Jova elektrárna

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
jova
Příspěvky: 198
Registrován: ned črc 10, 2016 10:39 pm
Lokalita: Táborsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14,2kWp
Kapacita baterie [kWh]: 24kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jova elektrárna

Příspěvek od jova »

Jak píšu, je to jen takové rychlé „koukátko“, co se zrovna děje s akumulátory, tak to asi dám někam k nim.
jova
Příspěvky: 198
Registrován: ned črc 10, 2016 10:39 pm
Lokalita: Táborsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14,2kWp
Kapacita baterie [kWh]: 24kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jova elektrárna

Příspěvek od jova »

Tak krabička se nakonec vešla skutečně hned vedle akumulátorů.
Přílohy
ampermetr2.jpg
jova
Příspěvky: 198
Registrován: ned črc 10, 2016 10:39 pm
Lokalita: Táborsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14,2kWp
Kapacita baterie [kWh]: 24kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jova elektrárna

Příspěvek od jova »

Postavil jsem si dřevník a protože každá střecha musí být využitá na maximum, přidal na něj další 3panely 550Wp, zapojené do série. Když už tam jsou a pod nimi je i teplo, proč to nevyužít. :roll:
Vytáhl jsem nahoru, pod ty panely, Al flexi trubku, do petky za tepla zasmrštil ventilátor a ten horký vzduch honím potrubím pod to dříví. Napájené je to pomocí spínaného zdroje přímo od těch panelů, takže v podstatě bezúdržbové.
Přílohy
IMG_4828.jpg
cipis
Příspěvky: 4633
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jova elektrárna

Příspěvek od cipis »

A proč ženeš horký vzduch pod dřevo? Vždyť horký vzduch je vlhký ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
pibi
Příspěvky: 781
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jova elektrárna

Příspěvek od pibi »

Pokud vzduch jen ohřeješ a nepřidáš další vodu, tak jeho relativní vlhkost klesne.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
glottis
Příspěvky: 2226
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Jova elektrárna

Příspěvek od glottis »

pibi píše: ned čer 02, 2024 10:12 pm Pokud vzduch jen ohřeješ a nepřidáš další vodu, tak jeho relativní vlhkost klesne.
Je to tak a naopak je hladovy po vode takze drevo to muze susit rychleji. Je to zajimavy napad. Jestli ale dokaze zjistit ze to fakt neco dela je otazka
cipis
Příspěvky: 4633
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jova elektrárna

Příspěvek od cipis »

A jak se zajistí, že to bude ohřátý suchý vzduch? Vždyť je to venku ...
Jinak by fungovalo to, co lidi občas vymýšlí, že dostanou vlhkost ze sklepa v létě, že tam budou hnát teplý vzduch z venku. Samozřejmě, že to nefunguje ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
jova
Příspěvky: 198
Registrován: ned črc 10, 2016 10:39 pm
Lokalita: Táborsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14,2kWp
Kapacita baterie [kWh]: 24kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jova elektrárna

Příspěvek od jova »

Ten dřevník je v podstatě ze tří stran uzavřená krychle cca 2,5x3m, 2m vysoká. Dělat děravé stěny se mi nechtělo, takže proudění vzduchu a tím pádem i vysychání by bylo minimální. Takhle mám zajištěno, že tam pod palety naženu desítky m3 vzduchu a když bude ohřátý díky těm panelům, tím lépe. Když nebude a bude mít stejnou vlhkost jako je venku, tak to vadit nebude, bude se to chovat jako jakékoliv dřevo, které schne venku. Jestli je má úvaha správná vám řeknu na podzim, kdy je v plánu s tím dřevem topit. Nyní jenom vím, že když tam přijdu, line se z té hranice moc příjemná vůně dřeva.
glottis
Příspěvky: 2226
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Jova elektrárna

Příspěvek od glottis »

cipis píše: ned čer 02, 2024 11:43 pm A jak se zajistí, že to bude ohřátý suchý vzduch? Vždyť je to venku ...
Jinak by fungovalo to, co lidi občas vymýšlí, že dostanou vlhkost ze sklepa v létě, že tam budou hnát teplý vzduch z venku. Samozřejmě, že to nefunguje ...
pokud bude venku 25 a vlhkost 70 tak kdyz vezme vzduch z podpanelu co ma 40+ tak jeho relativni vlhkost klesne. Samozrejem to chce nejake rizeni, aby tam nehnal vzduch v noci se 100% vlhkosti a tak.

U toho sklepa to v lete je samozrejem blbost, protoze vzduch naopak ochladi, relativni vlhkost se zvysi a pokud klesne pod rosny bod zkondenzuje. V zime naopak kdyz je vzduch chladnejsi venku nez ve sklepe, vlhkost se snizi. Sam to ted resm ve sklepe, kdy jsme tam dal odtah, cidla mam venku a ve sklepe a spinam vetrak podle teplot, vlhkosti a rosnych bodu.
jova
Příspěvky: 198
Registrován: ned črc 10, 2016 10:39 pm
Lokalita: Táborsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14,2kWp
Kapacita baterie [kWh]: 24kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jova elektrárna

Příspěvek od jova »

Nad hlídáním teploty, například ve dřevě a pod panely, jsem taky přemýšlel, ale nakonec to zavrhnul. Ten spínaný zdroj je napájený přímo z panelů, takže když je světlo, tak to fouká, když se zešeří, nebo je tma, tak to samozřejmě nefouká.
Mex
Příspěvky: 480
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Jova elektrárna

Příspěvek od Mex »

Pěkný nápad.
Neznám uspořádání Tvého dřevníku, ale chce to podle mě řešit "vzduchové hospodářství". Tedy výměnu vzduchu.
Je třeba zabránit tomu, aby se tam točil stále ten stejný vzduch.
Tedy ideálně čerstvý vzduch ohřát stykem s teplými panely, prohnat ho přes hromadu dřeva a nad dřevem pak ten vzduch s relativně vysokou absolutní vlhkostí vyhnat ven mimo dřevník.

Takže podle mě by to chtělo ještě jeden ventilátor nad dřevem, který by sál zevnitř a foukal ven. A zamyslet se, jak by se dalo zabránit tomu, aby vytahoval ven i ohřátý čerstvý vzduch. Třeba tím, že bys na vrch toho dřeva položil hadr nebo igelit. Ten odtah by byl samozřejmě taky pod ním. A tím zajistil nucené proudění opravdu jen skrz to dřevo.
Pokud bys ten vrchní zákryt trochu utěsnil, tak by šlo možná i jen pasivně, nějakou dírou ven. Ale s odtahem by to bylo asi o dost efektivnější.

Pak myslím, že to musí fungovat dost efektivně.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek