -20°C a 500V vydělíš napětím, co Ti vyšlo a zaokrouhlíš dolů na celé panely."

Nemám věšteckou kouli, tím pádem nevím, jaké napětí mají Tvé panely při -20°C, tedy neumím spočítat, kolik jich můžeš spojit do série pro vstup, co snese 500V max. Těch 120A určitě nebude PV vstup, ale maximální nabíjecí proud do akumulátorů 48V z panelů, ze sítě by to mělo být 80A. Stáhni si od výrobce návod s podrobnými technickými informacemi a tam by ses měl dozvědět, jaký proud na PV vstupu regulátor snese. Na některém z dalších obrázků u prodejce je uvedeno max PV power 6500W, to by při 500V odpovídalo 13A, takže 1 string.

Nevím kde Ti odpovídám otázkou a nemáš zač. :yes:
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek