Upravy RE na starsich domoch (SSD)

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
xjavor09
Příspěvky: 8
Registrován: ned dub 02, 2023 8:44 pm
Lokalita: Olomouc
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE

Upravy RE na starsich domoch (SSD)

Příspěvek od xjavor09 »

Ahojte idem si po radu idealne od ludi so skusenostou v oblasti posobenia SSD.
Podla pripojvacich podmienok SSD je uplne jasne ako ma odberne miesto a elektromerovy rozvadzac vypadat a kde ma byt umiestneny (novy zakaznik/nove odberne miesto)
Co som sa ale nedozvedel u SSD je ale to, ako by som mal postupovat u starsieho RD ktory ma:
- pripojenie vzdusnym vedenim na fasadu RD
- na fasade umiestneny spolocny rozvadzac pre meranu cast a elektromer
- viz foto v prilohe

Planovana FVE bude ongrid Fronius 3f 3,7kW + Victron 48/3000 na jednej faze v rezime hybrid bez back-up (rozvod v dome v TN-C)

Hlavna otazka je, ci v takychto pripadoch sa iba vymeni elektromer + v meracej casti drobne upravy jako vypinac a podobne alebo je nutne kompletne rozvadzac rekonstruovat = vymenit za nejaku vlozku pre elektromer.
Rozmery skrine su 580x580. Pre dany rozmer neviem dohladat uprimne nic.
Diky za rady
rozvadzac_kombi.jpg
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1311
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Upravy RE na starsich domoch (SSD)

Příspěvek od TomHC »

To si prever u distribučky https://www.ssd.sk/kontakty?page_id=6280
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
xjavor09
Příspěvky: 8
Registrován: ned dub 02, 2023 8:44 pm
Lokalita: Olomouc
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE

Re: Upravy RE na starsich domoch (SSD)

Příspěvek od xjavor09 »

to skusam ale zatial bez reakcie na tuto otazku a tlacit nechcem na pilu aby som sa nedozvedel to co nechcem = RE na hranici pozemku.
Viem ze v okoli su domy kde tiez mali na fasade a nejak sa im to voslo ale boli to novsie instalacie
TomHC píše: stř dub 10, 2024 11:20 am To si prever u distribučky https://www.ssd.sk/kontakty?page_id=6280
Diablo1st
Příspěvky: 1629
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Upravy RE na starsich domoch (SSD)

Příspěvek od Diablo1st »

Asi ťa sklamem, ale v pripojovacích podmienkach budeš mať aj odsek týkajúci sa RE a tam bude isto napísané niečo v zmysle, že žiadateľ na vlastné náklady vybuduje alebo upravý RE podľa interných predpisov. A v tých interných predpisoch je, že RE musí byť voľne prístupný pre montáž, výmenu a údržbu elektromeru. Takže pokiaľ ho máš za plotom je to problém.
Ja ho nemám úplne na hranici pozemku, ale mám ho voľne prístupný. Aj tak si to 2x overovali, keď som RE prekladal, kvôli zmene vzdušného vedenia na zemné.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
xjavor09
Příspěvky: 8
Registrován: ned dub 02, 2023 8:44 pm
Lokalita: Olomouc
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE

Re: Upravy RE na starsich domoch (SSD)

Příspěvek od xjavor09 »

Diablo1st píše: stř dub 10, 2024 1:59 pm Asi ťa sklamem, ale v pripojovacích podmienkach budeš mať aj odsek týkajúci sa RE a tam bude isto napísané niečo v zmysle, že žiadateľ na vlastné náklady vybuduje alebo upravý RE podľa interných predpisov. A v tých interných predpisoch je, že RE musí byť voľne prístupný pre montáž, výmenu a údržbu elektromeru. Takže pokiaľ ho máš za plotom je to problém.
Ja ho nemám úplne na hranici pozemku, ale mám ho voľne prístupný. Aj tak si to 2x overovali, keď som RE prekladal, kvôli zmene vzdušného vedenia na zemné.
Pytam sa prave preto na skusenoti od ludi co maju distribucnu SSD alebo robia FVE v tejto oblasti.
Viem o 2 susednych kde zostal RE na fasade (tiez vzdusne vedenie k domu).
xjavor09
Příspěvky: 8
Registrován: ned dub 02, 2023 8:44 pm
Lokalita: Olomouc
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE

Re: Upravy RE na starsich domoch (SSD)

Příspěvek od xjavor09 »

UPDATE:

Nakoniec sa mi podarilo spojit s tech.pracovnikom SSD ktory mi poslal nasledujucu odpoved.
Davam to sem aby to pomohlo aj dalsim z vas...
Rad by som ale este udrzal vlakno s pretoze jedna moja otazka zostana nezodpovedana: viete niekto o vlozke do starsieho rozvadzaca v rozmeru do 600x600mm ktory by som mohol vymenit a splnit platne normy na RE SSD?

Diky
ssd_odp.JPG
Soban
Příspěvky: 3497
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Upravy RE na starsich domoch (SSD)

Příspěvek od Soban »

Já jsem to tak řešil na radu elektrikáře z rodiny - vyměnil se vnitřek.

Ale dnes lituji že jsem ten rozvaděč nevykopal ven a nedal hotový - který je originál a žádná výroba s výměnou vnitřku bylo nakonec víc starostí jako kdyby se vyměnil celý.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
xjavor09
Příspěvky: 8
Registrován: ned dub 02, 2023 8:44 pm
Lokalita: Olomouc
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE

Re: Upravy RE na starsich domoch (SSD)

Příspěvek od xjavor09 »

Soban píše: pát dub 12, 2024 2:44 pm Já jsem to tak řešil na radu elektrikáře z rodiny - vyměnil se vnitřek.

Ale dnes lituji že jsem ten rozvaděč nevykopal ven a nedal hotový - který je originál a žádná výroba s výměnou vnitřku bylo nakonec víc starostí jako kdyby se vyměnil celý.
Diky za nazor pomaly to k tomu speje :)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek