Mikro FVE atyp

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Slow
Příspěvky: 9
Registrován: ned čer 09, 2024 8:54 am
Lokalita: Pardubicko
Výkon panelů [Wp]: 2700
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikro FVE atyp

Příspěvek od Slow »

Ahoj,
tak nakonec asi "nejlepší" řešení, které jsem našel je měnič Deye (SUN 6k), jen jsem nikde nenašel možnosti zapojení stringů (zda-li se mohou lišit množstvím panelů mezi sebou, a tedy i výsledným napětím). Mppt jsou 2, ale jestli jsou vstupi nějak "lépe" odděleny nevím.

SUN 6kW_Datasheet

Nemáte někdo s tímto zkušenost?
Díky
emedium
Příspěvky: 202
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Mikro FVE atyp

Příspěvek od emedium »

Jeden string může mít max 13 A a mppt musí mít napětí v rozsahu 150-425 V

Jinak je to ongrid s limiterem, musíš mu pro ostrov s podporou ds pro případné dobíjení odpojovat AC in např. pomocí relé podle napětí baterky, neumí SBU
Slow
Příspěvky: 9
Registrován: ned čer 09, 2024 8:54 am
Lokalita: Pardubicko
Výkon panelů [Wp]: 2700
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikro FVE atyp

Příspěvek od Slow »

Takže bych čistě teoreticky mohl připojit 8S (Vmp330V) na první vstup/string (západ), a 4S(Vmp165) na druhý vstup/string východ, a pokud to bude v rozmezí MPPT tak by nebyl problém a pojedou obě pole?

Takže tento měnič také není ideální volba?
Nabyl jsem dojmu, že je to hybrid a tím CT (proudový tranformátor), snímá a "zamezuje případné přetoky do sítě"
(Programmable multiple operation modes: On grid, off grid and UPS)

Zero Export To CT: Hybridní měnič bude dodávat energii nejen připojenému záložnímu zatížení, ale také připojenému domácímu zatížení. Pokud je energie z fotovoltaiky a baterií nedostatečná, vezme si jako doplněk energii ze sítě. Hybridní měnič nebude prodávat energii do sítě. V tomto režimu je zapotřebí CT. Způsob instalace CT naleznete v kapitole 3.6 Připojení CT. Externí CT bude detekovat výkon proudící zpět do sítě a sníží výkon měniče pouze pro napájení místního zatížení, nabíjení baterie a domácího zatížení.
emedium
Příspěvky: 202
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Mikro FVE atyp

Příspěvek od emedium »

Dělá pak ale i tak pidipřetoky, které ti sečte chytřejší elěktroměr a za každou kW je pak několik tisíc kaček poplatek čezu. Už by jim tu buzeraci snad měla znemožnit nová směrnice v rámci green dealu. Je to přesně proti idei obnovitelných zdrojů. Škrtit měnič, když by mohl dodávat free energii do sítě.
Soban
Příspěvky: 3724
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Mikro FVE atyp

Příspěvek od Soban »

Hybridy pokud jsou nastaveny aby přicucávaly energii z DS budou vždy dělat přetoky, i když je zakážeš vždy nějaký malý unikne než zareagují regulační obvody a jak tu psaly novější elektroměry to sečtou a budou poplatky pokud to nebudeš mít ofiko připojené.....
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
Slow
Příspěvky: 9
Registrován: ned čer 09, 2024 8:54 am
Lokalita: Pardubicko
Výkon panelů [Wp]: 2700
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikro FVE atyp

Příspěvek od Slow »

No tak toto mohla řešit právě balkonová elektrárná, jenže ČEZ... (Eon to umožnuje podle PPDS, ČEZ nemusí...),
a tady je ofiko všechno problém..
Jak mám tedy FVE pořešit, abych s tíme neměl problémy? (ofiko připojit?)

Na co máme harmonizované normy a nařízení EU, když si z toho polostátní organizace zase vykroutí?
Soban
Příspěvky: 3724
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Mikro FVE atyp

Příspěvek od Soban »

Nepřipojovat to k DS, nastavit měnič aby nepřicucával z DS, koupit ostrovní HW, připojovat DS pouze když nemůže udělat přetok.

A nebo jak jsem psal ofiko to připojit jako mikrozdroj, pak technické přetoky jsou OK.

Jinak proč by to nešlo oficiálně?
Dodám papíry od měniče, revizní správu a jak je to zapojené a jde to......
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
Slow
Příspěvky: 9
Registrován: ned čer 09, 2024 8:54 am
Lokalita: Pardubicko
Výkon panelů [Wp]: 2700
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikro FVE atyp

Příspěvek od Slow »

Ahoj,
tak nakonec asi to nej co jsem vyzjistil bude sloučit stringy do 4S3P (4ks východ, 8ks západ) zapojit paralelně na SmartSolar 250/85-Tr VE.Can (případně SS 250/100,ale tak velké FV nemám), (panely Voc 200VDC, při -20°C Vocw 240V, Imp ráno 10,9A, odpoledne Imp 21,8A), střídač Victron Energy MultiPlus-II GX 24V/3000VA/70A-32A v "ESS", neboť bohužel dle PPDS mi na 1F nepřipojí více jak 3,6kVA, baterie AkuModule LiFePO4 250Ah 51.2V 100A MUST LP20-51250 (Aku.
Je to tak OK, případně co dalšího by bylo vhodné (PC rozhraní pro nastavení, Cerbo??)
Děkuji za nápady.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek