Spotřeba naprázdo u jednofázových měničů a řešení trvale zapojených spotřebičů

Měniče Axpert
bokser01
Příspěvky: 1468
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 13,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spotřeba naprázdo u jednofázových měničů a řešení trvale zapojených spotřebičů

Příspěvek od bokser01 »

cuki píše: úte črc 02, 2024 9:59 pm
rva píše: úte črc 02, 2024 8:58 pm Měniče vybírám takově, aby šly přepanelovat. Mám na nich klidně 3x víc než dovedou zpracovat. A to proto, abych měl dostatečnou výrobu i když je slunce méně. Když je léto, nepotřebuji všechno využít.
Zrovna ten Axpert PIP 5048MS toho moc dle výrobce nesnese, to byl jeden z těch co jsem tam chtěl dát. Vůbec by mi nevadilo 18A z FVE, v létě když to hrozí to nevyužiju, ale můžeš to ve špičce (dle výrobce) podělat na vstupu. Isolar na tom bude podobně.

Jestli tam máš 143kWp tak to ale docela odporuje tomu co tu píšu :-) To máš nějaký hangár ne?
Já mám teda kladnou zkušenost s MUSTY které mám přepanelované téměř dvojínasobně, a makají jak potřebuji, hezky si omezí při hezkém dni proud z MPPT na 80A. Když je více pod mrakem, tak díky tomu mám větší výkon a je to v poho, jen to chce správně dimenzovat jištění.
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 13,4KWh lifepo4 (2X 8S 280Ah EVE), Celek tedy 7770Wp :yes:
cipis
Příspěvky: 4930
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Spotřeba naprázdo u jednofázových měničů a řešení trvale zapojených spotřebičů

Příspěvek od cipis »

Já tam žádný nulák nemám, jedu PEN, a až za přepínačema dělám nulák chrániči.
2P mám pro dva spotřebiče, které chci přepínat zaráz.
cuki píše: úte črc 02, 2024 10:04 pm
FRSO píše: úte črc 02, 2024 8:46 pm
cipis píše: úte črc 02, 2024 8:30 pm Toto asi maketa nebude:
https://allegro.cz/nabidka/hager-sitovy ... 3755788447
tyhle mají přívody shora, pak jsou i zespodu:
https://allegro.cz/nabidka/prepinac-agr ... 2996885562
Ty 2P používám na přepínání 1F spotřebičů ostrov-DS, ty 40A, je to super.
Odpínáš i nulák?
Já o tom teď tak nějak víc přemýšlím a čím dál tím víc si říkám že to není úplně ok. Sice to jde přes nulu, ale při přifázování tam může bejt klidně mezifázové napětí. Podle mě by měli zůstat trvale spojené.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
FRSO
Příspěvky: 2345
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Spotřeba naprázdo u jednofázových měničů a řešení trvale zapojených spotřebičů

Příspěvek od FRSO »

cuki píše: úte črc 02, 2024 10:04 pm
FRSO píše: úte črc 02, 2024 8:46 pm
cipis píše: úte črc 02, 2024 8:30 pm Toto asi maketa nebude:
https://allegro.cz/nabidka/hager-sitovy ... 3755788447
tyhle mají přívody shora, pak jsou i zespodu:
https://allegro.cz/nabidka/prepinac-agr ... 2996885562
Ty 2P používám na přepínání 1F spotřebičů ostrov-DS, ty 40A, je to super.
Odpínáš i nulák?
Já o tom teď tak nějak víc přemýšlím a čím dál tím víc si říkám že to není úplně ok. Sice to jde přes nulu, ale při přifázování tam může bejt klidně mezifázové napětí. Podle mě by měli zůstat trvale spojené.
Přepínám fázi i pracovní vodič mezi ostrovem a DS, u obou jsou fíčka, tak musím přepínat i N, proto používám ty 2P. Funguje to spolehlivě, fička ještě nikdy nespadly při přepnutí. Přepíná tak max 3x za rok.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 17.7.2024 9825kWh
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spotřeba naprázdo u jednofázových měničů a řešení trvale zapojených spotřebičů

Příspěvek od cuki »

cipis píše: úte črc 02, 2024 10:31 pm Já tam žádný nulák nemám, jedu PEN, a až za přepínačema dělám nulák chrániči.
2P mám pro dva spotřebiče, které chci přepínat zaráz.
To nebylo na tebe :-) Přesně tak si to představuji taky. viz moje schéma
FRSO píše: úte črc 02, 2024 10:57 pm Přepínám fázi i pracovní vodič mezi ostrovem a DS, u obou jsou fíčka, tak musím přepínat i N, proto používám ty 2P. Funguje to spolehlivě, fička ještě nikdy nespadly při přepnutí. Přepíná tak max 3x za rok.
Jaký je důvod to neodpojovat před chrániči?
pibi
Příspěvky: 922
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spotřeba naprázdo u jednofázových měničů a řešení trvale zapojených spotřebičů

Příspěvek od pibi »

cuki píše: úte črc 02, 2024 8:17 pm
To už je na mě dost overkill mít na každej jistič jeden přepínač :-)
On to není přepínač na každý jistič, mám doma po postupných rekonstrukcích více podružných rozvaděčů a do každého mám 2x1f přívody 3Cx6mm2, na jednom obvody, které chci zálohovat (označené UPS) a na druhém zbytek, který při zimním nedostatku přehodím na DS.
A samozřejmě každý vývod má i svůj jistič.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
pibi
Příspěvky: 922
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spotřeba naprázdo u jednofázových měničů a řešení trvale zapojených spotřebičů

Příspěvek od pibi »

FRSO píše: úte črc 02, 2024 10:57 pm Přepínám fázi i pracovní vodič mezi ostrovem a DS, u obou jsou fíčka, tak musím přepínat i N, proto používám ty 2P. Funguje to spolehlivě, fička ještě nikdy nespadly při přepnutí. Přepíná tak max 3x za rok.
Vývod pro zásuvkové sloupky v zahradě také přepínám mezi 1f a 3f chráničem, včetně nuláku.
ROZVADEC SKLEP V2.png
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spotřeba naprázdo u jednofázových měničů a řešení trvale zapojených spotřebičů

Příspěvek od cuki »


On to není přepínač na každý jistič, mám doma po postupných rekonstrukcích více podružných rozvaděčů a do každého mám 2x1f přívody 3Cx6mm2, na jednom obvody, které chci zálohovat (označené UPS) a na druhém zbytek, který při zimním nedostatku přehodím na DS.
A samozřejmě každý vývod má i svůj jistič.
Jo rozdělení pro zálohování dává tak smysl, to mě nenapadlo.
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spotřeba naprázdo u jednofázových měničů a řešení trvale zapojených spotřebičů

Příspěvek od cuki »

Vývod pro zásuvkové sloupky v zahradě také přepínám mezi 1f a 3f chráničem, včetně nuláku.
ROZVADEC SKLEP V2.png
No společný chránič by měl fungovat i na kombinované síti tedy třeba jedna fáze z měniče a dvě z DS. Co to udělá ve chvíli přepnutí ale nevím.
vlastně řeším i jestli nechám obyč fíčka a nebo budu řešit i SS složku. V rozvaděči mám jedno hromadné 3F fíčko a pak 3x 1f chráničojistič na okruhy které chci mít samostatně. Ty plně SS fíčka jsou docela mastný.
cipis
Příspěvky: 4930
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Spotřeba naprázdo u jednofázových měničů a řešení trvale zapojených spotřebičů

Příspěvek od cipis »

Když už do toho hrabeš, tak na každý jednotlivý okruh. Společný pro všechno je akorát nařízený pro dřevostavbu.
Pokud máš trafoidní měnič, tak B nepotřebuješ, stačí ti A. Už x krát debatováno.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
emedium
Příspěvky: 202
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Spotřeba naprázdo u jednofázových měničů a řešení trvale zapojených spotřebičů

Příspěvek od emedium »

U měničů, které si reziduální proud hlídají a zřejmě se pak i vypnou bude i kontrola na straně spotřebičů, stejně jako u béčka.

Pokud je tam oddělovací trafo, může tam zase prolézt něco zpětně z tepelka nebo klimy, používají dc motory, tak bude asi i tak jistější to béčko.
pibi
Příspěvky: 922
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spotřeba naprázdo u jednofázových měničů a řešení trvale zapojených spotřebičů

Příspěvek od pibi »

emedium píše: stř črc 03, 2024 10:52 am U měničů, které si reziduální proud hlídají a zřejmě se pak i vypnou bude i kontrola na straně spotřebičů, stejně jako u béčka.

Pokud je tam oddělovací trafo, může tam zase prolézt něco zpětně z tepelka nebo klimy, používají dc motory, tak bude asi i tak jistější to béčko.
B na všechny vývody, to bych si musel vzít hypotéku, a to jen jeden z několika rozvaděčů doma. Ještě, že mám střídače s trafem.
PXL_20230714_194213188.jpg
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spotřeba naprázdo u jednofázových měničů a řešení trvale zapojených spotřebičů

Příspěvek od cuki »

cipis píše: stř črc 03, 2024 10:17 am Když už do toho hrabeš, tak na každý jednotlivý okruh. Společný pro všechno je akorát nařízený pro dřevostavbu.
Pokud máš trafoidní měnič, tak B nepotřebuješ, stačí ti A. Už x krát debatováno.
Po dřevostavbu není nařízen společný, ale vše musí být jištěno min 300mA z důvodu požáru. A dřevostavba je de facto jakákoliv stavba. Já mám na fíčku všechno a to na 30mA klasice.

Trafoidní měnič je na 1F akorát snad modré neštěstí Victron. Nic jiného neznám. Jako přidat tam jen oddělovací trafo je taky možnost, ale zase zbytečně snížená účinnost.

Mít každý okruh na jednom fíčku je IMHO nesmysl. Osobně u menších staveb dávám kvůli debilní normě na světla všechno na jeden hromadný chránič a nikdy nebyl problém. Jen tam kde se předpokládá větší množství silnějších spínaných zdrojů a nebo velké točivé motory to rozděluji.
cipis
Příspěvky: 4930
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Spotřeba naprázdo u jednofázových měničů a řešení trvale zapojených spotřebičů

Příspěvek od cipis »

Samozřejmě, že bude lepší mít naprosto všude Béčko, ale kvůli ceně je to zatím nesmysl, když tam být nemusí (tj. to trafo, oddělovací extra trafo nebo to výrobce vyloženě napíše, že nevyžaduje). Nehledě na to, že je otázka, jestli vůbec klima/tepelko chránič potřebuje, když za a) na to uživatel nemá jak makat, za b) to může být kritický spotřebič a za c) je to připojeno napřímo (tj. ne přes zásuvku).

Není to nesmysl (opět debata dokola, co tři měsíce...). Naopak je debilita narvat všechna světla pod jeden jediný chránič, něco se stane a v celém baráku nejede ani jedno světlo. Což mi přijde jako naprosto ukázkový případ dokonalého ovlivnění jednoho obvodu poruchou druhého.

Dřevostavba rozhodně není jakákoliv stavba.

A když už jsme u toho požáru, tak by mělo smysl doplnit i obloukové ochrany. Vzhledem ke specifickému průběhu hoření oblouku je to asi jedna z věcí, co údajně funguje výborně.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
mihlit
Příspěvky: 610
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5800
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spotřeba naprázdo u jednofázových měničů a řešení trvale zapojených spotřebičů

Příspěvek od mihlit »

Ad obloukové ochrany... taky jsem na ně koukal, ale je to nesmysl. V době žárovek možná, nyní jsme ale v době led světel. Problém obloukové ochrany je v tom, že mají minimální proud, který je 2.5 A, pod který to nereaguje.
cipis
Příspěvky: 4930
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Spotřeba naprázdo u jednofázových měničů a řešení trvale zapojených spotřebičů

Příspěvek od cipis »

Pro vláknové žárovky to bylo primárně, ale teď se to spíš preferuje pro zásuvky.
Protože je spousta žravých spotřebičů, co lidi narvou do zásuvek, rozbočovaček, prodlužek atd. A určitě se už každému stalo, že když něco vypojoval, že to bylo "teplé". Ono stačí, že o kabel k přímotopu zakopne děcko nebo kdokoliv, zástrčka se lehce vysune, či se "načne" zásuvka ve zdi.

Ale povinné to není, a tak je to na zvážení každého soudruha. Dříve prosakovaly informace, že by to mohlo být změněno, a z doporučených by se mohly stát povinné.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
emedium
Příspěvky: 202
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Spotřeba naprázdo u jednofázových měničů a řešení trvale zapojených spotřebičů

Příspěvek od emedium »

Třeba tepelka k bazénům jsou do zásuvky, spíš mi šlo o to, že to může vygenerovat DC složku i v okruhu za oddělovacím trafem a pak na to přijde asi jen to béčkové fíčko.

Deye si reziduál hlídá, ale mám na něm 3 malé tepelka pro bazén a vířivku, tak by se i tak docela hodilo. Přemýšlel jsem nad tím odd.trafem ale viz výše...
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spotřeba naprázdo u jednofázových měničů a řešení trvale zapojených spotřebičů

Příspěvek od cuki »

cipis píše: stř črc 03, 2024 11:18 am Samozřejmě, že bude lepší mít naprosto všude Béčko, ale kvůli ceně je to zatím nesmysl, když tam být nemusí (tj. to trafo, oddělovací extra trafo nebo to výrobce vyloženě napíše, že nevyžaduje). Nehledě na to, že je otázka, jestli vůbec klima/tepelko chránič potřebuje, když za a) na to uživatel nemá jak makat, za b) to může být kritický spotřebič a za c) je to připojeno napřímo (tj. ne přes zásuvku).

Není to nesmysl (opět debata dokola, co tři měsíce...). Naopak je debilita narvat všechna světla pod jeden jediný chránič, něco se stane a v celém baráku nejede ani jedno světlo. Což mi přijde jako naprosto ukázkový případ dokonalého ovlivnění jednoho obvodu poruchou druhého.

Dřevostavba rozhodně není jakákoliv stavba.

A když už jsme u toho požáru, tak by mělo smysl doplnit i obloukové ochrany. Vzhledem ke specifickému průběhu hoření oblouku je to asi jedna z věcí, co údajně funguje výborně.
No drtivá většina staveb má ze dřeva střechu. To je ta nejkritičtější část stavby společně s materiálem který je nad okny.

Jasně vypadne všechno, ale jak často se ti to stane? Postavil jsem několik staveb které jsou jištěny jedním chráničem na vše. Chránič mi nevybavil nikdy.
Jen tady v dílně kde opravuju i nějaké spotřebiče mi to vyhodilo vadné čerpadlo. Tady mám ale samostatný chránič. V běžné domácnosti se ti to nestane. A pokud ano, tak shodíš daný okruh a nahodíš fíčko. Předpokládám, že doma nemáš kilometry chodeb bez oken a bez jakéhokoliv spotřebiče na baterku. Prakticky každé místnosti máš mobil, NTB,... Takže žádná trága. Když vypadne sít, tak jsi na tom podstatně hůř a to je ve většině lokalit daleko častější případ. Pole mě je ta norma hloupá a měla by se týkat jen specifických nemovitostí a specifických případů.
emedium
Příspěvky: 202
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Spotřeba naprázdo u jednofázových měničů a řešení trvale zapojených spotřebičů

Příspěvek od emedium »

V něděli jsem se vracel ve vodní smršti z výletu a nešla otevřít brána, vypadlo mi fíčko se šesti okruhy. Ani shození všech okruhů mi nepomohlo, pořád nechtělo naskočit. Začal jsem odpojovat spotřebiče a nakonec se chytlo až po odpojení myčky.
Franta2776
Příspěvky: 2862
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Spotřeba naprázdo u jednofázových měničů a řešení trvale zapojených spotřebičů

Příspěvek od Franta2776 »

Mĕ v neděli vylítla po 11letech provozu hadice od čističky k bazénu ve sklepě. Sklepem proteklo cca 30m3 vody a dvĕ čerpadla utopená a chránič dole.
Koupil jsem nové čerpadla, myslím si že když ty staré vysuším mohly by fungovat.
To fičko nedovolí žádné velké ztrátové proudy na zem a kromě životů může zachránit i majetek.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
pibi
Příspěvky: 922
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spotřeba naprázdo u jednofázových měničů a řešení trvale zapojených spotřebičů

Příspěvek od pibi »

cuki píše: stř črc 03, 2024 12:34 pm V běžné domácnosti se ti to nestane. A pokud ano, tak shodíš daný okruh a nahodíš fíčko.
Jedině bys měl 2pólové jističe, kterýma vypneš L+N. Pokud nastane porucha izolace N vodiče, tak pěkně ručně odpojuješ jednotlivé nuláky, až najdeš ten špatný, jak píše emedium. :))
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek