Přepínáte někdo mezi 1 a 2 měniči podle zátěže? Pro off grid 2 fáze

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Miyuki
Příspěvky: 193
Registrován: úte bře 21, 2023 1:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7640
Kapacita baterie [kWh]: 19+Nádrž
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Přepínáte někdo mezi 1 a 2 měniči podle zátěže? Pro off grid 2 fáze

Příspěvek od Miyuki »

Zdravím,
používám 5kW off grid měnič Epever iPower vcelku úspěšně jenom s odlehčováním (přepínání zátěže mimo limit na distribuci)
Ale teď v létě hlavně když nabíjí bojler (max 2kW) a běží klimatizace (max 1,5kW), tak je to dost na hraně. Hlavně když sepne čerpadlo ve studni, to je další 1kW a k tomu ten rozběhový proud.
Tak zvažuji přidat druhý měnič a rozdělit zátěž, dalších 5kW by to mělo hravě vyřešit.
Ale klidová spotřeba zapnutého měniče bez zátěže je kolem 45W. To je vyhozená 1kWh denně, což je v období kdy zrovna nesvítí docela dost.
Vyměnit úplně měnič za nějaký kolem 10kW by asi moc nepomohlo, většinou mají minimálně dvojnásobnou vlastní spotřebu.

Takže uvažuji o automatizaci, že by se druhý měnič spouštěl jenom pokud zátěž na prvním spoune nad určitou hranici a přepnout větší spotřebiče na ten druhý když poběží.
Používáte někdo něco podobného?
Ostrov založený na Epever IP5000-42-Plus + 2 pole s Tracer5420AN a Tracer6420AN + 18x Envision 305Ah LiFePO4
rva
Příspěvky: 3918
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Přepínáte někdo mezi 1 a 2 měniči podle zátěže? Pro off grid 2 fáze

Příspěvek od rva »

Používám takto 3 paralelní měniče a dnes to vypadá třeba takto:
Automatizace zapínání měničů
Automatizace zapínání měničů
Automatizace je v HomeAssistant.
Výrobu měničů a jejich případnou spotřebu z DS měří nacvaknuté snímače Shelly EM.
Měniče mají zespodu kolébkový vypínač a paralelně k jeho kontaktům mám napájené rozpínací kontakty 8ch ethernet relé (2ch, těch ostatních 6 relátek je další automatizace). Rozpínací kontakty proto, aby v případě poruchy tohoto 8ch relé byly kontakty sepnuté a měniče běžely. Jinak automatizace těmito relátky měniče zapíná a vypíná.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 62 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Keraj
Příspěvky: 337
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:15 pm
Lokalita: Poblíž Hradce Králové
Systémové napětí: 48V

Re: Přepínáte někdo mezi 1 a 2 měniči podle zátěže? Pro off grid 2 fáze

Příspěvek od Keraj »

Leda by ten další měnič co pořídíš byl hybridní měnič co se umí přifázovat na svůj vstup.
To u běžně dostupných Epevrů nejde, nemají střídavý vstup.

Šlo by asi při větší zátěži prvního měniče zapnout druhý a poté část zátěže na něj přepnout stykačem či přepínačem sítí.
Ale při počtu možných přepnutí a ceně komponent bude asi lepší pořídit Multiplus a stávající Epever mu pověsit na AC in, a nemusíš víc řešit.

Také o tom uvažuji, třeba někdo potvrdí funkčnost na základě reálných zkušeností ...
16 panelů DHM-72L9-450 Wp = 7200Wp jih, sklon 17°
2 regulátory EPever Tracer 6415 AN = 6000W
Paralelní adaptér PAL-ADP-50AN
Hlavní měniče Multiplus2 5000VA v sérii 4 + 4kW
Měniče EPever IP+ pro vytěžování 5, 3 a 2kW
135 + 135 + 230 = 500Ah LiFePo na 48V
3* BMS a Balancer Seplos
Vitek
Příspěvky: 1959
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Přepínáte někdo mezi 1 a 2 měniči podle zátěže? Pro off grid 2 fáze

Příspěvek od Vitek »

rva píše: sob čer 29, 2024 8:46 pm Používám takto 3 paralelní měniče a dnes to vypadá třeba takto:Automatizace zapínání měničů.png
Automatizace je v HomeAssistant.
Výrobu měničů a jejich případnou spotřebu z DS měří nacvaknuté snímače Shelly EM.
Měniče mají zespodu kolébkový vypínač a paralelně k jeho kontaktům mám napájené rozpínací kontakty 8ch ethernet relé (2ch, těch ostatních 6 relátek je další automatizace). Rozpínací kontakty proto, aby v případě poruchy tohoto 8ch relé byly kontakty sepnuté a měniče běžely. Jinak automatizace těmito relátky měniče zapíná a vypíná.
Nazdarek zajimalo by me jestli jsi tohle zapinani pouzil ode me nebo na to prisel sam 😆😆 ja to teda posledni dobou nepouzivam a jedu vsechny tri paralelne porad i v noci. Prijde mi ze ty menice teoreticky nemusi tolik odchazet.
Nicmene vzhledem k tomu ze autor monitorovaciho sw jiz opet udelal ovladani pres gpio premyslim ze to zase zprovoznim aspon tak ze na noc 2 vypnu. A usetrim celke. Dost kwh.

No vzhledem k tomu ze se mi elektronika rozlejza a pridavam volnobeznou spotrebu tak sem si vsiml ze barak dost papa v noci.

Ono sem pridal rekuperaci ktera porad bezi a podle ppm si pridava a ubira jak se ji chce atd... No nicmene od jeji zprovozneni se mi hemzi v ramech oken nejaky muchy neb to nepouzivam a neotviram

Higi mej se a zdar Vita
cipis
Příspěvky: 5070
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Přepínáte někdo mezi 1 a 2 měniči podle zátěže? Pro off grid 2 fáze

Příspěvek od cipis »

Asi tak nejak. MP bere cca. 10-15W.
Keraj píše: sob čer 29, 2024 9:02 pm
Ale při počtu možných přepnutí a ceně komponent bude asi lepší pořídit Multiplus a stávající Epever mu pověsit na AC in, a nemusíš víc řešit.

Také o tom uvažuji, třeba někdo potvrdí funkčnost na základě reálných zkušeností ...
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 5 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Miyuki
Příspěvky: 193
Registrován: úte bře 21, 2023 1:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7640
Kapacita baterie [kWh]: 19+Nádrž
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepínáte někdo mezi 1 a 2 měniči podle zátěže? Pro off grid 2 fáze

Příspěvek od Miyuki »

Tak rozdělení na 2 oddělené fáze by problém nebyl.
Spínání i u toho jednoho řeším přes Modbus, když klesne baterie pod 5% tak se přejde na distribuci a posílá se příkaz na vypnutí. Pak je vlastní spotřeba minimální.
Jenom by se muselo přidat pár přepínacích stykačů.
Ta klidová spotřeba MP a možnost je provozovat paralelně vypadá zajímavě, ale vzhledem k jejich ceně je to mimo.
Ostrov založený na Epever IP5000-42-Plus + 2 pole s Tracer5420AN a Tracer6420AN + 18x Envision 305Ah LiFePO4
Keraj
Příspěvky: 337
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:15 pm
Lokalita: Poblíž Hradce Králové
Systémové napětí: 48V

Re: Přepínáte někdo mezi 1 a 2 měniči podle zátěže? Pro off grid 2 fáze

Příspěvek od Keraj »

Jako mám 3 a 5 kW měnič Epever IPower.
Na ten 3 kW jede celá obytná část domu jako L1.
Vyjma bojleru, myčky nádobí a pračky jako L2.
A vyjma trouby a indukční desky jako L3.

L2 a L3 do domu jsem měl zapojený přes dvoupólový čínský 63A ATS Tomzn na jeho výstup, grid vstup na 3kW měnič a FVE vstup na 5kW měnič. Pokud byl 5kW měnič aktivní, jela L2 a L3 na něj, pokud byl ve stand-by jelo vše na 3 kW měnič.
Řízené přes modbus, kdy při větším odběru jak 2 kW na prvním měniči se probudil ten druhý. Přeplo se to během 10 vteřin.
Používal jsem to ale jen 14 dní v prosinci, pak stejně nebylo dost energie pro velké spotřebiče.
Navíc ten čínský ATS asi deklarované cykly přepnutí nedá, tak jsem to předělal.

Asi bude záležet na použitých stykačích a zda se vejdou do stávajícího rozvaděče. To ten rozdíl v ceně mezi měniči značně sníží.
16 panelů DHM-72L9-450 Wp = 7200Wp jih, sklon 17°
2 regulátory EPever Tracer 6415 AN = 6000W
Paralelní adaptér PAL-ADP-50AN
Hlavní měniče Multiplus2 5000VA v sérii 4 + 4kW
Měniče EPever IP+ pro vytěžování 5, 3 a 2kW
135 + 135 + 230 = 500Ah LiFePo na 48V
3* BMS a Balancer Seplos
Miyuki
Příspěvky: 193
Registrován: úte bře 21, 2023 1:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7640
Kapacita baterie [kWh]: 19+Nádrž
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepínáte někdo mezi 1 a 2 měniči podle zátěže? Pro off grid 2 fáze

Příspěvek od Miyuki »

Já používám přepínací stykače s kontakty 22 od Eatnu, jsou docela levné a mají kontakty dimenzované dokonce i na DC a při přepínání je tam krátká pauza kdy jsou všechny kontakty rozpojené
Přepínání i pod velkou zátěží mezi distribucí a měničem funguje naprosto bez problémů
Ostrov založený na Epever IP5000-42-Plus + 2 pole s Tracer5420AN a Tracer6420AN + 18x Envision 305Ah LiFePO4

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek