Easun Isolar SMH II 7000VA zkušenost

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
polomarko
Lokalita: Piestany, SK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4500
Kapacita baterie [kWh]: 18
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Easun Isolar SMH II 7000VA zkušenost

Příspěvek od polomarko »

acmetelka píše: stř kvě 22, 2024 9:16 am Používám tento měnič asi 3 měsíce. Hned po prvních hodinách běhu šel kryt dolů a začal jsem řešit dle různých info z webu výměnu větráků za tišší. Výsledek je 2x 120mm tichý větrák na vytištěných nástavcích. Problém byl s měřením otáček, nové ventilátory jsou při obdobném průtoku asi 3x pomalejší. Invertor hlásil chybu na chlazení. Musel jsem tedy doplnit o obvod měření otáček, násobení příslušnou konstantou a vystavení tého hodnoty zpět invertoru. Obvod s ATTiny88 z Ali, doplněno o displej s hodnotou otáček ventilátorů.
2024-05-22_091248.jpg2024-05-22_091226.jpg

Co pozoruju, je nedokonalá funkce MPPT. Mám 8x550Wp s Umppt cca 42V, takže optimum celku by mělo být kolem 320V. Některý den MPPT na toto napětí ráno naběhne, jiný den ale pouze např. na 220V nebo taky 190V, i při plném slunci a tam se drží celý den. Tomu pak ale odpovídá nižší příkon z panelů, protože zřejmě proud si drží při všech napětích plus minus podobný. Pokud odpojím panely a znovu připojím, nově napětí najede na oněch cca 320V a pak jde z panelů plný výkon. Nevím, jestli se dá nějak nastavit interval přepočtu bodu max. výkonu, nikde jsem toto zatím nenašel. Předtím jsem měl pouze BEL do topné spirály a ten si každých 5 minut bod znovu počítal.
Máte někdo podobnou zkušenost? Nebo mám nějaký vadný kus?
Ja som použil ventilátory 2xARCTIC P12 Max White, nemam žiadny problem, ale ten tvoj nadstavec ma zaujal, hodil by si sem súbor pls
polomarko
Lokalita: Piestany, SK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4500
Kapacita baterie [kWh]: 18
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Příspěvek od polomarko »

Mam 11x31V, 410Wp, režim SbU, pri nepriamom osvetlený štartuje napatie na 200-280V potom skáče od cca 300 do 380v, skončí na 350V, asi zaleži na osvetltnosti panelov a firmware, ako už bolo spomenuté, podobne sa mení aj BUS voltage 400-430V, ak máš nominálny výkon z panelov fyziky overený asi by som neriešil, pripadne skontroluj spoje, prehrievanie ...
Inak požil som 2x vetilator ARCTIC P12 Max White 200–3300RPM + jedem nasavajuci noname, v pohode beží bez problémov už 3 mesiace, hi-spot max 50C°, ale zaujal ma ten tvoj nadstavec hodil by si sem subor pls
acmetelka
Lokalita: kousek na východ od Prahy
Systémové napětí: >48V

Příspěvek od acmetelka »

polomarko píše: čtv čer 06, 2024 4:17 pm Mam 11x31V, 410Wp, režim SbU, pri nepriamom osvetlený štartuje napatie na 200-280V potom skáče od cca 300 do 380v, skončí na 350V, asi zaleži na osvetltnosti panelov a firmware, ako už bolo spomenuté, podobne sa mení aj BUS voltage 400-430V, ak máš nominálny výkon z panelov fyziky overený asi by som neriešil, pripadne skontroluj spoje, prehrievanie ...
Inak požil som 2x vetilator ARCTIC P12 Max White 200–3300RPM + jedem nasavajuci noname, v pohode beží bez problémov už 3 mesiace, hi-spot max 50C°, ale zaujal ma ten tvoj nadstavec hodil by si sem subor pls
1. Napětí už téměř pravidelně na požadované nevyjede, dnes krásně svítí a zastavilo se to na 180V namísto cca 300V. Každé ráno zatím ručně odpojuju panely na pár vteřin, pak vždy najede na správné napětí. Koupil jsem stykač NC a vždy s východem slunce ho s espHome na těch pár vteřin vypnu. To ještě tečou do MPPT pouze nějaké desítky mA. Blbý workaround, ale co už.

2. Chlazení - jak to mám v rozvaděči i dole s baterkou, v technické, tak se stále dost hřeje i s těmi většími větráky, max. jsem vypozoroval 60°C (při současném dobíjení a odběru přes 5kW) co měnič reportoval. Vytiskl jsem si místo spodního krytu děrovaný, ale přidal bych na něj ještě tak 4 x 40mm větrák a obvod z Ali, který má čidlo teploty a při vyšší teplotě by mi ty větráčky rozběhl. Jen přemýšlím, kam se píchnout v měniči na 12V, neporadil by někdo? Jestli by odběr do 1A zvládl i výstup napájení COMM na tom RJ45 konektoru, nebo by bylo lepší najít někde např. na komunikační nebo hlavní desce 12V a píchnout se tam.

3. Přikládám STLka nástavce, včetně destičky pro plošňák a přílepku pro mini displej, který tam mám na zobrazení otáček. Plus spodní děrovaný kryt.
Přílohy
sem chci přidat větráčky ovládané teplotním čidlem
sem chci přidat větráčky ovládané teplotním čidlem
FVE_Easun_FanTop v22.stl
(986.21 KiB) Staženo 8 x
Deska MCU.stl
(41.49 KiB) Staženo 10 x
DisplejKryt.stl
(154.77 KiB) Staženo 9 x
FVE_Easun_spodniKryt.stl
(3.1 MiB) Staženo 11 x
V1: (6/2023 -> 3/2024) - JJZ 3,3 kWp 6 x "Xtend Solarmi Schutten STM-550/144-S3"; BEL stavebnice + DIY chlazení; AKU 500l ohřev TUV; snad přitápění v přechodných obdobích
V2: (3-2024 -> ) JJZ 4,4 kWp 8 x 550Wp, EASUN SMH-II-7KW, 16xLiFePO4 z NKON 305Ah + JKBMS 150/2A, přepínač sítí, PLC Foxtrot, EmonCMS grafy - ve fázi ladění, dokončování

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek