Topray solar TPS 1230 - správné meření proudu

Diskuze o regulátorech EP Solar
kubikuba
Příspěvky: 5
Registrován: pát pro 14, 2012 10:12 am

Topray solar TPS 1230 - správné meření proudu

Příspěvek od kubikuba »

Dobrý den, mám dotaz. V malém FV systému - 2x 140W panel Kyocera, regulátor TPS 1230 a trakční baterie je zajímavá hodnota při plném osvitu. Panely by měly dávat max 2x8A=16A a na regulátoru to ukazuje 27A !!! nevíte kde je zakopaný pes? Jakub
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Topray solar TPS 1230 - správné meření proudu

Příspěvek od Pan Taum »

Jediné řešení je změřit ampermetrem.
jirkadj
Příspěvky: 18
Registrován: pát lis 15, 2013 1:47 am

Re: Topray solar TPS 1230 - správné meření proudu

Příspěvek od jirkadj »

TPS 1230 mám jeden doma - a zrovna s ním dělám pokusy.
Funguje jen jako ,,útlumový člen" samozřejmě šířkou pulzu - PWM - ale podivně protože při nízkém osvitu panelů a tedy nízkém výkonu ze na něm značná ztráta!
Pro více panelů v serii (do jeho max 60V) i při max 60V je to nepoužitelné = Ztráty!
Jediná jeho použitelná funkce je chránit baterie před přebitím!

Pro nabíjeni z více panelů v serii to chce už MPPT - tedy převod z napětí do proudu.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jinak co se týká MPPT - co nejlevněji "
zkoušel jsem na panelech zapojených v serii (zatažěno = max 90V/1A) pokusně nabíjet přes obyčejný pulzní zdroj z notebooka ,a výsledek byl úžasný. Při nízkém osvitu panelů cca 45V/1A - pulzní zdroj dával do baterií cca 3 až 5víc proudu než dodávali panely. Tedy cca 14V/3A (zataženo) , 14V / 5,5A slunčno (zdroj by dával víc - jen to byl jeho max výkon 85W).

Pulzní zdroj z notebooka 20V je úžasně jednoduché a levné řešení jak nabíjet vyšším proudem při špatném počasí.
Pozor ale nefungují všechny - čím slabší zdroj - tím jde dříve od spodu (jeden z mých 60W - umí pracovat už od 35V).
A některý ihned nenaskočí - (i když má uvniř oboucestné usměrnění - Gretz můstek) - zde u SS přesto někdy záleží na polaritě zásuvky. Nebo je řešením ho rozebrat napojit se stejnosměrně přímo na jeho vstupní kondenzátory.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek