Vyber zvodicu prepatia

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
tomer
Příspěvky: 247
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Vyber zvodicu prepatia

Příspěvek od tomer »

7 panelov v serii, total 260V, kabel 6mm2
Bleskozvod na dome je, a "s" by malo byt dodrzane, aspon teda teoreticky tych min 50cm je dodrzanych.
Ruku na bleskozvod pocas burky (alebo do ohna) samozrejme nedam, kedze istoty v tejto teme neexistuju :)
Mam nakupene T1+T2 ale pravdepodobne potrebujem este jednu T2
zvod2.png
Nasiel som napr. toto
https://ecoprodukt.sk/p/80426-zvodic-pr ... v-dc-20458
zvod1.png
zvod1.png (40.63 KiB) Zobrazeno 352 x
Sedelo by to, alebo je to na hrane / poddimenzovane?

Ten T1+T2 je az do 1100V , ni je to zbytocne vela?

Medzi panelmi a ohrievacom vody (LX BOX + DC spirala) je pravdepodobne az 11-12 metrov, tazko to odmerat na centimeter presne, a tym padom neviem, ci nebude vhodnejsie umiestnit T1 (u mna kedze mam uz zakupene T1+T2 tak toto) priamo k panelom, a dokupit T2 na koniec trasy kabelaze..

Ale stale nerozumiem tomu:
1. ako blizko mam dat T1 (alebo T1+T2) k FV panelom
2. tento 10m limit, to je od panelu az po prve zariadenie ako je napr MTTP/menic/spirala ?

Dik za nasmerovanie.. uz som z toho blby, lebo obcas citam protichodne info.. okrem toho, druhy set FV, ktory bude identicky, bude o 2metre nizsie na streche, cize kable o 2 metre dlhsie.. tu ohym tam ohyb a hned sa metre napocitaju..
tomer
Příspěvky: 247
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Vyber zvodicu prepatia

Příspěvek od tomer »

To som vybral asi blbost, to uz skor asi toto
https://www.etielektroelement.cz/produk ... 8-20-4-2kv
Bol by to rovnaky vyrobca, ktory uz mam vo verzi T1+T2
Cena je cca 45eur plus kurier..

Alebo ma niekto lepsi tip, prosim?
Migel
Příspěvky: 1041
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Vyber zvodicu prepatia

Příspěvek od Migel »

Prvu prepetovku T1+T2 das hned do kombiboxu k panelom (neviem kde to mas ci hned pod strechou alebo na fasade) kazdopadne by mala byt co najviac pri paneloch.Ak mas 260V stringy tak skus najst nieco mensie ako 1100V,to sa mi zda moc..su aj na 550V
Inak ak by si mal dodrzanu vzdialenost "S" tak by ti tam stacila aj T2, ale ak su spojene panely konstrukcia s bleskozvodom tak pouzit T1+T2(to by som dal tak ci tak😉)
Druhu prepetovku T2 das niekde dolu pred regulator, a ta by mala byt uz dimenzovana na najvysie mozne "U" regulatora.cize uz nie tych 550V alebo 1000V ako ta prva prepetovka!..
Ja som napriklad nic lacnejsie a spolahlivejsie nenasiel na male napetia iba saltek mi prisiel najrozumnejsia volba (konkretne: FLP-PV275 V/U) ale teda cena T1+T2 vysla 120€ a k regulatoru som dal uz od Citelu na este mensie napetie.
Este podotknem ze u mna nieje bleskozvod.
Mensi EDIT: tu T2 mas pisanu max na 350V vydrzne napetie,to znamena ze tolko V ti musi zniest aj regulator, nez to prepetovka pusti do zeme!
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
48V 760Ah/35kWh Li-ion
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
betmen
Příspěvky: 274
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyber zvodicu prepatia

Příspěvek od betmen »

Migel a kedze nemas bleskac, tak pocas burok co tu teraz vladnu, ak mas moznost odpajas panely, alebo nechavas na vyssiu moc?
ja tiez nemam bleskozvod, ale ak som doma a plieska to okolo, tak radsej odpajam pod strechou, lebo ved neprerazena prepatovka je hodnejsia ako ta, ktoru prerazi..
podotykam, ze konstrukciu uzemnenu nemam, lebo ako sa mi dvaja revizaci vyjadrili:
nemas bleskozvod a chces dobrovolne vyhodit zemny potencial na strechu? to je ako by si tam namaloval terc...
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo
Migel
Příspěvky: 1041
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Vyber zvodicu prepatia

Příspěvek od Migel »

Pravdu vravys..!
Ked nieje bleskozvod panely neuzemnovat lebo znich spravys zvod.
Ak som doma tak odpajam panely ale keby do toho treslo tak neverim tomu ze by sa nic nestalo...to je uz v rukach bozich..ale to aj keby clovek nemal fve tak keby si nemal prepetovku v normalnom rozvadzaci na privode a naindukuje sa napetie niekde po trase do domu tak to je to iste...pametam si ked som bol maly ze volakedy sme doma vsetko pri burke vypinaly hlavne televizor ktory mal na streche antenu..😀
Inak ak odpajas panely pod strechou co tam mas pouzite ,poistky ci istice?
Ja ich odpajam uz dolu pred vstupom do technickej cize cca 10m od panelov velkym odpinacom na nozove poistky kde ta vzdialenost tych kontaktov je ovela vacsia ako pri klasickych odpajacoch na valcekove poistky.
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
48V 760Ah/35kWh Li-ion
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
betmen
Příspěvky: 274
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyber zvodicu prepatia

Příspěvek od betmen »

pod strechou mam stringy cez poistky a potom spolocne cez istic do domu. zatial su dva stringy paralelne. odpajam aj poistky a aj istic.
a siton nechavam pripojeny, tam mam vzdusne vedenie ako zachytny bod pred bleskami.
ak padne kabel zo stlpa, tak rovno krizom cez panely...
so zvyskom si musia poradit prepatovky.
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek