Mikro FVE atyp

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Slow
Příspěvky: 9
Registrován: ned čer 09, 2024 8:54 am
Lokalita: Pardubicko
Výkon panelů [Wp]: 2700
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Mikro FVE atyp

Příspěvek od Slow »

Ahoj solárnící, rád bych Vás požádal o radu a střizlívý pohled na možnosti moji FVE.
Pročetl jsem několik fór a diskuzí, avšak mám v tom pořádný hokej, možná i větší než na začátku, a zrovná v mém případě FVE jsem nedospěl k rozumnému závěru jak na to.
FVE by bylo na střeše rodinného domu, ale bohužel provedení střechy a hlavně jeji únosnost mi nedovolí použití nějakého klasického "schématu" FVE, dále mě limituje rozvod el. v domě, resp. přístup do rozvaděčů, a možnosti umístění el. výzbroje pro FVE v nějakém rozumném bodě, ale zase bych rád potenciál FVE vyzkoušel pro případný další rozvoj.
Prvně jsem plánoval použití FVE pouze na ohřev TUV v klasických boilerech DZD 2x125L. Bohužel při pročítání fór jsem počáteční úmysl začal pozměňovat z důvodu dalšího využívání solární energie, a dostal jsem se do fáze, že nevím jak dále postupovat a k jaké volbě se přiklonit..
Aktuálně mám na střeše pouze 6x450Wp orientované na západ, ale rád bych pokud by to bylo rozumné doplnil panely ještě o 4x450Wp na východ, a nejspíše max 2-3x(450-600)Wp na Jih(plocha 2,8x3m), z důvodu rozměru a propozic střechy (komín a zastínění panelů), a tím bych vyčerpal rozumný potenciál střechy.
Jaký by jste mi doporučili další postup?
Aktuální spotřeba el. energie domu je cca 6,5-7MWh/rok, takže "spolupráce" s DS je nutná (denní spotřeba v průměru 19kWh), vytapění je kotlem na zemní plyn, připojení k DS 3F, 25A. (3F víceméně na vybavení dílny a sporáků)
Má smysl zamýšlet s pořizovat bateriové uložiště, nebo přebytky cpát jenom do TUV při takto "nevýkonném" schématu s tím, že by se část denní pokryla z FVE.?
Cena/výkon/užitná hodnota.
Případně jaké komponenty by jste mě doporučili, tedy hlavně zapojení panelů mi není jasné.

Děkuji.
rva
Příspěvky: 3743
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Mikro FVE atyp

Příspěvek od rva »

Jestli to má být koníček, tak směle do toho. Jestli se jedná o snahu ušetřit, tak je lepší si pár korun navíc vydělat v tom, co člověk umí, než koukat na další bednu v baráku, která si dělá co chce.
Značkové Victron, neznačkové "Axpert" (Axpert, ISolar, Must, ....). V každém manuálu je popis jak se to má zapojit. A bez baterie je málo muziky, často člověk jen smutně kouká, že nemá kam elektřinu dávat a za hodinu mu chybí. V domácnosti je totiž vyšší spotřeba ráno a večer a ne v poledne, což zohlední právě baterie.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Slow
Příspěvky: 9
Registrován: ned čer 09, 2024 8:54 am
Lokalita: Pardubicko
Výkon panelů [Wp]: 2700
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikro FVE atyp

Příspěvek od Slow »

Ahoj,
Děkuji za odpověď.
Jak jsem uváděl původní záměr byl to tak nějak prozkoumat, sice tak s dekádou zpoždění, a zkusit na TUV (se střídačem s obdélníkem), pak si zase člověk říká, když se v létě nahřeje TUV, už by bylo celkem fajn použít přebytky, třeba na klimu, takže vystup sinus, no a pak se to nabaluje a nabaluje až to s náhledem skončí u elektroauta....
Zase bych si nechtěl pořizovat komponenty na rok či dva, a zase to celé měnit, zavřít si možnosti dalšího rozšíření a nebo být objevitelem dalších slepých uliček.
Takže zatím to vidím na hobby s možností se něco přiučit..
Naposledy upravil(a) Slow dne ned čer 09, 2024 12:35 pm, celkem upraveno 1 x.
Soban
Příspěvky: 3664
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Mikro FVE atyp

Příspěvek od Soban »

Tak v tom případě určitě 48V systém (baterku) a měnič pro barák 1f na minimálně 5kW.

A teď nastává dilema zda použít jednu bednu kde je vše a nebo samostatně měnič a mppt a pak taky zda kvalita a tím pádem větší cena (victron) a nebo něco jiného jako axpert a jeho klony.

Pokud tam máš 6 panelů předpokládám serivě spojené tak předpokládám že to dává přes 200V tak pak třeba https://www.mivvyenergy.cz/cs/fotovolta ... 5200w.html na stejném shopu můžeš vzít baterku a pro první pokusy jseš redy.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 373
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikro FVE atyp

Příspěvek od JirkaE »

Slow píše: ned čer 09, 2024 9:32 am
Aktuální spotřeba el. energie domu je cca 6,5-7MWh/rok, takže "spolupráce" s DS je nutná (denní spotřeba v průměru 19kWh), vytapění je kotlem na zemní plyn, připojení k DS 3F, 25A. (3F víceméně na vybavení dílny a sporáků)
Má smysl zamýšlet s pořizovat bateriové uložiště, nebo přebytky cpát jenom do TUV při takto "nevýkonném" schématu s tím, že by se část denní pokryla z FVE.?
Cena/výkon/užitná hodnota.
Zcela určitě to má smysl - to není nevýkonné - 4,5kWp pokryje běžnou domácnost velmi mnoho.

Já mám méně než je zde plánovaných 10 x 450 Wp = 4,5kWp / oproti našim 2kWp pro vodu + 2,25kWp pro akku.

Pokryju 80-90% v roce teplou vodu a nyní už i 60-70% roční spotřeby AC pro 4-člennou domácnost se 2-náctiletými dcerami.

Topná sezóna se nám zkrátí o cca 1 měsíc na jaře a 1 měsíc na podzim díky přebytkům a topení do elektro přímotopu a olejáku.

Přes veškeré praní a pečení a denní vaření a můj home-office a neustále puštěné PC apod... jsme nyní lehoučce přes 1kWh denně.

Obdobnou zkušenost máme u segry a šváry, kde pouhým jedním FV-bojlerem 200L navíc, před současný 200L ohřívaný v létě nočním proudem a pak plynem, klesly energie pro chod domácnosti díky 2,3kWp na střeše na polovinu (počítano bez topení)

Návratnost se spotřebou 19kWh denně je pak velmi rychlá - takové čísla máme jen u pečení cukroví před Vánoci.

Jen do toho, stačí vybrat směr vhodný pro Vaší domácnot - to je v každé domácnosti jiné...

I kdyby měla být spotřeba snížena jen na půlku, bude to již pěkná suma pro návratnost, při použití rozumných komponent.

Obrázek naší spotřeby ze sítě tento měsíc.
Anomálie pouze při pečení nebo více praček za den. Pereme téměř denně.

Screenshot_20240609-132010_SUPLA.jpg
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky z Lídlu 140Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
emedium
Příspěvky: 182
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Mikro FVE atyp

Příspěvek od emedium »

Soban píše: ned čer 09, 2024 12:55 pm Pokud tam máš 6 panelů předpokládám serivě spojené tak předpokládám že to dává přes 200V tak pak třeba https://www.mivvyenergy.cz/cs/fotovolta ... 5200w.html na stejném shopu můžeš vzít baterku a pro první pokusy jseš redy.
Tenhle MUST by u LV baterky nemusel ani hučet viewtopic.php?p=236722

Tipuju, že by ty západní panely mohly dat max. 15 KWh za den, při méně ideálním počasí pak méně

Baterku by to chtělo 5 kWh pro trvalý odběr 1 kW (0,2C) pokud by měl být vyšší, tak násobně větší kapacitu
unicast
Příspěvky: 1360
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikro FVE atyp

Příspěvek od unicast »

Možnosti si uzavřeš už jen tím, že objednáš konkrétní typ panelů. On se za pár měsíců přestane vyrábět, protože výrobce přijde s novým, ten bude mít jiné jmenovité napětí i proud, takže nezbyde, než dát nové rozšíření na samostatný tracker atd. Jo, není to jednoduchý :-)
Slow
Příspěvky: 9
Registrován: ned čer 09, 2024 8:54 am
Lokalita: Pardubicko
Výkon panelů [Wp]: 2700
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikro FVE atyp

Příspěvek od Slow »

Děkuji za info a rady.
O 48V uložišti jsem po přečtení zdejšího fóra uvažoval, baterii bych asi sám neskládal a koupil raději "fabrickou" s BMS, a souhlasím s 5kW jako naprostým minimem (upřednostňoval bych rackovou pro možnost dalšího upgrade (a minima kabeláže a potřeby prostoru))
Co mě však trápí, a v čem nemám moc jasno jestli volit all-in-one nebo komponenty (mohu poprosit o nějaká doporučení, třeba SZ, abych si udělal představu co vše mě ještě čeká).

Jak bych měl zapojit jednotlive stringy když slunce svítí v poledne de-facto na všechny tři?
Východní tedy 4x450Wp, západní 6x450Wp (případně 8x450Wp, ale pořešit částečné zastínění komínem, a jižní 2-3x(450-600)Wp, aby se to tak nějak "netlouklo" když třeba měnič má jen 2xMPPT?
Západní string s panely jenž mají Voc 50VDC (takže 300VDC při 6S, případně 400VDC při 8S) +- v zimě tak s rezervou počítat raději s 350VDC resp. 450VDC??
Východní string jen 4x50 VDC, tedy 200VDC
Jižní (odhaduji), když použiji nějaké 200Wp či 250Wp v malém formátu tak budu na 4x30?VDC

2:unicast
Panelů mám prozatím stejných 12ks (6ks na střeše a 6ks budou dneska - Luxen LNSU-450M, asi žádný šlágr to nebude), s tím jsem tak nějak lehce počítal, a jak koukám, tak máš pravdu už se nevýrabí..
LUXEN
Ty menší na jih budu muset pořešit stejně jinak.

Děkuji za nasměrování
cipis
Příspěvky: 4803
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Mikro FVE atyp

Příspěvek od cipis »

Vzhledem k tomu, ze zacala platit nova norma na pozarni bezpecnost FV systemu, tak vrele doporucuji dodrzet 120 V na stringu. Tj. max. tri panely do serie, a tyto serie pak paralelne. Sice to bude chtit trochu medi v kabelazi navic, ale zase to poresi stiny. Samozrejme je treba dat ty trojice tak, aby byly zastinene panely jen v te trojici a ne treba po jednom z tech trojic.
Co se tyce komba a chybejicich mppt, tak neni problem dokoupit samostatne mppt na dane stringy. A da se takto doplnovat dalsi postupne.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
rva
Příspěvky: 3743
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Mikro FVE atyp

Příspěvek od rva »

Máš tady desítky funkčních elektráren. Každý prošel vývojem a záleží na znalostech každého. Jestli o elektřině nic nevím, tak se to buď doučím, nebo pro mě elektrárna asi nebude to pravé.
Já preferuji jednu lacinou bednu kvůli tomu, že to zjednoduší zapojení a v případě problémů ji nahradím jinou podobnou (i když i ta laciná vydrží roky a zastará spíš morálně než pro nějakou poruchu).
Baterie z článků, kde v případě problémů mohu článek vyměnit. BMS dnes JK-BMS, protože je dobře integrovatelná.
Nakonec elektrárna není jenom o výrobě elektřiny, ale hlavně o jejím smysluplném využití a to už vyžaduje nějaký nadřazený systém, kde je dobrou volbou Home Assistant, kde se dá zrealizovat v rámci smart home i sběr veškerých dat a řízení systému.
Pak vlastní elektrárna neznamená jen koníček, ale vede k pohodlnějšímu životu, protože vše běží automaticky a umožní to pořizovat si další "luxusní" elektrospotřebiče, které běží "zadarmo".
Ale jiný preferuje záruku, možnost servisu, značkový výrobek a třeba i (placeného) přítele na telefonu.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
emedium
Příspěvky: 182
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Mikro FVE atyp

Příspěvek od emedium »

cipis píše: ned čer 09, 2024 4:22 pm Vzhledem k tomu, ze zacala platit nova norma na pozarni bezpecnost FV systemu, tak vrele doporucuji dodrzet 120 V na stringu.
Nové měniče spíš trendují opačným směrem, většina startuje až od 150V. Potřebuji něco, co nehučí a jede od 120V a moc jsem toho nenašel, spíš jenom jeden MUST.
cipis
Příspěvky: 4803
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Mikro FVE atyp

Příspěvek od cipis »

Jj, ale to sebou nese prave ty "problemy" s pozarni bezpecnosti.
Holt se stringy nad 120 V DC musi delat jinak, je potreba pocitat s vetsimi naklady.
Mj. ta norma urcuje prostor s menici a bateriemi za samostatny pozarni usek. Tj. v pripade stavby, ktera je cela jako jeden pozarni usek, tak bude druhy treba technicka mistnost, kdyz tam bude menic/baterie. A to samozrejme sebou nese osetreni prostupu kabelaze, dvere atd. Samozrejme dalsi pozarni hlasic a hasici prostroj. Ostatne protipozarni osetreni prostupu kabelaze z venku dovnitr baraku je take narizene.
Vzdalenost menicu od sebe je stanovena na 500 mm, pripadne vice, pokud to predepise vyrobce.
Tohle nesplni dost instalaci s 3x menici ...
Menice a baterky nesmi bych v chodbach a na schodistich, kdyz je to unikova trasa. Atd., je to celkem masakr.

K tem 120 V stringum - vetsi napeti sebou prinese nutnost mit moznost rozpojit string na casti do tech 120 V. Tj. nepujde uz spojit treba 6 panelu do serie, ale tri a tri dotahnout do krabice, kde se teprve spoji do tech 6 s moznosti rozpojeni.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Slow
Příspěvky: 9
Registrován: ned čer 09, 2024 8:54 am
Lokalita: Pardubicko
Výkon panelů [Wp]: 2700
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikro FVE atyp

Příspěvek od Slow »

2:rva - chápu, největší problém u mě bude asi jak naučit rodinu a rodiče, že si práci rozděli (vaření, praní, myčka, sušička atd.) a ještě musí svítit slunce (jasně přednostní relé, nebo si to celé předělat na PLC řízení, ale tam jsou zase jiné komplikace..)
Bohužel každý zde to má poskladané jinak, a k jinému účelu, a třeba ještě u něj dojde k vývoji, takže vycházet z uvedených dat, když neznám souvislosti je bohužel střelba od boku.

2:cipis - no tak to je vcelku prekérní situace, s těmi 120VDC, jenž to vše komplikuje ještě více.
Předpokládám, že ještě toto bude potřeba vybavit tlačítkem nouzového odpojení...takže odpínat klidně i více jak 4stringy..
Kabely s vetším průřezem jsou asi to nejměnší co by mě trápilo..
Nemáš odkaz na podrobnější info? n.v. nebo normu, prováděcí předpis, kde by se toto uvádělo?
Slow
Příspěvky: 9
Registrován: ned čer 09, 2024 8:54 am
Lokalita: Pardubicko
Výkon panelů [Wp]: 2700
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikro FVE atyp

Příspěvek od Slow »

Soban píše: ned čer 09, 2024 12:55 pm
Pokud tam máš 6 panelů předpokládám serivě spojené tak předpokládám že to dává přes 200V tak pak třeba https://www.mivvyenergy.cz/cs/fotovolta ... 5200w.html na stejném shopu můžeš vzít baterku a pro první pokusy jseš redy.
Díky za tip, tento měnič jsem zatím nějak přehlídl.
cipis
Příspěvky: 4803
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Mikro FVE atyp

Příspěvek od cipis »

ČSN P 73 0847 Požární bezpečnost staveb – Fotovoltaické (FV) systémy

Je to ted nove, je to "predbezna" norma, urcena k overeni v praxi.

Nicmene tech 120 V se dle meho nazoru menit nebude ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
jova
Příspěvky: 217
Registrován: ned črc 10, 2016 10:39 pm
Lokalita: Táborsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14,2kWp
Kapacita baterie [kWh]: 24kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikro FVE atyp

Příspěvek od jova »

A dá se u vyššího napětí než 120V na panelech, považovat za jejich vypnutí, vyzkratování a uzemnění na vstupu u měniče?
cipis
Příspěvky: 4803
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Mikro FVE atyp

Příspěvek od cipis »

Ne.
Pise se tam i o co nejkratsi "nevypinatelne" trase. Idealne nejspis podle tvurcu vypinac u kazdeho panelu ...
To zkratovani ti nebude fungovat v momente, kdy prehori kabel nebo je pri zasahu preseknut.
Jsou tam treba i krasne maluvky, jak moc blizko/daleko mohou byt panely u stresniho okna apod.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
jova
Příspěvky: 217
Registrován: ned črc 10, 2016 10:39 pm
Lokalita: Táborsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14,2kWp
Kapacita baterie [kWh]: 24kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikro FVE atyp

Příspěvek od jova »

Dík, zatím u toho přesto zůstanu.
Slow
Příspěvky: 9
Registrován: ned čer 09, 2024 8:54 am
Lokalita: Pardubicko
Výkon panelů [Wp]: 2700
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mikro FVE atyp

Příspěvek od Slow »

Ahoj,
mohl bych vás požádat o radu ohledně MPPT, v jakém rozsahu (pásmu) tak běžně "reaguje"?
Jak jsem psal výše, tak rád bych zapojil západní panely 4S2P (prostorové požadavky), ale Voc a Vmp mi vychází u většiny měničů mimo, tak snad jen Victron 250/* + nějaký rozumný měnič, a nebo použít 8S, ale tam mi to při -20°C vychází na cca 480V (400V při 25°C) a nevím jestli zamýšleny MUST PH1800 PLUS (MUST PV1800PRO s 450V to asi nedá.
Zase zapojit sólo MPPT před MUST mi příjde jako jeho degradace/prodražení.. a ani nevím kde se pak vlastně měnič napojuje na baterie (resp. jestli to nějak nesnižuje počet cyklů baterie)Victron

Jak zapojit k tomu dalších 4S na východní straně jsem se teda nikde bohužel nedozvěděl.
rva
Příspěvky: 3743
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Mikro FVE atyp

Příspěvek od rva »

Máš jiné obdobné měniče, které mají dovolené napětí až do 500 V. Jen namátkou jeden prodejce EASUN.
A ty čtyři panely na východ? Třeba zjistíš, že je nejlevnější koupit ještě jednu nějakou takovou podobnou bednu a používat z ní jenom ten mppt regulátor. Díky hromadné výrobě takových beden to může být i levnější, než koupit samostatný mppt regulátor.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek