Zimní výroba

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Pavel111
Příspěvky: 125
Registrován: pon bře 24, 2014 11:40 am
Lokalita: Čestice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11,7
Kapacita baterie [kWh]: 43
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Zimní výroba

Příspěvek od Pavel111 »

Nevím,jakou máte zkušenost s uplynulou zimou,ale já vezkrze pozitivní co se týká výroby el.energie.
Myslel jsem,že budu muset ještě dotovat baterky z gridu,ale to ani náhodou.Celou zimu jsme jeli z FV s výjimkou období cca 3 dnů z gridu,což se stalo za zimu asi 3x.Mimo to se stalo párkrát(max 10x),že to večer přepnulo na grid a dopoledne zase z5.
Máme to tu hodně energeticky náročné.(firma)
Kotel na tuhá paliva nám výrazně vylepšuje zimní bilanci,nicméně ten už tu fungoval předtím.
Kdybychom měli normální domácnost s normální spotřebou el.energie,tak při výrobě teplé vody pomocí kotle na dřevo(vypnutý boiler) bychom byli celou zimu soběstační.
Samozřejmě v našem případě pomohla větší baterka a uklízení sněhu z FV panelů...
A jak to máte Vy?
11,6 kWp-MPPT Victron-třífáz Victron 24kW(6xMP5000VA)-43 kWh LiFe
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Zimní výroba

Příspěvek od kybos »

Spotřebu elektrické energie v prosinci jsem schopen z FVE pokrýt z 10 %, leden z 30 %, listopad z 35 %, únor z 45 % a ostatní měsíce více než z 95 %. Zbytek se pokrývá z distribuční sítě. Topení a ohřev TUV je na elektřinu. Částečně je to dáno tím, že sídlím v údolí a v zimě mám výrazně kratší sluneční svit díky stínům z okolních kopců a ani elevace panelů není optimalizovaná pro zimní provoz. Poslední rok jsem navýšil výkon panelů o 20 % a trochu jsem si tím pomohl v listopadu (o 5 %), lednu ( o 10 %) a únoru ( o 10 %) ale v prosinci zůstalo pokrytí na úrovni 10 % (a to byla tentokrát mírná zima). Větší baterka už by mi výrazně nepomohla, jelikož by ji nebylo čím nabíjet. Slunečné hodiny v prosinci se u nás dají spočítat na prstech a tak nemá valný smysl ani další navýšení výkonu FV pole.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1289
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Zimní výroba

Příspěvek od TomHC »

Pavel111 píše: sob dub 13, 2024 7:34 pm Máme to tu hodně energeticky náročné.(firma)
Treba napísať čísla, "hodně" nie je jednotka zo sústavy SI :) Kúrenie je plyn alebo spomínaný kotol na tuhé palivo?
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
Pavel111
Příspěvky: 125
Registrován: pon bře 24, 2014 11:40 am
Lokalita: Čestice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11,7
Kapacita baterie [kWh]: 43
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zimní výroba

Příspěvek od Pavel111 »

Kúrenie je na dřevo.S tím souvisí i teplá voda.Teplou vodu máme přes zimu také "zadarmo"díky kotli na dřevo.Hodně energeticky náročné znamená to,že máme doma provozovnu prádelny.Tu prádelnu (žrouty) pohání právě FV elektrárna stejně jako barák,dílnu se svářečkou a se zvedákem,atd...Vyčíslené to přesně nemám,ale dělá to ročně okolo 8MWh bez teplé vody.Protože mám všude měření,tak jsem zjistil,že od loňského února jsem spotřeboval z gridu jen 726kWh.
11,6 kWp-MPPT Victron-třífáz Victron 24kW(6xMP5000VA)-43 kWh LiFe

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek