Jaký typ BMS na LiFePo?

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
PetrDubi
Příspěvky: 1478
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaký typ BMS na LiFePo?

Příspěvek od PetrDubi »

Obávám se, že se žádostí na zpracování odborného posudku s odůvodněním jsi šel na špatné místo a měl by jsi se obrátit spíše na někoho, kdo se tím zabývá a za příslušný obnos ti takový posudek zpracuje.
Ale tomu, že by tu byl někdo, kdo by ti takový posudek chtěl vytvořit (a zadarmo) moc nevěřím.

Ps: Bez toho aby ten člověk věděl jaká to je BMS, jak je uvnitř zapojená, jaké je provedení (například rozmístění na plošném spoji, šířka spojů a podobně) a jaké jsou použité součástky ti stejně nikdo žádný relevantní posudek dát nemůže..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68 a Victron 75/15 MPPT
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
luky
Příspěvky: 888
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Jaký typ BMS na LiFePo?

Příspěvek od luky »

OK, tak pár technikálií:
1) osobně mám dvě sady 16s LiFe baterií (různých). Vidím, že jejich vnitřní odpor se mění s mírou nabití a tedy i rozložení proudu se mění s nabitím. Tedy nějaké dodatečné balancování odporem/délkou vodiče je nereálné.
2) z principu bude rozdělení proudu záviset na mnoha faktorech. Tedy pokud použiješ 4*30A BMS, tak neočekávej, že z toho budeš moci tahat 120A, optimisticky bych hádal 80A, pokud máš dvě stejné baterie, se stejně dlouhýma kabelama...
3) další otevřená otázka je vypínání proudu. Jedna BMS vypne, tedy během okamžiku ostatníma naroste proud, vypne druhá... Díky indukčnostem tou poslední BMSkou poteče dost vysoký proud a je otázka, jestli to dokáže vypnout.
Číňan píše 56A+/-10A a 20ms delay. Tedy tu svou poznámku o zkoušce zkratu beru zpět. Tohle se při zkratu odpaří dřív než se to vůbec rozhodne vypínat..

Můj názor je, že nejde odpovědět ANO/NE. Správná odpověď už zazněla: Není to dobrý nápad. Vede to na komplikované a nejisté řešení v situaci, na které máme ověřená řešení. Ale za jistých okolností by to šlo zkusit - výsledek ti ovšem dopředu nikdo neřekne, protože k takovému verdiktu jednoduše není dostatek informací (přesné parametry, jak se ta BMS chová, odpory a indukčnosti vedení, baterek, charakter zátěže....).
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
sigurd
Příspěvky: 24
Registrován: úte úno 21, 2023 12:19 pm
Lokalita: žilina
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 175+160 mobilné
Kapacita baterie [kWh]: 3
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaký typ BMS na LiFePo?

Příspěvek od sigurd »

Predám 4ks za 10 euro, a kúpim 2 za 200 euro...ale o to až tak nejde.
Podľa Teba je to blbosť- prečo?
sigurd
Příspěvky: 24
Registrován: úte úno 21, 2023 12:19 pm
Lokalita: žilina
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 175+160 mobilné
Kapacita baterie [kWh]: 3
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaký typ BMS na LiFePo?

Příspěvek od sigurd »

Ok, dík všetkým za odpovede, viem, že ste mi chceli pomôcť. Už je to veľmi zaspamované a stráca to pôvodný zámer- na začiatku som dal link na bms a otázku, či niekto nevie že to paralelné zapojenie nejako neovplyvní funkciu bms! navzájom, prípadne, či to niekto neskúšal. To bolo všetko.
cipis
Příspěvky: 4940
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jaký typ BMS na LiFePo?

Příspěvek od cipis »

Chemik by se mel venovat zkumavkam, elektrikare takova blbost ani nenapadne :⁠-⁠) Takze dost tezko to bude nekdo vedet, natoz to zkouset.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
emedium
Příspěvky: 203
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Jaký typ BMS na LiFePo?

Příspěvek od emedium »

Karavanovou bms na 130A bez vláčků apod blbin můžeš mít za necelých 20 éček i s poštovným

https://www.aliexpress.com/item/1005005 ... gu5morOeTN

Je tam polovodič, který je nadimenzovaný na nějaký proud +- něco málo přes a pokud do něj pustíš větší proud, pokud by jedna z bms, která by se o ten vyšší proud dělila vypla, tak se spálí a můžeš si pak kupovat další a další. a to se časem moc nevyplatí
PetrDubi
Příspěvky: 1478
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaký typ BMS na LiFePo?

Příspěvek od PetrDubi »

Dobře, tak technicky.
Tvoje vybraná BMS má v popisu napsané, že je určená pro články 18650 a 32650. 18650 má kapacitu do 1,8 Ah a 32650 do 6 Ah. Provozní proud té větší bateri bývá do 30A a zkratový kolem 50A, ta menší má ještě menší proud.
Tvoje baterie 4 kWh 12,8V má články 300 Ah, to znamená že provozní proud bude minimálně 150-300A a zkratový proud minimálně 1000-1500A (našel by jsi v dokumentaci výrobce).
Když jsi ten chemik, tak budeš určitě vědět co se asi stane, když strčíš materiál s teplotou tání 100°C do plamene plynového hořáku?
Pokud totiž vznikne na výstupu tvé BMS na 30A připojené na ty baterie zkrat, tak se v tom lepším případě okamžitě odpaří všechny silové spoje na té BMS a ozve se velká rána, jak vybouchnou všechny spínací prvky. V tom horším případě se maximálně do několika vteřin celá BMS změní v krásně hořící kouli.

Ta BMS je určená do hraček nebo aku nářadí a podobně, ale rozhodně ne k připojení na 4 kWh baterii! Taky si nedáš na přívěsný vozík za auto kola na kočárek, protože jsou levný nebo ano?
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68 a Victron 75/15 MPPT
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
sigurd
Příspěvky: 24
Registrován: úte úno 21, 2023 12:19 pm
Lokalita: žilina
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 175+160 mobilné
Kapacita baterie [kWh]: 3
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaký typ BMS na LiFePo?

Příspěvek od sigurd »

Chlapi, ale ja toto všetko viem, ja potrebujem odpoveď na to, či sa paralelne zapojené bms! budú nejako ovplyvňovať navzájom vo funkcii, záležitosti mimo bms, ktorými tu argumentujete na to majú len sekundárny riešiteľný vplyv. Doska nevie na aké batérie je určená, ona robí svoju funkciu. Vo vstupnom kablíku do každej bms je poistka 40A a batérie sú spojené paralelne na vstupe dc ističa 100A v centrálnej prepojovacej skrinke.
Batérie chcem prevádzkovať tak, aby jednoducho viac ako 1-1,2 kW nedali.
Každá profesia trpí prevádzkovým stereotypom, treba blbca, ktorý nevie, že je to nevedno prečo blbosť...
Franta2776
Příspěvky: 2864
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Jaký typ BMS na LiFePo?

Příspěvek od Franta2776 »

Pokud nemá bms komunikaci s měničem nemá co měniče nebo nabíječe vypnout.
Z tohoto dűvodu je lepší více BMS.Jinak zůstanou nabíječe při odpojení BMS bez baterie a půjdou proti sobě a to konči nehodou a poškozením.zařizení.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Soban
Příspěvky: 3738
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Jaký typ BMS na LiFePo?

Příspěvek od Soban »

A jak máme vědět jak se to bude chovat?

My paralelně BMS nezpojujeme a fw do ní jsme nepsaly!

Zeptej se výrobce.
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
Valdano
Příspěvky: 345
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaký typ BMS na LiFePo?

Příspěvek od Valdano »

Ta odkazovaná BMS nepodporuje žádnou komunikaci a pro tento účel byste ji vůbec neměl používat ani samotnou ani dvě paralelně. Pokud dojde k rozpojení obvodu mezi Victronem a baterií pod zátěží ať už přímo v BMS nebo pokud vypadne pojistka tak je dost vysoká šance, že dojde k poškození Victronu. To, že tam zapojíte dvě BMS paralelně pak při rozpojení jedné BMS způsobí skokový nárůst proudu přes druhou BMS a ta nespíš pak vypadne také a tak jako tak to následně povede k poškození Victronu.
sigurd
Příspěvky: 24
Registrován: úte úno 21, 2023 12:19 pm
Lokalita: žilina
Systémové napětí: 12V
Výkon panelů [Wp]: 175+160 mobilné
Kapacita baterie [kWh]: 3
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaký typ BMS na LiFePo?

Příspěvek od sigurd »

Na tomto fóre tu niekto postol vyjadrenie odborníka z Victronu, že odbojenie batérie od MPTT meniča nič nespôsobí, to ničilo len staré PWM regulátory, a menič Victron na AC sa pri poklese napätia (vypnutí) zablokuje.
Toho výrobcu skúsim, to mi nenapadlo.
Valdano
Příspěvky: 345
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaký typ BMS na LiFePo?

Příspěvek od Valdano »

Jestli jsem to pochopil správně tak přes tu BMS budete mít připojen nejen měnič Victron, ale i nabíječ Victron, který bude baterii nabíjet, a to je ten hlavní problém, protože pokud bude nabíječ přes BMS cpát do baterky proud a náhle dojde k odpojení baterie tak ať už to bude Victron MPPT nebo třeba Axpert MPPT tak se může stát, že dojde k poškození polovodičových spínacích prvků. Ptal jsem se na to u výrobce a údajně se tomu v případě odpojení při nabíjení v podstatě nedá zabránit.
Naposledy upravil(a) Valdano dne pát čer 21, 2024 7:30 pm, celkem upraveno 2 x.
Mex
Příspěvky: 688
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Jaký typ BMS na LiFePo?

Příspěvek od Mex »

Takový amatérský dotaz od vysokonapěťáka.
Ta LV řešení snad i bez komunikace umí řídit nabíjení/vybíjení a odpínání baterky, ne?
Představuju si, že i u LV řešení je zásah BMS (násilné odpojení při hrozbě přebití nebo podvybití) jen havarijní stav, ke kterému by teoreticky za celý život zařízení nemělo vůbec dojít. Něco podobného, jako když třeba v bojleru vypne havarijní termostat nebo když CNC dojede na havarijní koncáky.

Snad ty nabíječky ani měniče nejsou úplně tupé. Takže i bez komunikace snad mají nastavené nějaké povolené limity. A při jejich dosažení samy odpojí nabíjení nebo odběr, ne?
Takže BMS to vypne opravdu je tehdy, když se něco podělá a nabíječ nebo měnič udělá runaway. A BMS pak zafunguje jako ta poslední záchranná brzda.
Na případné zkraty tam pak máme ještě pojistky/jističe.

Tady z té debaty mám pocit, jako by se s nějakým odpínáním v BMS počítalo jako s každodenní praxí.
Ale jak říkám, amatérský dotaz. Třeba to tak u nízkonapěťáků je běžné.
Soban
Příspěvky: 3738
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Jaký typ BMS na LiFePo?

Příspěvek od Soban »

To s výrobcem byl žert a když odpoví tak ve stylu že tato BMS není určená k paralelnímu spojování......
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
Valdano
Příspěvky: 345
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaký typ BMS na LiFePo?

Příspěvek od Valdano »

Tím jak chce tazatel použít výrazně slabou BMS a dohánět to dvojici těchto BMS zapojenou paralelně, tak se zvyšuje pravděpodobnost nepředvídatelného chování. Z něčeho co by se mělo dít jen výjimečně se pak může stát něco co až tak výjimečné nebude.
PetrDubi
Příspěvky: 1478
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaký typ BMS na LiFePo?

Příspěvek od PetrDubi »

Mex: Pokud máš BMS, kterou můžeš nastavit (takže se s ní dá komunikovat), tak by měla být nastavená tak, aby vypnula pouze v případě nějakého průšvihu. Ale víš jak je nastavená a jak funguje takováhle BMS s cenou do stovky? Vždyť to většinou neví ani prodejce a dokumentace k tomu není žádná. A i ty texty v popisu jsou u těchto ultra levných BMS okopírované bůh ví odkud a jednotlivé údaje si často i odporují.

Já spíš nechápu, že si někdo koupí věci od Victronu, k tomu 8 kWh LiFePo4 a snaží se ušetřit na BMS a chce kupovat nějaký drek za stovku z Ali o kterém ani neví jak přesně funguje. Ale každý strůjce svého štěstí a někdo toho Cimrmana následovat musí a ty slepé uličky musí opět prozkoumat ;-)
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68 a Victron 75/15 MPPT
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Martin P
Příspěvky: 620
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Jaký typ BMS na LiFePo?

Příspěvek od Martin P »

Pokud chci mít vícero baterií v jednom systému se samostatnými BMS musí být jednotlivé baterie i BMS schopné přenést plný pracovní proud. To proto, aby při výpadku/poruše/odpojení jednoho či více bateriových bloků nedošlo ke zničení zbývající(ch) BMS či baterie nadproudem.
Ve svém systému mám čtyři lifepo4 baterie, každá má svoji BMS s provozním proudem 200 až 300A.
První dvě baterie jsem dělal v době kdy se ještě nedělaly BMS na 200 a více A (nebo byly nehorázně drahé). Tak jsem to vyřešil BMS na nějakých 20A, která přes relátka ovládá vyrážecí cívku dvou jističů 3*50A (300A pro každou ze dvou těchto baterií celkem, ale kvůli nerovnoměrnosti proudů to beru tak za 250A, byť jsou obě šestice pólů jističů paralelně propojené).
Jako poslední záchranu je v systému olověná baterie, připojená jen přes pojistku.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022), 14kWh (srpen 2024).
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Martin P
Příspěvky: 620
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Jaký typ BMS na LiFePo?

Příspěvek od Martin P »

Doplnění: nadproud či zkrat u těchto dvou baterií řeší jističe. Rozbalancování, pokud to nezvládnou kapacitní balancery ve spolupráci s odporovými paliči řeší BMS která přes vyrážecí cívku vypne příslušné jističe. Tím odpojí příslušnou baterii ze systému. Zjištění důvodu odpojení a oprava je už na obsluze.
Zatím došlo k aktivaci tohoto odpojení jen jednou, když měl jeden článek menší kapacitu než ostatní a při vybití "upadl". Zjistil jsem vypadlé jističe od baterie, přeměřil jsem články, dobil je do plna, na nejslabším zvýšil kapacitu přidáním 26Ah článku od mivvy a od té doby baterie funguje bez problémů.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022), 14kWh (srpen 2024).
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek